ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
AUG-2010

O pensiune unde omul sfinteste locul

Cu citiva ani in urma am vizitat Slanic Moldova si acum pe caldura aceasta ce am zis distanta este cam aceeasi hai sa facem o vizita si rudei ei Slanic Prahova.

Ideea fiind acceptata acum urma sa stabilim cazarea. Pe o asa caldura greu am gasit cazare la umbra brazilor Slanicului.

Pe la toate pensiunile locurile erau ocupate pina duminica, ele fiind mai libere de luni.

Intr-un tirziu am gasit la circa 15 km de Slanic Prahova in localitatea Alunis.

Am facut o rezervare telefonica cu rugamintea din partea gazdei ca daca ma voi razgindi sa telefonez ca sa anulez rezervarea.

Din discutiile purtate cu doamna Maria (gazda), am constatat ca mai sunt turisti care fac rezervarea telefonic, nu mai sosesc la pensiune dar nici nu anuleaza rezervarea, un lucru jenant din partea lor.

Dupa ce am urcat bagajele in portbagaj drumul a fost foarte scurt si lejer si anume:

Braila – Buzau – Ploiesti – Slanic Prahova (Alunis) circa 215 km cam trei ore mers lejer.

La circa 8 km de Slanic Prahova este o intersectie care ne indica sa viram la stanga si de aici mai avem circa 9 km pina in localitatea Alunis.

La acesta intersectie este si un loc amenajat unde se desfasoara o data pe saptamina un targ agroalimentar foarte bogat in produse.

Pensiunea este usor de gasit pentru ca exact in dreptul ei se afla un banner care ne indica ca am ajuns la locul ales de noi.

Pensiunea are o infatisare rustica unde predomina lemnul. La prima vedere nu pare ceva iesit din comun dar cind incepi sa o explorezi iti dai seama ca alegerea facuta este mai mult ca perfecta.

Pensiunea are doua corpuri de cazare, o parcare generoasa si o curte foarte primitoare.

Un corp este chiar la intrarea in curte pe partea dreapta care ne intimpina cu o copaie din lemn plina cu flori.

Celalalt corp are la parte un barulet, si o sala de ospeti unde se pot organiza si petreceri dar si alte manifestari in grup.

Tot la parter se afla si bucataria foarte dotata si spatioasa si care straluceste de cutarenie, pe care turisti o pot folosi la maxim cu tot ce se afla in ea.

La etaj se ajunge pe o scara plina cu flori (florile fiind un punct forte a acestei pensiuni) aici sunt situate camerele, care sunt spatioase (cel putin cea pe care am avut-o noi), curate si cu un mobilier ingrijit.

Toate camerele sunt dotate cu baie in camera, camera noastra avea si ea baie, dar era vis-a-vis de camera, pe hol si la ea aveam acces numai noi.

De la etaj se poate cobori atit in curte cit si direct in bucatrie, fara a fi necesar sa iesim in curte.

Curtea este foarte mare dotata cu un gratar, doua foisoare, un leagan din lemn foarte rezistent, hamac, tren de minifotbal, hamac si foarte multe flori.

In curte mai gasim si citeva sezlonguri care sunt utile atunci cind soarele este prietenos cu noi.

Tot in curte se mai afla, ca sa intregeasca aspectul rustic al pensiuni si o caruta care ne aduce aminte de vechi nomanzi care cutreierau tara in cautarea unui loc unde sa incropreasca o tabara.

Gazda doamna Maria dar si sotul sunt niste oameni de toata isprava toata ziua misuna prin pensiune pentru ca cei cazati aici sa nu duca lipsa de ceva.

Chiar intr-o zi cind stringeam vesela de la foisor si o duceam la bucatarie sa o spalam la finalul caratului am constat ca vasele erau deja spalate si aranjate la locul lor. Pina acum nu am gasit pe la nici o pensiune o gazda asa de grijulie fata de clienti, nu ca ar fi un moft dar nici sa iti faca observatii ca nu ai spalat in deajuns aragazul pe care il folosea toata pensiunea.

Seara dupa ce sa asigurat ca toate sunt in regula pleaca acasa pentru a isi reface fortele pentru a doua zi, ei locuind pe aceeasi strada la citeva case departare.

Pe linga linistea pe care o ofera pensiunea aceasta este dotata si cu internet wireless non stop iar semnalul este bun in camera.

De aici poti ajunge foarte usor la Slanic Prahova la binecunoscutele straduri cu apa sarata, Salina Unirea sau Muntele Verde.

Ne-am despartit cu greu de gazde si pensiune dar mai ales de frumoasele zone din zona Slanicului, dar nu innaite sa promitem ca ne vom intoarce negresit.

Trimis de dannek in 09.08.10 10:49:27

VIZUALIZĂRI: 5708 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dor De Alunis, vedere de pe scara de acces

ionescunic
[09.08.10 11:01:19]

Un loc pe care il vom lua in considerare in viitor , multumim Dannek pentru impresii!

[09.08.10 11:08:35]

si eu multumesc!

georgiana
[09.08.10 11:46:53]

Moda cu caruta veche, plina de flori se poarta peste tot!

Am vazut si in Ungaria, la Hajduszloboszlo si chiar ieri in Serbia, in statiunea Palic, unde mi-am petrecut week-end-ul!

almona
[09.08.10 12:28:37]

Un loc de evadare din sufocantul Bucuresti. Pensiunea are si un site pentru rezervari?

crinatudosie
[09.08.10 12:57:35]

Ai ce face prin zona, eventual trasee cu bicicleta ?

trandafir 1970
[09.08.10 13:24:40]

Uite o cazare demna de luat in seama; cunosc Slanicul de vreo 20 de ani, si intotdeauna am stat la gazde "no name"; de cand caut o cazare decenta in zona... Imi pare rau ca nu am ajuns in week-end-ul asta, speriati fiind de prognoza meteo si de viitura din Sinaia! Insa Slanicul este frumos si toamna, asa ca incercati sa-i descoperiti frumusetea!

Multumim pentru review, @dannek!

[09.08.10 13:57:28]

@trandafir 1970

orice anotimp este frumos dar cred ca voi incerca sarbatorile de iarna sa vedem daca obiceiurile se mai pastreaza?

biancuta
[09.08.10 15:06:35]

O pensiune care merita atentie! Se pare ca ai facut o alegere buna!

Clotilde
[10.08.10 11:15:20]

Un vot de la mine, pentru ca m-ai facut sa nu mai am rabdare sa plec in concediu care incepe abia pe 23 august!

[10.08.10 11:30:33]

@Clotilde

sa suni inainte ca sa faci rezervare cel putin cu o saptamina

ascent
[31.08.10 20:51:51]

Foarte tare hamacul ... ma gandesc ca nu ar fi o idee rea sa dam o fuga pana acolo ... Mi-a placut si faptul ca in apropierea gratarului este si o chiuveta. Un vot pentru descriere si pentru poze!

almona, ascent, biancuta, Clotilde, crinatudosie, dannek, georgiana, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dor De Aluniș [Ostrov]: