ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2010
ÎNSCRIS: 07.08.10
JUL-2010

ARTICOL ARHIVAT

Sejur OK

Am revenit de aprox. 1 saptamina din concediu la elenite si pentru ca inainte de a pleca m-am folosit de impresiile postate pe acest forum, mi s-a parut corect sa imi spun si eu parerea la intoarcere, poate foloseste cuiva. Am fost o familie cu 2 copii mari, de 17 si 13 ani.

Venind din Moldova am trecut granita pe la Vama Veche, fara nici o problema. In partea bulgara am platit vigneta (2 de o saptamina, avind in vedere ca am stat 10 nopti) si am schimbat euro in leva (la un curs de 1, 92, mai bun cala hotel).

Dupa aprox. 4 ore am ajuns la Elenite (dupa un drum fara peripetii, dar cu multe restrictii de viteza datorita lucarrilor de reparare a drumului intre granita si Albena; de la Varna la Elenite drum OK). Am gasit loc de parcare in zona fara plata, chiar in fata intrarii, fara sa mituesc portarul. La receptie am pus 5 euro in pasaportul baiatului si am primit cele 2 camere cu vedere la mare la etajul 5, fara nici o problema. Personalul hotelului ne-a dus bagajele in camere, ne-a instalat si le-am data cite 5 leva (au fost 2).

Locul mi s-a parut superb, foarte bine organizat si bine manageriat; multa verdeata, fara zgomot, praf sau gaze de esapament.

Plaja frumoasa, fara robleme cu sezlongurile (e drept ca nu coboram la plaja la ora 10, ci intre 7, 30-8, 00 iar dupa ce ocupam sezlonguri mergeam la masa), dar intr-adevar cu multe pietre in apa; apa marii, foarte linistita, curata, foarte calda, in ultimele 4 zile cu valuri foarte frumoase.

Piscina destul de mare, nu foarte aglomerata, apa calda si curata.

Camerele foarte spatioase, curat la baie si in camere, cu tapiseria usor uzata; camerista intra zilnic, facea paturile, cam la 2 zile schimba prosoapele sau daca le puneam pe jos; lenjeria a schimbat-o dupa 6-7 zile, facea curat in baie; am dat cite 5 leva pentru fiecare camera, o singura data.

Bautura diversa, nu cine stie ce la calitate, dar la fel cu cea din Turcia: berea foarte buna la gust dar foarte slaba (mie ca femeie mi-a placut pentru ca era foarte rece si nu mi-am propus sa ma imbat si nici sotul meu nu a fost nemultumit pentru ca puteai bea 2-3 beri fara sa simti alcoolul ceea ce pe caldura de acolo era foarte bine; sucurile tip cola, fanta, mirinda, etc. mediocre, cafeaua si ciocolata calda OK)

Aquapark-ul superOK, copii au fost foarte incintati si noi de asemenea, ne-am dat pe toate toboganele, inclusiv pe cel albastru (care mie mi s-a parut ingrozitor de dificil) si pe cel portocaliu; noi mergeam dimineata, de la 9, 15 cind se deschidea pentru ca nu era aglomerat, pina pe la 10, 30).

Si am ajuns la mult controversatul capitol al mincarii. Nu pot spune ca a fost exceptionala (oricum gusturile sint foarte diferite) dar nu ne-am imbolnavit, nu am suferit de foame (din contra am venit cu cite 2 KG in plus acasa), si am fost mutumiti; intr-adevar era repetitiva dar fiind foarte variata puteai sa faci ce combinatii voiai (spre sfirsitul sejurului ne saturaseram de gratar (la care intr-adevar cam stateam la rind) si am optat pentru mincarea gatita (miel cu spanac, varza cu carne, orez cu carne, fasole cu carne) care era foarte buna; la deserturi, prajiturile si torturile nu ne-au placut, dar gaseam zilnic baclavale si un fel de choix a la creme foartebune, precum si fructe; inghetata mai mult decit modesta, dar multa; in ciuda aglomeratiei de la masa nu am asteptat niciodata mai mult de 3-5 minute eliberarea unei mese, iar personalul aproape de fiecare data schimba fata de masa. Am apreciat faptul ca in ciuda mizeriei pe care o facea o hoarda de turisti flaminzi si neglijenti (cu siguranta acasa unde trebuiau sa fac ei curat nu s-ar fi comportat asa) se straduiau sa pastreze o oarecare curatenie; intr-o dupa amiaza, in pauza dintre mese i-am vazut spalind scaunele si mesele (structura de lemn) ceea ce mi-a placut.

La baruri nu prea am stat; am incercat in prima seara la barul din holul principal, dar erau asa de multi copii mici si asa o galagie, ca am preferat sa ne plimbam sau sa jucam carti in camera.

Oricum am remarcat ca hotelul a fost preferat indeosebi de familiile cu copii mici care erau ,,mai multi decit tintarii".

In ceea ce priveste animatia nu mi-a placut faptul ca multe dintre activitatile de piscina se desfasurau la aqua-park.

Pe litoralul romaesc nu am mai fost de vreo 4-5 ani (cind mi-am promis ca nici nu voi mai merge) decit pentru 3 zile (in interes de serviciu) cind am stat la hotel Europa in Eforie nord (OK) dar la plaja trebuia sa mergi tot pe plaja publica in conditiile bine cunoscute.

Acum 2 ani am fost in Turcia (Antalya) asa ca am pretentia ca am vorbit in cunostinta de cauza: cu litoralul romanesc nici nu se poate compara iar in comparatie cu cel turcesc este inferior dar nu cu mult (oricum diferenta de pret fata de Turcia este considerabila).

In concluzie: m-as mai duce in primul rind in Turcia (daca am bani), dar as mai merge si aici deoarece am fost multumita de calitate/pret.

Cu siguranta nu am acoperit toate subiectele de discutat despre acest sejur, dar va stau la dispozitie cu alte detalii.

Trimis de bermadlav in 07.08.10 13:22:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1855 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bermadlav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: