ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2007

ARTICOL ARHIVAT

Un loc frumos in apropierea unui oras si mai frumos

Fara sa verificam multe hoteluri, am ajuns sa luam bilete pentru Hotelul Les Palmeres din Calella. Initiam eu imi doream un alt hotel, din alta statiune, dar nu mai erau disponibile locuri. Am avut noroc pana la urma deoarece Calella se afla la doar 50 de km de Barcelona, fiind cea mai apropiata statiune de Orasul lui Gaudi, din cele prezente in ofertele agentiilor de turism romanesti. Pe noi, cei din Calella, ne lua autocarul ultimii, asa ca nu trebuia sa ne trezim cu 2 ore inainte atunci cand mergeam in excursii.

Primele 2 zile le-am petrecut cu niste fini care locuiesc in Spania si care au venit special in Calella, intrucat nu ne mai vazusem de multi ani.

Am primit 2 camere conectate. Masa a fost in regim de demipensiune. Din cate imi amintesc eu. mancarea a fost buna, predominand totusi fructele de mare, pestele. Pentru cei ca mine, carora nu le plac astfel de preparate, se gaseau si fripturi. La micul dejun se serveau foarte multe produse de patiserie, cornuri, gogosi, si de asemenea si omlete, oua ochiuri, fructe.

Camera este frumoasa, dar din pacate venea putin miros de la bucatarie. In rest nu am avut ce sa-i reprosez camerei.

Nu am folosit piscina hotelului, de fapt nu prea am facut plaja. Orasul Barcelona e mult mai important decat statul la plaja, asa ca am preferat sa descoperim macar putin din ceea ce are de oferit.

Hotelul nu are vedere la mare aflandu-se pe o strada, la aproximativ 100 de m de plaja. Accesul pe plaja se face trecand pe sub calea ferata, dar trenurile sunt siletioase asa ca nu trebuie sa va faceti griji in privinta zgomotului. Plaja este foarte lata, cu nisip, iar intrarea in mare este abrupta lucru care ii poate deranja doar pe cei cu copii mici. Apa, in schimb este extrem de limpede. In apropierea hotelului se gasesc destule terase si restaurante, chiar si un McDonald’s. Am observant ca preturile erau mai mari la acel McDonald’s din statiune comparativ cu cel din port, din Barcelona. In Calella exista zone pietonale cu multe magazine, cu articole sportive (mai ales cu echipa FC Barcelona) si alte articole de imbracaminte (la magazinele arabilor se putea negocia). Din cate imi amintesc exista si un centru spa la ultimul etaj al hotelului.

Seara, in statiune este forfota, multi oameni se plimba pe stradutele cu magazine si terase.

Daca vreti sa ajungeti in Barcelona fara ajutorul ghidului, puteti lua trenul. Este destul de aglomerat deoarece in el se urca multi turisti din statiunile mai indepartate. Pana in Barcelona faceti aproximativ 50-60 de min. Trenul se transforma la un moment dat in metrou si te poarta pana in Piata Catalunya. Aici poti face cumparaturi (cam scumpe totusi), te poti plimba pe La Rambla ajungand intr-un final in port. Pe La Rambla se gaseste si Muzeul de Ceara (tipa care vindea bilete atunci era din Romania). Langa Muzeul de Ceara se afla o cafenea foarte frumoasa, ” El Bosc de les Fades”, care pare o padure desprinsa dintr-un basm cu zane dar si cu creaturi mai putin dragute (sa nu va ganditi ca este pentru copii, din contra, este intuneric in cafenea, si poate fi putin infricosator pentru unii). Din pacate, aici ni s-a stricat camera foto asa ca am cumparat un aparat foto de unica folosinta cu care nu am putut sa surprindem prea bine Fantanile Magice si Aquarium-ul.

Din excursiile prezentate de ghid am ales: Monserrat (atat manastirea cat si peisajul de acolo sunt absolute superbe), turul orasului Barcelona (+Sagrada Familia, Stadionul Olimpic, Stadionul Camp Nou) Aquarium, si Fantanile Magice. Din pacate nu am ajuns si in Pracul Guell, dar se stie ca este imposibil sa cunosti toate frumustile Barcelonei in doar cateva zile.

Aceasta zona a Spaniei merita vizitata ori de cate ori ti se iveste ocazia, iar Hotelul Les Palmeres este un loc foarte bun in care sa stai daca te hotarasti sa pornesti in descoperirea zonei.

Trimis de Onix in 10.08.10 16:19:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Onix); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe plaja in Calella

mirelopodu*
[06.10.10 22:19:48]

Mi-ai oferit o informaţie pe care am căutat-o şi în alte review-uri, aceea cu trenul până la Barcelona. Dacă mi-ai spune şi cât costă de persoană, ar fi excelent. Mulţumesc anticipat.

OnixAUTOR REVIEW
[06.10.10 22:23:24]

chiar imi pare rau dar nu mai tin minte cat am platit. O sa caut pe internet poate gasesc pretul ca sa te pot ajuta. Revin maine cu raspunsul in caz ca o sa gasesc.

mirelopodu*
[06.10.10 22:25:08]

A, ok, mulţumesc oricum pentru intenţie. Mă gândeam că îţi aduci aminte. Voi căuta pe net şi sper să găsesc. Toate bune.

mirelopodu*, Onix
Alte impresii din această RUBRICĂBest Western Hotel Les Palmeres: