ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2010

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Atentie!! informati-va corect!

Am plecat spre Corfu incantati pana peste masura. Dupa aproape 15 ore de condus am ajuns in sfarsit la Hotelul Akti Arillas; am facut check-in-ul, ne-a dat o cheie un domn mai in varsta. Fericiti ca am ajuns in sfarsit vroiam sa ne indreptam spre camera, cand ne-a smuls efectiv proprietarul cheia din mana si ne-a dat alta camera. Pana aici totul bine; am ajuns in camera si la 5 minute, apare, din nou, proprietarul, spunandu-ne ca s-a facut o greseala, ca iarasi trebuie sa ne mutam in alta camera. Am acceptam fara multe discutii, si am ajuns in camera... si spre surprinderea noastra camera nu era deloc asemanatoare cu ceea ce am vazut noi pe site. Pe site, ca si la agentie de altfel, s-a omis faptul ca sunt 2 corpuri (unul ok, si unul dezgustator daca pot sa zic asa).

Camerele sunt vechi, au aer conditionat dar trebuie platit extra; CEARCEAFURILE PATATE, MURDARE; PROSOAPELE RUPTE... de dus nu mai zic. (o sa adaug poze sa va convinge-ti singuri).

Eu nu recomand statiunea Arilla persoanelor care cauta si distractie. Sunt destule restaurante, vreo 3 baruri (din care 2 sunt chiar in fata hotelului si se face karaoke, e ok... dar nu pt persoanele cazate in hotel, pt k nu au liniste pana pe la 2 noaptea; in bar nu poti sta prea mult ca se umple cu copii englezi care fac taraboi si altele).

Plaja din Arilla... este foarte lunga, dar lata de vreo 5 metri, fara exagerari (noi nu am stat deloc la aceasta plaja)

IMPORTANT DE STIUT este ca marea Ionica este o mare foarte rece. Asta e caracteristica ei principala. Eu am reusit sa stau cel mai mult aprox 5 min in apa, dar imi clantaneau dintii.

Insula in sine e superba, merita de vizitat (canal d'amor, paleokastrita, kerkyra...) !!! dar... nu de stat

In concluzie, pentru cei interesati de acest hotel, interesati-va sa fie in celalalt corp, dar sa nu va asteptati la foarte multe.

Trimis de Mihaela B. in 11.08.10 15:26:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaela B.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Usa de la baie, plina de mucegai
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

chelie_d
    [11.08.10 16:20:09]

aici nu pot fi de acord cu tine, eu am fost in 2008 si in 2009 in Corfu (in lunile august-septembrie) si singurul loc unde am intalnit apa rece a fost in Paleokastrita.

Si am fost si in nord (Sidari), nord-vest (Agios-georgios, Arillas), in nord-est la Gouvia, in est la Moraitika si Messongi, in sud la Kavos,in vest la Glyfada,etc......

si noi cand intram in apa,pai sa te tii nene,1-1.5 ore nu ne mai prindea nimeni la "tabara"

nu cred ca se putea schimba temperatura apei intr-un an asa de mult

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [11.08.10 16:54:57]

Subscriu si eu la cele spuse de Chelie d, nu mi s-a parut apa marii Ionice mai rece ca Egeea de exemplu, am facut baie in marea Ionica in 5 octombrie anul trecut, in mai, iunie si iulie anul asta si am avut apa buna de baie mereu, bineinteles mai calda in iulie, iar site-urile de specialitate arata mereu apa mai calda in Corfu decat in orice parte a Greciei, excluzand aici Creta si Santorini. Drept dovada eu pastrez pozele cu temperaturile afisate de weatheronline pentru Mediterana partea ce contine Grecia.

Mihaela B.AUTOR REVIEW
    [11.08.10 17:42:36]

Mie mi s-a parut apa foarte rece. in sidari a fost ceva mai calda, dar in arilla si paleokastrita fffoarte rece, avand in vedere ca suntem in august.

Am auzit ca in kavos apa e mai calda. pe noi ne-au indrumat oamenii de acolo sa mergem in sidari sau in agios georgios ca poate sa fie mai calda apa. oricum eu nu am rezistat apei respective si am lasat sejurul respectiv balta si am plecat in paralia (unde surprinzator, apa era foarte calda), dupa care am venit in tara... si iarasi apa foarte calda. eu imi mentin ideea despre marea ionica.

[11.08.10 21:36:04]

eu merg de 5 ani in corfu si va spun cu toata sinceritatea ca am fost si in lunile: mai, iunie, iulie, august cat si septembrie si uneori nu am putut inota pt. ca simteam ca mi se taie respiratia datorita apei mult prea reci. asa este marea ionica - rece, oricat de multe grade celsius ar fi afara. apa rece este specifica marii ionice. temperatura ei nu variaza de la statiune la statiune. pentru ca atat in paleokastrita, cat si in lifkemi (la polul opus paleokastritei) apa este la fel de cold.

[11.08.10 21:43:50]

in ceea ce priveste conditiile de cazare asigurate de hotelul unde ati stat, eu sunt de parere ca ar trebui sa trageti la raspundere agentia de turism care v-a vandut pachetul turistic. mi se pare strigator la cer sa platesti pentru a fi cazat in mizeria aia.

flori_floricika
    [11.08.10 21:45:06]

Eu am fost anul trecut la inceputul lui iulie in Corfu Agios Giorgios si marea era foarte rece. am stat doar la piscina. Cu toate ca afara era foarte cald baie in mare nu se putea face.

[11.08.10 22:02:12]

eu am fost atat in sidari, acharavi, roda, dassia, glyfada, benites, kavos, agio georgeos, agio spiridon, agios matteos, gouvia etc. si nicaieri nu era apa calda. aaaaa... te obisnuiai cu ea dupa circa 20 de minute. asta-i alta poveste... dar ca-i mai calda in sidari... nu cred. am inotat aproape de canal d'amur si am crezut ca-mi sta inima de rece ce era.

Mihaela B.AUTOR REVIEW
    [12.08.10 19:06:49]

Deci pana la urma concluzia mea despre apa nu este total gresita . nu am fost informati despre acest lucru, si aici a fost greseala noastra... ca puteam sa ne interesam de apa.

in ceea ce priveste temperatura apei, pot spune ca in sidari a fost putin putin mai calda, ca intrarea in apa acolo se face mai lin si apa iti ajunge pana la glezna aproape 15 metri de la mal spre larg, asta o spun pentru ca am reusit sa stau si eu aprox 10 minute in apa.

Am dorit din tot sufletul sa se afle despre acest hotel , si despre conditiile sale, asta ca alti turisti sa se fereasca.

aimee, chelie_d, flori_floricika, Mihaela B.
    Alte impresii din această RUBRICĂAkti Arilla Hotel [Arillas]: