ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 13.06.10
    AUG-2010

O zi pe Valea Doftanei!

Dupa o noapte in care nu am putut dormi de atata caldura, duminica dimineata ne-am hotarat sa punem gratarul in masina si sa plecam intr-un loc mai racoros fie macar si pentru cateva ore!

Padurea de la marginea Bucurestiului nu ne atragea, asa ca am luat-o usor spre munte!

La Campina am facut dreapta si ne-am hotarat sa mergem pe Valea Doftanei. Mai fusesem cu cativa ani in urma si ramasesem placuti impresionati de liniste si peisaje!

Starea drumului nu o mai explic, ca la toate drumurile din Romania- deplorabila! Uneori chiar trebuia sa te cateri cu masina pe mormane de pietris, sau pur si simplu sa o iei prin noroi!

La intrare aglomeratie mare! Corturi! Multi veniti cu catel cu purcel, cu mate si tarate (in creier) ! Rasunau manelele si zburau peturi de nu aveai treaba!

Hmm... ne-am vazut de drum in cautarea unui loc mai linistit!

Urcand la baraj la Paltin ne-am oprit sa vedem privelistea si sa facem poze! Am aruncat insa o privire in jos langa baraj si stupoare! Groapa de gunoi! Cum va indurati dragi compatrioti sa aruncati gunoaie la modul asta!

Prea tristi de ce vedem dam sa ne urcam in masina, o doamna bine trece pe langa noi in fuga si zdup... arunca ceva peste parapet! Doi tineri care faceau foto striga dupa ea: "cum poti sa arunci femeie pampersi asa?!" Am ramas muti de uimire! Ea razand le intoarce replica: "ce, vroiai sa suport eu mirosul in masina?!"

Bravo draga "doamna"! Daca toate femeile ce trec pe acolo si au copil mic ar arunca penste parapetul barajului cate ceva copilul ala o sa mai vina la iarba verde sau la groapa de gunoi!

Cu un gust amar si parca rusinati de faptul ca suntem romani ne continuam drumul!

In sfarsit gasim o poienita in care ne hotaram sa punem patura pe iarba si sa asezam gratarul! Cand incepea carnea sa miroasa si sa curga berea... ne pomenim cu doua masini din care ies o groaza de insi care populeaza poienita! Dau drumul la manele si isi vad de treaba! Apoi ne afuma cat mai bine incercand sa aprinda cu ziarul carbunii de gratar!

Cu ochii scosi de fum, dupa ce am servit masa in profunda liniste manelistica, am hotarat sa dam o raita prin padurice! Placut, liniste in sfarsit!

Brazi inalti sau arbusti mititei, toti de un verde aproape ireal se ridica pe coaste de o parte si de alta a raului, mai aproape sau mai departe de lacul de acumulare! Gasim cateva tufe de mure, din pacate inca necoapte, cele rosii inca acre... si ne hotaram sa culegem in schim floricele!

Dupa ce ne adancim indeajuns prin padure scapand de fumul din nari si de acordurile incantatoarelor manele, realizam ca de fapt am petrecut o zi frumoasa, ca am venit in alt colt de rai pe care oamenii asa cum sunt ei rai nu au reusit sa il strice in totalitate! Padurea inca te imbratiseaza si te invaluie in mirosul de rasina, floricele inca cresc (am adunat un buchet de clopotei si garoafe margarete salbatice) si apa inca susura pierzandu-se printre printre pietre!

Cu toate dezamagirile acumulate am conchis la intrarea in Bucuresti ca a fost o zi placuta, petrecuta altfel decat in arsita orasului lenevind in fata televizorului!

Trimis de aida.alecu* in 11.08.10 10:05:09

VIZUALIZĂRI: 4429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aida.alecu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.10 10:11:27]

Scuze pentru ortografie si punctuatie! Florile erau clopotei si margarete salbatice! ! nu garoafe! m-a luat gura pe dinainte! Mai sunt niste semne de intrebare scapate! Graba strica treaba!

lizuk
    [11.08.10 10:24:34]

Am patit-o si eu asa, acu vreo 5 ani, cand am mers pe mal la Paltinu, cu cortul, de sambata. Seara a fost placuta, multe masini dar totusi liniste. Dimineata insa, fuseseram "invadati"! cand am iesit din cort aveam impresia ca cineva ne-a mutat peste noapte! Plin de masini, plin de oameni, plin de tot felul de muzici, ca fiecare crede ca a lui e cea mai buna si trebuie s-o asculte toti. Asa ca weekendul nostru la cort s-a terminat brusc, ne-am strand boarfele si ne-am chinuit sa iesim printre masini. Pentru ca era totusi devreme de mers acasa, am luat-o "pe sate". Am ajuns in Telega si in vitrina unui magazin alimentar am vazut un anunt cu o casa de vanzare. Pretul foarte mic m-a convins sa merg sa o vad, asa duminica cum era, iar linistea de care am dat acolo m-a convins sa scot ultimii 10 milioane de pe card si sa ii dau avans pentru "locuinta mea de vara". Eh, inca n-am reusit sa o fac locuibila, dar ideea e alta: de atunci, daca chiar e sa vreau liniste, macar am unde sa ma retrag, cat sa pun un gratar. Ca la Paltinu de-atunci nu mi-a mai trebuit sa merg...

Alina Morar
    [11.08.10 10:25:50]

Asa e, gonim ca nebunii pt cateva ore de relaxare si uite ce gasim.

Mie imi vine sa nu ma mai duc nicaieri, dar nu pot.

pepsi70ro
    [11.08.10 10:27:57]

Greu sa gasesti locuri virgine, curate si fara manelisti. Cand incerc sa evadez in natura caut linistea naturii nu manele si zgomot pe care il gasesc la orice carciuma.

Alina Morar
    [11.08.10 10:36:39]

Si totusi nu inteleg inca o chestie. Cum .... asa pot sa vina altii nesimtiti sa se instaleze langa mine. Adica eu umblu sa-mi caut un loc liber si peste 10 minute ma trezesc cu cineva la 5 m de mine.

Si eu am patit o data. Eram la "padure", langa Cluj, la Salicea, un camp imens cat vezi cu ochii, nu era nimeni si numai ne-am trezit cu o masina la 10m de noi. Cum ...pot face asa ceva? Sau altii numai asa pot? Nu m-au deranjat persoanele in sine, ca nu sunt salbatica. M-a deranjat faptul ca aveau un caine, iar noi eram cu 2 catei. Cu a noastra nu avem probleme, dar mai era si catelul lui mama, care e disperat cand vede un caine sau vaca sau ma rog, ce am mai intalnit pe acolo. Anume am cautat un loc mai liber, sa-l pot lasa liber pe zvapaiatul de Puffy, al mamei mele. Si ce am facut? Ne-am mutat noi. A venit doamna sa zica ca, cainele ei nu face nimic, dar oare nu m-a deranjat? Si atunci eram si gravida si nu puteam fugi ca nebuna dupa caini.

N-am nimic, dar de pe imensul acelaq de deal, numai langa noi le-a placut? Era iarba mai moale?

[11.08.10 12:01:27]

lizuk Sper sa nu te invadeze si in curte manelistii! Mare aglomeratie! Daca casa este mai retrasa merita, zona e superba, pacat de turistii needucati!

[11.08.10 12:02:59]

Alina Si mie imi vine sa nu ma mai duc nicaieri, dar macar daca iti zgarie ceva auzul, iti bucura ceva ochiul!!

lizuk
    [11.08.10 12:04:21]

Ha ha, asta ar fi prea de tot... Stii de ce nu o sa ma invadeze? ca nu pot intra in curte cu masina, si pe jos nu cred ca-si misca burtile... Am avut grija sa iau casa pe o ulita unde masinile nu au loc si tre sa faci vreo 10 metri pe jos.

Zona, intr-adevar, e tare frumoasa. Data viitoare incearca sa opresti prin Telega, stiu ca aveam doua stranduri cu apa sarata (numai ca nu stiu in ce stare mai sunt...)

[11.08.10 12:07:04]

pepsi Nu am mai descris nimic din mizeria lasata la fiecare colt de padure, e asa greu sa strangi in urma? Noi am lasat in urma doar cenusa de la gratar, intr-o vatra de piatra! am luat tot la pachet si la primul container am aruncat gunoiul!

Despre locuri virgine poate mai departe, departe de lume si poate greu de patruns, caci unde poti patrunde cu masina gasesti oricum urmele omului!(mizerie si poluare, distrugere intr-un stil mare)!

[11.08.10 12:09:53]

Alina Nici eu nu sunt salbatica, dar cand i-am vazut mi s-a urcat parul in cap! si iarba nici macar nu era mai moale!!

cosminp
    [11.08.10 14:47:58]

pana la urma, cu tot deranjul pe care l-ati avut, ati facut o "infuzie" de aer proaspat si ati iesit din betoanele orasului.

un SB plin de aer proaspat.

trandafir 1970
    [11.08.10 18:08:45]

@aida. alecu, in drum spre baraj, pana sa intri in serpentine, pe dreapta, pe malul paraiasului, se fac niste poienite, ascunse de privirile "manelistilor"; tot secretul este sa mergi dimineata acolo, nu esti singura care cauta liniste si fuge de mai sus amintitii!

@lizuk, facem un gratar la festivalul cascavelei?

Webmaster, pentru cei interesati, daca se poate atasa site-ul comunei Doftana, sa promovam o zona de care multi nu au auzit! Multumesc anticipat:

[12.08.10 20:58:19]

trandafir Super ideea, web scuze ca te punem la treaba, dar e o idee buna cred!! Oricum multam pentru sfaturi, le iau in considerare data viitoare, poate am totusi parte de mai multa liniste!

[12.08.10 21:47:26]

cosminp Asta am si vrut sa scot in evidenta, ca oricat de deranjanti ar fi cei din preajma trebuie sa gasesti ceva frumos care sa merite! Iar natura iti ofera mereu acest frumos daca sti unde sa privesti, incotro sa iti indrepti pasii!

dorgo
    [18.08.10 17:48:17]

Pacat de acel loc frumos cu apa din lacul Paltinu, apa de culoare verzuie, ce-o mai vezi doar prin Mediterana sau in posterele cu insule pline de palmieri din Marea Caraibilor, am intrat si eu in padurea abrupta de langa acea mega-parcare in care se vand de toate inclusiv "cascavele" si am vazut niste radacini de copaci mai groase decat bratul unui copil...caut pozele...

Felicitari, mi-ai adus aminte de vremuri frumoase, fara griji si diminuari de salarii..

Numa' bine, de la mine!.

[20.08.10 15:28:07]

dorqo Adevarul e ca doar lecturi frumoase de pe aici ma mai fura din peisajul urat al mondenului!! Multumesc de aprecieri!

magdalena
    [12.09.10 21:07:26]

Valea Doftanei reprezinta o varianta mai apropiata decat Valea Prahovei pentru o iesire la iarba verde pentru bucuresteni.

Noi am petrecut doua nopti aici acum cativa ani (click aici) si am mai mers si la Telega Bai de curand (click aici).

Mie imi pare rau ca nu am putut ajunge in acest week-end la Festivalul Cascavelei.

aida.alecu*, Alina Morar, cosminp, dorgo, lizuk, magdalena, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Valea Doftanei: