ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
JUL-2010

Obzor o statiune in plina dezvoltare

De ce Obzor? Unde este Obzor? Cum arata Obzor?

La 64 km distanta de Varna, in jos, spre sud, pe directia catre Burgas (aflat la 75 km), imbratisat de muntelele Emin si de valurile Marii Negre, se afla Obzor, zis si Orasul Soarelui, este o statiune mica si relativa linistita, comparabila cu Eforie Sud ca marime, dar care dispune de cea mai lunga plaja de la Marea Neagra, de aproximativ 10 km si este marginita de raul Dvoynitza in nord. Cu doar 2000 mii de locuitori permanenti, Obzorul atrage foarte multi turisti straini dar si bulgari totodata.

Mic, mic dar voinic, pentru ca aici se gasesc 8 hoteluri de 4 stele, unele foarte bine cotate pe piata romaneasca dar si europeana: Riu Helios Bay, Club Miramar, Sol Luna Bay, Obzor Beach Appts, Casablanca Aparthotel, Luca Helios Beach, The Clif Beach and Spa si Paraiso Beach.

Toate aceste hoteluri ofera conditii bune si foarte bune unele au si allinclusive bun. De curand s-a deschis si Sunrise appts de 3 stele, dar care nu ofera servicii de masa incluse si este un pic departe de plaja.

O sa fac un mic rezumat despre aceste hoteluri care poate fi de ajutor:

1. Club Miramar: cel mai bun hotel din Obzor, inaugurat in 2006, are 500 camere in mai multe corpuri cu maxim 5 etaje, ac centralizat eficient, 4 piscine in total 1400 mp luciu apa, camere duble de 25 mp, allinclusive bun, situat pe plaja la 1km de oras, sezlonguri si umbrele gratuite si la piscina si la mare, parcare mare gratuita si pazita. Are probabil si cea mai buna plaja impreuna cu Obzor beach Appts.

2. Riu Helios Bay: dat in folosinta in 2005, aflat langa oras, pe plaja si imediat langa Miramar, are 286 camere, dublele au 25mp, Ac centralizat, parcare pazita gratuita, piscine destul de mari, insa intrarea in apa este un pic mai abrupta. Avantajul hotelului: majoritatea camerelor au vedere la mare. Dezavantaj: se afla langa parcul de distractii din oras, cam zgomotos deci.

3. Obzor Beach Appartments: un hotel de apartamente dat in uz in 2007, situat dupa Miramar (cu care mai si seamana) spre Byala si format din 6 cladiri de 5 etaje orientate spre mare, fiecare apartament este vandut unei persoane fizice, care inchiriaza apartamentul sau printr-o firma de management al stabilimentului. Conditiile sunt foarte bune, insa apartamentele sunt cam mari incepand de la doua camere si pana la 4 camere, preturile reflectand cu succes acest lucru. Exista 524 de apartamente si cateva dintre ele inca mai sunt de vanzare si acum, construit de o firma nordica, dispune de o plaja frumoasa si aproape goala unde te poti relaxa impreuna cu familia. Hotelul dispune de piscine, baruri, parcare subterana, de restaurante si ofera masa in diverse regimuri sau doar cazare.

4. Casablanca Aparthotel este un hotel dat in folosinta in 2006 situat in spatele hotelului Riu Helios Bay, la 350 m de plaja si pe malul raului de la intrarea in Obzor. Este un hotel bun ce ofera allinclusive bun, parcare gratuita, piscina si un pret foarte bun. Camerele sunt de 3 feluri: studiouri 30 mp, apartamente 75 mp si apartamente de lux de pana la 95 mp. De obicei se gasesc camere in plin sezon si cu 2 zile inainte.

5. Sol Luna Bay este destul de nou dat in uz in 2009 si are 376 de camere, este situat in marginea dinspre Byala la o distanta de 3-4 km de oras, pe plaja. Mie mi se pare cam izolat si are piscina cam mica pentru capacitatea sa, parcarea se plateste, insa camerele sunt foarte mari.

6. Luca Helios beach este cel mai vechi hotel din Obzor, situat pe plaja orasului foarte aproape de centru, parcarea se face pe strada de langa hotel, n-am vazut un locsor gol, aspectul este destul de vechi insa au si camere foarte mari, piscina cu sezlonguri foarte multe pentru cele 191 de camere.

7. The Cliff este un hotel aflat pe o stanca spre Sunny Beach si ofera 140 de camere si doar cu mic dejun.

8. Paraiso beach este un hotel mic situat in oras, dar pe plaja, care are un pic peste 60 de camere, ofera allinclusive si piscina exterioara, parcarea e cu problema, facandu-se in jurul hotelului chiar si pe faleza.

9. Sunrise 3* este dat in folosinta recent insa din cele 4 cladiri numai una are regim de hotel, restul fiind proprietati private. Deci doar 95 de apartamente cu unul sau doua dormitoare, situat langa soseaua nationala la coborarea de pe dealul din Byala, Sunrise ofera piscina, parcare supraterana si subterana, restaurant si baruri lobby si pool. Distanta fata de plaja este destul de mare, cam spre 1 km estimat de mine.

Dar capacitatea de cazare in pensiuni, camere particulare si hoteluri de 2-3 stele, este foarte mare, iar in constructie sunt alte zeci de unitati de cazare. Exista si Camping ZORA, in care de fapt cazarea se face in casute de lemn cu veranda, si camping Luna aflat langa Sol Luna spre Byala cu locuri multe pentru corturi si casute. Deci, daca criza ar trece mai repede, probabil ca in 2 -3 ani Obzor ar deveni o adevarata statiune de vacanta, gata sa-si primesca turistii. Din pacate in ultimul an criza si-a scos dintii tare si aici astfel ca multe constructii sunt lasate neterminate asigurand o priveliste mai putin placuta. Multe din cladirile in constructie de mai bine de 2 ani, au cateva apartamente date in folosinta sau doar unul, restul cladirii fiind la rosu.

Oras de numai cateva zeci de ani, Obzor a primit cadou primul semafor in 2006 si apoi in 2008 pe al doilea, dovada clara a expansiunii si aglomerarii. Obzorul este infiintat in antichitate de catre cine? decat de catre greci si cunoscut sub numele de Heliopolis adica in traducere „orasul soarelui”. Azi orasul are capacitate de cazare mult mai mare decat locuitori, si oaspeti din intreaga europa care vin aici pentru plaja sa mare si conditiile din hotelurile sale.

Orasul dispune de magazine cu suveniruri, turcisme, chinezisme, argint, produse specifice pentru plaja si foarte multe produse traditionale, aliniate de-a lungul soselei principale, pana la un punct, de unde soseaua coteste spre dreapta, iar magazinele si tarabele continua pe o alee pietonala, pana in centrul orasului. Aici gasim un rond cu fantana arteziana, porumbei, un turn cu ceas, cateva terase sau baruri, un teatru de vara pe scena caruia se manifesta aproape zilnic o trupa tanara de balet si dansuri moderne a orasului.

Drumul mai principal coboara in stanga spre faleza plina de mehanale (taverne) si baruri, pe unde oamenii aflati in concediu se plimba seara respirand aerul sarat de mare sau gusta preparatele pe baza de peste si legume, sorb o bere sau se odihnesc pur si simplu pe o banca.

Tot langa plaja, in celelalt capat al orasului pe plaja, chiar langa Riu Helios Beach se gaseste un adevarat balci, care aduna toti copiii din statiune. Se gasesc distractii pt. toate varstele, lanturi, masinute electrice, crazy bench, si multe alte diverse jocuri electrice sau nu, o roata nu prea mare totusi, un tenulet pentru cei mici, dulciuri pe bat, inghetata, muzica si mult joc de lumini ba chiar uneori se baga si fum.

Mai exista si un parc cu iarba, palmieri, un minilac cu o insula in mijloc, alei si banci, inca o arena de teatru noua amenajata asemenea unui amfiteatru in care, in unele seri se organizeaza concursuri de karaoke. Turistii, destui la numar, de toate natiile si de toate varstele, echipati de la pampers la cadru sau baston, cotrobaie veseli statiunea pe toate partile, incercand sa cumpere la cel mai bun pret orice nimic si imprimand o nota clara de vacanta urbei.

Cel mai mare atuu al statiunii este clar plaja, cea mai lunga, dar trebuie avut in vedere ca aceasta plaja este un pic mai ingusta in dreptul statiunii si mai lata in dreptul hotelurilor Miramar, Obzor beach Appts si pana in Sol Luna. Din pacate intrarea in apa nu este ca la Mamaia, ceea ce mie imi place foarte mult, adica este un pic mai abrupta, dar in apa, pe fundul marii este numai nisip fin. Ca o comparatie intrarea in apa este cam la fel ca la Neptun. Pe plaja sunt sezlonguri care costa 5 leva bucata iar o umbrela tot 5 leva, deci 15 leva doua sezlonguri si o umbrela. Pe plaja sunt din suta in suta de metri beach-baruri cu oferte tentante de bauturi reci si cockteiluri.

Lucruri mai putin placute in Obzor: din pacate aici sunt destule carciumi, unele bune, dar si unele care au formatie si interpreti vocali care se tanguie pe manele locale, pana la ore tarzii si am redescoperit mai rar e adevarat un miros pe care il credeam uitat definitiv: hamsii prajite, adica asa cum miroase la noi pe litoral aproape peste tot vara. In multe locuri sunt cladiri neterminate si mai spre Sunny Beach exista chiar unele case parasite si lasate in paragina.

Exceptand aceste lucruri ce pot fi trecute cu vederea, mie statiunea mi-a facut o impresie buna si m-a facut sa revin aici de 3 ori. Sigur nu se poate compara cu Sunny Beach sau cu Nisipurile de Aur, dar aici gasesti o plaja lunga cat o zi de post si foarte putin aglomerata, un oras relativ linistit cu posibilitati pentru sporturi nautice, plin de argintaraie, suveniruri, produse traditionale, chinezisme si carciumi/baruri si cateva hoteluri bune, spre foarte bune. Pentru noi reprezinta o destinatie ideala de vacanta pana cand turismul nostru de litoral va incepe sa dea semne de revigorare.

Trimis de ionescunic in 13.08.10 19:48:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Sunny Beach, Nisipuri, Balcic

VIZUALIZĂRI: 11888 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Obzorul vazut de sus de pe dealul din Byala

magdalena
[13.08.10 20:26:24]

Ma bucur ca ai dat cuvenita atentie acestei statiuni! Bravo!

mirelutza
[13.08.10 20:37:53]

am trecut prin obzor acum 2 zile la dus si apoi la intors in drumul meu la si de la sunny beach; nu am vazut statiunea decat din masina, pe drumul principal... ;

am remarcat si eu cladirile neterminate sau mai exista o categorie... cele amplasate parca in camp si in jurul lor iarba... ;

dar, citindu-ti review-ul asa am aflat de lac si de faptul ca are cea mai mare plaja (mai putin conteaza asta, poate doar ca inform. geografica... sunny beach are 7 km de plaja si in doi ani de cand merg aici abia daca pot spune ca am parcurs 70% din suprafata si apoi... eu merg...);

util rewieul mai ales ca este scris de un... "grec".

cosminp
[13.08.10 21:57:52]

din mersul masinii mi-a lasat aceeasi impresie: seamana cu Eforie Sud.

utile cele relatate de tine.

georgiana
[13.08.10 22:00:12]

N-am fost la Obzor, ca n-a fost sa fie!

Demult n-am mai avut ocazia sa dau cuiva superbonusul!

[13.08.10 22:03:46]

Multumesc frumos, asa am si vrut sa apara ca un fel de Eforie, dar un Eforie cu hoteluri bune si cu multi turisti straini poate asa cum era si Eforia noastra acum 30 de ani!

Bobo2017
[14.08.10 13:17:06]

Buna ziua, va multumesc mult pentru aceste informatii. Maine voi pleca spre Obzor de aceea va rog sa-mi spuneti mai multe despre plaja de la Riu Helios Bay, adica doresc sa stiu cere este adancimea la mal si in alta ordine de idei care ar fi un clasament al hotelurilor din punct de vedere al serviciilor.

Multumesc!

[14.08.10 13:34:38]

Plaja de la Riu Helios, este poate fasia cea mai rea din intreaga plaja a orasului Obzor. De ce zic asta? pentru ca in dreptul hotelului pe plaja era o balta de la ploi si raul din apropiere, iar pe plaja s-a format o duna de nisip adica e destul greu sa iti gasesti loc pe nisip, iar intrarea in apa e cea mai abrupta din toata plaja. adica la 5 m de mal apa imi venea pana la piept.

Cel mai bun hotel din Obzor este Miramar si apoi Riu Helios, restul sunt sub, din diverse motive, daca aveam de ales , alegeam Miramar cu ochii inchisi, dar nici Helios nu e rau. Ca si apartamente Obzor beach appts sunt foarte bune si au plaja excelenta, insa nici cu Casablanca nu mi-e rusine, desi e pozitionat mai in spate un pic. Despre Sol Luna s-a scris destul aici si eu inafara de faptul ca e la distanta mare de orice, dar e nou si cu camere imense, nu stiu. Riu Heliois e bun dar plin de nemti, deci animatie in germana si servicii bune, mancare pe gustul lor dar destul de variata si buna fara probleme.

Vacanta placuta si distractie maxima!

ancamariagadea*
[14.08.10 13:45:19]

Domnule @ionescunic, ar trebui sa va apucati de scris ghiduri de calatorie Cred ca ati avea mare succes

ciocani elena*
[15.08.10 11:03:54]

Trebuie sa ajung si eu neaparat in Bulgaria, poate la anul. Un vot si de la mine.

[15.08.10 11:17:12]

Multumesc frumos pentru aprecieri si voturi, eu am incercat si anul asta sa atrag ceva parteneri la weekendul prelungit in care am fost on Obzor, insa deja multi isi cheltuisera concediile, iar voi cei din vestul tarii faceti pana aici mai mult decat pana in Grecia, asa ca sincer, nici eu nu as veni doar pentru marea Neagra.

Bobo2017
[15.08.10 12:29:59]

Va multumesc pentru explicatii, o sa revin cu impresii dupa 26.

Cu consideratie!

creivean
[17.08.10 17:49:54]

Cine ştie, cunoaşte!!! Un review, musai de citit, înainte de a pleca-n Obzor.

PAA
[18.08.10 13:51:43]

Ma bucur ca aveti suficienta rabdare sa impartasiti cu toata lumea impresiile dvs! Imi puteti spune cat e de departe de centru e Casablanaca, urmeaza sa mergem in 28 aug, si eu credeam ca nu o sa avem deloc ce face acolo, pe unele site-uri e descrisa statiunea ca si 2 Mai-ul nostru.

[18.08.10 15:17:04]

Casablanca e in marginea orasului Obzor , dar orasul e mic asa ca pana in centru nu e decat 1 km , oricum in apropiere la 300m e un supermarket urias cu de toate daca aveti nevoie de ceva urgent. Comparatia cu 2 mai e hilara , la 2 mai e colb pe strada si e un sat mic , aici totusi e un orasel statiune cu 8 hoteluri de 4 * si mai multe zeci de 2 si 3 *, cu primarie , politie si autogara , exista si un club marisor , in care nu am fost , nu ma pasioneaza. Singurele ciudate si neplacute sunt cladirile in constructie care stau asa din 2008 pentru ca nu mai sunt bani de finalizare. In centru totusi nu e mare sfaraiala , e o piateta cu un turn si un bar dragut gen epoca de piatra. In piateta sunt multe banci si diverse posibilitati de a face poza cu un animal sau pasare exotica. Va sfatuiesc sincer sa mergeti la plaja in fata la Miramar , e cel mai bun nisip si intrarea in apa nu e asa de abrupta ca la Helios , adica in dreptul Hotelului Casablanca. Langa Miramar e si o plaja privata de unde se pot inchiria sezlonguri si au si bar.

Desigur in alte statiuni exista mai multe atractii dar in nici un caz nu au pretul de la Casablanca , care totusi asa cum e cu pretul mic ofera foarte multe.

Vacanta placuta va doresc.

ms65
[19.08.10 11:33:25]

foarte util si cu rabdare scris... felicitari!

sincer, nu stiam de aceasta locatie dar mi-ati incitat curiozitatea asa ca sigur voi cauta sa ajung si eu pe acolo...

multumim!

bianca17
[04.03.11 15:01:36]

Imi puteti spune care dintre hoteluri au si teren de tenis? Sau exista alte locati in Obzor unde se poate juca tenis? Multumesc!

[04.03.11 16:33:31]

Teren de tenis gasesti la Club Miramar si Riu Helios Bay, alte terenuri nu am vazut, dar nici nu m-a interesat sa caut.

Din cate tin minte terenuri de tenis pro exista langa Sol Nesebar Mare. Am vazut si echipa de junioare a Bulgariei antrenandu-se aici, deci terenurile sunt ok.

Nicaieri accesul nu parea gratuit, chiar daca terenurile apartin de un hotel sau altul.

bianca17
[04.03.11 19:13:55]

Multumesc pentru raspuns! Nu ma asteptam sa fie gratis. E bine ca sunt

lixandroiu
[30.08.12 15:09:12]

Se poate da o recomandare, unde se mananca bine (gustos si sanatos/ sa nu fie stricata mancarea) in Obzor?

multumesc

[30.08.12 18:22:01]

Desi pare ciudat, eu inca nu am mancat la o terasa sau carciuma in Obzor, am avut mereu Allinclusive destul de bun. Am baut doar o bere undeva pe plaja, dar asta nu e concludent.

roth
[02.03.13 22:45:38]

Fiind printre primele destinatii ale lui 2013 ma gandesc ce o fi schimbat in bine sau in mai putin bine?

E deja istorie faptul ca descri impecabil locuri si ai ponturi/explicatii documentate.

Este si hotelul unde o sa stau, in descrierea ta, nu e primul insa este oki cred eu.

Acum zarurile sunt aruncate, vacanta stabilita, gasca dornica de relaxare asa ca vedem la fata locului ce surprize vom avea.

bianca17, Bobo2017, ciocani elena*, cosminp, georgiana, lixandroiu, magdalena, mirelutza, ms65, PAA, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Obzor și împrejurimile: