ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 22.06.10
AUG-2010

Sarata Monteoru

Se anunta o zi caniculara. Categoric nu putem sta in casa. Oare cum sa ne petrecem duminica! ? Avem nevoie de inspiratie, asa ca deschid calculatorul si arunc o privire pe amfostacolo. 2-3 click-uri si am decis: mergem la Sarata Monteoru. Nu mai fusesem niciodata aici si auzisem destule despre aceasta statiune. Desi ma declar fan Slanic, ideea ca vom vizita o alternativa si in acelasi timp o locatie noua a fost binevenita. Si nu ne-a parut rau deloc pentru ca ne-am distrat de minune.

Pentru ca s-a facut o prezentare foarte ampla a locatiei, n-as vrea sa va plictisesc asa ca o sa fac doar niste mici actualizari, astfel: intrarea este 10 lei cu specificatia ca nu aveti voie cu mancare si bauturi aduse din exterior (cel putin asta scrie pe un anunt la intrare, bine ca noi n-am respectat asta si chiar am vazut oameni care carau lazi frigorifice si nu au fost probleme), un mic costa 3 lei, ceafa de porc 13 lei, berea la halba 3. 5 lei. In interiorul strandului gasiti si inghetata la preturi acceptabile.

Si pentru ca vreau ca review-ul sa capete totusi o umbra de utilitatea, voi incerca sa fac o comparatie in Sarata Monteoru si Slanic Prahova:

- in primul rand statiunea de la Monteoru mi s-a parut mult mai frumoasa si mai dezvoltata decat Slanicul (care intradevar pare ca se afla in paragina, cum scria cineva pe site).

- Intrarea la Monteoru este 10 lei, la slanic 20 lei.

- Apa din strand mi s-a parut mult mai sarata decat la Slanic, fara nici cel mai mic efort te tine la suprafata, si mult mai calda.

- Apa din strand este mai curata decat cea de la baia baciului.

- Strandul de la sarata este mult mai mic decat baia baciului, iar adancimea maxima aici este 1. 7 m, pe cand la slanic atinge 15 m (sau cel putin atingea).

- Din 8 dusuri de la sarata doar 4 erau functionabile, era in permanenta aglomeratie, nu te puteai spala cu apa decat pe fata pentru ca toti se inghesuiau acolo si nu mi-a placut amenajarea lor. Mai mult apa de la dusuri era foarte rece. Slanicul are un mare plus la capitolul acesta, stai la rand ce-i drept, dar te poti spala in voie.

- Cabinele unde te poti schimba sunt foarte departe de dusuri, la slanic sunt chiar langa.

- La monteoru nu sunt locuri umbroase, slanicul avand din nou un mare plus. Mai mult, pentru doritori, la slanic se poate face si gratar.

- La monteoru duminica a fost furnicar, oricum pe plaja, n-aveai loc sa te strecori printre prosoape, insa nici macar in apa nu te puteai balaci fara sa te lovesti de cineva. La slanic imi place mai mult deoarece este si mai mare strandul si datorita adancimii apei, nu multi se incumeta sa se indeparteze mult de mal, asa ca te poti balaci in voie in mijlocul lacului.

- In ceea ce priveste curatenia, la monteoru nu existau cosuri suficiente, din cate am observat cate unul in fiecare colt al strandului, astfel ca gunoaiele erau depozitate pe jos. Si pe langa asta nu era nimeni care sa le goleasca.

- La slanic, in acelasi complex gasesti si namol.

In concluzie, cred ca as prefera statiunea Sarata Monteoru doar pentru sejur, dar pentru o zi de baie Slanicul ramane in frunte.

Trimis de mitzulik in 09.08.10 10:45:06

VIZUALIZĂRI: 3970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitzulik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andree [09.08.10 18:56:04] »

Am si eu o intrebare: apropo de Sarata Monteoru,sti cumva daca se poate vizita mina de petrol?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.08.10 20:38:09] »

@Andree răspunsul este DA! se poate. cel puţin anul trecut era posibil.

Andree [09.08.10 20:54:00] »

Merci frumos.

cc_iordachescu [10.08.10 09:09:46] »

Lămuriţi-mă şi pe mine: de ce îi spuneţi "mină" de petrol? Nu am mai auzit termenul folosit în acest context.

Andree [10.08.10 09:30:49] »

"Mina de petrol, a doua din lume şi unicat în Europa, a fost construită aproximativ pe la 1874. Ţiţeiul se extrage din galerii aflate la 240 şi 320m adâncime. Astăzi este în proprietatea grupului Petrom-OMV.

Deşi obiectivul apare pe hărţile turistice ca fiind deschis vizitatorilor, şi este declarat monument istoric, în mină nu se poate intra decât cu multe aprobări." - citat preluat de pe Wikimapia - asta am gasit eu pe net, altceva nu stiu, dar peste o saptamana as merge sa vad ce este acolo.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [10.08.10 10:44:25] »

Am gasit si eu un articol destul de bine documentat, in special cu trimiteri la oamenii locurilor: click aici.

E posibil ca, datorita intrarii in patrimoniul privat, sa nu mai fie asa facil accesul la susamintita mina...

Andree
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sărata Monteoru: