ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUL-2010

Drumul spre Duni prin Varna

Dupa ce am citit despre toate variantele de trasee spre Duni am decis sa aleg varianta prin Varna care este um pic mai lunga dar care s-a dovedit a fii cea mai buna solutie dupa ce am vorbit la Duni cu cativa romanii care au venit pe alte rute si au intampinat destule probleme.

Varianta este Bucuresti-Giurgiu -Ruse -Razgrad-Shumen-Varna-Burgas-Sozopol-Duni si are cam 450 km mai lunga decat altele dar pe care puteti merge fara probleme.

Am plecat duminica 25. 07 la 5 dimineata iar la 11 si 15 minute eram la intrarea in complex cu doua scurte opriri pe drum si cu o mica incurcatura la Burgas din vina GPS-ului care dupa vre-o doua sensuri giratorii a inceput sa tipe sa intorc brusc, dar am intrebat la o spalatorie auto din zona si patronul de acolo mi-a desenat cum sa ies. Pt mai multa siguranta il puteti seta dupa ce treceti de Varna da-ti ca destinatie Primorsko parca pt ca Duni nu este pe harta...

La Giurgiu se plateste 26 lei taxa de pod iar la Bulgari 5 euro rovineta iar la intoarcere trebuie sa pastrati 6 euro sau leva pt taxa de pod de la Bulgari pt ca nu primesc lei si va trebuii sa mergeti sa schimbati.

Drumul este ok in cea mai mare parte, autostrada este cam veche si foarte peticita, politie nu am vazut decat un echipaj la dus si vre-o 3 la intors dar care erau ocupatii cu camionagii.

Daca aveti nevoie de combustibil puteti alimenta de la Luk oil cu incredere, motorina era2, 19 si ar fi bine sa aveti leva la voi pt ca la euro s-ar putea sa pierdeti la cursul care vil ofera ei.

Pt cei din Bucuresti leva gasiti la casele de schimb de langa Romana si cursul era 2, 2-2, 3. L-a intoarcere am venit pe aceeasi varianta si am facut in jur de 6 ore, cu toate ca am intrat in Varna si am strabatut o mare parte din oras dar drumul in general este foarte liber chiar si zona statiunilor de la ei este foarte libera fata de ce balamuc este la noi mai ales la sfarsit de saptamana.

Puteti ajunge fara probleme si fara gps, drumul are multe indicatoare si daca retineti orasele nu aveti nici o problema.

Drum Bun!

Trimis de bogdan 75 in 05.08.10 19:55:41

VIZUALIZĂRI: 3144 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 PE DRUM IN BULGARIA

webmasterXY*
[05.08.10 22:42:24]

Au apărut şi pozele, enjoy.

Dragoș_MD
[05.08.10 22:56:01]

în p05 este Aquaparcul din Nessebar pe care l-am descris io aici.

[16.09.10 14:30:18]

mutat in noua rubrica "Drumuri spre statiunile din sudul litoralului bulgaresc"

• Alte articole din această RUBRICĂDrumul către sudul litoralului bulgar: