ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2010
ÎNSCRIS: 20.04.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an si 10 luni

Dai un ban, dar stii ca face!

In urma cu 2 ani, in 2008, am petrecut un concediu la Nisipuri.

Toate ca toate, dar cand ajungeam in sfarsit la plaja, dupa parcurgerea unei distante maricele, ma vedeam in situatia de a-mi aseza prosopul chiar la mal, intrucat nu imi permiteam sa platesc zilnic catre 10 euro pentru sezlonguri si umbrela. Si in situatia mea se aflau multi alti turisti care preferau sa se supuna riscului de a-si vedea udate prosoapele, cearsafurile de valuri, decat sa plateasca.

Si uite asa, in sudul statiunii Nisipuri, am descoperit un dig si un gard, in spatele carora plaja se continua, mult mai rarefiata, cu sezlonguri si umbrele libere, fara tursti inghesuiti la malul apei.

Aveam sa aflu, ca acolo se afla Riviera Holiday Club, o mini-statiune, care cred ca ar trebui sa fie inclusa in grupul statiunilor din zona Varna, ea fiind practic separata complet de Nisipuri.

Si uite asa am ajuns sa imi doresc sa imi petrec un concediu de partea cealalta a gardului. Zis si facut. Astfel am descoperit, cu placere, Hotelul Nympha, parte a complexului/statiunii Riviera Holiday Club.

Acest complex privat este de fapt fosta resedinta de vara a reprezentatilor "de partid si de stat" din vremea comunismului in Bulgaria. Cuprinde 5 hoteluri, din care 3 de 5 stele, 1 de 4 stele si 1 de 3 stele. Eu, impreuna cu sotia si copilul de 1 an si 10 luni am ales hotelul Nympha, de 3 stele, nu atat din cauza pretului (42 de euro/zi de persoana) cat din cauza ca este singurul care ofera All Inclusive.

Hotelul Nympha este asezat chiar pe plaja, este primul hotel care se vede dinspre Nisipuri, nu are decat 3 etaje, are parcare proprie, plaja proprie, sezlongurle si umbrelele de pe plaja sunt puse gratuit la dispozitia clientilor hotelului.

Nu are piscina proprie, dar se ofera accesul gratuit la piscina exterioara a hotelului Lotus din apropiere 100m) si la piscina interioara a Hotelului Imperial tot din vecinatate (150m).

Camerele sunt de dimensiuni normale, sunt dotate cu mobilier de calitate, dar usor demodat, televizor cu diagonala de 37 de cm, aer conditionat, baie proprie cu dus (cam micuta) si un balcon pentru camerele situate cu vederea spre mare.

De fapt marea majoritate a clinetilor sunt cazati numai cu vederea spre mare, pe partea cealalta sunt gazduiti unii angajati ai hotelului si animatorii din mini-statiune.

Curatenia a fost perfecta, se aspira zilnic in camere, se puneau noi sampoane si sapun si geluri de dus in baie.

Primele 3 zile ni s-au schimbat prosoapele zilnic, apoi am avut surpriza sa vad ca raman nemiscate cele folosite. Dar ne-am conformat anuntului de pe pereti si am lasat prosoapele pe care le doream inlocuite pe jos in baie si le-au schimbat fara nici o problema, ciubuc...

Intre clientii hotelului am observat multi rusi, dar si nemti si englezi, marea majoritate veniti cu copiii.

Masa: as putea sa zic excelenta! Tot ce isi poate dori un om cu preferinte normale. Bufet suedez.

Dimineata: salate, rosii, salamuri, carnati, . crenvursti, brnzaturi, oua prajite, fierte, omleta, dulciuri, fructe, cafea, ceai, lapte, sucuri (nu fresh juice), apa.

Pranz; supe, ciorbe, gratar (mai rar), friptura la tava, peste, piure sau cartofi prajiti, mamaliga, mancare gatita diversa, prajiturele, inghetata, fructe (cirese, piersici, prune, pere, pepene galben, verde, portocale si grefuri (taiate felii), banane.

Seara aproximativ la fel ca pranzul. De la 10, 00 pana la 23, 00 poate fi accesat barul situat la parter (etajul 1 cum spun ei) : bere, vin alb, rosu, sampanie, bauturi alcoolice locale, bauturi racoritoare. Servirea ireprosabila, cu zambetul pe buze, respect, debarasare de pe mese ultra-rapida, lume civilizata, farfurii umplute atat cat e necesar...

Am avut o singura observatie legata de faptul ca am gustat vreo de feluri de prajiturele, care mi s-au parut expirate.

Dar va anunt cu placere de gurmand si de roman ca s-a servit intr-o zi si ciorba de burta!

De la 11, 30, puteau fi servite senviciurile, pizza, inghetata. Ce sa zic? Stai pe plaja su umbreluta, te duci pana la bar, iti iei o berica pentru tine si o inghetata pentru copil si in 3 minute esti inapoi.

Nu tu distante de juma de km pana la plaja, nu tu probleme la gasirea sezlongurilor, nu tu probleme cu parcarea masinii...

Sigur, in Nisipuri sunt destule hoteluri care la 3-4 stele si all inclusive iti cer si 34 -36 de euro de persoana, nu 42 ca aici. Dar daca pui in balanta serviciile oferite gratuit, eu cred ca "dai un ban, dar stii ca face"!

La capitolul animatie as putea sa zic "slabuta". Un animator se straduia zilnic sa stranga de pe plaja amatorii de volei si ii invita sa joace intr-un loc special pe care il dota zilnic cu fileul, mingea si limitele necesare. Iar seara toti oaspetii hotelului erau invitati la spectacolele pentru copii si adulti oferite de grupul de animatori la sala de spectacole a hotelului Riviera din apropiere.

De mentionat: am fost singura familie de romani care a stat in aceasta perioada in acest hotel. Am intanit insa destui romani cazati la hotelurile de 5 stele din cadrul complexului.

Faptul ca acest complex este separat de statiunea Nisipuri printr-un gard continuu nu constituie insa o bariera pentru clientii care pot oricand sa iasa la plimbare in Nisipuri. In interiorul complexului functioneaza si un minibus care face legatura intre hoteluri si poarta principala de acces.

Ne-am odihnit, ne-am simtit bine, nu am avut griji, iar copilul s-a bucurat cel mai mult de plaja, de apa, de izvorul si vana cu apa termala din apropiere (care crea un parau numai bun de loc de joaca, dar si de tratament - usor sulfurat pentru amatori).

Trimis de Griegut in 06.08.10 10:31:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur, Bansko, Razlog,

VIZUALIZĂRI: 8396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Griegut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Nympha este situat chiar pe plaja, in imediata vecinatate a gardului care separa sudul statiunii Nisipurile de Aur de mini-staiunea privata Riviera Holiday Club.

webmasterXY*
[06.08.10 11:10:16]

Interesante impresii, poate cand gasesti putin timp ne povestesti si despre experienta de acum 2 ani, binenteles cu notele aferente. Multumim.

[06.08.10 11:21:32]

Nu inteleg de ce pozele apar la review, dar pe pagina Hotel Nympha (Complex Riviera) apare ca sunt 0 poze?!

[06.08.10 11:48:55]

Pozele NU sunt inca validate de catre un moderator (vor fi validate cat de curand). Pana la validare, doar cel care le-a incarcat le poate vizualiza -- nici macar eu nu le vad

[06.08.10 11:56:31]

Ok! Stau la dispozitie cu alte detalii celor interesati.

crima
[06.08.10 19:26:43]

Ok! Stau la dispozitie cu alte detalii celor interesati

Daca ai A.I. la Riviera Beach (cum voi avea eu, sper), poti face plaja, folosi piscine, baruri, restaurante, etc. la/de la celelalte hoteluri din complex?

Pentru copii, in afara de piscina, mai exista alte facilitati, miniclub, animatie, locuri de joaca, etc?

La/pe plaja exista suficiente umbrele si sezlonguri? Cum este intrarea in apa?

Barul de la piscina este inclus in AI? Daca da, ce poti servi de la el?

Multumesc anticipat.

[10.08.10 09:46:40]

Nu pot sa-ti raspund decat daca ai cazarea la Hotelul Nympha. Nu cunosc serviciile oferite la Riviera Beach Hotel. Diferenta ar putea fi ca de la simplu la dublu, nu?, pentru ca asa e si diferenta de tarif de la 3 la 5 stele. Deci, in cazul hotelului Nympha, pentru piscine poti apela la cea exterioara din fata hotelului Lotus, iar la Hotelul Imperial ai asigurata gratuitatea la piscina interioara. Intrarea in apa e normala, in nici un caz nu e brusca, iar apa e de regula limpede, limpede. Atat de curata era apa incat m-am trezit la un moment dat inotand cu delfinii la vreo 15 metri de mine. Piscina de la Lotus avea si o sectiune pentru copii. Tot pentru copii mai gasesti cateva leagane si tobogane. Terasa barului (Nympha) e chiar pe plaja, dar nu e vreo constructie separata, ci se afla la parterul hotelului. Bauturile sunt cele obisnuite la un AI normal (bere, vin , alcoolice locale si racoritoare la dozator). La plaja sunt suficiente umbrele, dupa cum sper ca se poate vedea si din pozele pe care le-am pus. In privinta hotelului Riviera Beach pot sa-ti spun ca ceea ce am vazut din exterior este mai mult decat promitator. Concediu placut!

[09.04.11 18:53:26]

@Griegut, am adaugat coordonatele gps ale hotelului rezultand urmatoarea localizare pe harta interactiva.

valeria2012
[20.02.12 15:57:06]

Incantatoare descriere, m-ati convins pe deplin, mai ales ca este tocmai ce cautam avand un bb mic. O singura intrebare as avea, va rog, dimensiunea camerei permite amplasarea unui patut? Din poze camera pare f mica, stiti, cu aproximatie, cam ce dimensiuni are?

Va multumesc anticipat!

[21.02.12 10:41:12]

@valeria2012: E o camera normala, dar pot sa va asigur ca patutul pentru copil are loc, la perete, langa patul matrimonial. Noi l-am folosit pentru depozitat jucariile si lucrusoarele copilului, pentru ca cel mic a dormit cu noi in pat.

mickeythecatus
[03.04.12 14:54:47]

@Griegut: Cu scuze pentru insistenta, as vrea sa va intreb daca vi se pare ca alaturi de patul matrimonial ar putea amenaja un pat pentru a treia persoana. Sau cum s-ar mai putea misca cineva prin camera in aceste conditii?

Multumesc

[03.04.12 15:12:00]

@mickeythecatus: Cred ca ar avea loc si un al treilea pat, fara pretentia de a mai avea loc pe langa. Sunt insa si cateva apartamente. Trebuie cerut oricum din capul locului ceea ce doriti, respectiv loc de dormit pentru 3 persoane, iar confirmarea trebuie sa se faca ca atare.

micadica
[26.04.12 23:47:45]

Imi place ce m citit despre acest hotel si cel mai mult ma trge faptul ca este chiar pe plaja si nu este in tumultul petrecerilor din centrul statiunii.

Intrebarile mele sunt urmatoarele: este dificil accesul spre plaja din Nisipuri

si daca se poate veni de catre cineva care sta la alt hotel in nisipuri la plaja din riviera holiday club.

noi vom merge impreuna cu niste prieteni care au rezervat deja la un hotel din nisipuri la o distanta destul de mare de plaja.

noi pentru copil vrem sa luam ceva pe plja, dar in acelasi timp ne interesam sa nu fie foarte dificil sa ne intalnim (in primul rand pe plaja) pentru a se juca copii.

[09.05.12 11:50:43]

@micadica: intrarea si iesirea din Riviera Holiday Club nu se face decat pe o singura poarta, indiferent ca e vorba de accesul auto sau al turistilor. Probabil ca vizitatorii trebuie sa plateasca un bilet de intrare. Dar daca paznicii nu sunt vigilenti... se poate intra si fara. Accesul pe plaja nu e posibil, acolo fiind montat un gard care intra pana in mare. Am vazut si incercari ale unora de a intra venind dinspre mare, dar de cele mai multe ori paznicii din complex i-au "aranjat". Daca hotelul in care sunt cazati prietenii vostri e departe de plaja, s-ar putea sa fie de fapt si mai departe de Riviera si nu cred ca lor le va conveni sa vina la voi zilnic, dar...

De mentionat ca a mai existat o a doua intrare in complex, dar pe care gazdele au desfiintat-o. Asta era mult mai buna, pentru ca iesea chiar in zona de plaja-promenada, dar sa stiti ca nici cu o singura poarta nu e atat de incomod.

Concediu placut!

Krisko
[16.07.12 02:22:33]

@Griegut:

Am fost pe 12/07/2012 pe plaja de la Nympha, acum exista o

poarta (deschisa) in gardul dinspre Nisipuri.

M-am asezat pe nisip, am facut baie, nimeni nu a zis nimic

Fiind valuri, apa era destul de plina de alge...

La plecare, dupa ce am explorat un pic zona (foarte frumoasa dealtfel) am iesit pe intrarea principala, paznicul nu a comentat nimic...

mctudor
[22.03.13 16:40:15]

Parcarea era gratuita? Multumesc anticipat.

mctudor
[19.07.13 23:00:03]

Vreau sa multumesc autorului pentru acest review, deoarece am avut curajul sa ma intorc in Bulgaria si sa petrec un sejur super.

Chiar daca e destul de tardiv, multumesc mult d-le Griegut. Voi reveni cu un review propriu.

[19.07.13 23:01:00]

@mctudor: Dacă ai fostacolo, la Nympha: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

crima, Griegut, Krisko, mctudor, micadica, mickeythecatus, valeria2012
Alte impresii din această RUBRICĂNympha Hotel [complex Riviera Holiday Club]: