ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010
ÎNSCRIS: 16.07.10
AUG-2010

Un concediu reusit, chiar daca hotelul are 3*

Salutare tuturor.

Live, din Nessebar Beach Hotel, postez acest review, de pe terasa barului de la et. 2.

Per total total se prezinta bine, un pic mai bine decat ne asteptam.

Am avut un mic eveniment legat de camere cand am ajuns luni dar s-a rezolvat totul pina seara, noi fiind cazati in jurul orei 13. 45, chiar cand am ajuns.

Precizez ca am oferit 10 euro la receptie dar am fost refuzat politicos iar problema legata de camerele noastre a fost rezolvata in jurul orei 18. 00, gratuit.

Camerele sunt mari, spatioase, curate, AC-ul merge bine si e gratuit, internetul-la fel, gratuit, doar ca merge in lobby bar sau terasa... etc.

Paturile (2 la numar) sunt mari, sa nu exagerez dar cred ca incap 4 adulti fara probleme in ele.

In cazul in care am vrut curatenie in camera am postat semnul pt. curatenie pe clanta usii si am lasat si 10 leva pe pat ca semn de multumire.

Legat de pozitia hotelului - il salveaza pozitia ca e la 2-3 minute de plaja...

Camerele (oricat te-ai agita) nu au vedere la mare din cauza dunelor de nisip si/ sau vegetatia (pomii).

Ca sa nu vb. prostii - posibil ca cei care se cazeaza in aripa de Nord sa aiba ceva vizibilitate de la et. 2 in sus, noi am fost cazati in aripa de Sud si cu toate ca agentia a zis clar ca am "sea view" nu exista asa ceva.

Mancarea - dupa cum au zis si altii este diversificata si se repeta dar cat de mofturos ai fi e imposibil sa ramai nemancat.

Ai la dispozitie salate de varza, rosii, cu branza, fara branza, castraveti, masline verzi-negre, ardei... cam atit am vazut pina acuma.

Mancarea:

Dimineata - oua ochiuri, rosii, castraveti, carnati, sunca, ceai, paine de 4 feluri, branza, cascaval, unt...

La pranz - cartofi prajiti, ceva feluri de carne cu sos, peste, mici la gratar, ceva feluri care s-au repetat si dimineata...

Seara - Gasesti in general ce se serveste si dimineata...

Intre mese - se mai serveste hot dog... altceva nu am vazut.

Ca desert - tort de inghetata, cam 8-10 feluri de prajituri, fructe (prune, pepene), placinta cu mere sau brinza.

Locuri la masa sunt destule, niciodata nu a fost cazul sa stam dupa cineva sa se ridice de la masa, totdeauna am gasit locuri libere.

Scuze ca sunt evaziv in privinta mincarii, nu prea am stat sa caut carcoteli si am incercat ca eu si familia sa ne simtim bine.

La piscina - daca nu te scoli devreme (dupa ora 9), adios loc liber pe sezlong.

Si altii sunt "manelisti" si pun prosopul, chiar daca vor veni peste 2-3 ore... nu le pasa.

Trebuie sa stai sa vanezi un loc liber, dar per total e ok...

Piscina e ok ca adancime (1. 20 m) si e potrivita pt. incepatori sau copii.

Plaja - aproape, mergi pe pontonul din lemn si garantat in maxim 5 min. de la plecarea din camera de hotel vei fi pe plaja, e curata, cu toate ca nu ai sa vezi un cos de gunoi, oamenii sunt civilizati si nu arunca pe jos cum se intimpla la noi.

Marea - e... mare, e curata dupa cum bate valulul.

Azi am vazut cateva alge si meduze mici, crabi si ceva pestisori in zona dar nimic aiurea... e mare, ce poti sa-i ceri?

Pe plaja gasesti sezlonguri contra cost la orice ora (2+1 umbrela=21 leva) dar ai si loc liber pt. "cearsaf" daca asta vrei, doar ca e mai departe de malul marii.

Statiunea - pot sa zic la prima impresie ca e foarte colorata...

De la tinerii nemti care se imbata pulbere si urla de nebuni pe strada pina la familiile cu copii dupa ei in preumblare.

Oricum, cat as cauta nod in papura tot nu pot compara statiunea cu Mamaia unde poluarea fonica intrece orice limita.

Per total recomand acest hotel celor care vor liniste cat de cat si nu vor agitatia cluburilor de noapte, fiind un hotel mai marginas.

In zona nu exista terase cu muzica la maxim iar orice activitate care ar deranja fonic se incheie la ora 00.

Ca idee - faci cam 20 de min pina in centrul statiunii si ai ce sa vezi + ca sunt o gramada de terase, dughene si alte magazinase... ceva de genul cum sunt in Mamaia, satul de vacanta.

Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie.

Voi mai posta si eu dupa ce imi termin concediul.

Trimis de yoshy262 in 10.08.10 16:57:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yoshy262); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am avut camerele 243 si 245, et.1. Dupa cum am zis - camere mari, curate, AC functional. Noi puneam un carton de la ambalaj in intrerupator ca sa mearga AC-ul cand plecam din camera.

webmasterXY*
[10.08.10 17:07:30]

Ee, unii muncesc iar altii se distreaza, bravos, felicitari pentru impresii, vacanta excelenta in continuare!

Daca vrei sa aduci completari impresiilor tale la terminarea vacantei le poti aduce printr-un ecou si noi le vom atasa reviewului .

[11.08.10 13:47:29]

Revin azi cu alte impresii, facand siesta de dupa masa la un expresso linga bar.

Mincarea este repetitiva... si eu la fel, ma repet deja ca doar am precizat asta.

Personalul este zambitor si amabil, nu am avut nici un fel de altercatie verbala sau fizica cu nimeni.

Azi dimineata menajera era in camera noastra si facea curatenie cu toate ca nu am cerut noi asta... ca sa vedeti ce minuni face 10 leva lasati pe pat... Nu va mai zgarciti la a lasa o mica atentie, oriunde in lume se practica asta.

Trecem peste si ajungem la bauturi, astea le-am omis ieri. Din pacate noi nu suntem bautori de alcohool deci... nu prea sunt in masura sa compar dar am sa incerc:

Berea - e acceptabila, un pic mai slaba si nu asa de amara cum e aia de la noi.

Nu se serveste decat de la dozator... nu stiu ce marca este.

Vermutul si alte bauturi alcohoolice - sunt cam varza si de proasta calitate... deh... e hotel de 3*, cine vrea ceva calitativ are peste drum de hotel supermarket cu tot felul de bauturi (1 sticla de Martini e 20 leva, tot acolo am gasit apa cu 0. 85-0. 98 apa plata la 1. 5 litri sau nestea la 3. 5 leva pe cand la alt supermarket un nestea era 5. 5 leva)... scuze pt. reclama, nu vreau sa fac nimanui reclama iar preturile/marcile sunt postate doar ca sa va faceti o idee.

Coctailurile - la fel de proaste.

Sucurile de la dozator (unde te servesti singur) - apa colorata si indulcita, nu le recomand.

Sucurile unde esti servit la cerere (gen TEC) - sunt ok, acceptabile.

Am servit si Cola si Fanta si sunt in stare "consumabila".

Per total pot sa zic ca servesc o cola, fanta si o bere cu placere iar daca vreau ceva serios ma duc peste drum si iau apa plata si nestea pentru camera.

Cred ca la afluxul de persoane existent nu le convine sa bage bauturi bune... si e ceva normal, e hotel de 3 stele.

In prima zi am luat masa la o terasa de pe plaja intrucat am ajuns tarziu la hotel si masa de pranz am ratat-o si per total ne-a costat 38. 5 leva (4 persoane) ce am mincat.

Voi mai posta in zilele urmatoare... si sa scuzati stilul... nu-s scriitor si nici ziarist.

ps - revin cu o alta impresie legata de mare/plaja.

Bulgarii astia de pe ce planeta vin?

De ce zic asta - aseara ne-am facut siesta cu o plimbare pe malul marii lunga de 1 km de plaja.. am ramas socat ca ei nu au scoici care sa te intepe in talpa sau gunoaie cu toate ca nu au pubele de gunoi pe plaja..

Nisipul este fin, fara gunoaie, foarte rar ai sa vezi un ziar zburat de vant sau un chistoc de tigara in nisip.

Intradevar asta tine si de bunul simt al turistilor, dar nu o sa vedeti gunoaie nici pe strada, poate in cateva locuri..deh.. in centru sunt "manelistii" care vor clubbing si zdranga-zdranga.

Brb 24 h

mirelab
[11.08.10 13:56:13]

si sa scuzati stilul... nu-s scriitor si nici ziarist

ok, atunci vom astepta vesti in continuare de la reporterul care se afla in acest moment la fata locului)

Felicitari pentru transmiterea live celor intalnite in acest hotel, mai ales in acest an in care discutiile cu privire la serviciile oferite de bulgari sunt atat de controversate!

VIO
[11.08.10 14:14:30]

buna,

Deci pana la urma se confirma ceea ce am scris si eu in review, ma bucur ca poti scrie live... si-ti urez in continuare un concediu placut si fara incidente... notele vad ca sunt apropiate deci ideea este ca daca ar schimba ceva in ceea ce priveste meniul mancarurilor ar fi si mai bine... per ansamblu diferenta intre nota ta si a mea , are o eroare care nu se pune... felicitari pentru review...

p.s... se pare ca sfaturile mele au fost bune per ansamblu si ma bucur ca ti-au folosit... numai bine...

Si mai adaug ceva... cine scrie despre acest hotel ca nu este ok....nu este corect si deci CARCOTAS....si-mi pare rau...asa cum am mai precizat este un hotel bunicel pt banii platiti...hay totusi sa fim corecti....eu am dovedit prin ceea ce am scris de fiecare data , ca sunt un om echilibrat si stiu sa apreciez ceea ce trebuie si daca ne gandim pretul intotdeauna spune din start multe,nu poti cere la 3* pe bani platiti putin ,sa fi tratat ca la 5*......parerea mea..

[12.08.10 13:46:40]

Revin iar "live" din locatie.

Curatenie in camera la prima ora (pe la 9. 00) fara sa cerem noi asta + prosoape schimbate.

Masa a fost ok si diversificata... din cate am bagat de seama se pune accentul pe feluri traditionale Germane si Rusesti dar ai de unde alege si de murit de foame sigur nu mori.

Depinde si ce esti invatat sa maninci acasa, per total este ok.

Aseara am fost in preumblare prin statiune, e imensa...

Am incercat sa ajungem la Victoria Palace de la noi de la hotel.

Dupa 1 ora si 30 min de mers pe jos, lejer, si de cascat ochii pe la tarabe ne-am lasat pagubasi... mai aveam inca pe atit pina ajungeam in zona acelui hotel.

Cred ca statiunea are 6-7 km de plaja... ceea ce mi se pare imensa.

Ce am observat:

Bulgarii au 2 lipsuri majore.

1- toalete publice sau contra cost nu exista.

Iti "rezolvi" problema daca apelezi la o carciuma care are wc si poti plati.

2- nu au cosuri de gunoi.

Ori devii manelist si dupa ce consumi sticla de apa o arunci pe jos ori faci maratonul statiunii pina gasesti un cos de gunoi pe linga intrarea unui hotel mai de doamne-ajuta.

Din pacate la piscina azi dimineata ne-am "tiganit" si noi si am apelat la prosoape ca sa rezervam 3 sezlonguri (avem 2 camere platite).

In general noi ne trezim la 7-7.30, luam micul dejun dupa care plecam pe plaja pina la ora 12-12.30.

Venim la hotel, luam pranzul dupa care ne retragem in camera pina pe la ora 15. 00 si iesim la piscina.

Daca nu ai locuri libere... spaga ta... stai la panda.

Daca te trezesti de dimineata la ora 7.30 de abia daca sunt 5 sezlonguri ocupate, restul sunt libere.

Stiu ca unii vor bar AI pe plaja, sezlonguri cu baldachin si mai stiu eu ce... aici vorbim de un hotel de 3*.

ps - programul pt. copii in lb.Romana sau Engleza este inexistent.

Toata distractia este in lb. Germana.. noi oricum nu stam, preferam o plimbare in oras seara iar intoarcerea o facem pe faleza.

ps 2 - de parcare sa nu ma intrebati.

Nu avem masina si chiar daca am fi avut plecam fara ea.

Nu sunt snob sa parchez masina la hotel si sa o mai misc de acolo la plecarea spre casa.

BRB 24h

[13.08.10 14:01:14]

Revin cu impresii noi... care nu prea fac in mare parte din ce tine de hotel.

Aseara am fost in preumblare spre Nessebar (cetatea veche) care mi-a fost recomandata de multa lume ca as avea ce sa vad. 1 leva de pers. cu autobuzul local, 6 statii.De la hotel faci 10 min de mers lejer pina in statia de autobuz.

E o peninsula kitch-oasa rau de tot... ceva de genul engross Europa. O gramada de stradute pline de chinezarii aruncate alandala in enspemii de dughene si magazinase. Cladiri vechi printre cladiri noi, o biserica transformata in expozitie de tablouri si multe, multe, multe baruri, terase, carciumi, restaurante. In afara de faleza unde simteai briza marii ca lumea + pozitia peninsulei nu vad ce as putea sa laud acolo.

Legat de hotel:

Sa stiti ca ROMANII se remarca in general la masa dar nu e neaparat obligatoriu. Si Rusii sau Nemtii isi pun in farfurie cat nu pot sa duca, cat despre bautori... aseara un grup de nemti urlau pe terasa cat ii tineau plamanii (pt. cateva minute). La piscina francezii vroiau sa arate ca ei sunt mai macho decat alti macho si faceau tumbe in piscina cu toate ca semnul "Nu sariti" era destul de clar pe toti peretii.

Per total e un concediu reusit cu minusurile si plusurile de rigoare.

Astazi iar s-a facut curatenie fara sa cerem noi, s-a dat cu aspiratorul si s-au schimbat prosoapele.

Cei care vor un concediu reusit, aproape de malul marii pot alege linistiti acest hotel, conditia ar fi sa refuze camerele de la strada sau pe cele de la parter... fiind piscina aproape e destul de zgomot.

Diseara programul distractiv la hotel - lectii de dans... la asta nu mai trebuie sa stii germana.. e de ajuns sa te misti.Sper ca va fi distractiv pt. pustoaica mea de 8 ani jumatate.

Legat de plaja:

Liniste in continuare, nu se aud decat persoanele de pe plaja si valurile marii (si alea mici). Pe la ora 10 o doamna imbracata intr-o uniforma specifica a trecut si strangea chistoacele de tigari ramase pe plaja... magandeam ca prostul ca la noi nici sticlele de plastic sau paharele de bere ramase pe plaja nu sunt stranse dapai chistoacele. Au disparut azi dimineata si acele alge din apa (f. putine)

In alte parti din statiune erau valatuci de alge la mal, nu stiu daca sunt stranse sau cand, noi in portiunea noastra nu avem asa ceva.

Ce era in apa e ceva de genul "Matasea Broastei" daca are cineva idee despre ce vorbesc.

PS - Cei care vor discoteci, cluburi ar fi mai bine sa aleaga un hotel mai din centrul statiunii, acolo e toata distractia.

newcata2989*
[15.08.10 19:03:21]

il sustin pe yoshy262, eu ma aflu acum pe tereasa hotelului si pana acum a fost ok (fara carcoteli, mai avem 2 zile de vacanta si in curand voi posta parerile mele despre acest hotel!

[17.08.10 09:38:31]

Eee... si uite ca am ajuns si acasa... pacat ca s-a terminat.

Scuze ca nu am mai postat in ultimele 2 zile dar nu a fost nimic nou ca sa pot sa postez.

newcata2989 - erai cumva cu Acer-ul acela mare si ascultai pe youtube ceva melodii?

Eu eram linga tine cu Acer-ul ala mic (10 inch), la o masa distanta.

Deci... concluzia finala e:

Un concediu linistit, mancare ok dar se putea si mai bine, bautura sub orice critica (daca esti bautor), pe noi personal nu ne-a interesat partea asta din cauza ca nu suntem bautori.

Daca sucul a fost ok si berea asisderea... asta e tot ce trebuia.

ps - ca sa va faceti o idee - am plecat cu 75 kg si m-am intors tot cu 75 kg.

Nu sunt un gurmand si nici nu cu gandul "sa vezi ce pun pe mine" nu am plecat.

Sa explic si notele ca sa nu fie discutii-

1 - serviciile (100%) - am fost serviti cu zambetul pe buze, fara obiectii. O singura data barmanul de la et. 1 mi-a adus aminte ca nu pot lua decat 2 bauturi o data dar nu era nici o problema daca dupa 1 minut veneai si mai luai alte 2 pahare. Acuma cinstit vorbind - sa vad si eu pe ala care e in stare sa ia 4 pahare o data cand paharul e de marimea unei halbe de 400 mll.

2 - cazare (100%) - camera mare, curata, balcon cu 2 scaune + 1 masuta si scrumiera, AC gratuit. Nu ai ce sa ceri mai mult decat daca ai vila si menajera.

3 - bucataria si masa (80%) - nu e f. diversificata, se putea si mai bine, depinde si de gusturi.

4 - plaja si marea (90%) - tot ce am de reprosat aici e ca sezlongurile si umbrela au pretul prea mare pt. inchiriere.

Zonele libere pt. cearsaf - erau departe, in spate, pe la 20-25 m de malul marii. Mai erau zone libere pt. cearsaf direct pe malul marii unde era in constructie cate un hotel dar in acea zona nu se strangeau algele...

5 - Distractie si relaxare (80%) - din pacate a fost un program slab (pt. copil) - activitati tinute in lb. Germana, Maghiara sau Rusa (f. putin), Engleza e inexistenta... dar per total e ok.

Relaxarea - Liniste, nu te deranja nimeni (daca se cazeaza niste idioti nu e vina hotelului), la piscina ocupai sezlongul pina in ora 8. 30-9. 00 si totul era ok.

Muzica de la piscina se oprea la ora 23.00 iar in zona hotelului nu exista terase galagioase sau discoteci / cluburi.

newcata2989*
[17.08.10 19:53:47]

nu, eram cu un acer de 11.6 alb, nu prea am stat pe net pe acolo, acum am ajuns, pacat ca s-a terminat

[18.08.10 12:42:32]

newcata2989 - Cred ca te-am vazut o data la et. 1.

Revin la piscina ca am uitat sa postez la momentul respectiv:

Piscina la una din margini incepea cu adancimea de 1. 2 m dupa care in una din laterale era pe la 1. 5 m si in cealalta parte era intrare lina.

In mijlocul ei adancimea era de 1. 5 m (eu am 1. 80 m) iar "masuratorile" au fost facute "ochiometric".

Sa nu radeti..dar nu stiu sa innot chiar daca ma apropii de 40 de ani

Legat de cele 3 restaurante - din pacate nu ne-au atras (nu am avut de ce, nefiind mofturosi la masa) si... sa ne fie rusine ca nu le-am incercat.

Am sa revin si cu poze zilele astea..sa imi fac ceva timp liber si pt. asta.

PS - La anul mai mult ca sigur vom incerca sa mergem la Greci sau in Albena... dar asta e o alta poveste.

Concedii placute tuturor!

[19.08.10 16:14:21]

Am atasat si 12 poze (am modificat rezolutia 1200x900, ca sa nu va rupa banda) .

Poza aeriana cu pozitia hotelului e de fapt o vedere cumparata din statiune si hotelul care e in constructie (aproape gata, nu muncea nimeni pe acolo..ca asta mai trebuia) linga Nessebar Beach Hotel nu exista .

trush
[17.01.13 14:05:52]

Buna ziua! Am vazut intr-o poza postata de d-voastra o parcare. Imi puteti spune daca e a hotelului Nessebar sau a altui hotel si daca as putea sa parchez masina acolo. Multumesc anticipat!

newcata2989*, trush, VIO, yoshy262
Alte impresii din această RUBRICĂNessebar Beach Hotel: