ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2010
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 24.07.10
JUL-2010
2 AD. + - COPII -- v: -

Cu siguranta, cu prima ocazie, vom reveni

Desi suntem iubitori ai crestelor montane, anul acesta am luat hotararea sa mai facem o vizita si litoralului romanesc. La alegerea statiunii a contat faptul ca nu ne place agitatia, asa ca am eliminat din start Mamaia, Costinesti si Mangalia. Intr-un final am decis sa incercam Jupiter (de-a lungul timpului am fost in Navodari, Constanta si Eforie Nord). Iata ce pot spune, dupa o saptamana petrecuta in aceasta statiune la Hotel Capitol.

TRANSPORT (de la Constanta) >Din Constanta nu exista nici un mijloc de transport in comun cu care sa se poata ajunge direct. Mai intai se merge in Mangalia, cu trenul (6 lei/biletul) sau cu microbuzul/autobuzul, statia acestora din urma fiind la circa 100 m de gara (cum se iese din cladirea garii, in dreapta). Desi tariful este acelasi (8 lei/biletul), va recomand microbuzul, deoarece este mai rapid si merge direct, neintrand in interiorul statiunilor (Eforie) ca autobuzul, timpul de mers fiind redus la jumatate. In Mangalia se poate cobora la gara (existand riscul sa nu gasiti locuri, spre Jupiter) sau la capat de linie, de unde la interval de 10 minute, pleaca microbuze (care trec si pe la gara) pe ruta Venus-Cap Aurora-Jupiter-Neptun-Olimp (tarif unic-3 lei).

GENERALITATI >Jupiter se afla imediat dupa Cap Aurora (nu inteleg de ce sunt doua statiuni distincte), punctul de reper dupa care recunoasteti ca ati ajuns fiind hotelul Capitol (cel mai inalt din statiune-13 etaje, culoare verde). Este o statiune mica, curata, linistita in care predomina verdeata. Poate ca nu se compara cu alte statiuni de fite de pe litoral dar are si parti pozitive si negative. Desi tarifele la cazare si masa sunt in general mai mici, produsele existente in cele cateva magazine mixte (nu cele de suveniruri sau produse specifice verii, care sunt din plin) au preturi destul de piperate, cele mai scumpe parandu-mi-se fructele. La minusuri s-ar putea vorbi si despre cele cateva cladiri (printre care si Posta) care se afla in paragina si care strica imaginea creata de hotelurile recent renovate. In rest, se gasesc de toate: restaurante, autoserviri, posibilitati de relaxare sau distractie, studiouri foto, fel de fel de chioscuri, pregatite sa-si multumeasca clientii, destui de putini in timpul saptamaniii. In week-end, turistii se inmultesc iar atmosfera se mai animeaza putin dar decenta este la loc de cinste (cu mici exceptii-vezi plaja) E o placere sa te plimbi seara, alaturi de alte familii care au cautat un loc ferit de agitatie, fite, smecherie.

DISTRACTIE/RELAXARE >Ce se poate inchiria?

-teren de tenis: la Capitol -20lei/ora ziua; 40 lei/ora noaptea

-hidrobiciclete: pe lac -8 lei/jumatate de ora

-biciclete: cu doua locuri -25 lei/ora; cu 4 locuri -30 lei/ora

-skijet: pe mare: 90 lei/sfertul de ora.

De altfel, te poti plimba cu trenuletul intre statiuni: Jupiter-Venus si Jupiter-Olimp (tarif unic-5 lei), te poti ciocni cu masinutele (5 lei/fisa/3 minute) sau, si mai palpitant, poti face o tura cu banana, in larg (10 lei/tura).

Pentru copii exista o mica pista de mini-kart, un topogan acvatic (1 leu/tura), diverse trenulete, masinute, sau un loc de joaca amenajat (intre hotelurile Capitol si California), unde am vazut ca se organizau diverse concursuri intre copii (nu stiu costurile).

Iar daca doriti mai mult, se poate face o plimbare de o jumatate de ora pana la parcul de distractii din Neptun, dar in drumul dumneavoastra sa nu omiteti, cu privirea, lacatul pus pe usa cinematografului din Jupiter.

PLAJA >La acest capitol nu se poate spune ca "rupe gura targului". Se intinde din dreptul hotelului Capitol pana in dreptul autoservirii Delfinul, fiind legata, fara nici un obstacol, de plaja din Neptun.

Se poate spune ca este formata din doua parti total distincte. Prima este indiguita, formand 3 golfuri, primele doua destul de "neprimitoare" si cu zone restranse de nisip. Preferabil, mai ales de cei cu copii, este cel de-al treilea golf (in dreptul hotelului Hercules), acesta fiind curat, cu mult nisip si apa mica, fara valuri. In aceasta zona, seara, trecea o masina speciala care curata gunoiul lasat pe plaja de catre turisti in timpul zilei si care, in acelasi timp, nivela nisipul. In cea de-a doua parte a plajei (care constituie defapt Plaja Jupiter) digurile dispar, apar valurile, apar sezlongutile si umbrarele de stuf. Tot aici gasim discoteca, teren de volei si de fotbal. Intrarea in apa se face foarte lin, geamandura fiind la o distanta destul de mare de tarm, in acel punct apa avand cam 1,60 m. Pe fundul marii este nisip, rareori gasind si cate o mica piatra.

Sincer, noi am preferat, pana la urma, plaja din Neptun, care ne-a placut mult mai mult decat cea de aici.

CAZARE >Cum se intra in statiune, pe partea dreapta, intre sosea si plaja, sunt amplasate in ordine hotelurile Capitol 3*, Meteor 3*, Cometa 2*, Olimpic 3*, Atlas 2*, Hercules 3*. Pe cealalta parte a soselei gasim Rio 3*, Delta 3*, Nalba 3*, Mimoza 3*, Iris 3*, Camelia 2*, Violeta 2*. Ajunsi in centrul statiunii, urmand drumul catre Neptun (spre stanga) mai intalnim Tismana 3* si Majestic 3* pe dreapta, respectiv Scoica 3* pe stanga. La limita statiunii, tot pe stanga, se poate campa in Campingul Zodiac. O alte optiune de cazare o constituie vilele din satul de vacanta, dezavantajul fiind distanta mare de plaja.

MASA > Desi e o statiune mica, e impanzita de restaurante, auroserviri, fast-food-uri. E aberant sa spui care este cel mai bun, deoarece fiecare persoana are pretentiile si gusturile proprii si nici nu poti incerca absolut toate localurile. Am frecventat si noi o parte din ele si, in general, am fost multumiti: mancare foarte buna, preturi avantajoase.

Sa incerc sa punctez cate ceva. La Hercules se pune accent pe detalii (aspect, prezentare) dar ospatarii au fost destul de "acrii". La Capitol, preturile au fost un pic mai mari (valabil si la Delta), cu exceptia pizzei. La Delta ospatarii amabili dar cam lenti. La 4 Season cred ca erau cele mai scumpe paste si pizze din Jupiter, in schimb fac niste salate foarte bune si mari. Pentru cei ce nu se simt lezati sa impinga o tava, unul din locurile ideale este autoservirea Delfinul: mancare foarte buna, diversificata si ieftina. Noua ne-a cam parut rau ca am descoperit-o doar in ultimele zile dar, cu alta ocazie, sigur vom deveni clienti fideli. La??? (terasa cu copertina albastra din centru) nu ne-a placut faptul ca pastravul la gratar era deja facut si doar l-au incalzit. Nu e de neglijat nici restaurantul cu terasa in forma de vapor de langa lac. Si sunt sigur ca si celelalte locuri unde nu am avut timp sa mergem merita incercate (speram, cu alta ocazie).

CONCLUZIE >Am fost foarte multumiti de sejurul petrecut in Jupiter si suntem hotarati, daca vom mai avea ocazia, sa revenim. Speram sa il gasim la fel si sa putem petrece aceleasi clipe minunate.

Aici inchei, cu speranta ca nu v-am plictisit. Am incercat sa ofer cat mai multe din detaliile pe care le-am constatat in cele 7 zile petrecute aici. Daca va pot ajuta si cu alte informatii, nu ezitati sa intrebati. Daca voi cunoaste raspunsul, va voi raspunde cu cea mai mare placere.

Trimis de urjanclaudiu in 08.08.10 16:07:02

VIZUALIZĂRI: 6004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (urjanclaudiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Hotel Majestic -trei stele

[08.08.10 18:25:47]

foarte bun review-ul, multumiri urjanclaudiu!

banal
[08.08.10 19:02:06]

sal nu am inteles la care hotel ai stat pe stanga sau pe dreapta ?

mariana.olaru
[08.08.10 19:03:02]

Bravo, Claudiu! Un review foarte util (in special celor fara mijloc de transport propriu), dar si celor care vor sa mai schimbe decorul sejurului la mare incercand si locatiile mai putin promovate si mai putin frecventate, (mai ales de cei tineri ca tine).

L-am receptat ca pe un vot de incredere acordat litoralului nostru si ma alatur la randu-mi clanului optimistilor ca tine.

400 PMA!

urjanclaudiuAUTOR REVIEW
[08.08.10 20:30:27]

Va multumesc.

Din pacate, pana acum cateva zile nu am stiut de aceasta "comunitate". Acum, ca am aflat, sper sa aflu si sa ofer cat mai multe impresii, sugestii privitoare la calatorii, indiferent de destinatie.

alinutzza140*
[09.08.10 09:58:52]

Un SB binemeritat pentru un review ca la carte.

Andree
[09.08.10 12:57:10]

si de la mine un vot

tuty*
[12.08.10 01:29:23]

Ca sa ajungi in Jupiter, se poate foarte bine merge cu trenul pana la Neptun si de acolo micrbuz, se face 1 minut, deci nu e musai sa mergi pana in Mangalia.

Daca insa vreti mancare buna, ospatari rapizi si politicosi, cel mai potrivit restaurant este al Hotelului Opal.

recul*
[23.08.10 19:53:54]

recunosc ca am citit review-ul tau dupa ce l-am savurat pe cel despre Bucegi, curios fiind din fire. la fel de bun si dataliat! ai un stil ...as spune matematic de a descrie , ceea ce ajuta foarte mult! felicitari inca o data!

alinutzza140*, Andree, banal, recul*, tuty*, urjanclaudiu
Alte impresii din această RUBRICĂTurist in Jupiter / Aurora: