ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010
    ÎNSCRIS: 10.08.10
    AUG-2009

ARTICOL ARHIVAT

Supeeeeerbbbbb!!

In primul rand, as vrea sa-i contrazic pe cei care spun ca la Vournelis nu este in regula. Este adevarat ca exista o diferenta intre camerele de jos si cele de sus si sper ca sunteti norocosi sa le prindeti pe cele de sus cu vedere la mare:) Privelistea este superba! Eu am avut noroc si am primit una cu vedere la piscina si implicit la mare, in port, spre ferry boat. La apus, privelistea era de vis :)

Hotelul este ok, camera in care am stat eu cu prietenul meu era spatioasa, foarte curata si avea frigider, TV, aer conditionat. Baia cam micuta, ce-i drept, insa cat poti sa stai acolo? :) Ca doar nu dormi in baie!

Lenjeriile de pat foarte curate, prosoapele albe impecabile si erau schimbate zilnic. Mai mult, eu le luam pe ale mele la plaja si, din greseala am varsat ulei de plaja pe unul, insa nimeni nu s-a suparat. Mi l-au schimbat imediat. Intr-o zi, mi-au luat din greseala prosopul meu care era tot alb si menajera si-a cerut mii de scuze. Mi l-a adus a doua zi spalat si curat. Camerele de sus au si balcon cu masa si scaune si este minunat sa iesi dimineata sa vezi rasaritul sau seara, cand noi mai zaboveam la un pepene rece.

Un minus il reprezinta micul dejun care este acelasi in fiecare dimineata. Am avut unt, dulceata, suc de portocale, cafea, mezeluri si ou fiert. Cam stresant sa mananci acelasi lucru in fiecare zi, dar eram cu gasca si chiar faceam haz de necaz pe tema asta. Daca pleci la drum cu gandul la distractie si relaxare, eu zic ca un ou fiert nu iti sta in cale :)

Despre piscina ce pot sa spun... Este superba! Curata! Proprietarul hotelului insista mereu sa facem dus inainte sa intram si, pe buna dreptate, pentru ca uleiul si cremele de plaja ii infundau instalatia de filtrare a apei.

In jurul piscinei este gazon si hotelul nu are gard, nimic, exact ca la americani. Iesi direct in straduta, iar apoi pe malul marii. Plaja din dreptul hotelului este mai de decor pentru ca anul trecut nu era amenajata, insa puteai face baie daca vroiai.

Plaja amenajata era putin mai departe, dar se ajungea usor pe jos, cam in 10 min de mers lejer. In schimb, plaje si peisaje cu adevarat superbe sunt in Makriamos si Golden Beach unde se ajungea cu un taxi-boat luat din port. Nu mai stiu cat era drumul, in jur de 3 Euro, insa peisajul care se vedea din larg si plimbarea in sine, merita totul. Makriamos este o statiune mai selecta, nisipul este ca faina, iar apa extrem de curata. Noi am fost in vreo 3 zile la rand acolo.

Daca ajungi in Thasos nu se merita sa stai inchis in curtea hotelului sau la plaja din Limenas pentru ca n-ai vazut nimic. Noi am inchiriat o masina si am facut turul insulei. Am dat putin, mult mai ieftin decat excursiile puse la dispozitie de agentiile de turism. Mai mult, te poti opri cand si unde vrei. Intr-o zi intreaga am vazut tot, ne-am oprit pe ce plaja am vrut, la ce magazine ne-au facut cu ochiul, am mancat unde am vrut :)

Am facut un popas si pe plaja Paradise Beach care chiar ca pare un colt de Rai. Nisipul este fin si curat, iar apa ca lacrima. Am ajuns pe la apus acolo, insa nu mai vroiam sa ies din apa. Atat de calda si curata era, iar padurile de pini... iti taie rasuflarea. Gasesti conuri de brad pe plaja, iar senzatia este foarte misto. Ingenioasa combinatia dintre munte si mare. De remarcat ca nu am vazut aripa de musca. Peste tot sunt numai fluturi multicolori:)

Orasul este plin de taverne cu chelneri foarte foarte draguti care te imbie la masa. Aproape de port este o taverna in care munceste de ani buni o chelnerita romanca, Geta, foarte haioasa si de treaba care iti face reducere. Plus ca, la greci, desertul este gratis. Te trezesti pe masa cu prajituri, inghetata sau fructe si iti zambesc frumos, urandu-ti pofta buna :)

Intr-o zi la pranz cand plecam de la plaja si eram toropiti de caldura, un chelner vioi mai ca ne-a tras cu forta la umbra si ne-a oferit o bere si o cola rece, gratis. Ne-a intrebat cum e vacanta, de unde suntem, etc, dialog asa de complezenta, insa ne-a facut o impresie buna. Seara am revenit acolo si am mancat. Noi eram topiti dupa fructele de mare, iar un platou imens cu de toate costa vreo 9 euro. La ei, salatele si cartofii prajiti, sosurile, desertul si chiar si bauturile sunt gratis. Noi am primit intr-o seara un rand de cola (eram 8 persoane) si in alta seara o ulcica mare cu vin alb, gratis.

Neaparat sa ajungeti la Makriamos, Golden Beach si Paradise Beach. Ar fi ideal daca reusiti sa faceti si turul insulei. Nu e greu deloc, mai ales ca are tot 100 de km:) In Limeria este si o fabrica de bijuterii, Iris Gold, cu preturi ok. Eu mi-am cumparat un set din argint cu pietrecele albe, foarte finut cu cercei si lant cu medalion ca si cerceii cu 16 euro :) Dar era si aur, diamante, ceasuri scumpe, tot ce vroiai.

Si calatoria cu ferry boat-ul este super. Sa luati neaparat paine pe drum pentru ca va asalteaza pescarusii care sunt atat de prietenosi incat va iau felia de paine din mana:)

Mie mi-a placut mult! As reveni cu placere oricand in Thasos si la Vournelis. Chiar daca erau vile sau hoteluri poate mai frumoase, nici una nu avea piscina asa misto ca acolo si nici iesire la mare. Mai ales ca atunci cand stai in piscina, ai impresia ca esti in mare... atat de aproape sunt. Piscina pare ca se confunda cu marea... este super :)

Vacanta placuta!

Trimis de ultravioleta* in 10.08.10 18:44:57
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Complex Gouves Park

VIZUALIZĂRI: 3301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultravioleta*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Cris
    [10.08.10 19:31:38]

Felicitari, ai scris frumos si din suflet.

Te rog sa imi spui cat ati dat pe inchiriatul masinii si cam cat a costat benzina. Si noi vrem neaparat sa inchiriem o masina.

trandafir 1970
    [10.08.10 19:54:11]

Dar barcuta-taxi cat a costat si unde ati luat-o?

Of, nu mai am rabdare sa ajung si eu odata...

ancamariagadea*
    [10.08.10 21:38:00]

Un review foarte bun, chiar l-am citit cu interes. Felicitari!

[10.08.10 23:53:45]

[@pacurarcris] - O firma de inchirieri masini se afla chiar in port... nu mai retin cum se chema... era a unui neamt... parca 70 de euro a costat, dar era un Fiat Doblo in care am intrat 8 persoane masini le de 4 locuri erau mult mai ieftine. Benzina era 1.20 euro litrul.

Este mult mai avantajos asa decat sa platesti excursiile agentiilor.

PS: masina am luat-o pentru 24 de ore!

[10.08.10 23:56:56]

[@trandafir 1970] - Barcuta-taxi se cheama Benetia, fata in fata cu primul restaurant cand mergi spre oras, spre centru. Se ia din portul vechi... vei gasi suficienti binevoitori sa te indrume , dar nu e greu de gasit... o sa vezi un nene ca in poza aia pe care am postat-o. Costa 2 euro pana la Makriamos si 4 pana la Golden Beach. O sa va spuna si la ce ora sa fiti in port seara cand se intoarce sa va recupereze

[10.08.10 23:59:04]

[@ancamariagadea ] - multumesc a fost sincer si adevarat cu siguranta se vor gasi destui care sa spuna ca Thasos este o insula urata, ca mai frumos la Costinesti, insa pentru un om dornic de relaxare si liniste, de placerea de a auzi valurile si nu manelele romanilor, de a lasa telefoanele mobile pe prosop fara nici o grija, este perfect.

Cum am spus, imbinarea dintre munte si mare este geniala, iar cei care se vor plimba pe insula, vor vedea peisaje superbe care iti taie rasuflarea

irinuca*
    [11.08.10 08:22:31]

Ati avut micul dejun inclus in pret, nu? Pretul sejurului e pentru o persoana sau pentru amandoi?

[11.08.10 13:01:37]

Irinuca, da, a fost si micul dejun inclus in pret. Vacanta de persoana a fost 250 euro cu tot cu drum inclus, cazare si mic dejun. Cu [agentia*****] am fost.

webmasterXY*
    [11.08.10 13:04:08]

@ultravioleta mentionarea agentiilor de turism este interzisa, te rog mai multa atentie la reguli.

raduu1972
    [15.08.10 15:13:12]

@ultravioleta, Thassos este insula mea de suflet, taverna unde servea Geta se numeste Doukas si este in Limenaria, imi pare foarte bine cand vad si alti romani ca se simt bine acolo, frumoasa insula si sper sa nu i se strice farmecul prin manelizarea ei, la plaja pachis ai fost?

[16.08.10 13:04:08]

radu, exact! DOUKAS se chema si am mancat acolo cele mai bune fructe de mare ever! Plus ca toata lumea e foarte draguta si zambitoare si amabila si te fac sa intri la ei in restaurant numai datorita acestui lucru. Stiu sa isi vanda marfa si stiu ca un zambet face mai mult decat orice. si iti dau gratis desert, fructe, sucuri...

Mi-a placut mult de tot! Sper sa mai am ocazia sa ajung in Thasos, macar pentru fructele alea de mare de la Doukas

Nu, nu am fost la Pachis! Unde este?

Cris, irinuca*, raduu1972, trandafir 1970, ultravioleta*
    Alte impresii din această RUBRICĂVournelis Hotel: