ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 18.08.09
AUG-2010

Dovada ca se poate face turism civilizat si in Romania...

...

sa incepem cu rezervarea:

am facut-o prin site, fiind contactat pentru confirmare destul de repede, singura conditie pusa a fost sa reconfirm cu 1 zi inainte, ceea ce am si facut indicandumi-se si nr. camerei 27.

- ajunsi la receptie am avut un scurt moment de suspans, cand spunand numele am primit raspunsul ca da se stie de rezervare, dar este un grup compact care doreste sa stea impreuna... am ramas putin blocat apoi mi s-a spus ca imi ofera in schimb camera 20 dubla deluxe, in acelasi pret[placuta surpriza! ]

- am fost rugati sa asteptam, pana se elibereaza [era cam ora 12] oferinduni-se daca dorim o cafea, o bicicleta sa ne plimbam...

... acum sa trecem la locatia propriu-zisa

corespunde intrutotul celor citite, chiar o sa vedeti ca vin cu detalii in plus fata de cele scrise atat pe" Am fost acolo" cat si de alte site-uri

totul este impecabil, de la folosirea rocii naturale atat ca pavaj cat si pe pereti sau stalpi, la susurul apei care se prelinge pe peretii din roca naturala ai barului la caldura lemnului data de mobilierul executat in lemn masiv din zona parterului,

Totul este o imbinare de clasic si modernism placut ochiului, vazandu-se de la distanta ca decorarea locatiei a fost facuta de o echipa profesionista careia cred ca propietarii localului le-a dat un buget pe masura. ; nu se face rabat la nimic, de la tencielile peretilor, la mobilierul facut in stil vintage, lenjerie de cea mai buna calitate, minibar in camera, televizor LCD , o baie de un finisaj uimitor facut cu ceramica de cea mai buna calitate.

- holul, barul, restaurantul fac nota comuna cu tot ce am descris.

in bar pe peretele placat cu piatra curge discret un mic suvoi de apa dand o senzatie de naturalete.

- mancarea este o. k. asa cum a descris si Molko, intr-un ecou anterior. Terasa laterala unde se poate servi masa vara, este cocheta, imbinare de piatra, lemn, fier forjat. O roata de moara de apa, plasata in capul ei oxigeneaza apa din paraul arificial ce strabate fata pensiunii si peste care sunt dispuse 2 podete. Preparate traditionale, dar si "sofisticaturi" de rata, vanat care in general se fac la comanda si dureaza 35-40 de minute, Preturile sunt normale [9 ron ciorba de burta, 17 ron ceafa la gratar cu garnitura de cartofi], servirea... la inceput imi aducea aminte de ce a scris"cipsoft" [aici clar este loc de mai bine!], pana ni s-a luat comanda a durat ceva timp, apoi totul a fost o. k. Recomand tocanita macelareasca si fileul de pastrav cu legume proaspete. Cred ca aici se mai poate umbla putin pe la meniu, chiar daca este cel facut la sugestia maestrului bucatar Petrisor, cum se va vedea din copertile lui.

... acum sa vin si cu nouati care nu le-am citit pana acum:

- peste strada trecand si un mic podet, propietarii dispun de o locatie anexa destul de mare tinand cont de desimea locatiilor din MOIECIU, pe care este amenajat un patinoar artificial, [inaugurat in ian. 2010] care acum era o imensa terasa, cu instalatie nocturna mochetata prevazuta cu scena si mese cu umbrelute unde poti servi mititei, bere sucuri si asculta muzica.

- am avut privilegiul fiind sambata seara sa asistam la un concert live de muzica de calitate cu Walter Dionisie [ex. VODEVIL] si trupa lui.

- in jur gasesti pe pajiste sezlonguri pentru plaja, si diverse perne gonflabile imense unde copii si nu numai se pot tavali in voie

- a doua zi dupa un mic dejun bun, bufet suedez, compus din multe produse naturale din zona; cascaval, oua, lapte... [inclus in pretul cazarii]am parasit cu regret ca a fost prea scurt timpul locatia, cu promisiunea de a reveni insotiti de prieteni,

in concluzie o locatie care se aseamana si poate rivaliza oricand cu cele din Austriasau Elvetia unde poti sa te odihnesti cu adevarat si unde se imbina ospitalitatea, calitatea produselor culinare romanesti cu atentia pentru a te simti bine din partea gazdelorsi de a nu-ti lipsi nimic. Despre peisajul unic al Moeciului nu trebuie sa mai spun, pentru ca MOECIU DE SUS, spre deosebire de cel de jos ofera panorame unice, trecerea de la un peisaj la altul fiind incredibila.

Voi reveni in cursul serii si cu fotografii edificatoare.

Trimis de mariand in 09.08.10 12:22:02

VIZUALIZĂRI: 3034 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariand); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pensiunea vazuta din strada principala!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

trandafir 1970
    [09.08.10 13:54:06]

Bun review, bine prezentat, felicitari! Contrar parerii multora, Moeciu ramane destinatia mea de vis, pentru week-end-uri si nu numai! Aici mi-am regasit linistea si incarcat bateriile, intr-un moment in care eram debusolata rau, alaturi de prieteni noi!

Cand gasesti si o locatie potrivita pentru a te destinde, atunci totul devine perfect!

dannek
    [09.08.10 14:00:06]

Zona unde este amplasata este frumoasa asa ca si serviciile trebuiesc pe masura!

dannek, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Vlahia Inn [Moieciu de Sus]: