ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
DIN: bistrita
ÎNSCRIS: 19.07.08
AUG-2010
2 AD. + 2 + COPII

Un concediu perfect si relaxant

Am plecat din Cluj cu **** ……Totul a fost ok nu am avut nici o nemultumire... Zborul a fost cu escala la Rhodos si apoi cu aterizare la Heraklion. Foarte frumos, foarte ok. Am pierdut doar o ora sau 2 cu treaba asta deoarece nu era zbor direct. La Aeroport ne-a asteptat un ghid roman Lorand (de pe linga Tg-mures era) si ne-a explicat cum sta treaba cu excursiile si cand o sa vina la fiecare hotel in parte ca sa poata sa ne explice despre excursiile optionale...

Hotelul nostru era ar 3-lea la rand ca si oprire deci am fost foarte aproape de aeroport (30 km). Au mai coborat la acest hotel inca 5 familii din Romania.

La hotel la receptie un tip Andreas foarte primitor tot timpul cu zambetul pe buze ne-a explicat cum stau lucrurile si pe fiecare familie a condus-o la camera. Noi am luat o family room compusa din 2 incaperi si foarte spatioasa deoarece am avut si un copil de 2 ani si 5 luni cu noi.

Camera foarte spatioasa cum am spus a fost la parter cu terasa chiar la piscina (10 m era pana acolo). Aer conditionat individual, LCD cu programe in germana engleza greaca Se face a curat in camere de 3 ori pe saptamana. Prosoape de plaja nu trebuie deoarece se pot lua de la receptie contra unui depozit de 20 eur care se recupereaza cand le inapoiati (asa ca ar fii bine sa nu la carati in bagaje de pomana ca nu are rost).

Hotelul Arminda are 3 piscine 2 ptr adulti si una ptr copii foarte ok in care apa nu este de rece si te poti racorii linistit.

Avand in vedere ca este ALL INCLUSIVE de mancare este destul atat dimineata cat si la amiaza, dupa-masa si seara. Ca si bauturi bere cata vrei vin alb si roze toate la dozator si dar trebuie sa te servesti cat vrei. Toata gama de sucuri cola, fanta, naturale apa minerala ceai si cafea toata ziua. Mancarea este foarte variata de la pui porc vita si oaie, garnituri de toate felurile (nu lipsesc cartofii) salate, prajituri fructe (struguri lebenita etc) si binenteles inghetata de vreo 5-6 feluri. Micul dejun cu tot ce se poate chiar si ptr copii.

Plaja era cam la 150 m de hotel. Trebuia doar sa cobori pe un trotuar pina la plaja. Plaja este a altui hotel Nana Beach. Aici trebuie sa platesti sezlongurile deaorece cum v-am spus era a altui hotel. 2 sezlonguri + o umbrela 13 eur / zi. Noi am mai fost cu o familie si plateam o zi noi o zi ei si a fost ok. Mai exista posibilitatea sa-ti cumperi umbrella de plaja si prosoape ptr plaja dar nu am cumparat. Nisipul fin cu intrare lina in mare cam 50 de m iar apoi dai de niste pietre. Apa foarte linistita fara multe valuri doarece au facut un golf cu 2 diguri ptr asta ca sa poata sa faca lumea baie linistita. Se pot face si sporturi de apa: surf, parasailing, caiac, hidrobicicleta, banana, etc.

De cald a fost cald 35-38 dar foarte suportabil. Pana la amiaza stateam la mare iar dupa-masa cat dormea copilul stateam la piscina iar doamnele mergeau din nou la mare...

Se organizeaza mai multe excursii (Gramovousa—Santorini –Water park etc) dar noi nu am fost deoarece am fost cu un copil mic si nu stiam cum o sa se comporte pe drum. La gramovousa se merge cu ghidul in limba romana Lorand iar la restul cu ghid in limba engleza sau germana. In vreo 2 seri ne-ma dus putin in Malia (pe jos cam 1 km) in oras si am facut cumparaturi putine ptr cei de acasa iar in alta zi ne-am dus cu autobuzul din fata hotelului 1. 4 eur/ pers in Heronissos cam 3 statii de aici dar cam aglomerat orasul.

Pot sa spun ca am avut o vacanta linistita asa cu ne-am dorit si noi si prietenii nostrii. Si sigur o sa mai revenim in CRETA.

Trimis de kristian_timis in 09.08.10 15:32:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hotel Sousuras Club in Hanioti 2006

VIZUALIZĂRI: 4076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kristian_timis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 echipajul complet impreuna cu prietenii nostrii linga hotel

[09.08.10 15:51:05]

este interzisa mentionarea agentiilor care functioneaza pe principii comerciale. astfel de discutii se duc doar in mediul privat. => modificat in review.

SORIN1970
[09.08.10 17:15:07]

Ma bucur sa aud, in sfarsit, si de niste turisti romani fericiti in Grecia. Se pare ca in Creta se face un altfel de turism.

popescuionut
[07.01.12 12:44:12]

Ma gandeam sa merg anul asta in Creta si as vrea sa stiu care sunt statiunile mai aglomerate, cu o viata de noapte activa sa zic asa, cluburi, discoteci etc. Merg pt distractie si sa vizitez insula cat de mult se poate si nu as vrea sa nimeresc o statiune mica si linistita (de asta am avut parte in zakynthos).

Mersi anticipat!

ariella
[28.02.12 11:21:18]

@popescuionut:

Am fost in Creta in Hersonissos si pot sa va spun ca este o statiune foarte, foarte animata. Pe faleza sunt restaurante si baruri unul langa altul, seara toate se transforma in cluburi. Are statiunea o viata de noapte, mama-mama. Concediul in Creta a fost ultimul in care au mers baietii cu noi, in 2007 aveau 18 si 19 ani si au fost incantati de viata de noapte din Hersonissos, de fapt de aia le-a si placut in Creta pentru ca in fiecare seara luau la rand cluburile. Sunt si tot felul de magazine, deci nu ai cum sa te plictisesti. Seara, dupa ce mancam, imi luam sotul la plimbare si savuram pe malul marii cate un coktail "Sex on the beach", asta asa ca se potrivea cu locul in care in beam, gasisem o terasa cu balansoare care efectiv era facuta pe niste stanci deasupra marii, excelenta priveliste si excelent coktail!

Pentru vizitat noi am inchiriat o masina. Ne-am targuit cu grecul la inchiriat pana i-a spus sotului meu ca e bandit si ca vrem sa-l jefuim la pret, am plecat buni prieteni! Ne-am plimbat de-a lungul si de-a latul insulei. Am fost si in Heraklion unde in afara de plimbare am facut si ceva cumparaturi.

popescuionut
[28.02.12 17:12:50]

@ariella: Mersi mult pentru informatii.

ariella, popescuionut, SORIN1970

• pagină generată în 0.045660018920898 sec