ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUL-2010

ARTICOL ARHIVAT

Restaurantul secuiesc 10 Mese

Intrucat se apropia o aniversare in familie m-am gandit sa renuntam la invitarea unor prieteni la masa acasa astfel incat cu multa rabdare am incercat sa gasim cu ajutorul internetului un restaurant mai mic cu un specific mai aparte... In puzderia de restaurante gasite pe site-uri dupa vizionarea tuturor informatiilor am hotarat sa alegem un restaurant cu specific secuiesc relativ aproape de casa si pe care l-am gasit in zona de intersectie intre bd. Pache Protopopescu si strada Traian, nu departe de Foisorului de Foc, pe straduta Avram Iancu... Cu o zi inainte de eveniment am mers la restaurant localul fiind intr-o vila veche, renovata cu o arhitectura frumoasa...

Locul mi-a placut pentru ca ofera destul de multa intimitate iar dupa ce urci scarile impunatoare odata intrat in holul larg de la intrare gasesti barul iar pe cele doua laturi laterale se deschid usile unor saloane de diverse marimi de la cel de 20-30 locuri pana la cel de 10 locuri. Totul este ingrijit, curat, spatios fara ca mesele si scaunele sa fie inghesuite. Mi-a placut linistea zonei, mobila veche si de bun gust, vasele de ceramica de pe mese si de pe pereti, muzica ce se auzea in surdina fara a deranja conversatiile invitatilor... Fara sa astept prea mult mi-au prezentat salile si avand in vedere numarul mic al invitatilor am ales pe cel mai intim aflat in dreapta in raport cu intrarea si unde nu exista practic loc de trecere pentru alti clienti, sala fiind in totalitate a noastra... Am stabilit si ora iar a doua zi ne-am prezentat impreuna cu invitatii nostri - 7 persoane- la restaurant...

Am fost frumos primiti si dupa "studierea" meniului am inceput sa comandam... Am gasit in meniul extrem de diversificat preparate secuiesti dar si romanesti sau internationale pe gustul tuturor celor care viziteaza localul. Barbati au cerut cate un pahar de palinka imediat adusa de culoare galbuie, cu celebrele margelute deasupra licorii, aromata si foarte tare... Unii au repetat comanda iar fetele au cerut diverse alte bauturi din gama vermuturilor sau sucurilor. Am renuntat la gustari si ne-am comandat apoi ciorbe de varza cu afumatura, o specialitate secuiasca sau ciorba de fasole in coaja de paine (pita)... Foarte bune amandoua, cea de varza cu multa afumatura dar un pic cam sarata pentru gustul meu... Ceilalti au fost incantati de ciorba de fasole in pita, pe care data viitoare am sa incerc sa o comand si eu... Preturile la ciorbe au fost cam de 8 lei. Pentru felul doi am incercat fiecare sa ne luam cate ceva diferit. Am comandat muschiulet de porc cu rosmarin excelent preparat, somon la gratar, creier pane cu ciuperci la gratar, friptura tiganeasca, muschi de vita. Toate cu garnitura adecvata si salata acolo unde e cazul.

Ca bautura am comandat bere foarte rece si sucuri.

La desert cu chiu cu vai intrucat parca nu mai doream acest fel unii si-au comandat placinta cu visine si nuca (o portie destul de mare) si urechea prietenului (galuste umplute cu prune si scortisoara). Eu nu am putut termina portia mea de desert intrucat placinta oferita era destul de mare...

Chelnerii au fost discreti, nu ne-au deranjat prin prezenta lor, ne-au servit rapid si elegant... Toata povestea ne-a costat 520 lei inclusiv bacisul, dar a fost un loc unde ne-am simtit bine si in care imi propun sa revin. Este un local intim pe care-l recomand pentru intilniri mai restranse sau mici petreceri... Nu mi-a placut un pic mirosul de mancare gatita cauza fiind apropierea locului rezervat de zona in care se gasea bucuataria...

Puteti afla mai multe despre restaurant studiind si site-ul click aici.

Trimis de sandu.53 in 12.08.10 21:19:28

VIZUALIZĂRI: 2513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[12.08.10 22:27:54]

Felicitari... ; asa mai aflam de cate o locatie unde te poti simti bine cu prietenii; la muschiuletul de porc parca mergea totusi un vin... nu-i asa? Friptura tiganeasca cum era?

In una din pozele de pe site-ul restaurantului apare un platou cu fasole si ciolan afumat care mi se pare ca arata super.

Oricum din poze restaurantul mi se pare f. intim.

magdalena
[12.08.10 23:41:36]

Interesant de stiut un astfel de restaurant nu departe de mine.

@Celeste, pozele sunt de la un alt restaurant descris de @diaura. Sectiunea de restaurante include toate restaurantele din Bucuresti si daca autorul impresiilor nu a incarcat fotografii, pozele pe care le vezi atasate sunt de la ultimul restaurant introdus.

[13.08.10 09:02:42]

Magdalena am intrat pe site-ul restaurantului si am vazut pozele. Sandu 53 l-a scris la sfarsit.

sandu.53AUTOR REVIEW
[13.08.10 10:52:12]

webmaster, cu ce-am gresit de a fost retras din concurs review-ul? Nu tin musai sa am cele 1000 PMA st. dar macar ar trebui sa stiu ce-am facut ca sa nu repet greseala... Multumesc pentru raspuns...

webmasterXY*
[13.08.10 10:55:45]

@sandu.53 nu ai gresit cu nimic! Si articolul NU este retras din concurs, ci i s-au retras PMA standard alocate automat de sistem, fiind al doilea despre o unitate de alimentatie publica dintr-o locatie. (cf. regulamentului).

magdalena
[13.08.10 11:05:00]

aaa, nu mi-am dat seama @celeste..., stiu ca se mai intampla astfel de confuzii si m-am gandit sa ajut si sa lamuresc eu, dar am dat cu batul in balta!

sandu.53AUTOR REVIEW
[13.08.10 11:10:26]

Multumesc pentru raspuns.....

[13.08.10 12:06:17]

ok......nu-i nici oproblema

alex1968
[01.10.10 23:50:54]

@sandu. 53, am citit review-ul tau si, in consecinta, AmFostAcolo. Am incercat ciorba de fasole in pita - EXCELENTA, ciolanul cu varza, "Gustarea celor 7 sefi" si placinta cu visine si nuca. Totul, inclusiv servirea, la superlativ. Multumim pentru pont.

[06.11.17 09:35:20]

În procesul de reoganizare a impresiilor de tip ”Unde Mâncăm” (în București, cazul de față), am constatat că resturantul descris mai sus s-a închis.

Impresiile au fost notate ca fiind ARHIVATE.

alex1968, celeste, magdalena, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: