ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2010
DIN: Vaslui
ÎNSCRIS: 12.08.10
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 9 ani

Sejur aproape reusit, standardele Riu usor uitate

Aseara ne-am intors din experienta de anul acesta numita Sunny Beach. O statiune exceptionala cu mult peste renumita noastra Mamaia, cu multa viata si agitatie, mai ales la orele serii. Drumurile sunt si ele peste cele din Romania, cu exceptia a aproximativ 10 km cu denivelari, se asfalteaza sau s-a asfaltat recent pe majoritatea drumului catre Sunny Beach. Traseul din Bulgaria a fost Silistra-Varna-Obzor-Sunny Beach, un traseu cam de 240 km.

Revenind la destinatia noastra, din punctul meu de vedere lucrurile stau cam asa:

1. Am ajuns la 14. 45 la hotel, am parcat masina in parcarea hotelului (este spatiu suficient pentru toata lumea), platit 5 euro pentru 3 masini (tips-ul de rigoare pentru cel de la paza). Cazarea foarte rapida, maximum 5 minute, camerele erau deja stabilite (nu e cazul sa dati ceva atentii, nu se modifica nimic).

Cazarea in corpul D2, vedere la mare asa cum am platit (vedere partiala desigur). Prima problema-distanta mare de la receptie si parcare pana la corpul de cladire unde eram cazati, fara ca aceast drum sa fie ferit de soare in conditiile in care aveam cu noi un copil de 1 an si termometrul arata 35 de grade. In camera, la prima vedere totul ok, camera mare, paturi duble (le-am unit), o canapea extensibila, sistem de ventilatie centralizat, televizor, mocheta, etc. Iar problema: pentru infant nu ni s-a adus patut cum ar fi fost normal, dar ne-am lipsit usor de acest lucru pentru ca fiica-mea e oricum invatata sa doarma cu noi.

2. Ca aspect general complexul este destul de mare, cu piscine variate de la 0. 6 m pana la piscina aflata in fata corpului D care are 1. 60 m. Langa piscine se gasesc palcuri de copaci, gazon si locuri de joaca pentru copii. (leagane si tobogane). Langa piscine se gaseste pool barul unde te poti racori cu o bere doar daca nu esti prea sensibil la mirosul pestilential ce pluteste pe acolo (nu am identificat sursa).

3. Masa se serveste in restaurantul aflat deasupra receptiei in corpul C, vis-a-vis de acesta gasindu-se restaurantul bulgaresc unde se poate merge zilnic dar numai cu rezervare in prealabil. Celalalt restaurant tematic se gaseste la parterului corpului D2 si aici fiind necesara rezervare prealabila. Ca sa rezum, deoarece s-a scris indeajuns despre subiectul acesta, exista diversitate in special la pranz si seara, mai putin dimineata, posibilitati reduse de a hrani un copil intre 1 si 2 ani. Am avut rezervare de doua ori la restaurantul bulgaresc- sambata si duminica, si mancarea era identica. Oricum daca nu erai multumit, intrai inapoi la restaurantul de baza.

4. Referitor la plaja si mare, aceasta era ok, mai putin faza cu rezervatul sezlongurilor, trebuia sa fii la 6. 30 pe plaja sa poti prinde randul 1 sau 2 de la mare si din pacate a trebuit sa fac acest lucru, avand copil mic. Oricum puteai sa ai surpriza (cum am patit intr-o zi) ca cei din fata noastra sa traga pe langa cele cateva sezlonguri rezervate, inca cateva astfel incat la un moment dat aveau 13 sezlonguri lipite intre ele; trebuia sa faci un mic ocol ca sa intri in apa marii. Nu va mai spun ca erau romani, acelasi lucru il faceau si alte natii, diferenta fiind ca ceilalti nu erau in grupuri atat de mari. Din nefericire nisipul era plin de resturi de fructe si mucuri de tigari, curatirea plajei se pare ca nu e o prioritate pentru ei.

5. In ceea ce priveste animatia, aceasta era extrem de slaba, ca sa nu o numesc penibila si fac aici referire doar la animatia pentru copii, adica acel mini-disco dela ora 19. 30. Despre celelalte modalitati de distractie in incinta hotelului

nu pot spune nimic, nu am avut timp pentru acestea.

Cireasa de pe tort a fost ca in penultima zi, asa cum au patit si alti copii ai turistilor de la Riu Evrika, fiica-mea a facut febra mare. Diagnosticul: herpangina, care ulterior a dus la aparitia de bubite in gat, voma, etc. Problema e ca ei nu vor sa recunoasca aceasta problema pentru ca astfel ar fi nevoiti sa inchida complexul.

Recunosc ca acest incident ma face sa fiu subiectiv, dar fata de sejurul de acum 4 ani pe care l-am avut la Riu Arabella in Nisipurile de Aur, acesta din urma mi-a lasat un gust amar legat de lantul RIU. Daca as avea putere de decizie, primul lucru pe care l-as face ar fi sa demit managerul acestui complex.

Sper si vreau sa cred ca am redat fidel ceea ce puteti gasi acolo si imi doresc ca lucrurile rele sa se schimbe in cel mai scurt timp.

Trimis de rdirectoru in 12.08.10 09:16:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Riu Arabella (actualul Grifid arabella)

VIZUALIZĂRI: 3182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rdirectoru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere la mare,din camera de hotel.

[12.08.10 12:23:04]

imi pare sincer rau ca ati avut probleme care v-au stricat putin vacanta, dar pentru ca si eu am fost acolo si m-am atasat putin, mai mult copiii, am incercat sa ma informez despre subiectul herpangina.

nu vreau sa comentez perceptia voastra despre masa, restaurant sau animatie, dar pentru ca am citit si aici si la alte impresii despre herpangina, ca o mare nemultumire si toti ati dat vina e resort, am incercat sa ma informez.

informarea am facut-o nu pentru ca nu am crezut ce spuneti voi, dar mi s-a parut ciudat ca un resort ca RIU, chiar daca este amplasat in Bulgaria, un lant international care nu-si are originea in Bulgaria, sa faca astfel de greseli impardonabile, cu repercusiuni destul de mari fata de intregul lant.

si asa am aflat cele ce va spun:

In general, sunt afectati copiii sub 10 ani (in afara nou-nascutilor, care sunt protejati de anticorpii din laptele matern), iar boala dureaza 4-7 zile. Apare mai des la sfarsitul verii si toamna, in mici epidemii.

Cauza acestei afectiuni sunt virusurile Coxsackie de grup A. Acestea fiind enterovirusuri, transmiterea se face prin materiile fecale eliminate de cel bolnav, vinovatul principal fiind manutele murdare.

virusurile Coxsackie nu se transmit pe calea aerului - ce vina are in aceasta situatie managerul hotelului?

Herpangina, ca si raceala, gripa, oreionul, varicela nu trec cu antibiotice. Din contra, aceste medicamente fac si mai rau pentru ca distrug echilibrul bacterian la nivelul intestinului si creaza rezistenta.

deci, virusul nu se ia pe calea aerului ci prin materii fecale, adica prin igiena precara (nespalatul mainilor)

sau, spun eu, daca se foloseste o toaleta publica mai putin curata, dar si aici te intorci la spalatul mainilor.

aceste lucruri le-am aflat foarte rapid la o cautare simpla pe internet, chiar din primul link listat.

eu doar am spicuit cateva fragmente, mai multe detalii puteti afla de aici: click aici

o posibila medicatie este Urgoaft pentru copii mai mari sau Tantum verde solutie cu atomizor.

vacante placute in continuare fara incidente.

[12.08.10 12:34:49]

Copilasul meu are 1 an si 4 luni si din fericire in afara unui asa numit rosu in gat, nu a avut niciodata probleme de sanatate. Incercati sa insinuati ca igiena precara a copilului meu a dus la aceasta situatie. Tin sa va informez acest copil a fost anul trecut la 4 luni si jumatate la Limak Lara de Luxe in Antalya si acolo nu a patit asa ceva, deoarece acolo nu se punea problema lipsei curateniei. Vi se pare normal ca cearsafurile sa fie schimbate o singura data in decursul unui sejur? Sau fetele de perna (voi pune foto) sa fie patate de mucegai, chiar daca au fost spalate? Nu vreau sa facem o discutie pe teme medicale dar pentru un lant nemtesc are o multitudine de deficiente mai mult sau mai putin grave.

Apropo pediatrul nostru, profesor universitar la Universitatea de Medicina din Iasi, ne-a spus ca microbul e de natura virala si se poate transmite prin aer; dar cu siguranta google-ul este mai precis, nu-i asa?

[12.08.10 12:54:08]

Buna ziua,

Si noi am avut probleme asemanatoare. La noi igiena copiilor frizeaza de multe ori mania (este si asta o greseala, ca ajungem la sindromul Michael Jackson). Deci in nici un caz copiii mei nu au stat cu manutele in fecale ) (nici macar nu i-am lasat la piscina). In fine, este clar ca virusul se ia de la alti copii cu aceeasi problema, prin diferite contacte.

Pe de alta parte, eu nu pot da vina nici pe hotel. Asta ar insemna sa inchidem si orice gradinita, fiindca de acolo toti copiii vin bombardati.

"Vinovatul" este, sa recunoastem, tranzitul urias de copii si de adulti purtatori. Nu ai ce sa faci. Este daca vrei un risc asumat al colectivitatii. Depinde in ultima instanta de sistemul imunitar, care cu inaintarea in varsta devine mai pregatit si mai depinde si de o doza... de noroc sau ghinion, dupa caz.

[12.08.10 13:00:41]

Foarte bine punctat! De altfel eu nu am dat vina pe hotel, stiam de dinainte de a pleca ca exista posibilitatea sa ne lovim de asta (multumita acestui site). Dar din pacate s-a intamplat si nu putem nega acest fapt.

zpedro*
    [12.08.10 13:06:15]

in egipt erau o gramada de parinti cu copii sugari. eu ii consider inconstienti, sa pleci departe de casa cu un bebe ce nu are inca sistemul imunitar dezv. dar fiecare gaseste ceea ce cauta....

[12.08.10 13:44:24]

stati asa, ca ma alatur si eu in tabara celor carora li s-a imbolnavit copilul de herpangina, dupa vacanta petrecuta in Bulgaria!

acest lucru s-a intamplat in urma sejurului de la Duni - H. Marina Beach si o pun exclusiv pe seama faptului ca piscina nu excela prin curatenie; am semnalat acest aspect in impresiile postate la rubrica hotelului, de aceea eu am preferat sa ma racoresc in apa marii, pentru ca mi-a fost scarba sa ma bag in acea piscina (dar, recunosc, am piticii mei in materie de curatenie, sunt putintel obsedata) ; bun, o sa-mi spuneti de ce mi-am lasat copilul in piscina? ! ? eheee, ce scandal ar fi iesit daca o luam de acolo, m-ar fi stiut toti turistii de langa piscina MB... am lasat-o sa se balaceasca, n-avea rost sa-mi stric concediul in rugaminti si negocieri nesfarsite cu pitica mea... e foarte incapatanata...

cosminp, in cautare de info despre herpangina, in nenumaratele site-uri gasite, am descoperit o precizare foarte importanta: virusul se transmite prin materii fecale si secretii nazale, ori piscina este mediul ideal in care gasesti cu siguranta aceste 2 "ingrediente"; totodata, pe acel site era recomandata evitarea bazinelor/piscinelor murdare sau imbaiatul in lacuri, balti, etc.

oricat as fi vrut s-o feresc pe cea mica, tot a inghitit vreo 2 guri de apa din piscina, plus stropii aruncati de copiii mai mari, care se "tranteau" in apa, improscandu-i pe fata/ochi/gura pe cei mici, care se balaceau/jucau linistiti in piscina.

si ca o ultima precizare : la masa de pranz mai toti turistii veneau direct de la plaja sau de la piscina; ghiciti voi cati dintre ei se spalau pe maini INAINTE de a-si lua mancarea in farfurii, de a atinge tacamurile, farfuriile, fructele...erau zeci de turisti la masa, dar la grupul sanitar cam batea vantul, ca sa zic asa...ii vedeam clar pe cei care se asezau la mese cum se duceau direct sa-si ia mancare, sarind peste faza spalatului pe maini inainte de masa...

[12.08.10 14:15:03]

ce ma bucur ca v-am deschis subiect de discutie, ca prea era mare lancezeala.

in primul rand, mi-am exprimat parerea de rau ca v-ati stricat putin vacanta cu ceea ce s-a intamplat, iar in al doilea rand, nu vreau sa insinuez nimic.

doar am spus ce am gasit ca informatii pe net.

totusi, daca transmiterea se face prin materii fecale, poti sa iei si din metrou sau autobuz, tramvai/troleibuz aceasta boala, asa cum dealtfel se poate lua de pe orice obiect care a fost in contact cu un virusat.

nu am spus ca voi nu ati avut grija de igiena copiilor, dar se putea lua de oriunde.

copilul nu trebuie neaparat sa se joace cu rahatul ca nisipul pe plaja, dar poate sa atinga la toaleta publica o margine de WC, poate sa puna mana pe o clanta de toaleta sau atinga te miri ce.

pe de alta parte, daca s-a luat, sa zicem, din apa, ar fi trebuit sa fie epidemie in copiii de acolo. macar 60-70% tot ar fi contactat acest virus, iar interdictia de a nu lasa copilul in apa din piscina nu inseamna ca-l protejezi sau nu-l expui riscului.

o intrebare retorica: acasa schimbam zilnic asternutul?

dupa parerea mea, aceasta pretentie de a se schimba zilnic lenjeria este o fandaxie, si oricum nu se poate face la un pret de 60-70 euro/zi/persoana.

@radu_sergiu a punctat foarte si mi-a placut gandirea deschisa si realista. nu poti da vina pe hotel.

asa ca, toata aceasta poveste este pur si simplu un ghinion si nici eu nu cred ca este din cauza hotelului.

cat priveste spalatul mainilor dupa folosirea WC-ului, ganditi-va de cate ori ati dat mana cu cineva, necunoscut sau cunoscut si puneti-va intrebarea: oare s-a spalat pe maini? de aici si pana la paranoia este un pas.

imi cer scuze fata de useri si webmasteri daca subiectul a fost prea larg dezbatut, dar cred ca a fost util de discutat si sa ne oprim aici.

p.s.: chiar daca nu intri in apa, poti sa fii udat cu apa din piscina de cei care se joaca acolo. stop.

[12.08.10 14:18:02]

lantul RIU isi are originea in Spania, nu in Germania.

[12.08.10 14:26:21]

hehe, cosminp, copiii s-au imbolnavit spre finalul sejurului sau imediat dupa, deoarece perioada de incubatie a virusului este 4-9 zile, si conteaza desigur si sistemul imunitar al fiecaruia, la unii copilasi a aparut imediat boala, la altii cam dupa o saptamana; fetita mea a avut marele noroc de a face o forma foarte usoara a bolii, e drept ca si eu am fost vigilenta si am actionat rapid, inca de la primele semne ca ceva nu este in regula cu ea...

statistic vorbind, o parte dintre turistii aflati la un moment dat in aceeasi "locatie" pot fi purtatori sanatosi de anumiti germeni sau pot fi in perioada de incubatie a bolii, nu au inca simptome dar transmit germenii (virusi, bacterii, streptococi, etc. )

iar suspiciunea mea, ca piscina a fost "de vina", mi-a fost confirmata de pediatra fetitei mele, o d-na dr de nota 11, cu cel putin 25 de ani experienta in domeniu...mi-a povestit ca apar foarte multe cazuri de herpangina dupa concediile petrecute pe litoral, sau in comunitati (camine, gradinite,scoli)

[12.08.10 15:36:52]

Faptul ca lantul RIU isi are originea in Spania si nu in Germania este doar o dovada ca aveti timp sa accesati ''google-ul'', pentru mine finalitatea a fost aceeasi.

Prefer un lant de hoteluri de familie, gen Delfin din Antalya detinut de familia Comertoglu, dar unde proprietarul isi facea timp sa vina in fiecare seara la hotelurile sale si sa discute cu clientii.

Faptul ca d-vs domnule cosminp vi s-a parut deosebit la Riu Evrika nu schimba parerile si opiniile mele care am mers ieri 11 ore pana acasa cu un copil cu febra.

[12.08.10 15:51:23]

@rdirectoru, iti urez vacante placute in hoteluri de familie, cu finalitate placuta.

daca nu aveai ghinionul cu fetita, ce parere aveai despre hotel?

[12.08.10 15:53:00]

Aici, nu va suparati, ca imi permit sa intervin din nou, fara a avea actiuni la RIU, desi mi-as dori Si eu am mers 6 ore cu febra cu unul dintre copii, si ne mai opream si din ora in ora sa vomite, dar, cu ce este vinovat hotelul?

La cabinet am beneficiat de consultatie, totul facandu-se transparent si corect. Aaaa, daca ar fi mancat mancare stricata, daca ar fi luat vreo boala de piele de la piscina sau de la cearsaf, daca ne-ar atacat plosnitele sau gandacii, daca s-ar fi infundat toaletele, daca in loc de 4* erau 2*, daca nu ar fi mers AC-ul, etc etc puteam sa le reprosez ceva.

Sa inchidem hotelul ca peste 50% din copii cu varsta intre 1 - 3 ani fac herpangina sau rosu in gat? Cred ca orice medic din lume ar spune ca este PERFECT NORMAL sa se intample asa, in conditii de piscina, aglomeratie, caldura, etc. Eu va inteleg frustrarea, ca si eu m-am simtit la fel (poate chiar de 2 ori mai mult, avand in vedere ca ambii au patit-o), dar nu pot indrepta impotriva hotelului!

Ar trebui sa punem hotelul in carantina? Pentru rosu in gat? Ar fi inutil si asta, ca in ziua in care se va deschide sigur va veni cineva bolnav.

Credeti ca daca managerul hotelului venea la noi, copiii s-ar fi insanatosit?

Sau poate nu am inteles eu toate detaliile...

pelerin
    [12.08.10 17:25:33]

In general ar trebui recunoscut si faptul ca plecarea in calatorie (sau concedii) cu copii foarte mici presupune un risc!

Despre acest risc ar trebui discutat cu pediatru chiar inainte de a pleca si nu la intoarcere.

Parerea mea este ca germenii respectivi (virusi bacterii etc...) se gasesc din plin si la Delfin (nu cred ca prezenta patronului sau a altei persoane i-ar distruge) si la Evrika si la lacul Ursu de exemplu.

Va intreb si eu - in perspectiva ca pe data de 20 voi fi acolo: daca nu se inbolnavea fetita ce parere aveti de hotel?

[12.08.10 17:33:45]

Pai scoringul pentru hotel este relevant. Insusi Dl. Rdirectoru i-a acordat un scoring mare.

De exemplu, eu am sa merg din nou in sept. acolo. Cred ca nu o sa mai faca herpangina cei mici (ca deja au facut-o, si cumva, poate s-au imunizat), ma astept la enterocolita ))))))))))))

[12.08.10 17:36:49]

@pelerin, du-te cu incredere si poate ne scrii ceva direct de acolo.

vacanta frumoasa.

[12.08.10 21:55:28]

Ma vad nevoit sa repet ce am scris mai sus. Faptul ca fetita mea s-a imbolnavit NU SE DATOREAZA HOTELULUI insa punctajul meu se bazeaza pe cele constatate la fata locului si in special diferentelor fata de precedentul meu sejur la un hotel RIU. Cum am scris deja, as fi concediat managerul pentru o sumedenie de inconveniente si nu pentru ca mi s-a imbolnavit copilul. Faptul ca merg poate pentru a zecea oara intr-un hotel cu all inclusive cu peste 4 * imi da posibilitatea sa fac diferenta intre acestea si sa punctez hotelul in consecinta. Nu este cazul sa va entuziasmati doar pentru ca aveti parte de cantitate, eu sunt adeptul calitatii.

Urez si eu celor care isi vor petrece sejurul acolo, vacante placute si daca este posibil fara evenimente neplacute.

[12.08.10 22:16:29]

@rdirectoru, bine ai pe site, ca nu ti-a urat inca nimeni acest lucru.

cat priveste cantitatea sau calitatea a ceea ce primesti intr-un sistem all, fiecare isi spune povestea in stilul personal, asa cum a inteles, iar noi discernem (asa se presupune) informatiile primite, luand in calcul, de regula, si alte impresii postate de acelasi user.

in rest, toate bune.

pelerin
    [13.08.10 07:19:39]

cosminp - in mod sigur voi trimite ceva impresii

lucianaalex
    [16.08.10 00:12:27]

Of doamne iar a aparut problema cu herpangina, abia uitasem! Chiar dac anu este ceva grav, tot este neplacut sa ai copilul bolnav, cu febra sau mai stiu eu ce simptome, nu iti mai arde de nimic!

Noi plecam saptamana viitoare acolo si sper sa nu avem probleme; fetita mea are 1 an si 2 luni, dar inca o alaptez; sa speram ca asta poate fi o salvare!

[16.08.10 09:40:56]

luciana, din pacate alaptarea nu constituie garantia suprema ca nu ti se va putea imbolnavi fetita de herpangina sau altceva (doar nou-nascutii sunt protejati de anticorpii primiti prin laptele matern); plus ca, la 1 an si 2 luni, fetita deja mananca si mancare gatita...

asa cum am mai spus, sursa posibila este apa din piscina, incearca s-o feresti pe cea mica, mai bine o bagi in apa marii sau iei o piscinuta gonflabila si o umpli cu apa de la dusul de pe plaja...

vicandi
    [16.08.10 15:28:07]

Oameni buni, din pacate copii se mai imbolnavesc. Nu-i placut deloc, mai ales in vacanta (cunosc fenomenul).

Dar... ce -ati avut cu bietul manager: (?

Ati avut grad de satisfactie 90 %, de ce l-ati concedia?

Citind si iar citind review-uri pe aici, gaseam ceva de genul "personal amabil zambitor, etc" si ma gandeam: ce-mi pasa mie de personal ca zambeste nu zambeste, sa-si faca treaba!

Apoi ca un turist atent cu spirit de observatie (doar sunt membra AFA! ) am inceput sa vad ca e de bine daca personalul mai si zambeste (iti da acea stare ca totul e in regula), iar eu pot spune sincer ca am vazut din partea managerilor interes pentru turisti. I-am vazut inspectand salile de masa, piscina, chiar si plaja, pe care eu n-am vazut-o niciodata (in 7 zile) murdara. Poate era, dar seara, cand lumea e obosita si nu mai vede cosul de gunoi sa-si arunce resturile. Aici iar nu e vina hotelului, ca doar n-or veni sa faca curat cu turistul intins la soare.

[17.08.10 08:25:20]

Ati amestecat parerile tuturor si ati facut o varza care nu are legatura cu postul meu.

Managerul l-as fi concediat pentru starea generala a complexului - vezi mizeria de la pool bar, de la toaleta situata la receptie langa lobby bar (si asta la ora pranzului), despre lenjeria proaspat adusa, calcata dar patata de cine stie ce, etc.

lucianaalex
    [17.08.10 10:40:13]

Multumesc pt sfaturi Corina70, asa am sa fac, aceleasi lucruri mi le-a spus si pediatra, sa evitam piscina. O zi frumoasa!

orlando
    [19.08.10 00:31:27]

am fost in aceiasi perioda la acelasi hotel si tin sa va contrazic!

1. nu va cere nimeni bani pt parcare (tips-ul la-ti lasat voluntar din placere)

2. curatenia era exemplara peste tot

3. in camere se facea curat in fiecare zi, prosoapele se schimbau zilnic, lenjeria la 2 zile si era impecabila (la noi)

4. plaja curatata in fiecare seara si daca va uitati atent mucurile de tigara se culegeau separat din nisip seara de seara

5. daca nu va placut camera de ce nu ati schimbato? noi asa am facut fara nici o problema

6. scaunele pt copii erau peste tot la restaurant iar patuturi erau la fiecare etaj pe hol, trebuia doar sa le cereti

7. acolo erau ff multi copii inclusiv al nostru de 5 ani dar nu am auzit pe nimeni sa se planga ca ar avea probleme de sanatate (imi pare rau ca vi sa intamplat asta)

8. daca ati vazut ca e distanta mare de la receptie pana la camera trebuia sa luati o umbrela pt copil ca tunel sigur nu vor face

nu vreau sa fac reclama dar nici sa fim carcotasi de dragul discutiei nu e corect!!!

[19.08.10 08:19:49]

Oricum undeva este o contradictie. Este ca si cum un elev ia la examen nota 9 (vezi scoringul acordat ...), dupa care ii zici ca a picat examenul.

[19.08.10 17:30:15]

Stimate orlando desi nu tin sa intru in polemica cu nimeni, ma vad nevoit sa fac anumite precizari:

1. tips-ul pentru parcare l-am dat benevol, nu am scris nicaieri ca mi s-ar fi cerut plata parcarii.

2. depinde ce intelege fiecare prin curatenie.

In fine ma plictisesc sa va raspund punctual asa ca o voi face aleatoriu: nu era vorba decat de faptul ca se stia ca in acea camera va locui un infant, deci era obligatorie prezenta patutului; nu sunt tampit cand spun ca fetita a facut herpangina, fapt confirmat de medicul hotelului, acest fapt intamplandu-se in ziua a sasea; nu ma refeream la tunel ci la o copertina care sa acopere aleea; toate cerintele noastre rezida din conditiile pe care le-am avut in sejururi petrecute in Turcia, Spania, Franta.

Probabil cer prea mult dar aveam asteptari mai mari, mai ales ca (aici ma repet) in 2006 la Riu Arrabela erau conditii infinit mai bune.

Fara suparare cand veti vizualiza si alte resorturi ca sa puteti avea o idee, va rog sa-mi trimiteti impresiile d-vs, poate chiar intr-o formulare gramaticala cel putin la nivelul clasei a IV-a.

Multa stima!

webmasterXY*
    [19.08.10 20:32:37]

@rdirectoru, pe acest site nu facem lectii gramaticale si nici nu aducem ofense utilizatorilor care expun un punct de vedere in opinia mea destul de pertinent.

Rugamintea mea este sa ne limitam la impresiile hotelului fara alte extreme ce tin de atacul la persoana.

orlando
    [21.08.10 01:03:05]

bunul simt ma obliga sa nu raspund ofenselor aduse de dumneavoastra gratuit avand in vedere faptul ca suntem pe un site unde primeaza informatia si nu neaparat modul in care a fost scrisa!

totusi am o curiozitate!

de ce ati ales bulgaria si nu alta destinatie exotica pe masura exigentelor dumneavoastra?

[21.08.10 07:03:02]

Daca d-vs vi se pare Turcia o destinatie exotica, comentarile sunt de prisos. In ceea ce priveste curiozitatea d-vs, daca doriti va pot trimite pe privat mai multe detalii legate de acest subiect.

P. S. Sper sa ma scuzati, am citit abia acum review-ul d-vs, nu comentam suplimentar daca stiam ca ati manageriat un hotel in strainatate.

zsolt_tusnad
    [21.08.10 08:10:50]

Nu este normal sa comparam Turcia, Spania si Franta cu Bulgaria. Nu cred ca un sejur in Turcia sau Franta a costat 750 euro.

Corina70, cosminp, lucianaalex, orlando, pelerin, radu_sergiu*, rdirectoru, vicandi, zpedro*, zsolt_tusnad
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :

• pagină generată în 0.079391956329346 sec