ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
JUL-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Un sejur acceptabil

Buna ziua! Am plecat in Bulgaria la Royal Park pe 29 iulie si m-am intors pe 4 august pe urmatorul traseu: Ploiesti-Giurgiu-Ruse-Shumen-Varna-Elenite. In general nu au fost probleme pe drum, totusi am observat diferenta fata de drumurile noastre. La ei drumurile sunt mai proaste decat ale noastre unde ii cam surclasam.

Ajungand la destinatie am observat ca sunt 2 parcari: una fara plata neamenajata, si una cu plata la fel de neamenajata dar avea un paznic care era de garda non-stop. Am fost 3 masini: 2 dintre ele au stat in parcarea pazita unde au platit 8 leva pe zi, iar cealalta dupa 10 leva oferiti celui de la intrarea in complex a avut un loc in primul rand exact la intrarea complexului.

Complexul este superb: multa verdeata, liniste, ordine, curatenie, niste hoteluri impunatoare, iar vilutele de asemenea minunate.

La intrarea in complex exista o masinuta asemanatoare celor de golf care itzi cara bagajele pana la intrarea in hotel, iar de acolo bagajele itzi sunt carate de un angajat de la receptie pana in camera.

Hotelul are 11 etaje, eu am stat la etajul 10 si am avut vedere la mare de unde am avut parte de o panorama extraordinar de frumoasa. Nu au fost probleme la cazare. Singura problema este ca liftul urca pana la etajul 8 si trebuia sa urc si sa cobor 2 etaje mereu. Camera este foarte spatioasa si placuta. In camera s-a facut curat cam 1 data la 2 zile, iar prosoapele in 7 zile mi-au fost schimbate doar o data, probabil pentru ca nu i-am lasat niciodata cameristei bacsis. Totusi nu au fost probleme ptr ca am avut si prosoape de rezerva:) Este o foarte mare problema cu lifturile. Ele nu fac fata la cate persoane sunt si uneori trebuia sa astepti si 10 minute ca sa vina (un mare minus aici).

Hotelul dispune de lobby bar care este deschis de la 8 dimineata pana la 24 noaptea, bar la piscina deschis de la 9 la 17, si un bar la subsol care l-am gasit abea in penultima zi si este deschis de la 18 la 24 noaptea. MIcul dejun este intre 7: 30-10: 00, pranzul intre 12: 30-14: 30, cina intre 18: 30-21: 00.

Lobby barul este cel mai solicitat. In afara de timpul zilei cand este liber, seara trebuia sa ashteptzi la cozi cam vreo 10 minute si cand ajungeai puteai sa ai surpriza sa nu mai gasesti pahare goale si trebuia sa ashteptzi pana se strangeau paharele de pe alte mese (un mare minus la chestia asta). La barul de la piscina gaseai mereu pahare, nu era problema, dar cateodata mai se faceau cozi la care trebuia sa ashteptzi cam 5 min. In schimb la barul de la subsol (Irish Bar cred k se numea) era aproape gol si pahare mari din sticla, fara cozi si batai de cap, pacat ca l-am descoperit asa tarziu.

La ora meselor venea potopul. La micul dejun gaseai de obicei mese libere, dar la pranz si la cina era o adevarata competitie ca sa gasesti mese libere si cand gaseai le gaseai bineinteles cu farfurii nestranse si plina de firmituri. Mancarea mi-a placut in general, nu mori de foame, ai de unde sa alegi, dar totusi cam repetitiva. La gratare era o mare problema: stateai la cozi de vreo 10-15 min si primeai friptura cam nefacuta in interior. La fel si la clatite dimineata. (un f mare minus si aici). Alte cozi mai erau cand aducea pepene rosu si pepene galben dar un pic mai rare aici. Rusii si romanii erau campionii mancarurilor, isi umpleau farfuriile si multa mancare ramanea pe masa

In primele 2 zile apa din piscina hotelului era extrem de rece, dar dupa aceea a fost super calda nu-ti venea sa mai iesi din ea.

Am observat aici ca nu se gasesc sezlonguri dimineata. Din contra gaseai sezlonguri la orice ora din zi.

Aqua parkul f frumos, merita. La fel apa de aici a fost rece la inceput, dar dupa a fost super calda ceea ce a facut ca distractia sa fie mult mai mare.

Complexul dispunea de sala de animatie unde intrarea era gratuita, intrarea in aquapark gratuita dar plateai sezlongurile si consumatia.

Merita sa te plimbi in interiorul complexului seara. este superb. totul este aranjat, curat si civilizat. nu vezi un chistoc de tigara pe jos.

Inca o chestie care m-a facut sa cred ca noi romanii suntem vazuti ca niste depravati a fost in penultima seara cand un copil de 8 ani din grupul nostru avea niste probleme cu urechea. am fost la centrul medical unde am cerut ajutor unde asisetenta ne-a vorbit f frumos si ne-a zis sa asteptam sa vina doctorul de la spa center si sa lasam asigurarea medicala la ea. la un moment dat ne-a intrebat de unde suntem si am zis: Romania. I clipa aceea acea femeie a facut niste ochi mari si ne-a gonit de acolo, ne-a zis sa plecam si ca nu mai are cum sa ne ajute si sa incercam sa vorbim cu altcineva. AM RAMAS STUPEFIAT! nu am am vorbit cu nimeni ptr ca a doua zi am plecat in tzara si s-a rezolvat.

In timpul sederii noastre am avut surpriza sa avem parte si de o pana de curent de vreo 20 min. ce sa zic... noroc ca nu am fost in lift. cred k innebuneam.

UNa peste alta am incercat sa ignor pe cat de mult am putut toate defectele si sa incerc sa nu imi stric concediul si sa profit cat mai mult de apa, soare si plaja. si bine am facut pentru ca altfel m-as fi enervat, dar am reusit sa ma simt bine si sa ma bucur de aceste zile. NU A FOST NICI RAU, NICI BINE, a fost potrivit.

Sincer sa fiu pe viitor nu prea m-as mai intoarce la acest hotel, dar intre acest hotel si conditiile din Romania cu siguranta l-as alege pe acesta.

SUnt unul dintre cei care a renuntat la sejururile din Romania. Anul acesta a fost primul petrecut in Bulgaria, anul trecut am fost in Turcia.

Concluzia orikm este ca litoralul bulgaresc este cu muuuuuuuuuuuuuuuuuult peste litoralul romanesc. DOAR LITORALUL! in rest nu vizitati bulgaria este o tzara urata.

litoralul romanesc dezastruos, litoraul bulgaresc superb dar cel turcesc le intrece pe ambele.

La intoarcere am ales acelasi traseu pe care am venit cu o mica vizita prin Nessebar si prin mallul din Varna. Atentie cu 10 km inainte de intrarea in Ruse am fost opriti de un echipaj de politie bulgar. Politistul care a venit la noi era foarte scarbos, dar ne-a intrebat daca avem vigneta, nu ne-a cerut documentele. Atentie sa aveti vigneta lipita pe parbriz.

Cam asta ar fi. Daca aveti intrebari nu ezitati sa ma intrebati va voi raspunde in cel mai scurt timp posibil.

Trimis de MihaiT in 05.08.10 19:18:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MihaiT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Simo72
[06.08.10 09:06:22]

Buna Mihai! Ma bucura cele scrise de tine pt ca dupa ultimele 2 postari incepusem serios sa ma ingrijorez, cu gandul la ce o sa ne astepte. Obiectiva mi s-a parut si descrierea lui Razvanb. Voiam sa te intreb referitor la vigneta, cum ati procedat? Noi o sa stam 7 nopti, deci ne vom intoarce in a 8-a zi, iar vigneta stiu ca este pe 7 zile. Acum 2 ani cand am fost in Bulgaria am vrut sa mai cumparam o vigneta la intoarcere si nu am gasit la nici o benzinarie pe langa care am trecut. Deci am mers fara... Acum parca nu as mai vrea sa riscam.

Si te-as mai ruga sa-mi spui de schimbul valutar. Sunt case de schimb in Elenite? Cum e cursul? Ar fi mai bine sa schimbam la vama?

Multumesc, Simona

MihaiTAUTOR REVIEW
[06.08.10 11:54:07]

Si eu am fost ingrijorat inainte sa plec. dar daca incerci sa nu te enervezi si sa vezi doar partile bune atunci ar trebui sa te simti bine. eu asa am facut. la prima benzinarie din Bulgaria am luat o vigneta pe 7 zile ca doar atat am stat. am avut 6 noptzi. probabil ca sunt si de perioade mai mari. intreaba acolo mai bine. dar nu merge fara vigneta. bulgarii sunt scarbosi si t potzi alege cu amenzi usturatoare. mare grija.

Exista casa de schimb la hotel la receptie unde cursul este de 1,95 leva-1 euro. eu numai la hotel am schimbat. vazusem in nessebar case de schimb cam cu acelasi tarif. in vama nu shtiu cum poate fi. ai putea sa incerci. e posibil sa ieshi mai bine.

Simo72
[06.08.10 13:37:26]

Multumesc pentru raspuns! Speram sa fie si la noi ok, asa o sa facem, o sa ne straduim sa vedem doar "partea plina a paharului".

Sanatate si concedii reusite!

MihaiT, Simo72
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: