ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
ÎNSCRIS: 03.05.10
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII

Un hotel care merita

Marturisesc ca stau in dubii, sa scriu sau sa nu mai scriu. Am citit toate reviewurile alocate acestui hotel si constat ca parerile sunt impartite, fiecare cum a simtit experienta vacantei petrecute acolo. Sincer imi pare rau de cei care nu au avut o vacanta reusita, de cei care s-au imbolnavit, dar sa nu uitam ca nici in tara noastra lucrurile nu stau prea bine. Zilele trecute am auzit la stiri cum ca nu stiu cate persoane s-au imbolnavit dupa ce au mancat shaorma si hamsii prajite in satul de vacanta Mamaia! Cum ca nu stiu cati adulti si copii au servit masa la o pensiune montana si ca bine-nteles s-au pricopsit cu o frumoasa gastroenterocolita!!!

Nu stiu, probabil neglijenta sau nepasare, probabil lipsa de experienta fac ca aceste lucruri sa se intample.

Dar... sa trecem si la parerile mele legate de acest hotel. Inspirat de unele review-uri dar si la sugestia unui coleg care a mai fost la acest hotel, am ales sa merg la BERLIN GREEN PARK (4-11 iulie).

Alegerea nu a fost una gresita, hotelul ridicandu-se calitativ la asteptarile noastre. Este situat destul de aproape de drumul principal, venind dinspre Albena, este la prima intrare spre stanga in Nisipuri. Intrare pe care binenteles am ratat-o, din cauza de lipsa de indicatoare. Am nimerit pe undeva pe la Melia Grand, unde "ajutat"colegial de un taximetrist contra sumei de 5 euro, am ajuns insfarsit in parcare hotelului. Cred ca acest job al taximetristilor este foarte profitabil in detrimentul turistilor veniti pentru prima data la Nisipuri.

Hotelul arata destul de bine privit de afara, fiind inconjurat de multa vegetatie. Cazarea s-a facut relativ repede (hartiile fiind facute din timp), am primit cheia de la camera, dar am fost invitati sa revenim la ora 14 sa primim bratarile, pe motiv ca incepem sejurul cu cina si terminam cu pranzul.

Camera a fost tip studio (sea view), etajul3, o incapere enorma, cu mocheta pe jos, cu 3 paturi, fotoliu, scaun, masa, taburet, o comoda pe care era televizorul si unde unde b ine ascuns de o usa se afla minibarul (care era contra cost).

Baia era destul de mare, curata, avea uscator de par, dozator de sapun si la chiuveta si la dus.

Aerul conditionat centralizat, care a functionat foarte bine, balcon mare pe toata lungimea camerei, dotat cu masa si doua scaune. Deschiderea usii de la intrare se face cu o cartela magnetica care ulterior trebuia introdusa intr-un locas langa usa, altfel nu functiona lumina, televizorul, etc. Curatenie se facea zilnic, prosoapele se schimbau zilnic chiar daca nu le lasam jos. Era de ajuns sa le vada camerista un pic deranjate pe suport si le si schimba. Cred ca toate aceste lucruri cum ar fi prosoapele, lenjeria si curatenia tin si de bunul simt si vrednicia cameristei. Noi am nimerit o camerista ok (chiar prea insistenta uneori).

De remarcat cele doua lifturi din hotel cu vedere panoramica, care erau hidraulice (nu am mai vazut pana acum).

Parcarea: bine-nteles ca nu am gasit loc de parcare in fata hotelului (oricum locuri putine), dar am fost lasati sa ne ducem bagajele in camera si mai apoi am fost invitati intr-o alta parcare, la vreo 50m de hotel, pe care nu o pot numi chiar groapa, cum cineva inaintea mea a numit-o, doar ca nu era chiar asa bine amenajata, dar din fericire pazita non stop.

Piscina - nu foarte mare dar destul de darguta cu sectiune pentru copii, plus un tobogan stilizat in forma de sarpe sau balaur, foarte indragit de copii. De remarcat curatenia la piscina si limpezimea apei. Exista si piscina interioara pe care insa nu am folosit-o (chiar daca intr-o zi a plouat).

Sezlongurile la piscina le rezervam oricum in varianta traditionala de acum, adica trezit pe la 6 a. m. , aruncat prosopul pe doua sezlonguri, inapoi in camera pana se trezeau copii, ca apoi sa mergem la masa.

Interesanta planta decorativa ce a fost aleasa pentru a impodobi unul din capetele podetului ce tranverseaza piscina. Este trestia de zahar.

Cum a mai scris cineva, gresia din jurul piscinei era cam alunecoasa, existand pericol de ranire mai ales pentru copii. Solutia aleasa de ei a fost asezarea unor covorase de-a lungul piscinei si in jurul toboganului.

Baruri - erau in numar de 5, daca il socotim si pe cel din restaurant. Lobby bar, fitnnes bar, pool bar, barul de pe plaja in comun cu cei de la Berlin golden beach si barul din restaurant (deschis doar la pranz si cina). Exista si posibilitatea de a avea UAI contra 10 euro/zi/persoana, dar cred ca nu se renteaza. Am bagat de seama ca cei cu UAI beneficiau in plus doar de bauturile straine, in rest aveau aceleasi conditii ca si cei cu AI. Bauturile locale destul de bune, barmanii faceau si cateva cocktail-uri interesante (alcoolice dar si pt copii). Bautura a fost la discretie nu cum am mai auzit ca au patit alti turisti cand mai ales spre seara, barmanii spuneau ca nu mai au bautura pt ca s-a terminat.

Restaurantul - clasificat la 3 stele, curat, incapator, picolii destul de prompti, cum se ridica cineva de la masa cum o luau in primire si schimbau tacamuri, servetelesi chiar fata de masa daca era cazul. Nu iti luau farfuria din fata (cum cineva a mai scris), te intrebau politicos daca ai terminat.

Mancarea a fost din abundenta, diversificata, fripturi de pui, de porc, de berbecut dar si mancare gatita, peste aproape in fiecare zi (rechin rondele, crochete de peste, peste pane), scoici si calamar rondele. Singura masa care era la fel, era cea de dimineata, dar erau destule din care sa alegi in fiecare zi altceva. Si ca sa vedeti ce era in fiecare zi o sa insir cateva din ele (ce imi mai aduc aminte).

Incep cu sectiunea cereale, unde existau si cateva produse dietetice: gemuri, iaurt, cereal; e de vreo trei feluri, stafide, cumale, prune uscate, seminte de floarea soarelui decojite, seminte de in, musli, miere.

Bufet rece: rosii, castraveti, branza de doua feluri (feta si telemea), unt, salam, pate de ficat, masline, rondele de ceapa si un fel de peste cu sos.

Bufet cald: kaiser prajit, omleta, oua fierte, oua ochiuri, cremvrusti, clatite. Paine de vreo 4-5 feluri, croisante cu gem cu ciocolata, etc.

Fructe la fiecare masa: pepene galben, rosu, mere, struguri, nectarine, piersici, banane. ceai la plic cafea la dozatoare, suc da rosii.

Animatia - destul de ok, obisnuitele aqua gym, beach volei, tir cu pusca, un joc cu bile de metal caruia ei ii ziceau boccia (am cautat pe net, se numeste petanque), tenis de masa, darts, etc. Responsabili la piscina cu animatia erau: Alex, Alexei si Chefo. Alexei rupea binisor limba romana (chiar zicea ca si-a facut un prieten in Ploiesti, Sergiu se numeste). Animatia pt copii cam aceasi in fiecare zi. De la ora 21 erau diferite spectacole.

Berlin green park este inrudit cu Berlin golden beach si in consecinta in baza bratarilor puteam servi la barul de la plaja bauturi alcoolice si sucuri iar intre 12-14 ceva gustari. Sezlongurile si umbrela erau gratuite, dar tot asa trebuia sa te scoli cu noaptea in cap ca sa ocupi un loc mai in fata.

Plaja curata, nisip fin dar intrarea in mare se face brusc, deci aviz celor cu copii mici. De la hotel la plaja faceai cam 10-15 minute, scari, stradute, etc.

Gata. Trag linie si adun (sau scad! ). Per ansamblu este un hotel bun, putin cam departe de plaja, foarte curat, cu personal destul de amabil si dragut, mancarea acceptabila, bauturile alcoolice si sucurile la fel ca pe tot litoralul bulgaresc (adica mai slabute), raport calitate /pret, ok.

VACANTE PLACUTE TUTUROR!!

Trimis de neagugaby in 04.08.10 22:22:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena hotel Orchideea

VIZUALIZĂRI: 3514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (neagugaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 camera tip studio, patul dublu

ecosistem
[06.08.10 21:35:42]

impartasesc cele relatate de neagugaby din lobby bar acum la ora 21.30, am 10 zile de concediu incepind cu 4 august ..si totul este ok.

Un hotel f bun cu personal serviabil sunt foarte multumit...asta pana in prezent. Am luat laptopul cu mine sa pot vorbi moca. Cand revin acasa o sa scriu mai multe.Pe curand...si va doresc sa va simtiti la fal ca mine..

neagugabyAUTOR REVIEW
[09.08.10 19:19:26]

Vacanta placuta si asteptam si impresiile tale

ecosistem
[14.08.10 13:05:22]

Gata s-a terminat minunatul meu concediu, sunt in lobby am predat cheia camerei 335 la receptie am primit CI si inainte de a intra la masa va scriu cateva randuri

Minunat m-am simtit la acest hotel, totul Ok. Plec de la Melia cu Sea... si la 22 sunt in Bucuresti,sper si apoi tren catre casa la Craiova.

Asa cum am mai scris am petrecut un concediu minunat, am facut si o excursie pe jos catre manastire 5Km pe sosea si 4 km prin rezervatie

webmasterXY*
[14.08.10 13:34:47]

ecosistem, asteptam cu interes, atunci cand gasesti putin timp, impresiile din vacantele tale. Sunt sigur ca ai ce sa ne povestesti si te-ar citi multi cu interes

RobertCodescu
[22.01.11 10:24:50]

+ 900 PMA de la mine si MULTUMESC de incurajare, se pare ca anul acesta voi ajunge si eu aici la LTI BERLIN Green Park in Nisipurile de Aur!!!

Chiar aveam nevoie de un review care sa ma determine sa fac acest pas!!! Tu ai reusit cu reviewul tau sa ma trimiti acolo!!!

ecosistem, neagugaby
Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Green Park Hotel: