ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2010
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 26.07.10
AUG-2009

Pasul Tihuta - informatii generale

am observat ca la pasul tihuta sunt puse doar niste poze si m-am gandit sa scriu putin fiindca de ceva timp nu am mai facut o excursie de cateva zile pe acolo. pasul tihuta se gaseste la aproximativ 50 km de Bistrita pe drumul european 58 ce leaga Ardealul de Moldova, este drumul ce duce la Vatra Dornei inspre Bucovina, drum de un an renovat si foarte bun. in pasul tihuta se gaseste statiune Piatra Fantanele.

Este o zona foarte pitoreasca ce merita vizitata, unde din pacate pe langa frumusetiile naturii. Pe langa celebrul Hotel Dracula, unde poti sa il vezi intr-un sicriu pe Dracula (care iese si te sperie - asta la cerere si contracost), mai sunt numeroase pensiuni si cabane... eu de fiecare data cand am fost am stat la cineva la cabana, dar sunt sigura ca se gasesc pensiuni si oameni dornici sa fie ospitalieri si amabili. Langa castelul dracula sunt vanzatori ambulanti de unde iti poti cumpara diverse lucruri, eu recomand lucrurile facute din lana adevarata (caciuli, bluze de iarna). Langa hotel iarna se afla o pista special amenajata pentru ski, cu telescaun. In padure se zvoneste ca ar fi adevaratele ruine ale castelului (dupa cum stim si din cartea lui Bram Stocker) si o Manastire, unde se fac destul de des pelerinaje si care e vestita in judet (recunosc inca nu am vizitat-o).

atasez aici un link unde am gasit doua oferte de cazare: [...] sters, intrepretat ca posibila reclama, nota webmaster

si acest articol unde poate gasiti mai multe informatii utile [...] sters, intrepretat ca posibila reclama, nota webmaster

Trimis de Rusalka in 06.08.10 13:47:20

VIZUALIZĂRI: 4622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rusalka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

celeste
[06.08.10 14:54:50]

Zona este absolut superba. Am trecut anul trecut cand m-am intors din Bucovina dar, era luna martie si inca mai era zapada. Acum, vara peisajele sunt magnifice dupa cum se vede si din pozele atasate de tine.

RusalkaAUTOR REVIEW
[06.08.10 14:56:34]

da este absolut superba zona

corinne
[06.08.10 20:05:17]

Cand am trecut prin zona era ceata si nu am vazut mai nimic. Acum vreo trei ani, parca, se lucra la drum si am stat in trafic foarte mult, fiind multe semafoare.

Ma bucur sa stiu ca drumul este bun.

Felicitari pentru ideea de a face un review despre pasul Tihuta!

RusalkaAUTOR REVIEW
[06.08.10 23:48:54]

merci

vtudor58
[07.08.10 11:21:49]

...superbe fotografiile care te invita sa vizitezi aceste minunate locuri. Poate candva le voi vizita si eu cu familia. Vacante frumoase in continuare.

celeste, corinne, Rusalka, vtudor58
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin... Pasul Tihuţa: