ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2010
ÎNSCRIS: 12.08.08
AUG-2010

Foarte nemulțumit

Atentie la Vila Tomas

Am fost in Nei pori la VILA TOMAS la inceputul lunii august. Voi incerca sa diferentiez cazarea de statiunea Nei Pori.

Din pacate vila (care este cotata la 3 chei) nu se ridica la aceste standarde.

Pozitie: Vila Tomas se afla situata undeva la marginea statiunii inghesuita la propriu de alte vile din trei parti. Are in general un aspect exterior de vechi si neintretinut. Noi am stat intr-un apt. de 2 camere la et. 1. Vila are la intrare o curticica (mult spus) umbrita, unde gasesti 2 mese de plastic la care nu se poate sta din cauza tantarilor. Despre apartament: gresie pe jos, in camere cate 2 paturi ok, 2 noptiere mici si cate un sifoner cam nefolositor (fara rafturi sau umerase). Bucataria era mare, frigiderul ok, chiuveta inox cu scurgator si un blat pe care se gasea o plita electrica cu 2 ochiuri. Deasupra plitei era o hota. In toata casa aspectul este de vechi, folosit si neintretinut. Camerele aveau usi de balcon din termopan (aspect important daca vrei sa atenuezi zgomotul exterior) si plasa de tantari cam incomoda. Atentie aerul conditionat se plateste (!!! ) si este 5 euro pe zi. Balconul (desi era mare) era cam inutilizabil pentru ca distanta dintre vile era atat de mica incat nu se asigura un minim de intimitate. Singura priveliste de pe balcon era vila de langa noi. Baia (in care aveai acces doar din bucatarie! ? ! ) am lasat-o la sfarsit. Sincer nu am mai avut ghinionul pana acum sa vad asa ceva: mica, intunecoasa, nu avea nici macar perdea la dus. Se intelege ca apa calda a fost din cand in cand iar presiune apei varia tot timpul. Prosoape si hartie am avut numai daca am cerut si numai o singura data pentru tot sejurul. A fost tot pentru prima data cand am vazut pe usa de la intrare (in limba romana) un regulament care nu era hilar ci jignitor: printre altele eram avertizati sa nu luam cu noi la plecare paturile. In fine nici nu poate fi vorba de vreo posibilitate de a te plange cuiva. Pur si simplu nu exista receptie.

O parte din vina celor relatate mai sus o poarta si agentia de turism din Romania care avea un reprezentant permanent acolo si care ar fi trebuit sa fie mai activ. De exemplu la venire nu ne-a asteptat si a trebuit sa stam in plin soare, cu bagaje si obositi dupa un drum de 14 ore cu autocarul, aproape 30 de minute. S-a creat apoi un moment jenant la cazare: fiecare familie a trebuit sa astepte sa fie strigata si a intrat in camera insotita de proprietarul grec (banuiesc) care ii facea instructajul de folosire. Un amanunt picant (se poate citi si scarbos) sotia mea a fost condusa in baie unde i s-a atras atentia ca dupa folosirea toaletei sa nu arunce hartia decat la cos lucru valabil si pentru mine. Cand a intrebat de ce i s-a spus ca in caz contrar se infunda instalatia sanitara. Eu am ramas perplex cand am auzit dar sa nu credeti ca m-am sinchisit de asta. Apartamentul era din pacate murdar de la venire (doar gresia era spalata). Lenjeria de pat era de proasta calitate, murdar pe blatul din bucatarie, in frigider, vesela gasita nu prea am avut curaj sa o folosim. Ne-am dat seama mai tarziu ca de curatenie se acupa un baietel roman (din partea agentiei de turism cred) care bineinteles ca nu era calificat pentru aceasta treaba.

Atentie cei care iubesc linistea si intimitatea nu au ce cauta in aceasta vila.

In fine o sa ma opresc aici cu descrierea vilei in speranta ca cine are ochi sa vada a inteles la ce sa se astepte.

Despre Nei Pori pot spune mai multe lucriri pozitive. As putea compara statiunea din 2010 cu ceea ce am gasit acum 6 ani cand am mai fost aici. Ca o paranteza acum 6 ani am stat la Hotel Olympic Beach *** iar locatia serviciile cazarea nu se pot compara.

Fata de acum 6 ani statiunea s-a dezvoltat destul de mult animatia pe strazi este mult mai mare, numarul de masini cam mare, plaja (desi este lata) a inceput sa se umple de umbrele si seslonguri cu plata. Curatenia pe plaja lasa de dorit. Cosurile de gunoi din statiune nu fac fata la numarul mare de turisti iar golirea lor se face o singura data pe zi. Apa marii este curata (desi intrarea nu mai este lina ca acum 6 ani) fara pietris pe fundul ei.

In rest statiunea si-a pastrat aspectul cochet, cu strazi largi, multe supermarket-uri, magazine de suveniruri, faleza lunga si larga, taverne primitoare cu mancare buna si preturi moderate (felurile de mancare costa intre 4 - 8 euro portia inclusiv garnituri iar unii ofera painea si desertul din partea casei). Recomand taverna Iraklis.

Privelistea de pe plaja (cu Muntele Olimp) poate insa suplini toate neajunsurile de mai sus.

Daca sunteti pentru prima oara in Grecia va recomand excursiile la Meteora si croaziera pe Skiatos. Sunt obositoare dar merita mers macar odata.

Recomand si excursia la Neo Pantelimonas, o localitate afla ta la 15-20 minute de mers cu autocarul spre Olimp. Veti fi uimiti de privelistea oferita de sus si de frumusetea si traditionalismul pastrate neatinse din aceasta mica localitate. Tot in Pantelimonas veti putea manca o inghetata speciala servita intr-un mod special.

Ca o concluzie Nei Pori este o statiune cocheta, linistita (in comparatie cu Paralia-Katerini), cu plaja frumoasa, in care merita sa mergeti cu auto personal pentru a avea libertate de miscare, va recomand sa va cazati la Hotel Olympic Beach.

Trimis de SORIN1970 in 12.08.10 16:48:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei pori, hotel Olympic Beach

VIZUALIZĂRI: 9658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SORIN1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 Desert din partea casei la terasa Iraklis. Gogosele cu inghetata si miere.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

gabriela.mincu*
[09.05.11 17:32:27]

As vrea sa fac niste adaugiri si rectificari la ce a scris Sorin mai sus in legatura cu villa, cu statiunea are perfecta dreptate, se dezvolta de la an la an. Inainte de a va descrie vacanta avuta in vara lui 2010 vreau sa luati in considerare ca este a 8 vacanta avuta in Grecia, iar in statiunea Nei Pori este a 5-a oara cand ajung.

Eu am ajuns In statiune pe data de 14.08.2010 si am fost cazati intr-o camera tripla la etajul 2 (2 adulti si un copil). Am fost intampinati de un reprezentant al agentiei exact langa biserica statiunii deoarece nu stiam exact locatia in care se afla vila, ni s-au oferit toate informatiile cerute in legatura cu locatia, chiar si in plus (avea raspuns la orice intrebare) si aici chiar merita ceva laude deoarece nu mi s-a parut a avea mai mult de 20 si ceva de ani.

In legatura cu tantarii, vreau sa va spun ca este o problema a intregii tari, nu numai a a statiunii Nei Pori, dar sincer nu este atat de deranjant cu s-a exagerat mai sus. Despre vila nu pot sa spun decat ca este destul de ingrijita si curata pe interior, eu nu am intampinat aceste probleme la intrarea in camera, ci am fost destul de multumiti de conditii deoarece camera era mare aerisita si mobilierul nou. din punct de vedere al curateniei eu am observat contrariul deoarece atat holul de sus pana jos, cat si camera noastra miroseau bine.

Regulamentul de pe usa eu l-am observat in toate vilele in care am stat pana acum si este aproximativ acelasi, doar limba in care este scris difera, in functie de turistii care sunt cazati in interiorul acesteia si probabil proprietarii respectivelor cazari s-au confruntat cu astfel de cazuri, altfel nu cred ca scriau asa ceva din proprie imaginatie. Concluzia e ca nu ei sunt de vina, ci compatriotii nostri...

Privind plasele de tantari este ceva intr-adevar ok, deoarece este a doua vila in care stau si gasesc asa ceva si credeti-ma sunt foarte utile deoarece noaptea nu este recomandat sa dormi cu aerul conditionat, iar cu geamurile inchise chiar deloc, deci sunt solutia optima. Aerul conditionat se plateste la toate vilele separat, doar la hotel este inclus. Cei ce opteaza pentru vile (cazare mai ieftina) poate nu au nevoie de asa ceva si mi se pare perfect normal sa nu fie inclus in pret.

In legatura cu distanta dintre vile, toata statiunea este constuita din cate am vazut la fel si peste tot unde am fost cazati nu mi s-a parut deloc atat de nerespirabil deci si acest amanunt este tratat din prisma unui om ce nu a mai fost pana acum in Nei Pori sau in Grecia deoarece aproape peste tot stradutele sunt inguste, casele, vilele, hotelurile sunt apropiate unele de altele...

Am mai vazut ca a fost mentionat cel ce se ocupa de curatenie "un baietel roman". Mie asta mi s-a parut un avantaj deoarece te puteai intelege cu el si din cate am observat era si destul de respectuos si rapid in ceea ce facea, in fiecare zi era prezent la camera noastra pentru a face menajul. Noi am fost multumiti de serviciile lui si sotul meu chiar i-a lasat un mic bacsis de vreo 2 ori...

In fine, ar mai fi cateva aspecte cu care eu nu sunt de acord in ce a scris Sorin mai sus dar o sa revin ulterior pt. ca acum sunt in timpul serviciului...

[09.05.11 17:40:17]

@gabriela. mincu ar fi de preferat sa scrii un review propriu despre aceasta vila pentru a putea da propriile note si a ridica sau nu cotatia generala.

Pentru a face asta trebuie apasat butonul adauga review simplu din pagina vilei: click aici

bybuzy
[25.06.16 17:35:17]

@SORIN1970 - Stiu ca a trecut foarte mult timp de cand ati fost la vila tomas in nei pori dar ati putea sa mi spuneti daca este aceeasi cu vila tomas (renovata in 2015) situata in apropiere de plaja (coincidenta de nume???)

bybuzy
[25.06.16 17:52:41]

@gabriela. mincu* - as dori sa stiu unde este pozitionata vila tomas, langa biserica (potrivit agentiei de turism) sau langa plaja la intrarea in statiune (potrivit google map coincidenta de nume cu alta vila) va pot da o adresa de mail pt mai multe date. Precizez ca am fost in nei pori dar nu am fost interesat la momentul respectiv de vila tomas.

SORIN1970AUTOR REVIEW
[27.06.16 10:01:47]

@bybuzy - vila thomas nu se afla langa plaja. Am observat si eu ca in statiune sunt mai multe denumiri asemanatoare (thomas, tomas...). Intr-adevar a trecut ceva timp de cand am fost acolo dar in legatura cu ce a scris gabriela mincu subscriu la comentariul webmaster. Eu urez succes celor care administreaza vila dar, daca asezarea vilei nu poate fi schimbata, macar ospitalitatea, curatenia si ridicarea nivelului de confort sunt lucruri la care se poate lucra.

[03.08.16 13:21:51]

@SORIN1970 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

bybuzy, gabriela.mincu*, SORIN1970
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Tomas (Thomas) [Nei Pori]: