ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUL-2010

Foarte nemulțumit

Experiment bulgaresc convingator

Anul acesta am decis sa vizitez si eu litoralul bulgaresc, cel atat de laudat si cautat (de catre prietenii mei romani). Ce-a iesit? ! ? .

Nu vreau sa repet ceea ce s-a spus despre hotel doar voi puncta aspectele principale si voi incerca si cateva explicatii a celor ce se petrec in hotel, in sunny beach si in bulgaria in general in vara anului 2010.

Inainte de a ne caza am parcat masina la hotelul amfora (o sa explic mai tarziu ,,mecanismul ,,parcarilor), am schimbat bani (ron) la crown (cel mai bun curs, fara comisioane, exact cat e afisat afara), apoi ne-am luat camera in primire in cel mai simplu mod-arati voucher, dai buletine, ti se pune bratara, primesti cartela magnetica de acces.

Si acum sa va expun bilele albe, gri si negre (din punctul meu de vedere)

Aspecte pozitive (bile albe) : camera mare spatioasa, curata, cu vedere la mare (asa cum am platit), balcon foarte mare, curatenie si schimbat prosoape -zilnic (fara bacsis), plaja cu bar (dotarea care a contat in alegerea hotelului), nisip fin; intrarea lina in mare-ideala pentru copii si persoanele mai putin experimentate in inot).

Aspecte normale pentru un sejur in bulgaria (bile gri) : bauturile alcoolice locale (+pentru coniac-asa zicea prietenul meu si coctailul martini dry pe care l-am baut la barul din lobby) ; sucurile de dozator; inghetata de duzina; prajituri multe si proaste; lipsa saltelutelor pentru sezlong; plata sezlongului, umbrelei pentru plaja si parcarii; multi turisti romani (nu fac caracterizari pentru ca stiti toti cat de civilizati suntem) ; camere de supraveghere la fiecare intersectie, masini ridicate din locurile neamenajate pentru opriri-parcari (ar trebui adoptate sistemele si la noi poate asa vom circula mai omeneste)

Aspecte negative: salile de mese mici, fara aer conditionat; terasa restaurantului unde se servea pranzul era dotata cu mese de plastic fara fete de masa; fete de masa murdare (pe terasa unde se serveau micul dejun si cina-nu am mancat niciodata inauntru) ; personalul care deservea salile de mese prost calificat; mancare slaba calitativ si putin diversificata; spectacole si entertaiment hilare (pentru copiii sau bunici) ; programul de masa ciudat (voi explica mai tarziu politica hotelului in aceasta privinta) ; personalul care deservea plaja (1 la bar, 1 pentru plaja) nu faceau fata dupa ora 11 celor care nu apartineau hotelului si isi asezau prosoapele pe malul marii; circulatia vanzatorilor ambulanti prin perimetrul alocat plajei hotelului imperial (delimitata prin cordelina mai groasa similara otgoanelor de la nave)

Mecanismul parcarii: in fata hotelului era o parcare unde gaseai loc numai daca aveai o masina mai aratoasa (mercedes, bmw, vw mai evoluat, etc) -asa considera managerul sa-si faca reclama in conditiile in care parcarea era aproape de strada si de statia titicarului; pe o laterala era o parcare dotata cu sisteme metalice antifurt incuiate cu lacate-parcarea personalului care se inchiria clientilor hotelului; in spate, cu acces din straduta care mergea spre oasis vip una dintre parcarile hotelului amfora-masini obisnuite). Evident ca peste tot se platea-5 leva/zi.

Politica hotelului privind programul de masa: cazare incepand cu ora 14-pierdeai masa de pranz pentru ca era program de la 11 la 13; de la 11 era program de snacks-uri (carofi prajiti, pizza, salate, carnaciori prajiti, inghetata, wafe, clatite) la ,,birtul ,,(asa imi parea mie ca arata) de langa piscina-daca mancai acolo se gandea managerul ca nu mai mergeai la masa de pranz (impresie falsa in conditiile in care vedeam la intoarcerea de la plaja mesele pline de resturi de mancare neatinse) ; in prima ora de program indiferent de masa se serveau clatite (dimineata), gratare (la pranz si seara), se facea pauza 30 minute, apoi reluau activitatea (intervalul de pauza era calculat cand era afluxul mai mare de turisti).

Consideratii finale:

-drumuri bune, circulatie normala fara excese de viteza si mitocanii autohtone;

-calitatea serviciilor raportate la pret peste litoralul romanesc, departe de cel turcesc (nu compar cu vestul pentru ca nu are rost) ;

-sunny beach este foarte mare in comparatie cu celelalte statiuni bulgaresti, cu foarte multe hoteluri, poate prea multe si inghesuite, aglomerata, galagioasa (mai ales in centru), recomandata celor activi, cu multe atractii pentru seara si noapte-genul de turism practicat in romania;

-dunele de nisip ( ,,balariile ,,cum le numea cineva intr-un review) sunt specifice statiunii sunny beach, au cel mai fin nisip din litoralul bulgaresc si sunt protejate-de aceea nu se construieste nimic in acea zona;

-plajele curatele, pline de sezlonguri cu plata (in zonele libere-7 leva sezlong, 7 leva umbrela, 7 leva masuta, 3 salteluta de sezlong) ; foarte putine hoteluri au plaje proprii (politica bulgareasca de ,,protejare ,,a resurselor-cititi pe net pentru confirmare)

-in statiuni este curat in comparatie cu ceea ce vedem la noi;

-serviciile nu se ridica la standardele (stelele) hotelurilor pentru ca sunt prestate de localnici care nu-s pregatiti suficient in acest domeniu;

-marea neagra are o culoare ciudata (verde galbui), plina de alge pe anumite potiuni

-statiunile bulgaresti sunt pline de tarabe care vand tot felul de prostii la preturi exagerate si de o calitate mai mult decat indoielnica;

-si bulgaria se afla in criza-asta se vede in calitatea si cantitatea mancarii

Concluzie finala: nu stiu cum a fost altadata in bulgaria dar eu sigur nu voi mai merge niciodata acolo.

Trimis de damiza in 05.08.10 18:02:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena: Nisipurile de aur; Elenite

VIZUALIZĂRI: 2305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (damiza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 o parte din parcarea din fata hotelului-apropo de politica parcarilor

damizaAUTOR REVIEW
    [05.08.10 18:28:28]

am uitat sa adaug un aspect negativ: hotelul dispune de internet wifi dar ca sa-l accesezi trebuie sa platesti 5 leva ora

webmasterXY*
    [05.08.10 20:59:14]

Au apărut şi pozele, enjoy.

laura_bodysoul
    [05.08.10 23:12:41]

din poza ta ma vad pe saltea in piscina, imi vad prosopul pe iarba si loganul gri parcat langa piscina

eu am stat la 6, sub voi. imi pare rau ca nu ne-am intalnit...

damizaAUTOR REVIEW
    [06.08.10 08:43:09]

pentru laura: probabil ca ne-am vazut intamplator pe acolo, dar nu ne stim.

noi n-am stat decat o zi la piscina (sambata cand a batut vantul), in rest am fost numai la plaja

Ghelus*
    [06.08.10 15:37:24]

Pentru Damiza:

Am citit ce ai scris si iti dau dreptate. Acum imi dau seama cat de important este sa privesti lucrurile in mod pozitiv cum am facut eu, si asta pentru ca nu m-a deranjat lipsa unor aspecte. Am vazut si cat a costat sejurul tau; oriunde am fost pana acum, am platit mai mult de persoana, decat ai platit tu tot sejurul.

In concluzie: la pretul pe care l-am platit m-am simtit SUPER, nu ma asteptam sa primesc atata mancare si o cameraasa pt. care in tara noastra platesti de-ti pare rau. Am plecat de acolo pe 2 aug. deci probabil ne-am zarit; sincer (si nu ma refer la tine) nu prea putem sa ne mandrim cu unii compatrioti.

[06.08.10 17:55:32]

@joop - chiar daca iti inteleg (si aprob, partial) esenta obiectiilor (din ecoul de mai sus -- sters intre timp), modul in care le-ai exprimat - folosind un limbaj agresiv si ofensator - nu este tolerat pe acest site.

Daca vrei, peste doua zile poti incerca o reformulare.

cartonas galbensi 2 zile suspenare - @joop

Ghelus*
    [06.08.10 18:30:15]

Voi trimite si eu poze dupa ce le descarc.

damiza, Ghelus*, joop*, laura_bodysoul, sorin_133*
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Beach Hotel (Imperial Resort):