ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2010
    JUL-2010
    2 AD. + 1 COPII -- v: 3ani

Către satisfăcător

Cu sughituri merge

Desi am avut o experienta nu foarte placuta anul trecut (e adevarat doar de o zi) la fratele mai mare din Nessebar, am spus totusi da unei invitatii a unor prieteni pt un sejur de 5 zile la acest hotel. Se facuse o gasca frumoasa, cu copii multi asa ca pentru copil nu avea cum sa fie rau.

Hotelul este situat inainte de Obzor, imediat cum se coboara dealul de la Byala, iesirea de pe drum se face prin dreapta pe un drum de tara, se trece pe sub un pod si se ajunge in parcarea hotelului.

Aici, te duci la intrarea in hotel, faci check in, ti se iau bagajele si te duci frumusel sa gasesti un loc in parcarea (totusi mare) plina de masini din Romania.

Parcarea costa 10 leva/zi si cred ca hotelul face bani frumosi numai din taxa de parcare, avand in vedere cate masini erau acolo. Desi am facut check in la 14 fix, iar masa de pranz era pana la ora 14. 30 nu am avut dreptul sa mancam (intrarea cica se facea cu cina) decat contra sumei de 25 leva de persoana… in fine.

Camerele sun maricele, nu extrem de mari, curate (impecabil pot spune) cu un pat dublu, plus o canapea ce se transforma in pat si in care incapeau totusi lejer inca 2 persoane.

Am avut vedere la mare (extra charge) dar in acelasi timp si o camera ce dadea exact deasupra pool barului, la etajul 1, asa ca pt somnul de pranz al copilului usa trebuia inchisa. Aerul conditionat a fost insa eficient astfel incat am trecut peste acest aspect.

Baia este si ea mare si curata, cu cada, prosoape si cosmetice, obiecte sanitare de calitate, muzica in surdina. Un birou cu oglinda, minibar cu plata, plasa de insecte la balcon, balcon pe care gaseai o masuta si doua scaune.

La capitolul cazare cu exceptia locatiei camerei nu prea am ce sa reprosez. Ar fi fost si culmea... avand in vedere ca hotelul este dat in folosinta anul trecut.

Sa trecem la partile mai putin placute.

In primul rand plaja. Mai bine spus sezlongurile. Anul trecut erau cu plata. Anul asta au rezervat pentru hotel o portiune de plaja, arhiinsuficienta pt marea de turisti aflata la acea data in hotel.

Pt a gasi un sezlong liber trezirea se face la 5-6 dimineata. La 7. 30 nu mai gasesti nimic liber. Gaseai doar in zona cu plata (mica si ea), unde sezlongurile erau de plastic si fara saltelute, iar umbrelele de paie nu faceau fata soarelui puternic de la orele amiezii.

Problema am rezolvat-o prin rezervarea sezlongurilor inainte de culcare seara… ora 1-2 noaptea. Mai bine ramaneau cu plata! Deci plaja nu m-a impresionat, este mult mai ingusta decat ce stiam eu despre Obzor (de ex in zona Obzor Beach resort), intrarea in apa ceva mai abrupta si cu ceva cataroaie.

Apa calda si curatica. Prosoape pentru plaja se pot obtine contra unei garantii de 20 leva per prosop si se pot schimba zilnic la ghiseul de la piscina interioara.

Piscinele sunt 3. Cea interioara nu m-a interesat, dar am vazut-o pt ca pe acolo treceam in fiecare dimineata in drumul spre plaja. Micuta... dar... un punct in plus... exista totusi.

Cele exterioare: Una pentru adulti destul de mica avand in vedere capacitatea totala a hotelului. Curata cu adancimi de la 1. 60 catre 2m, sezlonguri lipite unele de altele in jurul ei, apa calda. In zona de sud a hotelului era piscina pentru copii cu adancime de 45-60 cm si apa extrem de calda. Si in jurul acesteia sezlonguri, aici se gaseau libere ceva mai usor.

Restaurantul. Desi se chinuie nu se poate scapa de aspectul de cantina. Este insa totusi destul de curat, se schimba fetele de masa imediat ce te ridici de la masa pentru turistii urmatori.

Micul dejun mi-a placut, insa pranzul si cina m-au lasat rece. Nu pot spune ca nu aveai ce sa mananci dar nici pe departe nu am avut senzatia ca ma simt bine in concediu... ci mai degraba hai sa umplem repede matzul cu ceva si hai repede la plaja.

Nu pot sa inteleg de ce nu incearca sa amenajeze si o terasa pentru a manca in aer liber. Si mai mult m-a deranjat faptul ca gratarele se fac inauntru, iar hota nu face fata deloc, astfel incat dupa fiecare masa miroseam ingrozitor. Am spus gratare? Da... chipurile gratare... un singur fel per pranz/cina, si acela era de obicei tocatura (hamburger, chiftea, carnat) destul de dubiosi dupa gustul meu, sau eventual aripioare de pui sau coaste de porc.

In cele 5 zile nu am vazut nici o friptura de pui/porc/curcan sa nu mai vorbim de vita sau peste.

In concluzie ai ce sa mananci, multe mancaruri gatite cu sosuri, 2 supe la fiecare masa, fructe destule, dar daca nu ai grija la ce mananci si amesteci prea multe, s-ar putea sa ai nevoie de toaleta destul de des.

Un alt minus, nu exista nici un alt restaurant a-la-carte, cu plata eventual, care sa poata oferi o alternativa.

Baruri: un lobby bar maricel cu o terasa la care in jur de 8 seara se rezervau mesele si asa ramaneau pana dupa inchidere. Bauturi locale, bere slabutza dar rece, si spre surprinderea mea un vin de o calitate foarte buna. Cel mai bun vin baut vreodata la All Inclusive. In schimb orice fel de cafea (expresso, capuccino) se platea, singura cafea inclusa era cea de la automat.

Cocktailuri nu exista de fapt, ceea ce au inclus sunt niste long drinks cu bauturi locale, orice alt cocktail se plateste, ca de altfel si freshul de portocale.

Sistemul AI prevede aceste bauturi incluse numai pana la ora 23, ulterior absolut totul se plateste.

Mai era un pool bar cu niste mese de plastic deschis de la 10 pana la 23, cu aceleasi bauturi, si care putea fi folosit si de catre cei de pe plaja fiind foarte aproape.

Tot la acest pool bar se serveau si asa numitele snacks undeva in intervlalul orar 15- 17. Acestea constau in cartofi prajiti, si diverse carnuri dubioase precongelate si apoi prajite in pesmet… genul fingerfood.

Pe nemti i-am vazut destul de satisfacuti… mult ketchup si maioneza… si erau cu gura pana la urechi. De asemenea un bar cu self service (bere, vin, sucuri) din dozatoare in zona kids club / sala de jocuri.

Apropos de kids club, si-a facut treaba minidiscoteca din fiecare seara antrena copiii bine. Totusi, avand in vedere ca turistii (si implicit copiii) erau in majoritate covarsitoare romani, nu ar fi rau daca ar incerca sa aduca macar un animator care sa rupa ceva pe limba noastra.

Erau si niste spectacole pt adulti, nu m-au interesat, singurul la care pot spune ca am participat a fost ceva muzica live, buna, pt toate gusturile afara pe terasa. La ora 23 era insa o liniste de iti tiuiau urechile, noi fiind printre singurii care incercam sa nu-i lasam pe barmani sa plece acasa. Hotelul ofera internet wi-fi gratis in toate zonele, nu stiu cum merge pt ca nu l-am incercat.

In concluzie, asa pentru un week-end prelungit cu o gasca de prieteni cu multi copii care sa se joace impreuna merge. Altfel pentru un concediu mai lung in nici un caz.

Am plecat de aici fara sa am vreun regret ca ajung acasa si ca incepe o noua saptamana de munca.

Trimis de molko* in 16.08.10 14:26:19
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4371 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 camera, scuzati haosul. :)

pepsi70ro
    [16.08.10 15:20:06]

Multe, foarte multe amanunte interesante si foarte utile in alegerea unei vacante. Felicitari @molko!

magdalena
    [16.08.10 18:12:48]

Foarte utile impresiile tale, spune-mi, dar cum rezervai de noapte sezlongurile?

[16.08.10 19:01:15]

cum se rezerva orice sezlong. Cu prosopul pus pe el! E o practica pe care nu o agreez dar fara de care la acest resort chiar nu gasesti loc pe plaja decat daca ai o umbrela de soare dupa tine si pot sta pe prosop. Preferam sa rezerv noaptea, inainte de culcare decat sa ma scol la 5 dimineata!

creivean
    [17.08.10 23:18:31]

Foarte bun review, pentru un resort, care anii viitori poate fi, un alt hit al litoralului bulgăresc.

magdalena
    [18.08.10 09:29:03]

Eu am vizitat acest hotel cand m-am intors din Sozopol si pot spune ca este foarte mare, sunt de fapt, doua hoteluri intr-unul singur...

Era dupa 1 mai, prin urmare era aproape gol. Fiind atat de mare, nici nu vreau sa imi imaginez cum arata plin!

Dar chiar mi-am dorit sa iau un sejur aici si poate o voi face in anii urmatori.

[18.08.10 10:22:57]

De fapt Hotelul se numeste Sol Luna Bay & Mare. Aripa Luna Bay era plina in perioada de inceput de iulie (cand am fost cazat aici). in cealalta aripa cred ca erau cativa turisti rataciti. E clar ca au subdimensionat totul si ca in cazul in care hotelul este ocupat integral cred ca vor avea probleme mari. Plaja e mica, piscinele mici, baruri putine.. etc.

Eu unul nu vi-l recomand.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [18.08.10 10:28:56]

Hotelul nu a fost construit de Sol/Melia, el a stat la rosu 2 ani pana sa fie terminat, cred ca a avut alta destinatie initial, inainte de a deveni Sol luna bay si Mare. probabil aparthotel si nu au mai fost bani pentru terminarea constructiei, iar in 2008 a fost vandut asa la rosu, catre o alta firma care l-a transformat in hotel si a luat franchiza de la Sol/Melia. Poate din aceste motive apar inadvertentele de gen piscina mica, plaja mica si spatiu exterior prea mic sau deloc pentru terase.

bogdanmate
    [19.08.10 14:12:03]

Salut. Ai folosit expresia "plaja rezervata hotelului". Daca nu vreau sa stau pe sezlongurile alea, ci pe nisip, am unde sta?

[19.08.10 14:37:07]

intre primul rand de sezlonguri si mare este ceva loc unde mai erau persoane cu prosopul si umbrela din dotare.

de asemenea in zona din stanga, unde sunt sezlonguri cu plata din nou pare a fi loc pt asa ceva. Bineinteles ca iti trebuie o umbrela la tine.

bogdanmate, magdalena, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: