ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2010
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

Concediu super reusit

Vacanta reusita

am ajuns la imperial in jurul orei 2, l-am gasit un pic mai greu, initial am ajuns la iberostar si am intrebat pe tipul de la parcare incotro sa o luam, bineinteles ca nu stia fara cativa leva probabil. nu i-am dat nici de-al naibii preferand sa ma mai plimb cam 15 minute pana in sfarsit am ajuns la hotel.

mi-au fost de folos si pozele postate de altii reusind sa ma ghidez mai usor - le multumesc pe aceasta cale.

check in-ul a fost ok, singura problema fiind parcarea, nemaigasind locuri deloc, astfel incat 2 zile masina a fost parcata la hotelul kotva (unde sincer sa fiu masina e mult mai in siguranta, dar si pretul e mai mare). abia lunea am mutat masina in parcarea hotelului chiar in fata hotelului langa intrare, dupa ce i-am uns pe tipii de la receptie cu 10 leva.

Singura atentie pe care am mai dat-o a fost femeii de servici – 5 leva, pe tot parcursul sejurului nu am dus lipsa nici de hartie igienica cum s-au plans altii si nici de prosoape curate. Nici din camera nu a disparut nimic cu toate ca lasam la vedere camera de filmat, aparatul foto si laptopul.

Camera: Curatenia din camere e mai mult decat ok, singura remarca sunt petele de apa de pe tavanul fals din hol care apar datorita condensului facut de instalatia de climatizare (se vede printr-o bucata de tavan fals care de fapt e un grilaj ca pe conducte se acumuleaza condens), aici sunt sigur ca e vina constructorului hotelului asa ca nu are rost sa facem mofturi, angajatii chiar nu au nici o vina.

Alimentarea se face pe baza cartelei pe care o primesti pentru acces in camera, cu toate astea climatizarea este independenta! Eu cel putin o lasam sa mearga aproape non-stop setata pe 25 de grade, ca afara era mult mai mult. Si in 10 zile nu am gasit-o niciodata oprita din economie si rautate cum se practica pe litoralul romanesc…

Camera e foarte mare, chiar ma gandesc ca impreuna cu baia si balconul sunt la dispozitie peste 35 mp! Sa fim seriosi sunt multi romani care nici apartament nu au atat de mare…

Masa: masa este cam de nota 8. e imposibil sa ramai flamand asa cum tipa unii pe aici. Bulgarii au alte feluri de mancare decat noi, supele sunt diferite dar foarte bune, eu care nu prea ma omor chiar mi-au placut…; mancarea este totusi diversificata fata de ce vezi pe la noi, sunt cel putin 4-5 feluri de mancare tot timpul, gasesti peste la fiecare masa (in Romania cam rar de parca nu ai fi la mare), 3-4 feluri de salate, chiar si muraturi; painea este si ea diversificata, am mancat chifle din secara, paine neagra sau alba, niciodata tare sau mucegaita cum zic altii.

Fructele intotdeauna proaspete, struguri cu boabe mari, caise si piersici, portocale, mere jonatan si golden, prune, banana (taiate in doua dar niciodata stricate). Prajituri erau din abundenta, in fiecare seara era un tort imens ca cele de nunta cu 3-4 etaje.

Carnea daca nu gaseai nimic sa iti placa din preparate o gaseai preparata de un bucatar pe loc la gratarul de pe terasa restaurantului. Se succedau chiftele, mici si gratare in fiecare seara, si mancam pe saturate pe langa ce luam din tavi. Niciodata nu am vazut priviri urate sau dispretuitoare din partea celor de la restaurant sau comportament necivilizat. (asupra comportamentului revin mai tarziu)

Dimineata acelasi bucatar facea clatite, deci nici dimineata nu se murea de foame, cati dintre noi (apucam sa preparam si sa) mancam dimineata clatite?

Bauturile: Mie rusine sa recunosc, dar in cele zece zile nu am baut deloc apa de la bar sau restaurant. Gasesti sucuri la automate gen tec, dar din alea nu prea am baut. Tot la automate gasesti mirinda de portocale si de lamaie, pepsi, sprite, si nu mai sunt sigur dar parca am vazut si 7up. La restaurant se serveste si vin rosu si alb. Pe langa astea sunt tarii daca mai simti totusi nevoia la o temperatura peste 27-28 de grade.

Bere poti sa bei pana nu te mai poti deplasa, nu iti numara nimeni paharele.

Snack-bar: de multe ori am renuntat la masa de pranz – intr-adevar programul meselor e un pic aiurea, dar eu la micul dejun niciodata nu am ajuns mai repede de ora 9, deci sa mananc pranzul de la ora 11, 30 pana la 13, 30 nu prea am simtit nevoia…

Deci, la snack bar gasesti pizza – 2 feluri – clasica cu branza si rosii si mai bogata cu ciuperci si mezeluri in plus. Si se mai prepara clatite si pancake (clatite americane din alea groase cu forme peste care iti torni tu ce fel de gem doresti) ; pe langa astea mai gasesti mezeluri, cascaval, salate, cartofi prajiti, si ceva carne gatita cu sos (de peste sau vita). Se sta intr-adevar la coada dar asta din cauza ca majoritatea iau cel putin 4-5 felii de pizza pentru restul familiei, si bineinteles toata lumea vrea din aia cu ciuperci (bucatarul prepara ritmic una simpla, una mai bogata) ; bucatarul imparte pizza in 8 felii asa ca de multe ori o pizza ajunge la cel mult 2 persoane. Pizza este preparata pe loc, este proaspata, aluatul este intins pe loc si se adauga ingredientele, asa ca cei care au comentat la asta ar fi bine sa manance si din aia semipreparata sa vada diferenta.

Bauturi la fel la discretie, se pot cere si cocktail-uri.

Ca o remarca, oamenii aia muncesc ca sclavii 5 ore pe zi cam la 35-40 de grade echipati bine, ca sa binedispuna turma de turisti nemancati care se mai si comporta cum se comporta…

Programul artistic: e foarte ok, copii se inteleg chiar daca vorbesc limbi diferite majoritatea… animatorii stiu foarte bine engleza. In curte am vazut masa de billiard si de tenis.

Plaja: cea amenajata este cam la 200 de m de hotel nu e o distanta astronomica cum au insinuat altii; pentru cei care au facut febra musculara din cauza distantei le sugerez la anul clubul Oasis de pe scarile caruia cobori direct in mare, nu sunt mai mult de 5-6 metri pana in apa…; ca sa ajugi la plaja amenajata treci prin perimetrul acestui club si risti sa-ti rupi gatul uitandu-te dupa masini de pana la 300000 de euro (am vazut inclusiv Maybach, McLaren si Lamborghini)

Daca o iei peste dunele de nisip de-a dreptul nu sunt mai mult de 100-120 de m.

Da, sezlongurile se platesc, 2 la 12 leva, dar in 10 zile nu am avut nevoie sa stau decat o singura data, de regula nu stau toata ziua la plaja, asa ca cele 3-4 ore prefer sa ma balacesc ori in mare, ori la piscine. Aviz amatorilor, de sezlong au mai multa nevoie doar cei fara copii care apuca sa se “plictiseasca”

Ce am observat cu uimire e ca de pe plaja se pompeaza prin niste furtune gen hidrant toate mizeriile rezultate de la barurile de pe plaja in canalizarea din statiune…sa nu va povestesc ca la noi e invers, se deverseaza in mare toate dejectiile la 100-200 de m de turisti? ! ?

Piscinele: sunt foarte ok, apa mereu curata, de regula am stat mai mult in cea de la ansamblul de apartamente care apartine tot de imperial. Era mai goala decat celelalte care mai sunt populate si de “dromaderi” – a se citi turisti romani…o sa revin cu explicatii…

In piscine poti sa inoti si la 2 noaptea daca ai chef nu vine nimeni sa te scoata cum am patit in Romania pe motiv ca “se curata apa”…

Turistii: in proportii variabile, dar am vazut foarte multi ucrainieni si unguri, cei din urma populau cam 80% ansamblul de apartamente. Mai sunt si englezi, bulgari, si nemti – chiar destul de multi. O categorie aparte o reprezinta ai nostrii ca brazii…la fel de neciopliti…am vazut din aia care pe baza bratarii de all inclusive au luat statiunea la "all inclusive" in sensul ca treceau din piscina in piscina sa vada dincolo cum e… (dincolo de imperial se afla hotelul delta) ; gura lor acoperea galagia generala, si erau si voci din alea gajaite doar bune de cantat manele…

mi-a fost rusine in repetate randuri ca sunt roman si nu-i blamez deloc pe bulgari ca uneori ne trateaza cu dispret, ar trebui sa ne tratam si noi de astfel de specimene ca sa putem sta cu fruntea sus….

Comportamentul personalului: sunt foarte ok, oamenii aia cred ca au toamna nevoie de psiholog la cate feluri de turisti dau peste ei. marea majoritate sunt civilizati dar unii - si in special aia mai neciopliti de regula ii trateaza de parca ar fi sclavii lor. nu am vazut nemti sau unguri tratand urat angajatii in schimb am vazut romani destui....bila neagra pentru noi...

ca o concluzie, civilizatia turistului cu cat este mai avansata (implementata in cei 7 ani de acasa) cu atat reduce comportamentul urat la adresa angajatilor.

Concluzie generala: foarte multi critica hotelul, dar haideti sa fim seriosi la pretul cazarii este cel mai ieftin din zona si pretentiile de 4 stele trebuie sa aiba o reflectare si in calitatea turistilor care numai de 4 stele nu sunt in marea majoritate; sunt convins ca la niste tarife cu vreo 20% mai mari, hotelul chiar ar avea cele 4 stele pentru ca ar disparea necioplitii care altfel si-l permit.

Si noi romanii suntem obisnuiti cu mocangeala, adica mult si extra la preturi cu cel putin 25-30% decat litoralul nostru. Unde daca avem pretentii si comentam asa cum le comentam bulgarilor riscam sa o mai si luam in freza….

Ca nota generala eu dau un 9 acestui hotel la care sunt hotarat daca-mi permite bugetul sa ma duc si la anul…e ieftin si bun la nivelul meu si la pretentiile mele, eu care am servit litoralul romanesc 2 ani la rand si nu m-as mai duce aici veci.

O sa revin si cu poze in zilele urmatoare.

Trimis de raylight in 15.08.10 18:16:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raylight); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vazut seara din curtea interioara

raylightAUTOR REVIEW
    [15.08.10 19:30:59]

referitor la mancare, ca mi-am adus aminte, dimineata cineva s-a plans ca nu prea era; era ceai, lapte, croissante proaspete, cremvursti, 3 feluri de preparate din oua (omleta, ochiuri si ceva ca o placinta) ; sa nu vorbim de 3-4 feluri de mezeluri (inclusiv sunca), sunca prajita, telemea, masline negre si verzi, vreo 2 feluri de cascaval, cereale, 3 feluri de paine... fructe... salate... ceva fasole gatita parca retin...

si da, era din belsug si pepene care era delicios si pe care am uitat sa il mentionez, si compot de visine...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [15.08.10 19:43:29]

Un review foarte complet si util felicitari!

elenaaa*
    [15.08.10 19:59:53]

super descrierea, puncte de la mine.

vladex
    [16.08.10 09:16:33]

Ex-ce-lent!!!Felicitari si SB.

banal
    [16.08.10 15:48:26]

Bravo ma bucur ca ai relatat exact ce a fost acolo si le-ai mai taiat si tu din nas celor care nu aveau ce manca la imperial, aprop,o daca nu aveau ce manca ce le trebuia hartia igenica?

laura_bodysoul
    [16.08.10 18:18:16]

ce tare esti, banal! ) m-ai facut sa rad, dar ai dreptate...

banal
    [16.08.10 21:38:54]

asta e adevarul , sincer noua ne aduceau zilnic .

[17.08.10 22:17:44]

Felicitari raylight, cu acest review ai reusit sa combati pe toti aceia care au contestat aceste servicii ale hotelului si i-ai linistit pe cei care vor urma sa ajunga acolo...

sorin_133*
    [27.08.10 15:35:34]

Felicitari pentru review. Pe 09 sept plec si eu la acest hotel. Am inteles ca parcarea din fata hotelului este platita sau nu?? Te rog astept un raspuns.

Multumesc

[27.08.10 16:20:28]

Din cate stiu trebuie sa platesti la receptie 7leva pe zi indiferent ca este in fata hotelui sau in cealalta (in zona intrarii inspre piscina) defapt acolo am parcat-o si eu.

sorin_133*
    [27.08.10 16:59:48]

Multumesc Costy68

[27.08.10 21:37:39]

pot rectifica 5 leva/zi este parcarea, cu scuzele de rigoare, CONCEDIU PLACUT! sorin 133!

bobchi
    [14.09.10 09:02:18]

Frumos scris. Am votat si eu.

banal, bobchi, costy68, elenaaa*, laura_bodysoul, raylight, sorin_133*, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Beach Hotel (Imperial Resort):