ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2010
ÎNSCRIS: 07.08.10
JUL-2010
4 AD. + 1 COPII -- v: 4 [ani]

Relaxant

Am fost pentru a doua oara la Albena, asa ca surpriza nu a fost prea mare, stiam la ce sa ne asteptam. Pentru necunoscatori, Albena este o statiune "integrata", toate hotelurile apartin unui singur operator, cu autoturismul se intra dupa ce primesti o cartela, ca intro parcare.

Gergana este hotelul aflat la limita sudica a statiunii, din acest motiv fiind foarte multa liniste. Pe de alta parte pentru a ajunge in centrul statiunii, mai ales cu un copil mic, este recomandabil titicarul (2, 5 leva de persoana, parca).

Am fost doua cupluri si un copil de 4 ani in perioada 01.07 - 08.07.2010. Am optat pentru un apartament (seara puteam supraveghea mai usor copilul cand ne intideam la o bere, la o carte) si bine am facut. Rezervarile au fost facute la inceputul lui martie, pretul a fost de circa 5000 ron (nu mai stiu cursul ron/euro) pentru toti 5 (oricum, pentru copil nu se plateste).

La ora 12 eram in fata hotelului. Nu exista decat o mica parcare dar se poate parca pe marginea aleii fara nici o problema, depinde doar cat de departe esti dispus sa parchezi fata de hotel. Fetele s-au ocupat cu cazarea si peste 5 minute erau in apartament. Cu 15 leva am rezolvat si transportul bagajelor la etajul 6 (de fapt 5, la ei parterul e nivelul 1), si parcarea masinilor langa hotel.

Apartamentul i-a impresionat profund pe prietenii nostri, au inceput sa faca poze pentru colegii de serviciu care ii cam speriasera cu povestile despre Bulgaria. Pe scurt, erau de fapt trei camere compartimentate astfel: 2 dormitoare, 2 bai (una cu cada, alta cu dus) si la mijloc o camera de zi cu o mica chicineta, peste asta balcoanele aferente cu vedere la mare.

Ca dotari: 3 LCD, unul pe camera, 2 minibaruri si un frigider (mic, e adevarat, in living), cuptor cu microunde si plita electrica, foarte folositoare cand esti cu plodul. Spatiu, curatenie, totul OK. Prosoapele erau schimbate in fiecare zi iar lenjeria la trei zile. Conditii de 4* all inclusive la bulgari.

Pentru primul rand de sezlonguri am mai platit 6 leva/zi doua sezlonguri + umbrela. Mai in spate era gratis, dar cu copil...

Aveau si animatori, probabil studenti, dar nu iau egalat pe cei de anul trecut din Kusadasi. Piscinele erau OK, una mai mare pentru adulti, alta pentru copilasi cu un mic tobogan (din nou, sub turci), si un fel de jacuzzi pentru toata lumea. Un bar langa piscina si un altul langa terasa restaurantului, toate bauturile locale gratis pana la ora 23, cele de import pe bani. Asa ca am dat o fuga pana la un supermarket din Varna (20 km. ) si am profitat de faptul ca aveam frigider in camera (nu minibar, cred ca avea cam 100l).

Masa era foarte diversificata, de toate pentru toti, dar nu va ganditi la cine stie ce specialitati. Aveau, totusi, in fiecare zi cate o surpriza: berbec la protap, curcan rotisat, un peste imens (de fapt mai multi, dar ii aduceau pe rand) in ziua cu fructe de mare si asa mai departe. Dar nu va ganditi la fite.

Plaja era super, nisip fin, curatata in fiecare dimineata, marea extraordinar de limpede, fara bolovani si cu multe vietati gen pestisori, melci, crabi, dar care nu deranjau.

In rest foarte multi copii: romani, nemti, rusi, bulgari, chiar si niste francezi si o americanca! Foarte multa verdeata in statiune si o foarte mare curatenie, fara constructii facute aiurea si ingramadite. Exista strada principala cu bazar si o sumedenie de restaurante. Cu 3 ani in urma erau pline, greu gaseai masa, acum nici macar la meciuri nu se umpleau terasele, in rest cate 2-3 mese ocupate. Aproape toti se abtin de la cheltuieli suplimentare.

In concluzie, ideal pentru familisti, in special cei cu copii si nerecomandat celor care doresc o viata de noapte intensa si multa distractie sau adrenalina.

Trimis de gussy in 07.08.10 21:34:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel Nona in 2007 si Nisipurile de Aur in 2009

VIZUALIZĂRI: 4699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gussy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La piscina cu animatorii

[08.08.10 00:18:17]

@gussy daca consideri putem schimba melodia atsata!

gussyAUTOR REVIEW
    [08.08.10 08:02:58]

Nu trebuie schimbata, e OK, chiar reflecta atmosfera de acolo. Ceva asemanator aveau si animatorii inregistrat si o foloseau la spectacolul pe care il "organizau" in fiecare dupa-amiaza impreuna cu copiii. Dupa cum v-am spus, erau foarte multi copii de toate varstele.

dcristinica
    [13.10.10 00:47:21]

cum ati reusit sa rezervati apartament caci la toate agentiile la care am intrebat nu stiau de apartament si am vazut ca e super in corpul b

gussyAUTOR REVIEW
    [13.10.10 11:39:18]

Avem un prieten care are propria agentie. Rezervarea a facut-o printr-un tur operator, nu a contactat el direct hotelul. Asta se intampla in februarie. Am dorit sa prelungim sejurul cu 2-3 zile chiar la hotel, dar a fost imposibil. Ne-au aratat la receptie graficul de rezervari si era full pana in septembrie inclusiv. Nu lucrau decat cu tur operatori.

Sfatul meu e sa faci rezervare cu cateva luni inainte de a incepe sezonul, asa prinzi si reducerea de 20-25%.

dcristinica, gussy
    Alte impresii din această RUBRICĂGergana Hotel: