ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
ÎNSCRIS: 26.03.09
MAY-2010
[?] AD. + 1 COPII -- v: 16

Strasbourg ? Libertate

Nici nu ştiu cu ce să încep. Pot să afirm că a fost o experienţă unică şi că pe moment nu mi-am dat seama. Nu ştiam că sunt acolo. Nu realizam.

Prima zi mi s-a părut destul de obositoare, poate datorită drumului. Am avut însă frumoasa ocazie de a face cunoştinţă cu Strasbourgul. Bineînţeles că centrul comercial ne-a deschis apetitul pentru cumpărături şi cred că nimeni nu s-a plâns de satisfacţia adusă.

Aflându-ne în oraşul ţintă, ştiam că am putea amâna cu o zi destinaţia cumpărăturilor pentru a vizita centrul oraşului. Primul reflex a fost să fac comparaţie cu oraşele din România care, spre decepţia şi aşteptarea mea, nu sunt nici pe departe la fel de curate, liniştite şi totuşi pline de viaţă ca şi Strasbourgul.

Unul din motivele de laudă este catedrala, care ne-a instigat să urcăm cele 660 de trepte doar pentru a admira fabuloasa panoramă a oraşului.

Vizita la Parlament a fost scurtă, după părerea mea, dar am profitat cât am putut de timpul pus la dispoziţie. Este uimitor cât de diferită şi deosebită este politica europeană faţă de cea existentă la noi în ţară! Acolo se ridică probleme variate, şi, în acelaşi timp, se si incearca rezolvarea lor! Să nu mai vorbim de organizarea lor impecabilă, de stricteţea şi seriozitatea cu care sunt tratate diferite situaţii. Stăteam totuşi să mă gândesc cât de greu trebuie să le fie europarlamentarilor naveta între cele 2 sedii, Strasbourg si Bruxelles.

Le Parc de l’Orangerie a demonstrat şi el gradul de civilizaţie prezent, dat fiind că, acolo animalele erau îngrijite în cuşti, constituind totodată un mijloc gratuit de expunere a esteticului.

Fabrica de bere nu m-a atras foarte mult, deoarece nu sunt un fan al berii, deşi mi-a alunecat privirea spre mecanismele acelea ce urmăreau toate etapele pentru fabricarea acesteia. Mirosea puternic a hamei.

Obernaaaaaai!... Superb oraş. Puteai să te pierzi printre străduţele acelea pline de suveniruri diverse ce-ţi atrăgeau atenţia nevoit. Caracterul arhaic se făcea remarcat prin orice punct de atracţie, astfel descrierea arhitecturală nu ieşea din tiparul francez.

Mânastirea Saint-Odille, apoi podgoriile, alte frumuseţi ale regiunii…

Ultima zi a fost cea în care s-a simţit cel mai mult presiunea timpului şi efectele acesteia... A fost o experienţă unica, şi Doamne! aş mai trai-o dată!

Excursia noastră a fost plină de evenimente interesante şi cu siguranţă de păstrat în minte şi suflet!

Acestea sunt impresiile despre Strasbourg ale fiicei mele, de 16 ani, care in luna mai a fost intr-o excursie, de 4 zile, in care a cunoscut libertatea...

Trimis de corinne in 05.08.10 17:52:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 3182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladirea Parlamentului European

webmasterXY*
[05.08.10 20:48:39]

Au apărut şi pozele, enjoy.

romanitzaa
[05.08.10 20:49:27]

Foarte frumoase poze!

[05.08.10 21:51:00]

daca melodia atasata nu va corespunde putem sa o schimbam!

corinneAUTOR REVIEW
[05.08.10 21:54:46]

Super , chiar ma gandeam la o melodie despre libertate si sa fie in franceza....

iulya*
[26.09.10 21:58:11]

Si eu am fost in Strasbourg si am vizitat Parlamentul European si Notre-Dame de Strasbourg a fost extraordinar am ramas cu niste amintiri placute! Ma bucur ca va placut si voua!

magdalena
[17.12.10 23:10:28]

Ce pot sa spun? Felicitari pentru ca ai o fata care scrie atat de frumos!

ms65
[31.12.10 16:02:09]

frumos... sper ca in anul ce vine (mai sunt doar cateva ore!!!) sa am norocul sa ajung si eu pe acolo... poze superbe... a venit si sb odata cu urarile mele pentru un An Nou mai bun, cu sanatate, bucurii si cat mai multe calatorii alaturi de cei dragi!

corinne, iulya*, magdalena, ms65, romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Strasbourg: