ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2010
DIN: Timisoara (de adoptie)
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2010

Un hotel de buna calitate

Hotararea de a merge in Tenerife anul acesta am luat-o devreme, prin luna ianuarie, desi visam de cativa ani la aceasta destinatie: -) Asa ca am profitat de oferta early booking si de o mica reducere oferita in perioada targurilor de turism, dar si de sugestia agentei de turism de a merge la acest hotel.

Hotelul de 4 stele este situat in statiunea Playa de las Americas aproape de centrul statiunii si foarte aproape de ocean, in prima linie de hoteluri.

Plaja din dreptul hotelului este stancoasa, are o forma interesanta, naturala, ca de valuri de lava solidificate la mal, nu are diguri de protectie, e dotata cu sezlonguri 9 Euro/2 sezlonguri+1 umbrela, are acces pentru persoanele cu handicap, dar nu o recomand pentru familiile cu copii... E insa potrivita pentru surfing atunci cand oceanul ofera valurile potrivite: -)

In schimb la o mica distanta se afla Playa de Troya, cu nisip fin si negru, intrarea in apa facandu-se lin, o plaja lata, dotata cu dusuri si wc, cu punct de prim ajutor/cruce rosie, chiosc de racoritoare si bere, intrun cuvant o plaja super! Ceva ma face sa cred ca plaja asta a fost amenajata ca sa arate asa, mai ales ca digurile de piatra protejeaza putin plaja de valurile prea mari si nu lasa nisipul sa fie dus in larg iar nisipul de intrare in apa, pe care se sparg valurile e galben... nu mai e negru...

Revenind la hotel, acesta face parte din lantul de hoteluri H10 si este partener Neckermann, are camere renovate, dar si celelalte, nerenovate arata bine...

Noi am primit o camera nerenovata, desi agenta noastra de turism a cerut una renovata, avand in vedere ca am platit sejurul cu mult timp inainte. Hotelul a fost relativ plin si poate ca toate camerele renovate a trebuit sa fie rezervate celor cu all inclusive, noi avand demipensiune. Nu vreau sa fac alte speculatii.

Deci camere spatioase, daca nu au vedere la mare atunci vederea la munte e foarte frumoasa pentru etajele superioare, curatenia bine intretinuta, holurile din fata intrarii in camere au un model usor invechit dar sunt ok, toate celelalte spatii publice arata in schimb foarte bine, serviciile fiind si ele de buna calitate. In camere nu exista frigider, dar am citit ca se ofera minibar la cerere. Nu am cerut, apa si inghetata ne-o cumparam de la magazinele din imprejurimi.

Masa (pentru demipensiune) e de tip bufet suedez, bogata si diversificata, continand feluri principale consistente, salate, deserturi si fructe proaspete si din compoturi, iar seara si cateva feluri de inghetata. Am mancat si scoici si creveti dar intrun fel de mancare cu orez, iar seara era si pui, cateva feluri de peste si carne de porc sau de vita sau oaie la gratar, feluri preparate in fata noastra.

La masa de dimineata se puteau servi sucuri, cateva tipuri de cafea, ceai si lapte.

Pentru cei cu demipensiune, la masa de seara bauturile se plateau separat si iata cateva preturi: bere locala la halba: 2, 4 Euro, bere de import la halba 2, 8 Euro, sucuri Cola/Fanta la 200ml erau 2 Euro, un pahar de sangria 1, 5 Euro, apa plata 1, 9 Euro cred ca sticla de 1 litru...

Gradina hotelului si piscinele sunt frumoase si bine intretinute.

Hotelul are sala de fitnes, loc de joaca pentru copii, loc de jocuri pentru tineri (biliard si parca mai erau ceva jocuri mecanice), minimagazine de suveniruri cu preturi ok, centru de inchiriere masini, internet wireless in zonele de relaxare de langa receptie, dar si pc-uri cu internet contra cost, 1 Euro/15 min. In apropiere erau terenuri de tenis si volei parca. Nu practicam aceste sporturi asa ca nu am acordat mare atentie.

Exista si o mica sala de spectacole in interior, dar in aceasta perioada, spectacolele din fiecare seara se tineau in aer liber, la barul din gradina.

Ca idee, spectacolele live erau de tipul show-ului de divertisment, muzica live, dans cabaret, dans flamenco, prezentare de moda, spectacol de magie... Nu le-am urmarit pe toate, dar spectacolul de flamenco mi-a placut mult (nu sunt o fina cunoscatoare ca sa ma pronunt asupra calitatii lui, dar mi s-a parut profesionist).

In concluzie un hotel de buna calitate, poate putin cam scump in varf de sezon.

Voi atasa niste poze si daca imi mai aduc aminte alte detalii, le adaug ulterior.

Trimis de Delight in 08.08.10 23:55:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Mallorca, Hotel Carmen Playa

VIZUALIZĂRI: 5189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delight); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa te intampina Hotelul H10 Las Palmeras
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 122.25 EUR pe cameră

Valentina69
    [09.08.10 00:06:58]

Bravo mi-a placut review-ul tau, si te asteptam in continuare cu continuarea despre Tenerife

Alina Morar
    [09.08.10 08:42:00]

Felicitari, asteptam sa fie validate pozele.

wio27
    [04.09.10 15:45:11]

Faptul ca ai primit camera nerenovata este tipic agentiilor din Romania care contracteaza cele mai proaste camere si ni le vand noua pe bani multi.

DelightAUTOR REVIEW
    [04.09.10 16:17:55]

Nu cred ca e asa... am vazut pe rezervare ca a fost ceruta o camera renovata (agenta fusese in Tenerife, inclusiv la acest hotel cu vreo 2 luni inaintea noastra, dar dupa ce noi platisem early booking deci a cerut camera renovata direct la sursa si ma gandesc ca nu o facea oficial daca nu aveam dreptul).

La hotel, chiar daca am avut o oarecare ezitare am cerut receptionerului o camera renovata. Raspunsul lui a fost: aveti o camera standard (mie el mi s-a parut un pic rautacios; sau mi s-o fi parut?). Nu vreau sa fac alte speculatii dar poate daca eram nemti sau englezi... Asta e, incetul cu incetul sunt sigura ca ne vom castiga respectul vecinilor nostri europeni si nu numai. Cel putin sper ca mai apuc si eu momentul: -)

Trebuie sa mentionez ca nu am ce sa reprosez personalului hotelului, in rest s-au purtat ireprosabil.

PS: @Admin

Pozele 13 si 14 sunt una si aceeasi... probabil le-am incarcat de 2 ori... Poza 13 poate fi stearsa (nu are nume). Multumesc

[04.09.10 16:20:32]

sters poza dublata, multumesc de sesizare

cornelia.diana8
    [16.02.14 19:25:01]

Salut, imi poti spune cat a costat biletul de avion dus intors de persoana? si de la ce agentie (prin mesaj privat) le-ai comandat? Pt ca as vrea si eu pt aceeasi luna, sa-mi gasesc bilete din timp!

Alina Morar, cornelia.diana8, Delight, Valentina69, wio27
    Alte impresii din această RUBRICĂH10 Las Palmeras Hotel: