ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
AUG-2010

Aventura Parc din Braşov

E un loc unde poţi merge ori cu familia (sunt primiţi copiii începând de la 4 ani!), ori cu prietenii (pentru grupuri sunt tarife speciale), dar nici dacă mergi singur nu eşti refuzat.

Se ajunge relativ uşor: dacă veniţi dinspre Bucureşti, imediat ce treceţi podul de la intrarea în oraş, la următorul sens giratoriu o luaţi la stânga, apoi cam peste 500 m se face iar o răspântie unde o luaţi din nou spre stânga. Apoi, pe a doua străduţă iar la stânga. Sunt ceva indicatoare, dar dacă vă uitaţi pe saitul lor (click aici) înainte de plecare, sigur vă descurcaţi.

Am văzut acolo mai mult tineret, dar erau şi destui părinţi cu copiii (cred că eu eram printre cei mai 'hodorogi'...). Şi, pentru o 'pată de culoare', l-am văzut chiar şi pe Ghiţă Mureşan, baschetbalistul. (pentru mine, de aproape, nu pare chiar aşa uriaş ca la TV! ) doar că el stătea la terasă, nu a intrat pe trasee.

Parcul este foarte bine structurat; există trasee (2) dedicate exclusiv picilor (4-7 ani, alţi vizitatori NU au acces acolo! culoare MOV), părinţii veghindu-i de la sol (înălţimile nu-s mari, echipamentul e foarte sigur şi mai sunt şi angajaţii care supraveghează tot ce mişcă acolo).

Apoi sunt trasee de dificultate mică (culoare GALBENĂ -2 la număr şi VERDE - ceva mai înalt) şi medie (ALBASTRU). Pentru cei bravi (dar şi cu ceva condiţie fizică! ), există şi un traseu dificil (ROŞU) şi chiar şi unul FOARTE dificil (NEGRU). (click aici)

Noi am ajuns acolo pe la 3 după amiază sâmbătă şi a trebuit să stăm cam o oră şi ceva la coadă, până am reuşit să avem şi noi echipamente... Ni s-a făcut un scurt briefing de securitate şi... pe-aci vi-e drumul!

Traseele sunt excelent marcate, sunt foarte bine întreţinute, elementele de siguranţă sunt prezente peste tot, pe parcurs sunt angajaţi care supraveghează, îndrumă şi la nevoie ajută pe toţi cei care se vor găsi la un moment dat în dificultate. Se merge pâna la "recuperarea" neîndemânaticilor cu scara, din locurile unde eventual rămân blocaţi.

Există un punct de recreere/reîmprospătare/odihnă unde puteţi face o pauză pentru un suc sau doar pentru a merge la toaletă (nu am intrat, dar de afară se vedea că este curat ŞI acolo). De fapt tot parcul este permanent monitorizat şi pentru curăţenie; mereu se schimbă sacii la tomberoane, dar se şi adună ceea ce "pierd" unii mai "neatenţi".

Am reuşit în cele 3 ore alocate (se poate sta mai mult, dar timpul depăşit se plăteşte, şi nu e ieftin! ) să facem ambele trasee galbene, cel verde dar şi cel albastru la sfârşit... Noi oricum nu aveam cum sta mai mult, că la ora 20 se închide... Am reuşit să ieşim la 'fără un sfert'. :)

Recunosc, eu am clacat la ultimele 2 "jocuri/aparate" de pe acest traseu; am început 'distracţia' total neîncălzit şi asta şi-a spus până la urmă cuvântul.

Poze reuşite nu prea am - la ora aia era cam umbră în pădure şi... asta e!

Dar vă arăt şi vouă câteva, măcar cât să mă credeţi că... AmFostAcolo! Şi abia aştept să mai merg.

PS e deschis şi iarna!

Trimis de Dragoș_MD in 09.08.10 00:23:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 4758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 la coadă la bilete şi echipamente...

georgiana [09.08.10 11:39:11] »

Foarte util!

Iar superbonusul vine iute...din Banat!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.08.10 12:02:07] »

saru' mana!

PS multumesc si celorlalti care au votat, desi nu au scris niciun ecou... inseamna ca am spus eu chiar tot in impresii?

lizuk [09.08.10 13:23:15] »

No, felicitari! Faina idee ai avut!

De mult timp asteptam sa apara asa ceva si la noi, de acu cativa ani, cand mi-au picat in mana pliante de la astfel de parcuri din Franta. Am auzit de anul trecut de Aventura Parc - atunci am zis ca mai stau un pic, sa-mi creasca baiatul, si vroiam sa dam o tura anul asta in septembrie. Aflu de la tine insa ca n-a crescut destul... Eu speram sa fie si trasee mai usoare, pentru copii cu un an mai mici: -) si sa mai si poata fi insotiti de adulti... M-ai salvat de-un drum, nu m-as fi gandit la limita de varsta... Si nici nu stiam ca taxa de intrare "acopera" doar 3 ore de stat inauntru.

Cred ca ai spus tot ce era de spus. Ba, mai era ceva: la ce aparate ai clacat?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.08.10 13:42:19] »

@lizuk, tot pe saitul lor poti 'admira' poza asta (click aici) unde sunt descrise conditiile de varsta pentru toate traseele lor, pentru o siguranta deplina a copiilor.

am spus si aparatul unde "lichenii" mei (ca nu prea mai au calitati de muschi de cand s-a inventat internetul) au cedat nervos -> daca te uiti la P15, o sa vezi care a fost. pur si simplu nu ma mai simteam in stare sa mai urc inca vreo 4-5 metri pana la penultima platforma. acolo mai era un traseu cu un soi de punte pe cabluri (ar fi fost usor de facut) si se sfarsea cu o coborare pe tiroliana. piece of cake! da' daca nu mai puteam... si mai trebuia sa si man calu' inapoi acasa! norocul meu ca noaptea am venit pe DN1 fara probleme, ajungand inapoi in casa pe la miezul noptii. (nu, nu am plecat direct, daca te mira diferenta de ore; am mai stat la un gratar si o inghetata).

lizuk [09.08.10 14:38:04] »

Am vazut poza :-) Credeam ca ala era ultimul aparat pe care ai reusit sa "te dai"

webmaster13 [09.08.10 19:33:41] »

Bravo Dragos, super idee ati avut va invidiez!

Sper sa placa melodia atasata!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.08.10 20:15:51] »

WM13, mulţumesc frumos; melodia e super! doar că... nu se potriveşte cu 'povestea'. e prea lentă...

cum eu sunt un fan înrăit al celor de la Ca$$a LoCCo, aş propune "Goanga". e mai veselă şi mai antrenantă...

click aici

webmasterXY* [09.08.10 20:19:01] »

Done!

rodik [10.08.10 13:14:13] »

Foarte bun "articolul" ... multumim pentru pont ... cum in septembrie tot vrem sa mergem prin zona, vom incerca si o "aventura-n parc" ... in rest, salutari si toate cele bune ...

Michi [10.08.10 13:17:30] »

Sportiva rau Iubi a ta da' nici tu nu te lasi. Mi-a placut intreg reportajul si am avut capacitatea sa-l parcurg cu ochii, mai ales ca si la Sinaia e o tiroliana dar.. pentru copii

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [10.08.10 14:18:08] »

@rodik multam de salutari.

nu ratati parcul, baietii tai vor fi incantati!

@Michi pentru mine a fost floare la ureche. daca nu eram cu fetele, intram si pe traseul rosu. cine stie, poate si pe cel negru...

acum 20 de ani, cand vecinii mei s-au gandit sa incuie usa de la bloc si n-a iesit niciunul sa o descuie desi bateam cu picioarele in ea pe la 11 noaptea de credeam c-o sparg, am fost nevoit sa escaladez pe la balcoanele de la ghena de gunoi pana la etajul 4 (unde si stateam), ca restul erau si alea incuiate...

pe urma, am fost mereu alaturi de constructori cand am montat instalatia ruseasca (despre care am amintit si pe aici), tot asa, la inaltime si aratandu-le care surub unde trebuie infipt. ca toate desenele erau in limba rusa si doar eu ii "descurcam"...

asa ca am "antecedente". si chiar imi place!!!

krondia* [12.08.10 22:53:43] »

Da, aici nu e criză. A prins bine ideea. Este mai aglomerat chiar decât la celebrul Paradis Acvatic. Ştiam că vara este deschis până când se întunecă, se pare că s-a schimbat programul. Felicitări pentru performanţă. Şi eu tot 3 culori am dovedit. Încă nu mi-am făcut curaj pentru traseul "negru".

creivean [17.08.10 16:29:54] »

Primiţi cu votul 17 ?

Scuze de întârziere, dar review-ul merita citit, savurat şi votat în tihnă, de acasă, de pe PC, nu de pe telefon, prin concediu.

Fain loc, de văzut, când eşti prin zonă.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [17.08.10 18:26:24] »

mlţumesc! primesc şi cu votul 100, da' mă tem că n-ajung io pân'acolo...

magdalena [20.08.10 17:21:16] »

Foarte interesant si de retinut! Cred ca fi-mea ar fi extaziata!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [20.08.10 19:11:48] »

Orice copil este; cu condiţia să aibe un adult care să-l însoţească pe traseu, în cazul că încă nu are 12/14/16 ani (în funcţie de traseele dorite).

aLeXa10 [30.08.10 21:18:56] »

Vai, ce frumos review! Am fost si noi acum o luna aproximativ, iar distractia a fost maxima!

Pur si simplu am fost incantata de acest parc, nu mi s-a parut scump, raportul calitate-pret excelent, ingenios, sigur, un parc ce te tine cu sufletul la gura... noi nu am reusit sa parcurgem tot traseul negru, dupa doua obstacole am renuntat, eram prea obositi de la celelalte

frumos oricum!

Admin [29.09.10 14:02:49] »

mutat in rubrica 'Parcul Aventura Brasov' (nou creata pe site)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [29.09.10 20:36:43] »

ah! bine că mi-am adus aminte...

tocmai ce-am revenit la Aventura Parc acum 2 săptămâni. de data asta, am avut şi fotograf la sol, dar şi ceva mai mult antrenament şi am reuşit să fac şi traseul roşu!

pe cel negru, nu cred să fiu în stare - are câteva "jocuri" mult prea grele pentru mine (funiile cu "farfurii" ar fi doar unul dintre acestea)...

poze noi imediat!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.11.10 22:53:54] »

Am revenit şi a treia oară (doar în anul acesta) la Aventura parc.

De data asta, am reuşit să pornesc gaşca la ora potrivită (şapte jumate dimineaţa!) şi astfel am reuşit să ajungem în Braşov în vreo 2 ore jumate. Fără stres, mers bară-n bară...

Am intrat la 10 jumate fix pe trasee, am început cu un galben de încălzire şi am trecut direct pe cel roşu cu fătucele cele mici. Apoi eu am cedat "harnaşamentul" lui Iubi; a reuşit şi ea 2 trasee mai simple (galben şi verde sau albastru, nu mai ştiu sigur). Fetele au fost superîncântate.

Nu am mai avut parte nici de coadă la harnaşamente, nici pe traseu în cele câteva locuri "înguste" existente. Aici am şi o remarcă: am observat cel puţin un loc unde s-a lucrat pentru a se elimina aglomeraţia. (dublarea unei scări, spre a oferi o cale suplimentară de 'evacuare' a unei platforme pe care mereu se strângeau mulţi 'jucăuşi'...

Şi încă cevanu ştiu dacă acest serviciu e aferent parcului sau e un PFA, dar io vă spun că acum există) se pot face pe loc poze (care poartă şi sigla parcului) (sau dacă preferaţi se pot trimite pe mail. E un nene care face poze pe trasee şi la plecare le poţi comanda.

Din fericire, noi ni le-am făcut pe ale noastre separat. Şi vă mai arăt şi vouă câteva, să vă fac poftă!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [06.06.11 19:14:04] »

A patra vizită:

Am plecat tot aşa de devreme, dar de frica aglomeraţiei (era deja un trafic aglomerat spre munte şi la Sinaia sunt 3 puncte unde se trece "la paletă"), am mers pe DN1A (prin Cheia) şi am reuşit să ajungem cam cu o oră mai târziu, adică pe la 11. Asta ne-a costat 2 ore de stat la coadă, să înceapă să iasă cei care au apucat să închirieze harnaşamentele de dimineaţă, să le putem lua noi.

Am intrat pe traseul galben (unul dintre ele) şi am constatat că era aproape cu totul schimbat faţă de data trecută. Bradul din P01 a fost tăiat şi o bună parte din traseu este refăcut, cu "jocuri" complet noi: Se intră pe o punte formată din vreo 5 feluri de "trepte", apoi o alta cu bârnele în zig-zag, nefixate prea rigid şi se continuă cu "căruciorul lui Fred Flinstone": un căruţ pe rulmenţi, care merge pe 2 cabluri întinse între doi brazi; se parcurge stând în picioare pe el şi folosind mâinile pentru deplasare, trăgându-se de alte 2 cabluri întinse deasupra celor ce reprezintă "şinele". Apoi se merge printr-un năvod, urmează o altă punte, făcută din traverse puse pe cabluri întinse strună, dar fără nicio balustradă! Asigurarea şi echilibrarea se fac cu ajutorul unei funii suspendate pe un cablu, cu un scripete de tiroliană. Mai vin alte câteva punţi şi ieşirea pe tiroliană.

Am mers apoi şi pe traseul roşu. Aici era doar un "aparat" schimbat - în locul scărilor interminabile care urcau spre "snowboard" (v. P23, de anul trecut), au fost puse o pereche de scări în spirală, având treptele relativ mobile (în sensul că nu sunt puse pe cabluri tensionate, ci lăsate să atârne liber) şi destul de înalte, că mă plictisisem urcând (v. P28)...

Au mai pus şi mese cu băncuţe pentru cei care se odihnesc sau îşi aşteptă juniorii cocoţaţi prin copaci, au mai reamenajat cărările prin pădure.

În sfârşit, deocamdată e bine şi reuşesc (mulţumită şi fluxului continuu de turişti) să menţină calitatea serviciilor la maxim.

Bravo lor!

costin1968 [25.03.12 19:25:41] »

Super, excelent... Votat din inima...

Unde ar putea sta... prin imprejurimi... niscaiva sportivi din Bucuresti, daca (i) ei... sportivii ar dori sa petreaca un week-end de aprofundare?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.03.12 21:49:23] »

@costin1968: Noi am pornit de fiecare dată de acasă, din Bucureşti. Oricum, după 3 ore prin copaci, nu prea mai ai chef de mare lucru, nicidecum de altă repriză... Da' mă rog, poate alţii-s mai voinici.

Sugerez motelul Petrom din Timiş, sau ceva pensiune în zona Bonloc din Săcele, chiar la intrarea în Braşov. La Grand Hotel Perla Ciucaşului ar mai fi o variantă, dar mă tem că preţul de la recepţie e puţin cam mare faţă de prestaţia oferită.

Sau poţi pune o întrebare la rubrica de cereri de recomandare, solicitând o idee de cazare convenabilă în sau aproape de Braşov.

Indiferent de varianta aleasă, vă doresc distracţie maximă pe cabluri!

costin1968 [26.03.12 22:36:02] »

@Dragos: Multam fein!

Vrem sa imbinam utilul cu placutul, iesiri in natura sportive si... chiar contemplative... unii dintre noi fiind mai mult... respectabili (grasi) decat voinici... Esti dulce ca intotdeauna... ne binedispui... !

aLeXa10, costin1968, georgiana, krondia*, lizuk, magdalena, Michi, rodik
Alte impresii din această RUBRICĂParc Aventura (parc de distracții):