ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
ÎNSCRIS: 27.07.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 [ani]

Vacanta de neuitat

Am vizitat Sinemorets in perioada 24iulie -2 august; voi incerca sa ofer aici informatii folositoare altora in ideea ca si alti compatrioti vor dori sa viziteze localitatea si imprejurimile.

Drumul catre Sinemorets l-am facut pe traseul Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Shumen - Varna (80km autostrada) - Burgas (drum foarte aglomerat, ingrozitor) - Sozopol - Tsarevo - Sinemorets. De la Burgas la Sozopol soseaua (E87) este pe 4 benzi, de la Tsarevo la Sinemorets (20km) drumul se ingusteaza la o banda si este plin de gropi; atentie, multi bulgari vin tare din contrasens si nu tin cont de semnele de prioritate.

Drumul l-am facut in cca. 5 ore si jumatate, am plecat din Bucuresti la ora 11 si am ajuns la Sinemorets la ora 16.30; eu zic ca e bine tinand cont de distanta parcursa (480km marcati pe calculator de la iesire de pe soseaua Giurgiului si pana la hotel).

Cateva cuvinte despre hotelul Bella Donna: este un aparthotel intretinut de familia Stoyanov, format din doua corpuri de cladire; hotelul propriu zis (ce se vede in pozele de pe site) si o casa de oaspeti. Hotelul a fost dat in folosinta cu 6 luni in urma si are toate dotarile necesare: camere de 3 stele cu baie cu dus, minibar in camera, balcon cu uscator de rufe, conexiune internet wireless (de fapt sunt 3 retele, pentru a nu se bloca traficul, toata lumea vine cu dotarea de acasa), curte interioara dotata cu gratar, balansoare pentru copii, bucatarie complet utilata. Dar, in caz ca se doreste, gazdele pot pregati masa, contra cost. De asemenea, se poate manca bine si ieftin la cele cateva mehade (taverne) din centru; mancarea este foarte buna.

Am fost mai mult decat incantati de ospitalitatea gazdelor, domnul este ofiter de marina si ne-a delectat in mai multe seri cu povesti marinaresti, de asemeni, cunoaste foarte bine regiunea si ne-a indicat locurile pitoresti de vizitat. Pentru amatorii de bauturi: vinul casei este delicios alaturi de un peste pregatit de gazde.

In prima seara am facut plaja si am vizitat plaja de la varsarea raului Veleka; este un loc foarte salbatic si pitoresc, ce incanta ochiul la orice ora din zi; din pacate locul nu este recomandat decat celor cu experienta la inot, intrarea in apa este brusca, apa este adanca brusc de la 2m de tarm, copilul si sotia nu au intrat in apa; altfel, privelistea este fantastica.

Plaja respectiva este insa foarte aproape de hotel, la cca. 300m, se poate ajunge pe un drum de tara ce coboara pieptis pana la plaja.

Plaja am facut in fiecare zi pe saturate la plaja Butamiata, care este in sudul localitatii, in fata hotelului Bella Vista, datorita distantei de cca. 1km am mers in fiecare zi cu masina un drum de 5 min.; parcarea la plaja costa 2 leva pe zi dar se face la umbra sub copaci, nu este amenajata strict (pe tapsan) dar este pazita de 2 mosulici bulgari foarte simpatici (cu unul din ei am intrat in vorba, stie sa o rupa pe romaneste, are prieteni romani), de asemeni si politia vine destul de des la parcare. Nu am avut nici un fel de problema, masina am gasit-o in buna stare de fiecare data; la plaja am lasat pe mal bagajele cu acte, bani si alte bunuri, nu a umblat nimeni si nu a disparut nimic (oare asta mai e posibil si la noi), un alt plus a fost ca am gasit de fiecare data loc la plaja, fara sa plecam de la prima ora si fara inghesuiala.

Plaja este supravegheata de salvamari in programul 09-18, intrarea in apa este lina si apa este de adancime mica (pana la 1m) pe o distanta de cel putin 30m de la mal.

Locuri vizitate:

2. muntii Stradja, localitatile Bulgari, Gramatiko, orasul de granita Malko Tarnovo; totul este foarte frumos si foarte arhaic; fiecare loc ar merita un review separat, voi icerca asta la sfarsitul vacantei noastre;

3. orasul cetate Sozopol - comentarii in alt review;

4. la fel Nessebar - fara cuvinte (radem noi de ceafa lata, dar ei au cu ce se mandri) ;

5. orasul Burgas si celebrele gradini-parc;

7. orasul Tsarevo;

8. orasul antic Ahtopol.

Fiecare din locatiile respective ar merita un comentariu separat; in momentul in care voi avea ceva timp promit ca o voi face, de asemeni, voi insera si poze la acest comentariu cand ne vom intoarce din vacanta; deocamdata suntem la noi la munte si avem doar internet mobil.

Este prima noastra sedere de lunga durata in Bulgaria (pana acum am stat maxim 4 zile) si am ramas complet incantati, zona de sud a litoralului bulgaresc este mult mai rustica si mai spectaculoasa in privelisti si peisaje, stil Vama Veche de cu multi ani in urma de la noi, pentru noi a fost mult mai bine decat la Albena, Nisipuri sau alte statiuni mari de pe litoralul bulgaresc.

Inchiei cu intrebarea copilului meu din ziua plecarii: ,,Tati, noi nu mergem azi la plaja?... mi-a placut mult''.

O zi buna tuturor.

Trimis de yo3gdi in 05.08.10 09:01:18

VIZUALIZĂRI: 5351 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yo3gdi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Butamiata. In capat se vede hotelul Bela Vista .

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[05.08.10 09:27:24]

Foarte interesant multumesc , te asteptam si cu restul cat de curand.

Cred ca Molko va fi interesat de Sinemoretz.

Visan125
[05.08.10 09:32:15]

Esti pe un teren cvasi-virgin, orice informatie e de folos, astept cu interes celelalte review-uri promise, si bineinteles multe poze, caci si mie imi face cu ochiul sudul litoralului bulgaresc. Pana atunci votul meu cu punctaj max. felicitari!

P.S. Am vazut ca ai postat ceva poze (asteptam mai multe), insa nu la Bella Donna ci la Bella Vista Beach Club. Poate ar trebui mutate la review-ul corespunzator.

[05.08.10 10:02:37]

buna observatia, savin512 - multumesc!.

Am mutat pozele incarcate de yo3gdi la prezentul review.

molko*
[05.08.10 10:11:41]

multam de review, eu plec maine, nu mi-ai spus cat ai facut pe drum pe partea cealalta, la intoarcere pe la V Tarnovo (sunt tot vreo 480km). Oricum 480km in 5.5h... esti un mic Senna. .

Inca ceva.. 240 de eur sejurul? Adica 24€noapte? Foarte bun pretul!

yo3gdiAUTOR REVIEW
[05.08.10 14:42:50]

Am plecat pe la 10.30 din Sinemorets, la 12 am alimentat si am plecat din Burgas, pe la ora 16 am ajuns la Ruse. Acolo am mai stat cam 3 ore pe la Metro.

Penru preturi-a se vedea si pagina web; eu am dorit o garsoniera, am discutat pt 25 de euro; apoi si-au cerut scuze pt faptul ca garsoniera era rezervata; mi-au oferit in schimb o camera tripla (pat + fotoliu) si mi-au promis o bucatarie numai pt. noi; am spus ca mai ma gandesc si mi-au facut reducere 1 euro/zi; am fost de acord; conditiile de acolo au fost exact cele promise.

nochisor
[07.08.10 10:10:26]

Super descrierea ! ar trebui sa primesti un bonus de la prietenii bulgari !

claudi50
[07.08.10 22:47:57]

@yo3gdi

"1. localitatea de granita Rezovo - se afla la cca. 8 km de Sinemorets, peisajele sunt spectaculoase, tarmul turcesc se vede foarte bine si e foarte frumos; "

Si eu amfostacolo! Atmosfera in sat este azi una complet destinsa chiar daca pana in sat am fost intampinati de un gard de sarma ghimpata mai mult decat impresionant. Oricum gardul ala nu l-a sarit niciodata nimeni deoarece de la Tsarevo accesul era complet interzis oricarui cetatean bulgar cu exceptia localnicilor. Pentru a descuraja emigrarea etnicilor turci din Bulgaria granicerii trageau fara somatie in oricine se apropia la mai putin de 3 kilometri de frontiera. Localnicii care locuiau de la Tsarevo in sud spre frontiera aveau obligatia de a fi vigilenti si sa raporteze granicerilor orice lucru. Necooperarea cu granicerii sau ascundera de informatii despre transfugii care fortau frontiera se pedepsea cu: exproprierea de casa si terenuri si expulzarea din zona. Cei care erau astfel pedepsiti plecau doar cu ce era pe ei si cu actele de identitate. Sansa lor nu mai era decat sa se angajeze muncitori necalificati undeva la oras in industrie.

Azi satul a inceput sa prospere multumita turismului. Este chiar un loc pe care orice bulgar vrea sa-l viziteze macar o data. Pentru ca de cand a fost stabilita frontiera turco-bulgara in satul acesta Rezovo nu au calcat dect granicerii si cei cativa localnici care au ales singuratatea unui astfel de loc.

In localitate sunt cateva hoteluri unde se poate trage linistit cu preturi incepand de la 5 euro. persoana/noapte. Sunt si cateva restaurante unde se poate manca deci se poate nu doar inopta ci sta chiar cateva zile linistit. Satul are o plaja mica dar este loc suficient pentru toti doritorii de soare si mare. In sat patruleaza ofiterii graniceri in niste masini de teren rusesti insa azi sunt foarte amabili cu oricine si in mod special cu turistii. Azi nimeni nu mai are motive sa treaca ilegal in Turcia si ei fac doar act de prezenta in schimb turcii chiar pazesc frontiera lor cu strasnicicie din motive cunoscute doar de ei. De pe partea bulgara se vede clar ce vor sa ne arate fatis turcii. Frontiera este pe un rau care se varsa in mare. Pe ultimul metru de pamant turcii au construit un monument ce doar ei stiu ce simbolizeaza si pe un portdrapel foarte inalt flutura un steag turcesc urias. Doua santinele trucesti inarmate pana in dinti chiar isi iau rolul in serios si se uita fioros spre partea bulgara unde nimeni nu ii baga in seama. Bineinteles ca nu departe de monument au trantit si moschee asa de amorul artei nu ca ar intra cineva in ea pentru ca satul turcesc de frontiera se afla la mai mult de un kilometru de moschee.

Pentru doritorii cu dare de mana se pot organiza excursii cu masini de teren pe drumul in lungul frontierei care se pare ca este chiar frumos si este din ce in ce mai cautat.

yo3gdiAUTOR REVIEW
[08.08.10 13:04:29]

Claudi50... m-ai facut sa zambesc. Uite cum se naste istoria popoarelor, purtata prin viu grai de tipi ca tine. Pai daca totul era frumos ai mai fi avut tu acum ce scrie??

Daca erai cu bagare de seama ai fi vazut ca alimentarea cu curent electric a reflectoarelor monumentului turcesc se face printr-un cablu de pe malul bulgaresc (ca doar nu erau turcii nebuni sa aduca ,,corent'' de la 4km pt 3 becuri). Toata povestea are iz comercial; altfel nu ar mai fi nimic spectaculos decat peisajele.

Gazda noastra ne-a povestit ca exista planuri pentru construirea unui pod peste rau si deschiderea unui punct de trecere a frontierei pentru punerea in valorificare in scopuri turistice a plajelor de la Begendik si Igenada (ceea ce se vede de pe partea bulgareasca).

Peste cativa ani probabil ca totil se va transforma si acolo in comercial, ceea ce ar fi dezastruos, tinand cont de frumusetea locului.

Visan125
[08.08.10 23:57:58]

Deja parca-mi pare rau ca am rezervat deja vacanta la Sunny Beach, comentariile mi-au zgandarit curiozitatea.

claudi50, molko*, nochisor, Visan125, yo3gdi