ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 26.06.10
    APR-2009

Templul Ursitelor/Grota de la Sinca Veche - Intre adevar si legenda

Dupa ce am urmarit la televizor un scurt documentar despre acest obiectiv (care se afla la 45 km. de Brasov, spre Fagaras sau la 25 km. de Fagaras) si ne-am informat cu ajutorul internetului, ni s-a parut ca ar fi interesant sa facem o vizita de Pasti. De ce de Pasti? Pentru ca se spune ca atunci se aduna toate spiritele si energiile pozitive care indeplinesc orice dorinta. Ba mai mult, aratau poze de acolo cu pete albe pe ele si spuneau ca sunt spiritele si ca este imposibil sa faci poze in Grota si sa nu se vada nicio fantoma in ea. Se mai zice ca multi oameni s-au rugat pentru vindecarea bolilor si au fost ajutati in acest scop sau au simtit atingeri in timp ce erau inauntru. Cica spiritele sunt mereu acolo, dar de Pasti si de alte sarbatori mari e... varful.

Asa ca ne-am urcat in masina si am plecat spre Sinca Veche, nerabdatori sa mergem sa vorbim cu spiritele. Dupa ce am urmat indicatoarele, am ajuns pe un drum de tara, nefiind siguri insa de calea pe care am luat-o, dar primind apoi confirmarea cu ajutorul unor copii. Dupa un drum destul de lung prin gropi si pietris, printre oameni ce veneau de la biserica, pe o carare putin ingusta, am ajuns la grota.

La inceput credeam ca nu o sa mai gasim pe nimeni acolo, ca avem totusi de unde sa cumparam ceva lumanari si ca vom gasi un loc frumos amenajat. Urcand niste scarite, ajungem sus, observand ca ne-am inselat: lume era destula, iar daca vroiai lumanari, trebuia sa iei din alta parte; peisajul nu era cine stie ce (niste iarba uscata). Intrarea in grota nu se plateste (deocamdata), iar acel loc plin de spirite s-a dovedit a avea o marime destul de redusa, multe icoane si cruci pe pereti si multe lumanari aprinse. E ca o bisericuta in pestera. Cand intri te loveste un aer rece, iar luminile lumanarilor din intuneric te inspaimanta. Peretii sunt zgariati cu desene rupestre. Din cate am inteles, aici se mai fac si slujbe. Ne-am apucat sa facem cateva poze pentru a-i surprinde pe "locatari" dar se pare ca niciunul nu a fost interesat de asta. Mari dorinte nu am avut, ca sa va spun daca s-au indeplinit sau nu, dar la tam-tam-ul care am vazut ca se face, ne asteptam sa fie intr-adevar sinistru, sau poate ca nu suntem noi asa de speriosi pe cat ar trebui. Totusi, o usurare a sufletului s-a simtit dar nici nu stiu ce sa mai cred...

Va recomand totusi sa incercati daca ajungeti prin zona, mai ales daca este o sarbatoare mare si daca sunteti amatori de senzatii sinistre.

Acum am sa incarc niste poze, iar daca vedeti ceva ciudat in ele, chiar va rog sa imi atrageti atentia. :)

Trimis de Simonaaa* in 15.08.10 20:02:29

VIZUALIZĂRI: 4862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simonaaa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.08.10 20:31:11]

avand in vedere ca ne aflam mai aproape de Fagaras decat de Brasov, am mutat review-ul la "Descopera tara Fagarasului"

dorgo
    [15.08.10 21:13:52]

Am si eu multe informatii despre misterele acelui lacas religios, prin Fagaras n-am fost decat la casa memoriala "Badea Cartan" si pe Transfagarasan, dar cum m-a fascinat misterul Padurii Baciului, despre care am scris, cred ca pe lista mea de calatorii va apare si grota de la Sinca Veche.

Felicitari!

Simonaaa*AUTOR REVIEW
    [15.08.10 21:27:36]

Multumesc! Despre Padurea Baciului am auzit si eu dar de asta chiar mi-e frica. Iti urez vacante placute!

[02.09.15 09:02:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Templul rupestru de la Şinca Veche, FĂGĂRAȘ [BV]" — nou-infiinţată, între timp, pe sait.

dorgo, Simonaaa*
    Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea & Templul rupestru de la Şinca Veche: