ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010
ÎNSCRIS: 04.02.09
AUG-2010

La poalele muntilor

Ajungem spre seara la Mistral Resort Moieciu, deschis in 2010, situat la capatul statiunii Moieciu de Sus, ocazie sa aflu si eu ca defapt denumirea corecta a statiunii este Moieciu si nu Moeciu cum din ignoranta am spus atata amar de vreme.

Dar sa revenim, despre Resort pot spune exact ca in reclama: ”Placut de la prima atingere”. Are o suprafata destul de mare, de 13000 mp, pe care este construit hotelul despre care va voi povesti mai jos, plus alte 3 vilute de diferite capacitati: 5-7 camere, fiecare cu o zona de relaxare proprie, gratar, leagan, etc.

Capacitate de cazare: 50 de camere si 12 duplex-uri (asa cum se prezinta pe site), dar am inteles ca mai este in constructie un penthouse cu ajutorul caruia va veti putea surprinde partenera (ul).

Receptia: a doua usa pe drepta (prima fiind accesul in restaurant), intrati intr-un hol mare, iar in stanga este receptia. Acolo va intampina o domnisoara draguta care, dupa un scurt dialog, va inmaneaza cartelele de la camera.

Liftul: in partea dreapta a receptiei, consider ca este marele minus al hotelului. Este un singur lift, cu o „fata” mai putin comerciala (tine de gusturi), cu o capacitate maxima de 8 pers, dar cred ca pe timp de iarna (cand ai ceva costum de ski pe tine) intra 5-6 persoane numai daca sunt introduse ca in videoclipurile cu japonezi/chinezi de pe youtube. Un alt minus care l-as acorda liftului este ca nu face legatura cu restaurantul. Pentru a ajunge la restaurant ori iesi din hotel pe usa de la receptie si reintri (coborand un pic panta) pe urmatoarea usa, a restaurantului, ori traversezi tot holul de la receptie, dai de o scara interioara... si abia apoi ajungi in restaurant. Si pentru ca tot am vorbit de atatea suisuri si coborasuri, cred ca nu am vazut cai de acces pentru persoanele cu handicap. Daca exista, imi cer scuze anticipat pentru dezinformare.

Camera: nu foarte mare, cu pat dublu (format din doua paturi unite), un balcon rezonabil ca suprafata (dar nedotat cu niciun scaun sau masuta), un sifonier generos, cu diverse spatii de depozitare, alte dulapioare, sertarase, minibar incorporat, lcd, etc. Baia micuta, cu cada de dus, uscator de par, prosoape impecabile schimbate zilnic (cele folosite), etc. Este inutil sa va spun ca totul este nou, materiale alese pe spranceana, insa daca ma intrebati pe mine as fi pus mai mult accent pe finisaje (masca de la cada era chituita „in graba”, oglinda din baie nu avea si ea o terminatie, o rama ceva, etc). A se retine: nu am fost in inspectie si nici nu am sa depunctez un hotel pentru astfel de lucruri, dar mi-ar fi placut sa vad acele materiale de foarte buna calitate puse in evidenta si de un montaj pe masura.

Restaurantul: cum reiese de mai sus, are doua intrari, la care se mai adauga cea dinspre terasa. Este foarte spatios, luminos, cu mobilier clasic.

Personalul sa spunem ca mai are de invatat, dar foarte amabili atunci cand soliciti ceva care au omis sa aduca. As spune ca se poate si mai bine, si poate chiar asa va fi data viitoare.

Mancarea: micul dejun destul de ok, iar restul comandai in functie de preferinte, la preturi medii. Platourile (frumos asezate pe un fund de lem) cu aperitiv rece sau cele cu grill chiar aratau intr-un fel.

Terasa: unul dintre punctele forte ale resortului. Este spatioasa, cu pardoseala din lemn frumos lacuita, sclipitoare chiar, asortata la fix cu mobilierul. Muzica care se aude in surdina si peisajul absolut divin va face ca servirea cinei sa fie o placere. Mai este inca o teresa (care inca nu este data in folosita), la etajul 4. Cred ca de acolo se vad si mai spectaculos imprejurimile, iar sa bei o cafea sau un vin fiert (la iarna) va fi o binecuvantare.

Si daca tot am ajuns la etajul 4, aici exista un ski-bar: cochet, cu un mic balconas si cu privelisti ametitoare de jur-imprejur.

Tot la capitolul bar se incadreaza si holul foarte spatios de la parter, din dreapta intrarii, unde veti gasi diverse canapele/fotolii/scaune cu masute, 3 lcd-uri, etc. Mai este un alt spatiu de odihna si in partea stanga a receptiei, cu un alt tv. Deci dupa preferinta, veti gasi locsorul sa vi se potriveasca.

Club Heaven: este la subsolul hotelului. Un spatiu la fel de generos, cu instalatii moderne de sunet si lumini, bar, canapele de diferite culori, separeuri, etc.

Alte informatii: hotelul mai pune la dispozitie masa de ping pong, carti, table. Are o sala de conferinte de 200 de locuri, iar „in devenire” este centrul SPA care va include sauna si piscina, motiv solid pentru a reveni:).

Concluzie? Frumos, chiar foarte frumos. Complexul asezat la poalele muntilor, in apropiere de un parau care se aude de pe terasa, beneficiaza de un peisaj in care si austriecii s-ar regasi, iar proximitatea fata de diferite obiective turistice: Bran, Cetatea de la Rasnov, Brasov, etc, nu poate fi decat un avantaj pentru cine alege sa isi petreaca cateva zile aici. Acum chiar aveau oferte foarte bune: daca optai pentru un sejur de 7 zile, ajungeai la 114 lei/camera/noapte, cu mic dejun inclus, pt 5 zile alte tarife si tot asa.

Nu pot decat sa va spun ca merita sa mergeti cat inca au oferte promotionale si doar 3 stele, probabil cat de curand va accede spre 4 stele, cu tarife si pretentii pe masura!!

Trimis de mirelab in 10.08.10 22:12:50

VIZUALIZĂRI: 3813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Una dintre vilutele din curtea Resortului, cu living, semineu, bucatarie proprie, etc.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 12000 PMA (din 23 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [10.08.10 22:21:23]

Pe mine unul m-ai convins, timp sa fie...

Cristian_h*
    [10.08.10 22:27:27]

Pentru aceasta postare Mirela te iert pentru "lunga tacere" , nu de alta dar eram in cautare de o locatie in zona pentru cateva zile in septembrie, asa ca multumesc mult!

[10.08.10 22:41:03]

Din cate stiu eu despre calitatile de dansatoare ale Mirelei sunt convins ca a incercat ringul de dans de la Club Heaven, despre care ne povesteste in aceste impresii, asa ca am postat aceasta melodie pe care insa o putem schimba daca este nevoie!

Andox
    [10.08.10 22:56:11]

Interesanta locatie dar si mai interesant numele.

Oare cum au ajuns sa-si puna numele asta care nu te duce cu gandul la nimic calduros ?

[10.08.10 23:09:27]

@pepsi, timpul ni-l facem noi, sa o spunem pe aia dreapta... bani sa fie

@cristian, nu cred ca vei regreta, Ai mers tu mult mai multi km pe mana mea, risca-te si de data asta

@wm13, sper sa nu te supar iremediabil, dar parca mi-ar placea o ocarina, un fluier ceva de data asta... natura m-a convins sa stau mai mult alaturi de ea in acest week-end (o sa vezi asta daca vei avea rabdare sa vizionezi toate forografiile)

@Andox, habar nu am cum le-a venit ideea, ii intreb data viitoare

@wm, te rog gandeste-te daca nu ar fi oportun sa schimbam denumirea sectiunii in Moieciu, conform si celor scrise aici.

[10.08.10 23:14:14]

atunci sa parasim ringul de dans si sa ne indreptam spre natura, in ritmuri de ocarina!

Sper sa placa aceasta melodie!

dannek
    [10.08.10 23:38:31]

parca am vazut ca este spectacol de striptis feminin la clubul acela????

[10.08.10 23:41:26]

@dannek, daca tu spui eu nu te contrazic. Ce pot sa iti spun este ca acum era liniste si pace

[11.08.10 00:44:35]

Super reveiw, iar fotografiile sunt splendide - unele dintre ele cu totul exceptionale.

Daca-mi aduc aminte, ultima ta "descoperire" (hotel Dany Rowa) a devenit "un hit" , sunt curios daca si acest obiectiv ii va calca pe urme.

Apropo, in ce categorie l-ai incadra mai degraba - a unui hotel sau a unei pensiuni?

Cat despre Moieciu versus Moeciu, ma tem ca este atat de inradacinat in mintea noastra incat localitatile isi vor schimba, incet-incet, numele Voi modifica pe site, dar trebuie sa am in vedere ca oamenii cauta majoritar "Moeciu" (pe internet si aiurea), astfel ca probabil voi pastra si aceasta transcriere.

chelie_d
    [11.08.10 08:45:35]

dar o camera dubla pe noapte cat costa?

este foarte interesanta locatia......

[11.08.10 09:02:17]

@webmaster, multam de aprecieri, mi-am facut doar datoria de a promova locatii care merita si, crede-ma, sunt mai mult decat incantata cand le descopar pe plaiuri mioritice! Sper sa imi fac timp sa termin de postat toate restantele...

In ceea ce priveste o mica paralela intre cele doua locatii... sunt plusuri si minusuri pentru fiecare: Rowa are personal si servicii de exceptie, dar este in mijlocul unui oras, pe cand Mistral beneficiazza de o asezare fabuloasa, spatii largi, constructie mult mai aerisita.

Mistral este categoric un hotel, iar la momentul cand va da gata centrul SPA-ul cu siguranta isi va etala cu mandrie viitoarele 4 stele.

In ceea ce priveste denumirea, da, ai dreptate, nu m-am gandit ca motorul de cautare nu va mai functiona cum trebuie, dar am fost atat de uimita sa descopar... Moieciu... incat am zis ca trebuie o corectura si pe AFA

@chelie_d, am spus spre finalul review-ului (si reiese si de pe site) este in functie de cate zile stai. Daca mergi doar pentru 2 zile in week-end, dubla este 350 lei/cam/2 nopti cu mic dejun inclus.

Va doresc vacante placute!!

Sanziana
    [11.08.10 09:11:40]

deci pe aici mi-ai umblat in week-end))))))

Frumoasa locatie, ma bucur ptr voi, pentru noi cei din departari nu ramane decat un vis mai indepartat.

chelie_d
    [11.08.10 09:34:16]

am intrat pe site si m-am uitat la preturi. Este pe aceeasi strada cu casa Wiarusti, dar putin mai sus?

georgiana
    [11.08.10 22:23:05]

''Placut la prima atingere''... SI LA FEL DE PLACUT LA PRIMA CITERE-pot spune si eu despre acest review. Asa ca te rog continua si scapa-te de ''restantele'' nescrise pe site!

creivean
    [17.08.10 16:39:40]

@mirelab

Excelentă locaţie, pentru munte, o alternativă pentru celebrele locaţii de până acum. Poate la anul, merg iar la Mamaia şi o să stau aici.

O întoarcere în forţă, cu un review excelent. Felicitări.

chelie_d, dannek, georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂMistral Resort Hotel [Moieciu de Sus]: