ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2010
ÎNSCRIS: 11.08.10
AUG-2010

Către satisfăcător

Nu m-a impresionat

Dupa multe laude referitoare la pachetele all inclusive ne-am incumetat sa ne petrecem un concediu in Turcia si cred ca nu vom repeta experienta.

Pe scurt: hotelul este ok, pe ansamblu. Adica este curat si destul de luxos.

Camerele sint destul de ingrijite si le-as da (cu indulgenta) 4 stele.

Plaja este suficient de mare dar cei care nu stiu sa inoate trebuie sa mearga pina la plajele vecine pentru a intra in apa. In dreptul hotelului apa este f. adinca iar digul nu are nici o balustrada de care sa te agati. Din cauza acestui inconvenient am optat pentru piscina. Ca sa beneficiem de sezlonguri linga piscina trebuia ca unul din noi sa ocupe locurile de la ora 7 dimineata. Am nimerit o perioada aglomerata, cu multi copii care sareau in piscina sau pluteau pe saltele, asa ca trebuia sa ne ferim atunci cind inotam.

Serviciile lasau de dorit, adica personalul nu-si dadea deloc silinta sa multumeasca clientii, bauturile erau aduse la masa cu mare intirziere (dupa ce terminam de mincat) sau nu se aducea tot ce comandam. Sampoanele din camera au fost inlocuite o singura data in timpul sejurului, in ultima zi, iar sapunurile niciodata.

Cit despre mincare, pot spune ca a fost suficienta si destul de variata. Am avut mici "accidente" si la acest capitol. Adica la unul din restaurantele a la carte (Prelude), una din cele 4 fripturi de vita (recomandate de ospatar) a fost imputita si returnata. La un mic dejun, ciupercile gratinate erau alterate iar la un prinz un preparat cu peste si sos mirosea a vechi. Berea draft era acrita, insa restul bauturilor au fost ok. Au fost fructe variate si suficiente. Nu mi-au placut cozile. Se faceau cozi la inghetata, la pizza, la omlete si oua ochiuri.

Seara se organizau spectacole dragute in amfiteatru.

Transportul pina in Kusadasi era f. bine organizat asa ca nu a fost nevoie sa folosim masina noastra.

Trimis de doda in 11.08.10 11:25:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

aaaaa
[06.01.11 21:04:25]

Nu prea am inteles. Nu ai fost multumita de hotel pentru ca nu au schimbat sampoanele iar despre schimbatul sapunului nici atat nu prea inteleg.

Cred ca pretul achitat hotelul merita note mai mari dar...

dodaAUTOR REVIEW
[07.01.11 09:11:23]

Ati retinut doar o parte din ce am scris. Am pretentii mai mari de la un hotel de 5 stele.

Mai grav era faptul ca am nimerit mincare stricata, lucru inadmisibil.

Cozile erau ca pe vremea lui... stiti dvs.

Sucurile de pe plaja si de la piscine erau artificiale si berea alterata.

Mai era un inconvenient cu scaldatul in mare, asa cum am scris, apa era f adinca la mal si nu aveam de ce sa ma agat. Asa ca cine nu stie sa inoate nu are ce cauta la acest hotel.

Tariful a fost mare pt ca era sezonul de virf; pentru ca am luat biletele in ultimul moment am gasit doar la acest hotel locuri libere. Am fi vrut la alte hoteluri dar nu am mai gasit locuri.

Cit despre sampoane pot sa va spun ca am stat la hoteluri de 3 stele (nu in Turcia) si am avut surpriza sa se inlocuiasca sampoanele si sapunurile in fiecare zi, chiar daca nu erau consumate. Este un gest minor dar daca hotelul se respecta ar trebui macar astea sa le schimbe zilnic. Vedeti ca nu am avut pretentii la papucei, periute si pasta de dinti, betisoare de urechi, discuri de demachiat, balsam de par, crema de corp, trusa de ace si ata, etc.

Mai sint multe de spus dar nu vreau sa par circotasa.

Spuneti si dvs daca am avut motive sa fiu impresionata?

aaaaa
[07.01.11 22:15:27]

Am inteles. Chestia cu mancarea sticata nu poate fi scuzabila la asa hotel. Aveti dreptate.

Sfatul meu e sa luati bilete din timp, pana in martie-aprilie ca sa aveti si un pret bun si de unde sa alegeti insa fiecare are problemele lui si nu poti planifica totul din timp.

fantozzi007
[14.07.11 18:24:25]

Am fost si eu impreuna cu familia la acest hotel, in vara acestui an (2011). Biletul l-am achizitionat in luna februarie si a costat fix 620 E pentru 2 adulti si un copil de 6 ani (care oricum avea cazare si papica in mod gratuit). Sigur ati fost la acest hotel, Fantasia de luxe? Va intreb pentru ca noi dupa un sejur de 7 nopti am fi vrut sa mai petrcem inca vreo 7 nopti... A fost minunat, nu am patit nimic din ceea ce ati enumerat dvs, in legatura cu mancarea alterata sau bautura servita la masa cu mari intarzieri. Ultimele 3 concedii (vacantele de vara) mi le-am petrecut in Grecia, la costuri mult mai mari decat am platit pentru Turcia, pe deasupra la greci, pentru aceiasi suma de bani, am fost cazat la 3 stele, iar masa era in regim de demipensiune, sa nu mai vorbesc de calitatea mancarii si a cazarii. Eu personal, m-as reintoarce pe acele meleaguri de cate ori as avea posibilitatea, hotelul Fantasia de luxe- ireprosabil. Ganditi-va si la suma de bani pe care ati platit-o pentru respectivul concediu si la faptul ca in afara de costurile de transport in regim propriu nu prea aveati ce face cu banii, doar daca doreati in mod expres sa va cumparati diverse suveniruri. Mancarea... de la calamar, stridii, midii,, cotlet de miel, biban de mare, cotlet de vitel, gratar de pui si pana la tort, inghetata, clatite si fructe de mare ati avut cam tot ce va poftea sufletul, cockteil-uri de 30 de feluri, vin alb-roze-rosu, tarie de la vodka pana la whisky, fresh-uri de portocale, lamie si grape, tot ce am enumerat puteati servi non-stop de dimineata de la ora 7 pana seara la orele 00:00, ce altceva va mai doreati pentru cei 1000 E? Eu nu va inteleg, dar in fine, gusturile nu se discuta. Am niste prieteni care si-au facut concediul de vara la Mamaia, in perioada iunie 2011, la hotel Victoria - 3 stele(ute). Au platit pentru 11 zile, 1900 Ron, masa cu mic dejun, pe langa care au mai cheltuit 2.200 Ron strict pe mancare (2 adulti si un copil de 4 ani), costuri sezlong-uri (15 Ron/buc/zi) etc. in total 4.100 Ron, la care nu se adauga pretul transportului dus-intors. Din 11 zile, au prins 4 zile de plaja si li s-a schimbat lenjeria in camera de 3 ori, iar gunoiul erau obligati sa si-l arunce singuri. Sfarsitul sejurului a fost apoteotic, dupa ce si-au pus bagajele in portbagajul masinii, au fost nevoiti sa suporte o scena incredibila: li s-a desfacut tot bagajul de catre personalul hotelului pe motivul ca s-ar fi furat un prosop, si toata chestia s-a intamplat in parcarea hotelului, unde toata lumea se uita ca la circ. Asa ca nu aveti motive sa va plangeti, v-am dat un exemplu cat se poate de adevarat si de relevant, daca nu va placut la Fantasia, in Turcia, puteti opta cu incredere pentru Romania, va costa tot atat, iar serviciile sunt "exceptionale". P. S. Am omis ceva! Amicul meu, cel cu concediul de la Mamaia, a servit intr-una din seri o slata de fructe la o terasa, in urma careia a suferit de o fabuloasa toxiinfectie alimentara... Vizitati Romania, este de neuitat!

[14.07.11 18:29:13]

@fantozzi007: copiaza mai bine textul scris mai sus si reincarca-l ca review distinct (vezi linkul ADAUGA IMPRESII NOI de mai jos). E pacat ca recomandarile sa "se piarda" in sirul de eciuri de al un alt reveiw...

In plus, procedand astfel, notele pe care le vei acorda vor intra in calculul mediei acestui hotel, rezultand astfel o medie mai reprezentativa.

dodaAUTOR REVIEW
[15.07.11 07:20:11]

Va felicit pentru concediul reusit! Fata de experientele din Grecia la hotelurile de 3 stele cred si eu ca a fost o experienta frumoasa, mai ales ca ati fost in extrasezon cind nu era aglomerat. Desi sejururile din Grecia sint mai scumpe (parca am mai spus-o)... ramin fan Grecia, cu conditia sa stai la un hotel de 5 stele (sau macar de 4). Mi-e greu sa spun de ce dar nu e vorba neaparat de gusturi. Poate va povestesc si experienta pe care o voi avea in vara asta in Grecia cu buget redus... Nu sinteti singurul care preferati Turcia fata de Grecia.

aaaaa, doda, fantozzi007
Alte impresii din această RUBRICĂFantasia DeLuxe [Yavansu]: