Elena Hotel  (stele cf clasif. AFA:  3*)

08.08.2010
Avatar silviua
DIN Pitesti
înscris/ă în 08.08.10
AUG-2010
520 Euro
+ COPII: 2 -- varsta: 10 + 4

Prea bine pentru banii platiti

Daca tocmai ai platit rata reziduala la masina, izolatia la bloc si vrei sa iti pui si centrala, singura ta sansa pentru un concediu mai de "Doamne ajuta! " e Bulgaria. Punct. Nu aveti ce cauta in Romania!

Am rezervat loc la Nisipurile de Aur la Hotel Elena pantru ca mi s-a parut best buy, cel mai bun raport calitate-pret. Si asa a fost.

Hotelul este foarte ok, camerele sunt mari, au aer conditionat si majoritatea au privire spre mare. Baile sunt curate, personalul este placut (desi, cateodata cam obosit - dar cand vezi ce sufera un barman la ultra all inclusive, ii intelegi).

Mancarea - nu de foarte buna calitate, dar iti poti alege anumite feluri in asa fel incat sa nu ai probleme cu stomacul - fructe si legume proaspete din plin - evitati tocaturile si mezelurile.

Bauturile - berea este rece, dar nu grozava - produse Pepsi la dozator cat va tine burta - evitati alcolurile bulgaresti (tequila bulgareasca - come on de cand cresc cactusi in Bulgaria). Daca vreti cocktailuri - gasiti unele destul de bune cu 5 leva pe plaja.

Ce e de admirat:

- bulgarii nu sunt hoti - ne-am uitat camera video in restaurant si am gasit-o la receptie (in Romania era la revedere)

- statiunea este foarte frumos amenajata si curata

- preturile sunt ca la noi - uneori mai mici, uneori mai mari

- chiar daca nu stii engleza (nu era cazul) - inteleg minimul de romana

(Faza simpatica: un tip ne invita sa intram in restaurant si ne-a luat la cel mai pur argou romanesc: Prima bere moca, frate! )

- peisajul este superb - relieful litoralului din Bulgaria este mult mai spectaculos decat in Romania

- vizitati Balchik-ul

- regina Maria este mai apreciata in Bulgaria decat in Romania

Ce ne-a enervat:

- tzaranii romani sunt tzarani si in Bulgaria

- nemtii care urla noptea (saracii - cand dau de caldura si mare o iau razna)

- drumul pana in statiune e jalnic (varianta pe la Vama Veche)

- parcarea - 7 leva/zi (nu parcati masina aiurea - va veti trezi fara ea - cred ca am vazut 50 de masini romanesti ridicate)

- idioata de la strandul termal din Konstantin si Elena - si bulgarii au nesimtitii lor

Concluzii:

Am fost cu o saptamana inainte la Mamaia si la Eforie Sud. Jeg, Manele, Muzica tare, Gunoi, etc...

Nu aveti ce cauta in Romania. Astept cu drag si spor falimentul litoralului romanesc, poate in felul asta va fi refacut de la zero.

Pana una alta pentru un concediu decent cu familia duceti-va la Elena in Nispurile de Aur.

Impresii încărcate de silviua in 08.08.2010 12:40:35

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (silviua); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2200 PMA (din 6 voturi) nota2

- pepsi70ro
[08.08.10 12:55:57]

Mi-ar fi placut sa-ti spun bine ai venit pe site, insa am fost dezgustat de o remarca afisata de doua ori:

Ce pretentii sa avem de la patronii de pensiuni daca turistii gandesc astfel, orice ar face bine tot s-ar gasi oameni nemultumiti. Cum sa dam o sansa turismului nostru cu o astfel de mentalitate?

[08.08.10 13:34:31]

Turismul romanesc NU are nici o sansa, pentru ca e bazat pe japca - hai sa spunem lucrurilor pe nume.

Turismul romanesc trebuie sa dea faliment si trebuie refacut de la zero.

Prea putinele exceptii nu fac decat sa confirme regula.

Pot sa iti dau "n" exemple:

- in iunie am fost la Sighisoara - o camera la hotel era la fel de scumpa ca in Venetia (la Venetia am platit 110 euro pentru un apartament - la Sighisoara era 90 camera dubla)

- Strazile Sighisoarei miroseau a urina.

- in iulie am fost in Eforie - am platit 140 de RON pentru o camera cu care in comparatie, Hotelul Autogarii din Titu era lux.

- stii ca o portie de cartofi prajiti pe plaja la Eforie costa 10 lei - si sunt pregatiti in cea mai crunta mizerie

- acum doi ani am stat la Hotel Flora in Mamaia - usa la toaleta era gen acordeon

- Busteni - am fost in mai - e un jeg sinistru - desi este orasul cu cea mai frumoasa priveliste din Romania

Daca stau sa ma gandesc am cheltuit de 3 ori mai multi bani anul acesta in Romania pe turism decat am dat in Bulgaria.

Din pacate singurul loc ce m-a incantat a fost o pensiune din Corbeni. Din nou spun, exceptia confirma regula.

Romanii cheltuiesc sute de miloane de euro anual pe turismul romanesc. Si nu vad nici un beneficiu sau vreo imbunatatire.

Asa ca raman in continuare la ideea mea: astept cu drag si spor falimentul turismului romanesc, pentru ca numai in felul acesta o sa se intample ceva pozitiv in tara asta.

- Flaviu
[08.08.10 13:35:20]

@pepsi70ro

Bine spus. Acum vreo 6 saptamani ma plimbam pe faleza din Mamaia si la un moment dat aud o voce de barbat spunandu-i (nevestei, probabil) < Fa, ce jeg si cu statiunea asta! La anu', daca-mi ies socotelile, te scot in Turcia. >M-am uitat in spatele meu si am vazut un "fericit" cuplu mancand de zor seminte. Sper din tot sufletul sa-i "iasa socotelile" stimabilului si la anu' sa se duca in tari mai calde.

- pepsi70ro
[08.08.10 13:45:13]

In Bulgaria n-ai intalnit mizerie pe jos, cosuri pline, indivizi care se ascundeau dupa copaci sa urineze?

In Bulgaria n-ai intalnit servicii proaste pe nicaieri?

Cineva spunea un mare adevar si pe zi ce trece ii dau mai mult dreptate. "Asta este soarta care ne-o meritam! "

Spuneai ca pana nu da faliment turismul romanesc n-o sa fie nimic pozitiv pe aceasta directie. Eu spun altceva. Pana nu ne schimbam mentalitatea lucruri pozitive nu vor avea loc, nici macar in turism.

- ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[08.08.10 13:59:02]

@Silviua eu apreciez ce ai scris si cred ca turismul nostru de litoral e mort, cel putin pentru mine, de mult dar nu vrem sa recunoastem si incercam diverse metode de resuscitare dar... nimic.

In acest moment fiecare putem sa decidem singuri unde sa mergem in concediu si asta facem, daca nu iti place in Bulgaria nu mergi e simplu, foarte simplu.

[08.08.10 15:40:37]

Pana nu ne ajunge foamea la os NU o sa facem nimic. De aceea vorbesc de faliment.

Romanul are mentalitatea ca daca nu ia banii pe care ii vrea el mai bine sta degeaba si inchide hotelul/pensiunea.

Din cauza mentalitatii astea vezi la noi cea mai mare cultura de bălării din Europa. Din cauza asta vezi hoteluri abandonate sau mizere la mare.

De ce sa mai cheltui BANII MEI in Romania. Cand pentru mai putin capat mai mult in Bulgaria.

- zsolt_tusnad
[08.08.10 16:04:39]

Cum poate fi un sejur de 6 nopti la Costinesti, cu cazare intr-o pensiune sau vila mediocra si mancat pe o terasa cat de cat ok mai scump decat un sejur de 6 nopti cu demipensiune la Nisipurile de Aur intr-un apartament de 42 mp, situat la 150 m de plaja?

Cand voi gasi oferte de genul celor din Croatia atunci voi mai merge pe litoralul romanesc. Pana atunci ...Dobre vecer!!

- rinaldoparaipan
[08.08.10 21:12:08]

Tot mai faceti comparatii intre litoralul romanesc si cel bulgaresc?

Treziti-va, oameni buni!!!

- gabone
[08.08.10 23:54:47]

Foarte bun comentariul tau, sunt in totalitate de acord cu tine. Imi place modul transant in care expui ideile, cu argumente, documentat, bravo.

Avem nevoie sa spunem lucrurilor pe nume, nu sa ne mintim singuri. Fatalitatea baladei Miorita nu ne face cinste si nu ne ajuta la nimic.

- savin512
[09.08.10 00:08:27]

Da, la marturia privind miasmele din cetatea Sighisoarei subscriu. La chestia cu litoralul romanesc, doar partial. Exista si la noi insule de civilizatie, refugii pentru cei ce nu suporta lipsa de civilizatie. Din pacate, cu ceteva flori nu se face primavara. Ele exista insa deci nu putem generaliza. Personal imi doresc sa apuc verile in care sa spun: "Anul asta mergem la mare in Romania! ", dar cum sunt deja in a doua jumatate a vietii parca vad ca raman doar cu speranta. Cu sarmanta ministresa, sau fara domnia sa, litoralul romanesc mai are mult de recuperat.

- nnaaee
[09.08.10 08:34:05]

@silviua Spune-mi, te rog, drumul de la hotel la plaje, de altfel foarte frumos, printr-o padurice, este tot atat de jegos (plin de gunoaie, caini morti, rahati) ca in 2007 cand am stat si eu la hotelul Elena? Si cainii vagabonzi mai exista?

Nu te intreb ca sa defaimez litoralul bulgaresc, unde am fost anul acesta a 5-a oara in 4 ani, ci pentru a arata ca si in Bulgaria (ca de altfel si in Turcia) esti in Balcani, respectiv cazarea si masa sunt OK, dar ce depaseste marginea terenului pe care este construit hotelul (adica tot ce are stapan statul) este, cu exceptia Albenei, lasat in paragina.

[09.08.10 10:42:34]

@nnaaee Nu am vazut caini morti si nici gunoaie. Exista un tomberon de gunoi care era mascat intr-un fel de sopron inchis cu usa. Intr-adevar mirosea cand treceai pe langa el, lucru normal - erau 36 de grade afara.

Cat despre caini vagabonzi, au aparut vreo 5 catelusi - care au disparut dupa vreo 5 ore. I-a luat cineva.

- bodyshot*
[10.08.10 15:09:38]

de acord cu reviewul, dar tequila nu se face din cactusi, se face din agave

- RobertCodescu
[21.11.10 23:02:46]

FOARTE SCURT: 400 PMA! Mi-a placut reviewul foarte mult chiar daca i-ai deranjat pe unii!!! FELICITARI esti pe drumul cel bun!

[09.05.11 21:41:28]

@telvanni, total off-topic si neinspirat ultimul tau ecou -sters intre timp. Aceeasi soarta o vor avea toate ecourile ulterioare care nu aduc in prim plan hotelul la care se face referire in review.