ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
ÎNSCRIS: 04.08.10
JUL-2010

Dulce si amar

Am sa incep cu partea amara, pentru a lasa dulcele la sfarsit.

La receptie am primit o camera la etajul unu si doua camere la etajul doi (nu una langa alta), desi pasapoartele si rezervarile au fost date toate impreuna (am fost trei familii). O parte din angajati mai stiau ceva engleza, in rest rusa la putere (Hotel Saphir = Rusia).

In camera paturile erau de fapt o saltea de baza mai tare si una peste ea mai moale pentru dormit. Culoarul dintre dulapul de haine si pat era de 25-30 cm, nu puteai sa mergi drept pe acel culoar, trebuia sa te inclini spre pat. Ventilatia zgomotoasa, nu functiona decat intr-o singura pozitie a butoanelor de reglaj.

La masa ne-am saturat de peste macrou si pui. Am primit de doua ori ton, de doua ori vita si o singura data oaie (traditionala Turciei). Capitolul fructe nu a inclus si bananele desi toata zona era plina de plantatii de bananieri. Pentru o parte din preparate trebuia sa stai la coada, dar rusii se bagau in fata, mai mult de atat daca nu aveau cleste pentru autoservire, bagau mana in tava si se serveau fara nici o rusine (ma refer la preparatele la gratar), de asemenea la prajituri te impingeau sa te dai la o parte, iar daca nu erai rapid nu mai apucai vestitele sarailii si baclavale. Berea era servita ca si sucurile in pahare din plastic medii, dupa care s-au desteptat si serveau in pahare din sticla pentru bere.

La plaja rusii isi lasau de seara prosoapele pe sezlonguri pentru a doua zi si la mare si la piscina. Desi m-am trezit la 5. 30 dimineata nu am reusit niciodata sa prind sezlong pe pasarela amenajata in mare. Angajatii puneau prosoapele pe sezlonguri pentru anumiti rusi cu dare de mana.

La piscina cand erai mai relaxat veneau animatorii cu ai lor, in fiecare zi aproape aceeasi turisti si organizau meciuri de polo, ocupand jumatate din piscina centrala.

Plaja si apa foarte curate, dar intrarea si iesirea din apa era o adevarata provocare, din cauza pietrelor, a fundului abrupt si a puterii foarte mari a apei cand lovea plaja sau cand se retragea.

O singura seara am fost la spectacolul de la amfiteatru si cred ca era un spectacol pentru oameni cu probleme psihice. Seara cand te plimbi pe aleile gradinii canalizarea emana un miros ca atunci cand desfunzi canalul. In sejur am avut inclusa o seara italiana si una otomana, dar surpriza trebuia sa platesti 2 EURO de persoana cand faceai rezervarea.

Am vizitat bazarul de langa hotel, iar un vanzator turc ne tot prezenta produsele din magazin stiind ca suntem din Romania. Daca omul a vazut ca nu prea dam buzna la cumparaturi (Turcia nu mai este cea de altadata la capitolul preturi) a inceput sa ne injure in ruseste, dar am gasit si vanzatori foarte amabili care ne-au servit cu ceai, unii chiar stiau romaneste, avusesera afaceri in Romania si ne-au tratat cu respectul cuvenit unor clienti indiferent daca am cumparat sau nu ceva din magazin.

Cat despre partea dulce: mancare variata si multa chiar cu lipsurile de mai sus, bautura de asemenea (bere, vin alb si rosu, tarii de origine turca si sucuri), curatenie zilnica si prosoapele schimbate, ospatari destul de amabili, gradina luxurianta, extraordinar de frumoasa si ingrijita, piscinele foarte curate si apa calda, dusuri, plaja curata, sezlonguri si umbrele.

Transportul a fost pe cont propriu (sapte persoane cu un microbuz propriu) cu cate o noapte de cazare si la dus si la intors, mancare si bautura de drum, ne-au mai revenit 500 RON/Pers. In Turcia motorina e foarte scumpa aprox 3 Lire litrul adica 6, 5 Ron. Daca vreti sa mai castigati, la iesirea din vama Bulgara este o casa de schimb si un Lukoil, schimbati valuta in leva si faceti plinul la Bulgari si la dus si la intors, au aceleasi preturi ca la noi.

Pentru dormit abia am gasit cu 20 dolari de persoana cu aer conditionat. Atentie multe benzinarii din Turcia nu primesc decat Lire Turcesti, iar daca ai Euro iti fac paritatea ca la dolar, in schimb in Alanya la casele de schimb au cursuri bune la valuta, nu schimbati valuta la hotel, cursul este mai mic. Viza la intrarea in Turcia nu se mai plateste, iar vamesii bulgari au ramas la fel de gretosi, parca nu am fi UE.

Nu stiu ce as putea sa va mai spun, cert e ca am asteptat asa de mult aceasta iesire, incat am acceptat-o si cu bune si cu rele, dar nu am rezistat sa nu va impartasesc aceste impresii de calatorie, care poate va vor ajuta intr-un fel sau altul.

Trimis de mistretul in 04.08.10 15:48:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mistretul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Simonaaa*
    [08.08.10 21:59:37]

Noi cand am ales Turcia am avut recomandarea de a alege un hotel de 5 stele, asa ca am mers la Club Insula, langa Saphir, un hotel ieftinut dar cu conditii bune. Acelasi lucru pot spune si eu despre rusi. Daca ai mers cu Tez Tour, nici nu ma mira. Am impresia ca partea asta a litoralului Alanyei e "stapanita" de rusi. Chiar ma intrebam cum e acolo pentru ca de la exterior parea foarte ok. Aduc puncte.

Simonaaa*
    Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Hotel [Konakli]: