ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
    DIN: pascani judetul iasi
    ÎNSCRIS: 13.04.10
    JUL-2010

ARTICOL ARHIVAT

Pentru noi a fost super!

Salut

Iata ca in sfarsit am si eu timp sa scriu review despre acest frumos hotel.

Am fost cu sotul meu in concediu in luna iulie intre 20-27. 07 si va spun cu mana pe inima ca a fost un concediu superreusit, asta chiar daca am fost doar noi doi.

Dar sa incepem cu inceputul si sa va spun intai despre hotel, apoi un pic despre mica statiune Venus care mie imi place foarte mult desi de la an la an constat ca se mai schimba cate ceva si nu in bine.

Noi eram deja la mare cand ne-a inceput sejurul la acest hotel asa ca pe la 10 ne afisam la receptie sa ne cazam. Acolo ni s-a spus sa revenim la ora 14. Nu ne-am suparat pentru ca teoretic ziua de cazare incepe la ora 18 asa ca am plecat pe plaja. Am revenit ulterior la ora 14 si desi aveam platita o camera standard am constatat cu surpriza si cu mare bucurie ca am primit o camera cu vedere partiala la mare si in gradina hotelului, deci o priveliste superba.

Am uitat sa va spun ca biletul l-am achizitionat prin programul ''Early Booking'' inca din luna martie si a costat 1300 de ron, camera dubla cu mic dejun in regim bufet suedez.

La capitolul servicii ale hotelului nu am decat cuvinte de lauda, orice am cerut la receptie sau am intrebat am fost lamuriti si serviti pe loc fara nici o ezitare sau asteptare de bacsis din partea noastra.

Au fost atat de primitori incat la plecare am primit din partea lor un pachet cu 2 beri beks. Nu este mare lucru dar gestul in sine si multumirile din partea lor ca ne-am cazat acolo au facut cat o mie de alte cadouri.

Daca ar fi totusi ceva care sa ma faca sa scad ub minus 1% ar fi chelnerii care la masa de dimineata parca se cam uitau in farfurie sa vada cat iti pui, dar nici asa nu voi scadea nici un procent.

In prezentarea hotelului scrie ca au si sala de fitness ceea ce este perfect adevarat, doar ca este o camera de hotel in care sunt cateva aparate (banda de alergat, aparat de vibromasaj, multifunctional pentru barbati, cateva saltele, gantere, minge). Cartela se procura de la receptie si intrarea este gratuita pentru clientii hotelului. In momentul cand este ocupat de cineva nu se dau alte cartele de la receptie. Uitasem sa mentionez ceva despre parcare care este gratuita si supravegheata video. Masina noastra a stat foarte bine si fara probleme. Nu este foarte mare, si se poate parca si in fata hotelului. Nu stiu sa va spun daca sunt probleme cu parcarile pentru ca nu am auzit ceva sau pe cineva sa se planga.

Sa trecem acum la conditiile de cazare sa va spun ca, hotelul straluceste de curatenie. Receptia este superba cu canapele de piele crem, cu tv plasma, cu un acvariu foarte frumos si dotata cu wireless. Hotelul este deservit de doua lifturi elegante si functionale la orice ora. Holurile sunt lungi, camerele au intrare pe baza de cartela care se foloseste si pentru curentul electric din camere. Atat pe holurile hotelului, cat si in camere este mocheta foarte frumoasa si curata.

Camera este mare si spatioasa, curata, cu pat mare matrimonial, cu doua fotolii balansoar de piele crem, masuta de toaleta, dulap mare pentru haine, noptiere si minibar incarcat cu de toate, pe care le puteai consuma contracost.

Camera mai este dotata cu AC functional, si TV (cam micut).

Balconul este bun pentru doua persoane (mai multi nu cred ca aveti loc), dotat cu masuta de fier forjat si scaune la fel

Baia este incapatoare cu oglinda si chiuveta mare cu cabina de dus (micuta), cu tot ce trebuie, uscator de par functional, gel de dus, sapunuri, casca de dus, trusa de cusut, si un mare plus atunci cand intrai in baie pornea ventilatia. Scurgere a fosta foarte buna si nu am avut nici o picatura de apa pe jos.

La capitolul curatenie nu am nimic de reprosat, prosoapele le-au schimbat in fiecare zi (oricum iti dau prosoape multe de la inceput si nici nu ai timp sa le folosesti pe toate intr-o zi), lenjeria la doua zile si daca doreai oricand, la baie si in balcon totul era foarte curat.

In camera vei gasi papuci de hotel albi de unica folosinta si halate de baie albe si pufoase. Pentru cine este friguros in dulap sunt pilote curate si albe ca zapada.

La capitolul distractie si relaxare va pot spune ca restaurantul este foarte frumos, la fel si terasa, totul este plin de flori si ingrijit si curat pana la cel mai mic detaliu. Preturile sunt un pic mai piperate la restaurant dar se gateste bine si se merita sa dai un ban cand mancarea este ok.

In fiecare seara canta o formatie compusa din doua persoane, un barbat la clape si o fata care canta. Avea voce fata si chiar mi-a placut. Tot in fiecare seara in timp ce cei de la microfon faceau pauza atmosfera era intretinuta de un grup de tineri care se autointitulau X-Stage, foarte buni, care dansau si intretineau atmosfera. Intr-o seara a dansat o fata dansuri orientale. O initiativa buna si foarte frumoasa in favoarea clientului.

In hotel este salon de masaj care costa in jur de 50 ron sedinta, si coafor si cosmetica pentru cine este interesat, toate contracost, dar nu stiu sa va spun preturile.

La bucatarie si masa v-am spus de la inceput ca am avut micul dejun in regim bufet suedez care a fost deosebit de gustos si zic eu ca pentru toate gusturile. De la zi la zi nu se schimba foarte mult meniul, doar ici colo cate un fel dar intr-o dimineata nu poti sa mananci de toate asa ca iti ramane timp suficient sa te obisnuiesti. Existau carnaciori, cremwursti, chiftele, ficatei, dovlecei pane, omlete, ochiuri, oua fierte, salamuri, branza, rosii, castraveti, placintele, paine prajita, unt, dulceata de mai multe feluri, miere, iaurt, actimel, lapte proaspat, lapte batut, salata de fructe, cereale si multe altele.

La pranz nu am servit nici o masa la hotel sa stiu cum sunt ciorbele dar am servit de cateva ori cina si afost excelenta (pastele cu fructe de mare merita incercate, la fel si pulpele dezosate la gratar, si papanasii cu dulceata de afine).

Micul dejun se servea fie pe terasa, fie in restaurant fara probleme.

La capitolul plaja si mare va spun din start ca nu am incercat plaja privata deoarece nu mi-a placut intrarea in apa. Este o plaja micuta, curata cu sezlonguri si umbrelute contra cost. Mai exista acolo si un ponton al altui hotel tot asa cu umbrelute de stuf dar nu prea am vazut sa se duca multa lume.

Exista o mica faleza luminata noaptea foarte frumoasa, dar nu stiu ce s-a intamplat ca s-a cam crapat betonul pe acolo.

In spatele hotelului, cum iesi din gradina vei descoperi un micut loc de joaca pentru copilasi.

Piscina este frumoasa, curata cu sezlonguri, umbrele, masute si dus gratis pentru clientii hotelului. Orice doresti ti se aduce la sezlong.

am observat dimineata oameni care isi puneau prosoapele ca sa ocupe locuri la piscina si altii care mai plecau cu sendvisul in geanta de la micul dejun.

Cam acestea despre hotel care face toti banii si este intr-adevar de 4 stele. Sper sa aiba tot preturi bune pentru ca sigur ma vor avea de clienta si la anul. Acum sa va spun putin despre statiune care este micuta ceva mai murdarica ca in alti ani dar draguta si linistita. exista destule locuri unde poti sa servesti masa, atat la celebrele impinge tava cat si restaurante mai selecte.

Este aproape de Saturn si Neptun. Cea mai buna plaja din Venus este Perla Venusului dupa parerea mea care este amenajata si are tot ce ii trebuie. Este curata si intretinuta se paote sta atat pe sezlonguri care se inchiriaza cat si pe cerceaf. Este loc pentru toata lumea. Intrarea este lina in mare in cea mai mare parte dar sunt vreo doua locuri unde mi-am julit un deget. In aceasta statiune nu veti gasi cluburi, discoteci si mai stiu ce alte minuni pentru ca in mare parte este pentru familii cu copii si pentru cei care cauta linistea.

Pe plaja se organizeaza seara diferite activitati, minidiscoteca pentru copii.

Se pot inchiria hidrobiciclete, sky-jeturi, banana si multe altele dar nu stiu preturi ca nu m-am dat. Distanta de la hotel la plaja Perla Venusului este mica, cam in 5 minute ajungi daca esti fara copii. In concluzie a fost un concediu super, ceea ce va doresc la toti oriunde va veti duce si sper sa va fie de folos aceste randuri.

Trimis de alinutzza140* in 09.08.10 15:02:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 4506 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutzza140*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Patul din camera

corinka
    [09.08.10 15:38:36]

Bun review, foarte complet, felicitari!

De ce nu ti-a placut intrarea in apa de la plaja privata? Se adancea brusc sau erau pietre? Ce anume te-a deranjat?

Care era pretul la sezlonguri pe plaja?

[09.08.10 16:00:19]

Pe plaja sezlongurile erau in jur de 15 ron, nu stiu exact ca nu m-am interesat. eu sunt mai mult cu cearceaful sau cu rogojina. Oricum pretul este undeva pe acolo, 15 ron.

Nu mi-a placut la plaja privat intrarea in mare pentru ca e cu pietricele si nu stiu dar parca nu are aspect de plaja. E o ''bucata asa de nisip''. Asta e valabil pentru mine, altora poate sa le placa.

[09.08.10 16:27:34]

Frumos review si complet!

Ce sa va zic... chiar de acum 2-3 ani, de cand eram cazati la un alt hotel din Venus, admiram Hotelul Afrodita, nu stiu avea ceva special, era impunator, nu aveai cum sa nu-l remarci in timp ce mergeai spre plaja, mult bun gust in amenajarea lui si chiar ne gandeam sa ne cazam si noi in urmatorul an.

Dar viata m-a adus la Constanta... aici locuiesc acum.

alinutzza140 este sora mea si dupa cum bine stiti din review a fost cazata aici la Afrodita si bineinteles ca am fost in vizita la ea...

In ceea ce priveste hotelul, numai cuvinte de lauda, isi merita pe deplin stelele pe care le are, daca se poate ii mai adaug eu una: D.

Mergeti cu incredere aici, veti avea un concediu minunat!

Concediu placut tuturor!

[09.08.10 16:29:35]

Multumesc surioara.

[09.08.10 16:36:45]

Votul de bonus!

Totuşi, o remarcă: chiar trebuie să ne transformăm în inspectori OPC dpdv al pozelor ca să fim credibili?! Nu, cine scrie de bun simţ, se vede, nu cred că e necesar să încărcăm server-ul cu săpunuri şi alte ustensile normale de prin camere.

[09.08.10 17:12:41]

Am sa incerc sa nu mai incarc serverul cu poze cu sapunuri. Eu am vrut doar sa arat ca exista dar rog web sa stearga poza pentru a nu mai deranja pe nimeni si mai ales pentru a nu mai incarca serverul. (scuze nu m-am putut abtine).

Va multumesc oricum pentru vot.

[09.08.10 17:22:44]

alinutzza, nu am vrut să fiu cinic şi nici să deschid o polemică! Scri bine, clar, tonul e sincer şi totul la obiect. Aşa a picat replica, pe review-ul tău!

Ideea e generală: hai să punem poze frumoase şi/sau critice când e cazul, să lăsăm normalul la locul lui, anonim, fără să exagerăm.

Mă bucur că mai există şi locuri frumoase şi în România!

Dacă am deranjat, scuzele mele sincere!

[09.08.10 17:33:23]

Nu m-ati deranjat si din contra eu o sa-mi cer scuze. M-a luat valul. Am inteles unde voiati sa bateti, trebuia sa citesc printre randuri si sa nu ma aprind asa ca un chibrit.

[09.08.10 17:44:15]

Mulţumesc, mă bucur că m-am făcut înţeles pe temperatura asta. Numai de bine!

dannek
    [09.08.10 19:32:19]

Ma bucur ca ai fost multumita de conditiile oferite.

Totusi mai putem spera ca mai gasim hoteluri care respecta turisti

[09.08.10 19:51:42]

atat timp cat inca este vara "va invit la dans" asa cum spun versurile melodiei atasate!

[09.08.10 19:54:04]

Multumesc wbm pentru melodie. Este prima data cand primesc si eu o melodie la un rew.

anii60
    [13.08.10 19:03:43]

Nu stiu de ce ti se pare asa un lucru deosebit sa pui poze cu sapunurile, prosoapele cu monograma, uscatorul de par, oglinda si asa mai departe. Tu ai stat la hotel de 4*, eu, la 3*, pacat ca nu am poze cu: prosoapele cu monograma, sapunurile, samponul, la baie era sapun lichid, nu stiu de ce crezi ca era ceva deosebit? am stat odata la hotel de 2*, si acolo prosoapele aveau monograma, (capitol din jupiter) am uitat, in camera, la toaleta cu oglinda deasupra si tel. era un uscator de par! interesant nu? nu te supara, aste sunt conditii decente, nu ceva de lux! Iar nu te supara, (ca o paranteza, nu vreau sa ma laud) in 2003 am fost in america, am stat ceva timp, daca vedeai ce conditii sunt, atunci ce mai ziceai??? iarta-ma daca te-am suparat!

webmasterXY*
    [13.08.10 19:45:26]

@anii60, până la urmă cu ce te deranjează pe tine cine, ce poze pune aici pentru a-şi ilustra textul?!

Trebuie iar să reluăm această discuţie?!

anii60
    [13.08.10 19:50:28]

nu stiu ce te deranjeaza pe tine, ca mi-am spus parerea mea de ce ai spus tu, fiecare e liber sa isi spuna parerea sa. Mie sincer, nu mi-se pare ceva iesit din comun ce ai vrut tu sa arati, treaba ta ce crezi tu.

[13.08.10 21:22:40]

nu inteleg ce aveti voi cu faptul ca a pus aceste poze... nu vad unde e deranjul, pana la urma fiecare scrie ce vrea in review si pune pozele pe care le vrea. daca webmaster6 a validat inseamna ca este ok... chiar nu vad rostul acestor comentarii!!!

dar in lipsa de ocupatie ..se mai scriu si rautati daca le pot numi asa ..

sau webmaster6 mai bine stergi pozele "deranjante" pentru unele persoane ..nu de alta dar este cam a doua persoana care spune acest lucru ..si ...

O noapte linistita tuturor!

webmasterXY*
    [13.08.10 22:42:38]

... sau mai bine închid firul de discuţie, că văd că numai despre unitatea de cazare despre care ar trebui să fie vorba NU se discută...

[14.08.10 00:01:33]

eu inteleg webmaster, dar e destul de deranjant cand vezi ca s-a discutat mai sus despre acest lucru si mai vine inca o persoana sa mai intareasca ideea, maine vine alta si tot asa... pana la urma sunt niste poze dintr-un loc unde s-a simtit ok si a vrut sa imparta cu toti!

Ca acesta este scopul site-ului : sa impartasim cu totii despre locurile unde am fost!

O noapte linistita!

[14.08.10 09:00:09]

@anii 60 eu nu am facut decat sa imi exprim parerea despre un spatiu de cazare decent si frumos. Eu nu te-am atacat si nici nu am facut comentarii la rew tau. Am spus doar ca ai notat cam drastic fara nimic in plus. Aceste cateva ecouri pe care le-ai scris la rew meu incep sa devina oarecum ''spinoase'' si nu cred ca isi au rostul.

Cum am mai spus si altei persoane inainte am vrut doar sa arat ca existau acolo fara sa fiu impresionata de nimic. Nu e prima data cand vad sapunuri si geluri de dus intr-o camera de hotel si nici nu sunt prima care pune astfel de poze.

La urma urmei nu cred ca aceasta poza este ceea ce te-a deranjat ci micul meu comentariu absolut nevinovat si fara nuante ascunse ca ale tale.

corinka
    [16.08.10 13:25:00]

Cred ca fiecare ar trebui sa posteze ce fotografii crede de cuviinta, de aceea sunt webmasteri, ca sa faca selectia.

Chiar daca fotografiile postate de catre autoarea acestui review ilustreaza "ceva normal" cred ca sunt, totusi, binevenite. Sa nu uitam ca au fost cazuri de hoteluri de 4 stele, care nu merita poate nici jumatate din stelele acordate. Niste cunostinte s-au intors recent din Corfu si au fost nemultumiti de faptul ca, desi au platit un pret destul de piperat pentru un hotel de 4 stele, au avut parte de mizerie.

Alinuzza a avut cuvinte de lauda pentru acest hotel, iar fotografiile postate denota seriozitatea autoarei, care a si facut dovada celor afirmate in review.

magdalena
    [17.08.10 08:58:07]

Se poate si la noi la mare, pana la urma!! Felicitari!

mirelutza
    [19.08.10 13:54:26]

imi doream sa citesc review-ri pozitive despre litoralul romanesc pe care e posibil sa revin mai repede decat ma asteptam ....; superba prezentare si ...vot.

[19.07.11 10:15:28]

Salut

Tocmai m-am intors de la hotel Afrodita, unde am petrecut un nou sejur super. A fost ok, conditiile de cazare sunt la fel de bune si totul arata foarte bine. De data aceasta am avut cazare pe partea cu parcarea hotelului unde a cam batut soarele dar aerul conditionat a compensat. Micul dejun a fost la fel de bun ca anul trecut, totul proaspat si de buna calitate. Chelnerii isi fac treaba foarte bine, mai trag cu ochiul la farfurie ) dar asta e treaba lor, nu-i bagam in seama. Curatenia este ireprosabila si in hotel si in camere, si afara langa piscina. In fiecare seara sunt spectaco lelive cu dansuri, iar Marina Scupra ne-a incantat cu vocea ei. Un lucru... nu stiu cum sa il cataloghez bun sau rau, depinde de pareri, nu mai ai voie sa pui prosoape la uscat pe balcon (te suna imediat de la receptie). Sunt deacord dar pentru aceasta ar trebui montat in balconas cate un ministender si problema ar fi rezolvata.

Plaja si marea au fost curate, nici urma de alge. Dar se vede treaba ca romanasul nostru nu o sa se dezvete de obiceiurile necivilizate. Se facea curat in fiecare dimineata, se nivela, dar seara ramaneau urmele civilizatiei romanesti.

Plaja dinspre Saaturn este modernizata, sunt umbrelute de stuf, are toaleta ecologica, arata foarte bine.

Pentru intrebari va stau la dispozitie.

PS. Am uitat, se mananca la fel de bine si cu bani putini la terasele Larisa si Foisoare. Au chiar si oferta de meniul zilei cu 12 lei, doua feluri de mancare si bautura gratis.

alinutzza140*, anii60, corinka, dannek, Lorry-Laura, magdalena, mirelutza
    Alte impresii din această RUBRICĂAfrodita Hotel: