ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
ÎNSCRIS: 20.07.09
JUN-2010
1 AD. + 2 COPII -- v: 12 si 16

Comme ci, comme ca

Sejur 19-26 iunie 2010. Vila Athina inseamna, de fapt, niste garsoniere, intr-o scara de bloc. Foste apartamente transformate in camere pt turisti, la et 2 (la et1 stateau locatarii obisnuiti, grecii). Nu a fost nici rau, nici bine.

Bine a fost pt ca aveam o camera mare, un balcon mare in forma de L (deci cu vedere frumoasa pe 2 laturi).

Rau a fost pt ca frigiderul nu prea voia sa-si faca datoria si nici nu avea vreun buton sa-l putem regla (asa ca si-a batut joc de inghetata noastra, acel congelator); pt ca bucataria nu era dotata cu cele necesare pt 3 pers, cate eram noi, toti platitori de pret intreg, (1 lingurita, 1 cana etc), pt ca usile si ferestrele nu se prea inchideau.

Foarte rau pt ca era plin de tantari si furnici (Dionisis, seful, ne-a indicat sa ne cumparam spray de tantari de la supermarket, precizand ca ne vor aduce ei ceva impotriva tantarilor. voi l-ati vazut aducand? nici noi!). Am solicitat o scrumiera; acelasi Dionisis a promis ca ne aduce, dar... nu l-am vazut venind la noi / cautandu-ne vreodata. Daca il intalneam intamplator, simula ca nu stie nimic. Tare nevinovat, puisorul; de altfel, always smiling. Tot el a fost cel care trebuia sa ne transfere de la Olympic la Paralia si a facut-o, dar dupa ce am asteptat ore si ore si iar ore si am sunat de vreo 5-6 ori sa vedem daca mai vine. Foarte ocupat acest personaj, ocupat sa-si doarma in papucii mai mari cu vreo 5 numere decat picioarele lui. Eiiii... vesnicele "aventuri" cu greci, de altfel. N-au nicio graba, sunt cam amnezici, se stie vesnic in diverse crize de de toate felurile etc.

Puse una peste alta, a fost "vietuibil" la Athina, adica nu rau. Nu este departe de plaja, cam 8 min pe jos, nu departe de biserica, nu departe de Lidl, langa statie de autobuze; bine pozitionat, dupa mine. Privelistea frumoasa. Multe magazinase, pravalioare, terasute in apropiere.

Nu este o cazare de evitat. Mai ales daca o gasiti pe un pret promo, ca noi, este chiar bine.

Trimis de eliluise in 05.08.10 13:41:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eliluise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 privelistea de pe una din laturile balconului

TORA INGRID [05.08.10 14:56:16] »

Deci pana la urma duplexul Paralia-Olympic Beach a fost ok, mai bine la vila Olga, mai putin bine la Vila Athina. Ingenios modul in care s-au vandut cele doua la pachet, intr-o oferta mai mult decat avantajoasa. Inca o data remarc obiectivitatea si fair-play-ul de care dai dovada.

eliluise [05.08.10 15:11:52] »

duplex-ul a fost realizat de mine. agentia vindea sejururi de 7 nopti. noi am dorit sa stam 14 si atunci am achizitionat practic 2 sejururi. dat fiind ca transportul se platea separat, am platit, fireste, doar un transport dus-intors. in alti ani, ne duceam de mai multe ori pe vara, dar...parca nu mai am putere sa tot traversez bulgaria. si-apoi eram tare obosita si aveam nevoie de odihna mai mult de o saptamana.

Am avut 2 saptamani de vacanta asa cum mi le-am dorit: tihnite si la pret accesibil buzunarului meu (subtirel si care mereu suporta costuri pt 1 adult si 2 copii, deja adulti dupa legile din turism).

SORIN1970 [10.08.10 15:31:15] »

Daca mai ai curajul sa mergi in Grecia (peisajul trebuie sa recunosti ca merita) te sfatuiesc sa alegi hotelul Olympic Beach din Nei Pori.

Statiunea este aproape de locul unde ai fost iar hotelul se apropie de ceea ce intelegem noi prin 3 stele.

In rest subscriu: atunci cand va veti caza la vile, casute, sau alte pseudo cladiri laudate de agentii din Romania puteti avea mari surprize. O cazare prea ieftina in Grecia poate ascunde multe surprize neplacute.

eliluise [10.08.10 17:00:05] »

sigur ca am curajul sa merg. am mers eu in zone cu razboi, cu forte de mentinerea pacii peste tot locul. nu ma sperie mai nimic si am si capacitate de acomodare rapida. asta insa nu inseamna ca totul este mereu in regula, sunt capabila sa constat si ce e bun, si mai putin bun, pana la imposibil/execrabil.

am fost si la Nei Pori. noi am tot colindat Grecia in ultimii vreo 7 ani, mergand chiar si in fiecare weekend, in anumite perioade. dar... cu bani putini si, de cele mai multe ori, pe cont propriu la mancare.

Multumesc pentru recomandare. Iti promit ca voi alege Olympic Beach/Nei Pori cu proxima ocazie.

Toate cele bune!

diana1988 [05.09.10 22:42:56] »

Am fost in Paralia Katerini intre 28 august 4 septembrie. Statiunea o recomand cu placere, este o statiune curata, linistita si mai ales pentru doamne deoarece blanurile sunt foarte iefine si de foarte calitate.

NU VA RECOMAND SA PLECATI CU AGENTIA CORALI SUNT NISTE TEPARI... SI NICI SA VA CAZATI LA VILA ATHINA DIN PARALIA KATERINI.

IN PRIMUL RAND ERA FOARTE MULTA MIZERIE, FURNICI PESTE TOT, EU AM INCHIRIAT UN APARTAMENT CU DOUA CAMERE SEPARATE DECOMANDATE SI ERAU SEMIDECOMANDATE. LENJERIA ERA RUPTA.

NU ERA APA CALDA IAR DUSUL RUPT, CURGEA APA

MAI MULT PE LANGA EL.

LA BUCATARIA NU CURGEA APA CALDA, IN UNUL DIN DORMITOARE NU FUNCTIONA LUMINA, PRIZA DE LANGA FRIGIDER ERA MAI MULT SCOASA IN AFARA DECAT IN PERETE. ERA PLIN PE PERETI DE TANTARI MORTI... CU ALTE CUVINTE SUNT NISTE TEPARI AGENTIA CORALI, IAR CAMERELE ERAU JALNICE SI IMPUTITE.

VA RECOMAND SA NU PLECATI CU EI NICIODATA.

eliluise [05.09.10 23:17:26] »

diana1988, se pare ca tu ai fost mai ghinionista decat noi. probabil ca, pana spre sfarsitul sezonului estival, camerele de la Athina au continuat sa se deterioreze (atat din cauza grecilor, cat si a turistilor romani, care sunt, cei mai multi, trebuie sa recunoastem, nepasatori si certati cu bunele maniere). noi ne-am lasat camera in aceeasi stare in care am gasit-o, ba chiar mai curata, fara furnici, fara tantari (am avut spray pt tot felul de insecte plus plasa contra tantarilor). de obicei plecam "inarmati" pt ca stim cam cum stau lucrurile pe la greci.

diana1988, eliluise, SORIN1970, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂVila Athina: