ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 06.03.10
    JUL-2010

Kitzsteinhorn - locul in care se poate schia 365(6) zile pe an

Fiecare vacanta este un prilej de bucurie pentru noi si de fiecare data profitam de ocazie pentru a ne mai imbogati putin cu ceva amintiri despre calatorii in locuri minunate, pe care sa le povestim in alte calatorii si mai minunate. Fiind un an mai dificil, si cu probleme financiare si cu probleme de sanatate, ne-am propus sa sfidam cele rele si sa avem o vacanta minunata cu un buget modest. Si am decis sa alegem altfel: sa margem la zapada cand altii merg pe litoral. Desigur propunerea noastra initiala a fost de a merge "la munte" pentru a ne bucura de racoarea acestuia. In urma unor informari bine documentate, bazate desigur si pe impresiile altor calatori am ales destinatia centrala: Kaprun-Austria.

Am decis sa mergem cu masina proprie, o decizie foarte buna pentru ca ne-a asigurat mobilitate deplina dar si ceva efort pentru ca distanta este destul de mare, aproximativ 1500 km. Desi initial ne-am propus sa parcurgem drumul intr-o singura zi, cu putin timp inaintea plecarii am decis sa inceapa vacanta cu o zi mai devreme si sa ne oprim o noapte undeva pe parcurs, fara sa ne propunem nimic concret. Initial am ales ruta: Bucuresti - Pitesti - Rm. Valcea - Sibiu - Sebes - Cluj - Oradea, pe drum, ne-am decis sa vizitam manastirea Remeti (18 km drum asfaltat din Teius). Nu ne-a grabit nimeni si fiind impresionati de linistea locului am petrecut scurt timp la aceasta manastire si apoi am plecat. Convinsi de incapatanarea GPS-ului care ne indemna permanent ca si drum optim Deva - Arad, ne-am hotarat sa revenim in Sebes si apoi sa continuam calatoria. A fost o alegere nu foarte fericita pentru ca se lucreaza in Simeria si Orastie, semafoare pe traseu, astfel incat am pierdut foarte mult timp, apoi drumul destul de lung Deva - Arad. Nu insist cu detalii intrucat sunt sigur ca toti cei care calatoresc cu masina cunosc detaliile. Pe drum am decis sa ramanem la Arad unde am ales hotelul Maxim caruia doresc sa ii acord un review separat, dar neaparat notat cu nota 10.

A doua zi am plecat spre granita, am trecut pe la Nadlac, apoi spre autostrada, rapid trecut de Budapesta (si am avut noroc ca nu am prins nici un blocaj) apoi o scurta oprire la Pandorf si apoi drumul catre Kaprun: ba pe autostrada, ba pe sosea cu 1 singura banda pe mers dar cu zone minunate. Pe masura ce ne-am apropiat de destinatie s-au inmultit podurile si tunelele incredibil de lungi. Am ajuns in Kaprun in jurul orei 18. 00, pe o vreme destul de neplacuta, 10 grade si ploaie mocaneasca. Zambetul gazdei ne-a mai incalzit un pic dar adevarata caldura am primit-o in camera.

Desi vremea in Kaprun a fost destul de putin prietenoasa pentru luna august, am avut ocazia sa "gustam" din placerile locului. In acest review focusul meu va fi Kitzsteinhorn, un varf de peste 3200 m. Noi ne-am gandit ca o sa gasim ceva zapada acolo. nici pe departe iarna in toata regula.

Drumul pana la instalatia de cablu destul de scurt l-am parcurs cu masina pana la o parcare (nota 10 pntru organizare si semnalizare). Apoi am avut ocazia sa descoperim o adevarata industrie. Pana pe pe ghetar se folosesc 3 instalatii, 2 dintre ele functionand cu implicare minima a factorului uman, iar ultima portiune parcursa cu o telecabina care "inghitea" si 60 persoane la un singur transport. Deci nu ne-a fost foarte greu sa ajungem in scurt timp la altitudinea maxima. Aici ai 2 posibilitati: fie mergi printr-un tunel catre o platforma care iti permite sa te bucuri de frumusetea locurilor (cam la 3000 m altitudine, deci se coboara un pic) sau sa inaintezi in adevarata iarna.

Ne asteptam sa vedem zapada, dar hmmmm la pomul laudat am avut parte de... "basm". zapada la discretie pentru sanius si schiat dupa pofte, atmosfera de iarna. Momentele in care cerul se limpezea de nori iti ofereau senzatii de nedescris. Iarna aici, vara ceva mai incolo. Zapada impecabila, partiile in stare impecabila, instalatii functionale 100%.

Ce sa va spun, ne-am simtit extravaganti de-a dreptul, ca suntem diferiti si ca trebuie sa va impartasim si voua bucuria noastra. Ne-am decis sa avem o vacanta altfel si am avut parte de ea. Va lasam sa va bucurati de "iarna noastra estivala" atasand pozele.

Pentru distinsii nostri prieteni, cu bucurie!

Trimis de danieltanase* in 09.08.10 22:51:29

VIZUALIZĂRI: 3670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danieltanase*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Iarna in toata regula cu vreme buna si mai putin buna

Alina Morar
    [09.08.10 23:13:51]

Primul vot vine de la mine!

Asa e cu vremea... Si parintii mei, sambata erau la Viena pe un frig... II ghidam prin telefon ce sa viziteze, la care-mi spuneau ca nu cred ca pot vizita mare lucru, deoarece ploua intr-una si sunt 16 grade. A doua zi au urcat in Turn, dar restaurantul era inchis din cauza ca a fost inundat.

Am vazut ca multi ati avut vreme naspa.

Noi, acum in iulie, am prins o canicula...

trandafir 1970
    [09.08.10 23:58:30]

Nu-i corect: pe noi curg apele de caldura si voi schiati?

Lasand gluma la o parte, cred ca m-am racorit putin citindu-ti review-ul; frumos scris, felicitari pentru vacanta ...mai deosebita!

[10.08.10 00:37:48]

felicitari, danieltanase, ptr un review cu adevarat elegant.

mariana
    [10.08.10 08:36:15]

Ati fost cumva si la baraj si lacul de acumulare, este in stanga de telecabina, din Zell am See se vad foarte frumos. Noi nu am putut merge din cauza zapezii (ianuarie). Este foarte frumos, nu pot sa cred ca este atata zapada si vara.

Un SB, pentru un loc minunat si poate ne mai povestesti pe unde ati mai fost in zona, multumim.

georgiana
    [10.08.10 12:53:51]

Foarte interesanta vacanta, felicitari pentru aceasta idee inedita! Si pozele sunt foarte frumoase!

saxonul
    [10.08.10 15:30:35]

Mi-a facut placere sa revad locurile pe unde am fost si eu anul trecut, in august. Nu era zapada atat de mare pe Kitz dar totusi era

Merci pentru racorire!

Irena
    [16.08.10 13:22:39]

Multumim Daniel!

Compunerea ta este minunata, mai ales pentru mine care plec peste o saptamana in zona.

Mergem cu masina, pentru prima data in Austria vara (am mai mers la ski, dar in alte zone).

Despre rafting ne poate spune cineva ceva? (pentru incepatori si copii).

Irena, Constanta

danieltanase*AUTOR REVIEW
    [16.08.10 13:33:16]

Irena, cu siguranta am vazut o scoala de rafting in Kaprun, ceea ce inseamna ca sunt si locuri unde se poate practica.

santana*
    [09.09.10 21:14:19]

Esti un fericit! Te felicit, pentru ca eu am urcat de multe ori in perioada 26 iulie-6 aug.2010 cand am fost in Kaprun si am avut parte doar de ceata. Ce noroc ca sus era iarna, pentru ca jos era toamna in toata regula. Ploua neincetat si, colac peste pupaza, intr-una din zile a fost asa de cald (32 de grade) ca mi-am aruncat geaca de oftica. Partia e buna, insa eu am venit cu avionul in Austria, asa ca am inchiriat de la hotel echipament de schi si nu m-am simtit ca dracu in bocancii lor. Ii iei calzi din receptie si cand ajungi sus constati ca-ti trebuia un numar mai mare. Faptul ca schiezi in mijlocul verii, face ca toate micile stari de indispozitie sa fie compensate.

ovy2k5
    [01.07.11 12:33:12]

Este foarte frumos, si noi am ajuns in ian. pe acolo, fiind cazati la Zell Am See.

Dragoș_MD
    [18.10.12 21:58:16]

Încălzirea globală a făcut din păcate ca titlul acestui articol să nu mai fie de actualitate. Anul acesta, în septembrie, scria că "datorită condiţiilor meteo nefavorabile, pârtiile de schi sunt închise"...

[13.04.20 00:03:34]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Kitzsteinhorn - glacier ski resort» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța la Kaprun]

Alina Morar, danieltanase*, georgiana, Irena, mariana, ovy2k5, santana*, saxonul, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂKitzsteinhorn - glacier ski resort: