ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
JUL-2010

O pensiune cocheta de tranzit

Am ales aceasta pensiune datorita impresiilor postate pe AFA de catre pepsi70ro si nu am regretat. O pensiune cocheta, de tranzit, pe care am gasit-o relativ usor, la intrarea in Arad, pe str. Vrancei nr. 36B.

Rezervarea am facut-o via email si am platit la plecare.

Pensiunea are doua etaje, iar camera in care am stat era micuta si totusi avea atat un pat dublu, cat si unul single (prin urmare te poti caza si cu un copil, posibil sa ne fi dat o camera tripla), mochetata, dotata cu TV si aer conditionat, curata si linistita.

Geamurile erau inchise cu termopan, astfel incat puteai avea parte de liniste, insa a trebuit sa aerisim mult inainte de a ne culca, deoarece era un miros inchis inauntru, care a persistat chiar si cu geamul deschis.

Baia iesea un pic din decor cu restul camerei, in sensul ca era moderna, cu placi mari din faianta mov (exceptand presul taranesc), contrastand cu aspectul traditional al acesteia, viu zugravita, dar cu patura inflorata pe pat si lenjerie colorata.

Usa de la baie era din termopan, dar cea de intrare in camera din lemn vopsit in alb.

Receptia era comuna cu sala de mese, extrem de cocheta, cu gresie in jocuri geometrice, cu perdelele si mesele frumos amenajate in nuante de fucshia - orange, pregatita pentru micul dejun destul de elegant, decorata cu trandafiri si garofite naturale. Tot in receptie se afla o canapea cu un fotoliu si o masuta, un TV LCD si doua frigidere-vitrina cu bauturi. Aspectul creat era unul familiar, asemanator unui living cu bucatarie deschisa (era o mica zona unde pregateau micul dejun, bucataria propriu-zisa fiind separata), ca si cand erai la vila ta de vacanta...

Pensiunea dispune si de o terasa care da in curte, frumos decorata cu jardiniere cu flori pe balustrada, unde poti bea un suc sau o cafea, masa nu se permite sa o iei afara, nefiind amenajata in acest sens.

Masina se poate parca fie in fata pensiunii, fie in curte, asa cum am facut noi, deoarece aveam bagaje pe care nu le-am mai scos din masina.

Micul dejun era stas, compus din oua pregatite cum vroiai, cu sunca, cascaval, rosii, masline, muschiulet si o felie de castravete si ardei, unt, miere, cafea si ceai, destul de consistent pentru cei 10 ron platiti de persoana.

Personalul a fost amabil, iar la cata lume era dimineata la masa a facut fata cu brio.

O noapte a fost de 100 de ron pentru amandoi cu micul dejun inclus, ceea ce pentru cele 12 ore petrecute mi s-a parut ok, vizavi de raportul calitate – pret si pozitia excelenta a pensiunii, la intrarea in Arad, cum se vine dinspre Deva.

La intoarcerea in tara ne-am gandit sa ne cazam tot aici, dar am inoptat in Ungaria, insa daca mai iesim pe la Nadlac, tot aici vom reveni.

Informatii suplimentare gasiti pe site-ul pensiunii: http://www.pensiuneaolimp.ro/

Trimis de magdalena in 12.08.10 13:39:29

VIZUALIZĂRI: 2328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Arad - Pensiunea Olimp , vedere dinspre strada

pepsi70ro [12.08.10 13:48:16] »

Imi pare bine ca v-ati simtit bine acolo, pentru noi ramane o escala obligatorie in drumul catre vest.

Felicitari pentru descriere!

magdalena [12.08.10 13:49:10] »

Multumesc! Am mers pe mana ta, sincer... Am avut mare incredere ca va fi ok si asa a fost.

biancuta [12.08.10 13:51:46] »

Magdalena, vom trece si noi pe lista aceasta pensiune! Felicitari!

catalinalupu [12.08.10 14:03:02] »

Astept continuarea... nu ma mai fierbe... eu stau prost la capitolu' rabdare... asa ca, sa nu ne spui: " putintica rabdare stimabililor! ", ca deja ma perpelesc prea mult!

magdalena [12.08.10 14:13:16] »

Hi, hi..., stai sa vezi prin ce locuri am trecut..., nici mie nu imi vine a crede..., unele absolut terifiante!

catalinalupu [12.08.10 14:25:41] »

Off... uite stau cuminte si astept in fata monitorului pana la... urmatorul review... dar, sa nu ma mai aburesti cu d'astea... dai una de la Viena... si ma prinzi... si cand tocmai asteptam ceva: un Prater, Stephansdom ...ceva acolo... dai cu Aradu' asa ca sa ma perpelesti....si sa mor de corason... mai am un pic si fac galerie ca pe stadion : haide "m." stiu ca poti!...lasa strategiile de ametit...ca inebuneste cititoru' cu textu'...

Andox [12.08.10 14:31:32] »

Stau si eu la rand , asa ca pune-te pe scris sa nu te trezesti cu ditamai coada

magdalena [12.08.10 14:39:56] »

M-ai facut sa rad catalina!!! Pai am scris si eu ce era mai usor, cu cazarile...Ce Prater, stai sa vezi! Praterul e nimic...

Gata, nu mai zic nimic!!

Ar trebui sa angajez o bona, mie cine imi creste copilul???

@andox, lasa ca vine si altora randul, ca si pe mine m-au perpelit unii!!

catalinalupu [12.08.10 14:44:06] »

Nu stim, detalii (sau mai bine nu dau din casa!) dar atata zic...noaptea e lunga...si toti dorm...tu esti relaxata ca doar acum ai aterizat din concediu (pardon parcat!)...copilu' mare sa aibe grija de copilu' mic iar mama sa scrie pentru noi astia care stam la coada!

georgiana [13.08.10 13:40:41] »

Deci ai iesit din pe la vama Nadlac?Ati prins cozi mari la vama,ca e sezonul concediilor?

Dar la intors?

magdalena [13.08.10 16:34:43] »

Nu am prins coada la iesire si nu ne-a vamuit nimeni, doar ungurii ne-au oprit pentru faruri si ne-au luat 10 euro.

La intors a fost ok, ne-au vamuit numai romanii.

creivean [17.08.10 19:05:03] »

Foarte importante pensiunile/hotelurile astea, de tranzit. Parcă, după un drum obositor, un spaţiu de cazare conform aşteptărilor, te remontează pentru bucata de drum pe care o mai ai de parcurs ( mai ales că, în cazul tău, urmau încă vreo 500 km. ).

Admin [06.10.10 10:48:54] »

Pensiunea era definita pe site ca avand doua stele/margarete, insa am sesizat in una dintre poze notatia de trei stele, astfel ca am corectat incadrarea oficiala la 3 stele/margarete.

Daca am gresit, rog sa fiu corectat (de catre cei care au stat acolo, in primul rand)

magdalena [06.10.10 12:05:56] »

@webmaster

Eu am incadrat acest review la rubrica deja existenta pe site, din cate imi amintesc, avand in vedere ca am ajuns acolo datorita impresiilor poastate aici.

Nu am sesizat atunci cate stele erau trecute, insa dupa stelele de pe cladirea pensiunii, reiese ca sunt trei, desi pe site-ul lor oficial: http://www.pensiuneaolimp.ro/, nu am gasit precizat acest lucru.

Prin urmare, nu ne putem lua decat dupa fotografii., desi camera mi se parea cam micuta pentru a intra in aceasta categorie, dar nu am masurat-o...

biancuta, catalinalupu, georgiana, magdalena, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Olimp: