ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
JUL-2010

Cazare ideala in apartamentele din MarchfeldStraße nr. 8

Pentru minivacanta noastra in Viena am ales o solutie care ni s-a parut foarte avantajoasa: aceea de a inchiria un apartament situat intr-o cladire de apartamente destinata in acest scop, pentru a avea spatiu mai mare si mai multe facilitati intr-o capitala turistica in care diferenta dintre o bere cumparata de la supermarket si cea consumata in oras putea ajunge la 3 euro.

Cladirea de apartamente este situata strategic, putandu-se ajunge foarte usor de la intrarea in Viena, de pe bulevardul Helsinki, imediat dupa Milenium Tower.

Pot spune ca GPS-ul (imprumutat) ne-a dus exact la destinatie, dar am fost un pic nedumeriti, deoarece la aceasta adresa se afla... Pizzeria Don Carlo! De fapt, se afla la parterul cladirii, dar nu mai este functionala.

Trebuie sa mentionez ca aceasta cladire este in administrarea unei romance si a sotului acesteia. Iata unul dintre motivele pentru care am ales cazare aici, deoarece se oferea si asistenta turistica si aveam cu cine ne intelege intr-un oras in care se vorbeste o limba pe care nu o cunoastem absolut deloc!

La sosire am sunat-o pe doamna respectiva pentru ca nu stiam pe unde sa intram in cladire (din cauza confuziei cu pizzeria) si imediat a coborat sotul acesteia, un domn foarte amabil, care ne-a poftit inauntru, ne-a dat cheile de la bloc, apartament si garaj!

Cladirea arata ca un hotel in interior, dotata cu lift, insa lipsita de receptie. Pentru orice problema puteam apela la administratori, care se aflau intr-o incapere la parter, in locul unde inainte era pizzeria.

Din pacate, pe doamna nu am putut sa ocunoastem, deoarece nu era in localitate cand am sosit noi.

Apartamentul de doua camere pe care l-am ales noi (A) parea mai mic decat cel vazut in pozele de pe site-ul oficial (http: //www. cazare-viena. ro/), oricum, de 40 de mp, dar destul de bine organizat.

In holul de la intrare se afla si WC-ul, care este separat de baie, aflata chiar langa dormitor, cu intrare directa.

Din hol, unde era o oglinda si un cuier, se intra direct in living, ce avea doua canapele extensibile, o masa cu scaune, o masuta cu TV si o bucatarie deschisa utilata cu tot ce e necesar. Puteai sa gatesti si pentru o armata! Acest gen de apartament este foarte util pentru familiile cu copii, drept pentru care vom reveni si cu copiii aici.

In bucatarie era si un frigider destul de incapator (fara congelator), un cuptor cu microunde, un aragaz electric, o hota, o cafetiera cu filtre de cafea, un fierbator, vesela si tacamuri.

Din living intrai in dormitor ce avea un pat mare si comod, dotat cu noptiere si sifonier cu oglinda.

Apartamentul este luminos, insa avea jaluzele si storuri visinii, astfel incat nu patrundea soarele daca vroiai, dar trebuia aerisit in permanenta pentru a nu fi zapuseala pentru ca acesta era situat pe partea cu soarele, iar aparatul de climatizare mi s-a parut ca nu facea fata, dar asta pentru ca oricum nu stateam in camera si nu il lasam deschis. Noaptea a fost bine, nu a fost foarte cald.

Baia era « dotata » cu prosoape, perdea de dus, un suport de rafturi si cos de rufe murdare. Nu exista sampon sau sapun, insa la WC exista hartie igienica.

Cladirea nu are balcon si este situata la periferia Vienei vechi, pe o strada unde se afla tot felul de restaurante micute si saracacioase ale mai multor nationalitati, insa este curata.

In apropiere se afla statia de metrou DresdnerStraße (U6), dar si capatul unor statii de autobuz si tramvai directe pana in centru (Friedrich-Engels Platz).

Pana sa ajungi in statie, treci pe langa supermarketul Zielpunkt, de unde poti cumpara tot ce ai nevoie, este deschis pana la ora 19. 00, fata de alte magazine care inchid la ora 18. 00 sau 18. 30. Tot in statie se afla o tutungerie de unde poti cumpara bilete pe mijloacele de transport. Noi am luat un card de 48 de ore.

De aici, eram in 15-30 de minute in punctele de atractie dorite pe care administratorul ni le-a trasat pe harta turistica la sosire.

De altfel, ne-a indrumat mai mult decat am fi sperat. Ne-a dat inclusiv traseele de la liniile de metrou, autobuz si tramvai care urmau sa ne duca spre obiectivele cele mai importante ale Vienei. Desi venisem cu planurile noastre, acesta ne-a « vandut » alte ponturi (« Forget your plan, I have my plan! »), ne-a spus ce putem vedea in numai 2 zile si sa plecam multumiti, ne-a facut un fel de program turistic! Astfel, am reusit sa vizitam mai mult decat speram, stiind exact ce numar de tramvai, autobuz sau linie de metrou ne duce spre un anume obiectiv.

Trebuie sa precizez si faptul ca in corespondenta noastra via mail cu administratorii cladirii de apartamente ni s-a dat traseul exact pana la destinatie, incepand cu intrarea in Viena de pe autostrada, astfel incat puteai ajunge usor si fara GPS.

Pretul pe care l-am platit a fost de 70 de euro pe noapte pentru 2 persoane, plus parcarea de 5 euro pe noapte pentru ca era in garaj. Daca parcam in strada, in fata cladirii, era fara cost, insa am preferat in garaj deoarece am lasat mare parte din bagaje in masina, urmand sa plecam in alta parte din Viena. Acelasi apartament putea fi inchiriat si de 4 persoane pentru 85 de euro. Exista si apartamente mai mari, cu doua dormitoare, unde se pot caza pana la 6 persoane, pretul fiind marit corespunzator, dar se ofera si reduceri pentru un numar mai mare de nopti sau gratuitate pentru copiii sub sase ani.

Noi am fost multumiti, pretul de cazare ni s-a parut ok pentru Viena, este o solutie optima, iar pentru copii ideala, deoarece le poti pregati micul dejun sau pranzul la un pret decent pentru buzunarul nostru de roman aflat in plina criza, cu produse cumparate de la supermarket (preferabil din tara...), lasand doar cina pentru o iesire la restaurantele vieneze...

Trimis de magdalena in 11.08.10 08:52:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 8993 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Bulevardul Helsinki din Viena, in drum spre cladirea de apartamente din MarchfeldStraße nr. 8

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 33
catalinalupu [11.08.10 08:55:13] »

Primul vot de la mine... astept continuarea... si validarea fotografiilor

magdalena [11.08.10 09:05:03] »

Multumesc! Sper sa reusesc sa introduc si fotografiile in cursul zilei de azi, nici nu am apucat sa le descarc! Pana atunci, fotografii graitoare sunt si pe site-ul lor.

O rugaminte pentru webm: eu am incadrat aceste impresii intr-o sectiune deja existenta pe site: Apartamente Viena (vad ca Viena este scris cu doi de n, poate se corecteaza acest lucru). Daca nu am incadrat corect, rog sa fie pus review-ul unde trebuie...

Nu stiu insa cate stele au apartamentele, daca au o astfel de clasificare, dupa mine 3 stele e ok.

biancuta [11.08.10 09:35:26] »

Magdalena, excelenta aceasta descriere, cu foarte multe amanunte utile! Felicitari!

ionescunic [11.08.10 12:47:04] »

Votul 7 de la mine si pentru ca am descoperit misterul , unde a fost Magdalena de a lipsit de pe site?

celeste [11.08.10 13:25:16] »

Super ok, chiar acum 2 zile am citit pe internet despre aceste apartatmente. Spune-mi si mie te rog, pot dormi 2 famillii (fara copii) in acest apartament? Este 70 de e de persoana sau apartamentul? Este bine ca statiile mijloacelor de transport sunt in apropiere. La supermarket cum erau preturile? Un vot si de la mine.

krondia* [11.08.10 15:49:48] »

Utile impresii. Şi eu optez pentru acest gen de cazare iar aici arată chiar frumos.

Acum 3 ani nu mi s-au părut foarte mari preţurile de la supermarket din Viena, unele produse erau chiar mai ieftine, în special cosmeticele.

Fructele şi legumele ţin minte că erau mai scumpe. În general, însă, Viena este mai scumpă decât Budapesta.

magdalena [11.08.10 16:04:29] »

Multumesc pentru voturi!

@biancuta, sa stii ca poti veni cu cea mica linistita aici, daca iti doresti un sejur la Viena.

@ionescunic, sa stii ca misterul in totalitate nu este descoperit... si ai sa intelegi in viitorul apropiat de ce!

@celeste, apartamentul in care am stat si care are un dormitor si un living a costat 70 de euro de camera. Da, pot dormi 4 persoane, respectiv doua familii diferite, daca sunt prietene si nu le deranjeaza sa treaca una un camera celeilalte pentru WC, respectiv baie, pentru ca apartamentul este decomandat. Dupa cum am spus, accesul la WC se face din holul de la intrare, dupa care, tot din hol in living-ul cu bucataria deschisa, apoi din living in dormitor si baie.

Noi initial eram programati chiar doua familii pentru acest apartament, dar nu au mai putut merge cu noi. Daca mergeau, plateam numai 85 de euro/2, pentru ca se mai adaugau 15 euro pentru cele doua persoane in plus.

Pana in prima statie de tramvai/autobuz/metrou erau 5 minute de mers pe jos. Dupa cum se vede si dintr-o poza, tramvaiul vienez circula pe strada unde este situata cladirea.

Pretul la supermarket era mare vizavi de pretul din Romania, dar mai avantajos decat sa mananci mereu in oras: un pachet cu 4 iaurturi cca 12 lei, laptele 10 lei, berea 6-7 lei. Apa era ca la noi. In fine, asta ce imi aduc aminte si la produsele la care m-am uitat eu. Noi nu am luat decat ceva pentru micul dejun, desi imi propusesem sa fac o friptura, timpul scurt si ziua plina de vizite nu imi permitea oricum sa revin la pranz in apartament, iar seara veneam tarziu. Noi am sosit intr-o joi pe la 4 si am plecat duminica dimineata si eram si numai noi doi. Asa, daca mergi cu alta familie, merge sa faci o friptura si sa bei o bere programand ce vei mai face in ziua respectiva sau a doua zi.

Ceva surprinzator: cand am intrat in supermarket am luat o inghetata la cutie mare si cand am ajuns acasa mi s-a spus ca daca revin a doua zi au o promotie si pot lua doua cutii de inghetata la pretul uneia..., drept pentru care am zis ca asa o sa fac! Insa a doua zi am plecat inainte de deschiderea magazinului si am revenit dupa inchidere....Si acum salivez dupa inghetata aia, dar incercam sa distribuim bine banii, fiind doar inceputul sejurului nostru.

Noi intentionam sa revenim cu alta familie cu copii in apartamentul de 6 persoane, cu prima ocazie si pentru o saptamana, mai ales ca se ofera reducere.

Administratorul, un austriac tipic, vorbeste bine engleza si e tare simpatic.

Pentru noi a fost nesperat de bine, pentru ca nu stiam la ce sa ne asteptam si am avut conditii bune.

@krondia, asa e, produsele cosmetice mi s-au parut ok. Iar fructele si legumele erau de 2-3 ori mai mari ca la noi. Sa stii ca pe mine m-a surprins Budapesta, pe care eu am gasit-o mai scumpa decat Viena...Dar asta e o alta poveste!

catalinalupu [11.08.10 16:15:40] »

Presupun ca despachetezi inca si ca mai ai treburi casnice, de la care te-ai sustras o buna perioada, dar eu un abia astept continuarea... sper sa nu fie prelungit prea mult suspansul si sa ne plimbi si pe noi cu tine facand o reconstituire a"micii" plimbarii... maine un nou episod? !

magdalena [11.08.10 16:25:49] »

Fara sa ma laud, am vazut multe, cred ca mergeam in jur de 15-20 de km pe zi pe jos, sau cate o ora cu masina pe unde am vizitat.

Nu pot sa le scriu pe toate asa repede..., desi marturisesc ca mi-am schitat cate ceva pe drum, ca sa nu uit!

Inca nu m-am dezmeticit, sincer. Nici de despachetat nu am terminat...

celeste [11.08.10 17:29:02] »

Magdalena iti multumesc frumos pt. informatii si te astept dupa ce despachetezi cu noi impresii din Viena. Apropo ati vizitat si gradina zoologica? Am citit un material mai devreme ca ocupa un loc 6 intr-un clasament al celor mai frumoase gradini zoologice din Europa. Te astept cu noi impresii.

magdalena [11.08.10 18:10:23] »

Nu am vizitat gradina zoo, am luat biletul care nu includea si gradina, pentru ca nu isi avea rostul, nefiind cu copiii dupa noi. Ca si alte obiective, le-am lasat pentru viitoarea vizita, desi la unele nu ne-am abtinut, cum ar fi Praterul. Oricum, cum bine spunea cineva azi, nu poti vizita totul intr-o zi la Schonbrun. Am plecat foarte informata din tara cu ce sunt de vizitat, insa cu unele am luat teapa, despre care voi povesti si care nu merita banii, pentru a nu pati si altii ca noi, avand in vedere ca cca 10 euro per obiectiv inmultit cu doi nu e nimica toata.

Dupa prima zi de colindat prin Viena, am facut niste bataturi de toata frumusetea si a doua zi am luat-o de la capat!! Nici nu mai imi simteam picioarele...Nici desculta nu mai puteam merge...

celeste [11.08.10 22:46:42] »

Cum ai patit acum la Viena am patit eu la Barcelona anul trecut, cand am facut un tur de forta prin Spania cu toate ca am stat o saptamana, cei drept am si vizitat. Si noi cand plecam pe undeva la fel procedam, pana nu facem traseul in amanunt nu plecam. Te astept cu noi informatii despre teapa (nu sunt carcotasa). Noi nu plecam cu copilul dupa noi pt. ca este mare.

georgiana [13.08.10 13:33:33] »

Am reusit si eu sa citesc despre inceputul vacantei tale! Despre cazare -e fain, dar totusi mi se pare cam scump, dar tinand cont ca e sezon de varf,e ok!

magdalena [13.08.10 17:07:47] »

Eu citisem impresii care spuneau de cca 80 de euro pe noapte si mai mult chiar.

Am ales aici mai ales pentru ca stiam ca vom fi ajutati de administrator si pentru timpul scurt avut la dispozitie, 3 nopti si 2 zile, am vrut sa nu pierdem nici-un minutel...

creivean [17.08.10 18:59:53] »

O variantă bună de cazare, pentru cei ce nu preferă exclusiv facilităţile unui hotel. Bun review @magdalena. Felicitări.

magdalena [17.08.10 19:37:09] »

Multumesc pentru aprecieri! Asa e, hotelul ne ofera unele facilitati, dar intr-o astfel de cazare avem mai mult spatiu de miscare si mai multe optiuni, de exemplu, posibilitatea de a ne pregati masa.

Eu acum am facut o exceptie, dar, intrucat am doi copiii, sunt "nevoita" sa ma gandesc mereu la apartamente ce au si bucatarii, mai ales datorita faptului ca celei mici inca trebuie sa ii prepar un anume tip de mancare.

Gabi04 [18.08.10 19:48:15] »

Buna, tocmai ce cautam informatii despre aceste apartamente. Vreau sa imi rezerv tot apartamentul A pt 4-5 zile in decembrie si aveam cateva intrebari. In plus daca ai continua sa detaliezi despre Viena ar fi super. Unde sa mergi, ce sa vizitezi, preturi etc.... cu cat mai multe detalii cu atat mai bine. Gabi

magdalena [18.08.10 21:48:55] »

O sa detaliez, deocamdata am scris doar de muzeul Mozart click aici si despre ceremonia strudelului vienez de la Palatul Schonbrunn : click aici

Gabi04 [20.08.10 17:40:28] »

Da am vazut, pe mine m-ar interesa mai mult cam cat dureaza sa vezi majoritatea atractiilor turistice (nu in fuga), cat cost mancarea pe zi de om (mediu) si alte detalii de genul asta. Si in primul rand daca tot ce se zice pe siteul cu apartamente se regaseste si in realitate. Gen internet, caldura sau aer (in functie de annotimp) apa, etc etc. Ms anticipat

magdalena [20.08.10 17:59:08] »

Nu am coroborat acum ce scrie pe site cu ce am gasit. Fiind vara, era un aparat de climatizare in apartament. De internet nu am intrebat pentru ca nu m-a interesat.

Vizitarea atractiilor turistice ia cam cat considera fiecare in parte. Poti vizita un palat in doua ore sau in patru, depinde daca doresti sa te uiti sau nu la detalii. Daca doar le vezi pe afara, atunci e mai simplu...

Din experienta mea pot spune ca am vazut ceva obiective in doua zile si nu in fuga, in sensul ca "fuga" a fost intre obiective, adica noi am cam facut Viena ca o cursa...

Insa nu am alergat, fireste! Dar am mers de dimineata si pana seara.

Important este sa ai un plan strategic si sa vezi obiectivele concentrate intr-un singur loc si de acolo sa pornesti la un alt "manunchi" de obiective.

Promit ca o sa scriu un review cu tot ce am vazut eu in doua zile.

Mancarea te costa in functie de locul in care mananci. Daca alegi sa mananci in oras, o poti face contra sumei de 10-15 euro portia de mancare. Langa apartamente exista si un fast food unde poti plati 2-3 euro pe un kebab.

Daca alegi sa cumperi din supermarket si sa iti prepari acasa, te costa cam de 3 ori mai scump decat acasa, dar mai ieftin decat in oras, insa poti sa iti iei o lada frigorifica de acasa cu produse cumparate de la noi, gen lactate sau carne.

Exista si unele locuri unde se mananca mai ieftin, de exemplu la Centimeter, unde a mancat un membru AFA, citeste aici: vezi impresii

Insa, socoteala de acasa nu prea se potriveste cu cea din targ! Adica, in vrejul vizitarii obiectivelor, nu vei sta sa cauti un anume restaurant daca acesta nu iti iese in cale... Vei manca unde vei nimeri cand te va lovi!

Insa iti poti lua cateva sandwich-uri cu tine sau batoane de cereale sau ceva de rontait care te vor ajuta, pana vei gasi un loc in care vei manca. Si neaparat apa!

Palatale se intind pe suprafete mari si nu sunt la tot pasul locuri in care poti cumpara ceva...

La Hofburg am mancat chiar la Palat, la un pret chiar bun fata de alte locuri din jur.

Gabi04 [20.08.10 18:03:18] »

Ms mult si astept cu interes si alte detalii.

magdalena [20.08.10 18:06:50] »

Eu te invit sa citesti toate impresiile existente pe site despre Viena, asa cum am facut si eu inainte sa plec!

sev7 [25.08.10 10:22:46] »

bravo!!... super review-ul!

puncte si de la mine!

raoulp55 [13.09.10 02:33:41] »

Multumesc pentru review-ul tau, foarte util, mai ales ca in viitor vrem sa mai ajungem la Viena... cine stie ce varianta de cazare vom alege atunci? poate chiar pe aceasta...

belliv [06.10.10 19:13:13] »

Buna Magdalena

Iti multumesc ca ai descris cazarea asa de bine. Eu am mai fost si anul trecut in viena dar cu o agentie de turism si m-ar interesa tot in decembrie anul acesta cateva zile de concediu ptr ca mi-a placut foarte mult.

As vrea sa te intreb ceva eu nu am masina si in caz ca nu gasim un autocar care sa ne lase aproape de locul cazarii as merge si cu trenul. Sti cumva daca este o gara aproape?

Mersi frumos.

magdalena [06.10.10 19:20:26] »

@belliv, noi am venit cu masina, nu stiu unde e gara in Viena, dar aceasta cladire se afla in Viena, asa ca de la gara din Viena poti lua un taxi pana aici, adresa e chiar in titlu, sau poti lua mjloacele de transport, daca sunt in apropiere de gara, tramvai, masina, pana in statia Friedrich-Engels Platz sau metroul pana la Dresdner Strasse.

Daca vrei musai sa ajungi aici, iti trimit adresa administratorului si iti spune exact cum ajungi de la gara (site-ul e trecut in review).

belliv [06.10.10 19:22:35] »

Mersi frumos. Chiar m-ar interesa ca am vazut niste preturi la cazari ca mi-a trecut cheful.

Am intrat si eu pe site si le-am trimis un mail sa vad daca mai este disponibil in acea perioada.

Inca o data iti multumesc frumos ptr promptitudine.

magdalena [06.10.10 19:25:22] »

Pretul a fost unul din motivele foarte bune pentru care am ales aceasta cazare. Esti ca la hotel, numai ca nu ai receptie sau restaurant. Ai insa la 2 minute de mers pe jos un supermarket si ai bucatarie!

Sa prepari o friptura nu iti ia mai mult decat ai astepta la un restaurant... Si e si mai ieftin!

belliv [06.10.10 19:29:10] »

Mersi ptr adresa si nr de telefon. Asa este. Mai tin minte anul trecut cand am fost cu agentia de turism ne-au indicat ei locul unde sa mergem sa mancam. Normal ca ei aveau intelegere cu aceea. Rosenberger se numeste restaurantul si doar un snitel era 10 euro si nu pot sa zic ca a fost mare. Stiu ca in ultima zi nu am mai mers acolo ca mi se parea f scump si am preferat sa ne luma un meniu de la Mc Donald. , la care am iesit mult mult mai ieftin.

luiza2705 [30.09.12 21:32:22] »

Foarte bune rewie-ul @magdalena. Si eu am fost cazata intr-unul din apartamentele Dnei Adelina Manescu. Atat eu cat si sotul am fost foarte incantati. este foarte foarte curat, zona linistita si foarte usor de ajuns in centru. Nu este deloc departe si faptul ca nu stai chiar in centru iti confera avantajul sa descoperi zone interesante ale Vienei. Are doua supermarketuri foarte foarte aproape, o cafenea une localnicii servesc cafeaua in fiecare dimineata (cu strudel bine inteles) etc etc. Cazare de nota 10 pe care o recomand cu mare caldura. In ianuarie 2007 cand am fost eu acolo, 3 persoane adulte cazate in doua dormitoare + leaving am platit 75 eur/noapte, asta avand in vedere perioada 2-7 Ianuarie. Am inteles ca in timpul anului, in functie de perioada, este mai ieftin. Astfel poti iesi foarte convenabil, evitand sa manaci la restaurantele pentru turisti unde este bine stiut ca-i f scump.

belliv, biancuta, catalinalupu, celeste, Gabi04, georgiana, giovanic, hattrick, krondia*, luiza2705, magdalena, raoulp55, sev7
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente diverse în Viena: