ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 14.05.09
JUL-2010

Chriza(ntema)

Cu siguranta este un hotel de criza! Este cel mai prost hotel de 4* la care am stat in Bulgaria dar si cel mai ieftin. In notarea acestui hotel voi incerca sa tin cont de cele 4 stele afisate (desi nu este un hotel de mai mult de 3 stele) dar si de pretul cerut. Sa le luam pe rand.

A. Serviciile generale ale hotelului- foarte slabe. Barmani de genul emo, cam plictisiti de viata, receptioneri cam distrati, cameriste care doar intindeau cearceaful, etc. Cam toti au functionat mai bine dupa ce le-am lasat cate 2-5 leva. Barmanii ma recunosteau si erau foarte saritori iar cameristele dupa ce le-am lasat 5 leva pe televizor au inceput sa-mi lase prosoape curate, animalute facute din prosoape, chiar mi-au aranjat si cosmeticalele.

B. Bucataria- mancarea destul de slaba dar eu mananc foarte putin si nu prea sunt feluri de mancare care sa nu imi placa. Printre altele erau: cate doua feluri de ciorbe sau supe, tocanite de carne de porc, de vita, cartofi prajiti si copti, fasole+carnati (mancarea mea favorita), pilaf, carne de pui la tava, salate, iaurturi, fructe si dulciuri. Acestea din urma, din ceea ce am vazut, reprezinta punctul forte dar cum eu nu mananc dulciuri, nu stiu cum erau.

Problema cea mai mare o reprezenta mizeria si aglomeratia din restaurant, in special la mesele de dimineata si seara cand se adaugau turistii israielieni care aveau demipensiune. Este pentru prima data cand vad in Bulgaria astfel de hoarde, pt ca nu le pot numi grupuri, extrem de necivilizate, galagioase si extrem de infometate. Si daca esti un om extrem de pasnic, dupa o astfel de experienta, parca tot te incearca ceva ganduri antisemite.

Nu trebuie uitat restaurantul a la carte cu specific pizza, peste sau pui la care am mancat in doua seri consecutive o mancare acceptabila dar la care trebuie sa iti faci programare in prealabil si, lucru ciudat, sa iti algi meniul cu doua zile inainte.

C. Conditiile de cazare- camerele sunt medii ca dimensiune, am avut doua paturi single destul de mari si unite unul langa altul, o canapea micuta, un dulap vechiut si un tv minuscul. Mocheta veche, peretii cu urme de mizerie pe ei, lenjerie si prosoape vechi dar curate.

Asa cum am mai spus, dupa ce am lasat 5 leva pe televizor camerista ne-a aranjat impecabil camera si a parfumat-o, astfel mai disparand din mirosul de inchis care persista la venire.

Mai aveam un balcon micut (am stat la parter) in care incapeau 2 sezlonguri si o masuta in care ne mai petreceam timpul seara la o sticla de vin. O senzatie placuta era pe la ora 22: 00 cand ieseau aspersoarele ca sa ude iarba.

D. Plaja si marea- dupa cum se stie, hotelul nu are plaja proprie pt ca se afla la aproximativ 300 de m de mare dar plaja comuna este foarte frumoasa, desi cam aglomerata, curata cu zoana de sezlonguri+umbrele, de umbrele sau zona libera unde poti veni cu prosopul sau rogojina. Nu trebuie uitat nisipul extrem de fin si apa curata. Bravo bulgarilor pt asta.

E. Distractia si relaxarea- existau 4 baruri de allinclusive (daca il adaugam si pe cel din restaurant), bauturile sunt mediocre dar eram obisnuit din anii trecuti.

Un punct forte al acestui hotel este reprezentat de piscina mare, bine proiectata, pe 3 adancimi si pe 3 sectoare. Mai era si poolbarul care avea o parte din scaune in apa.

Alt lucruri bune sunt verdeata si spatiile generoase pt sezlonguri, pacat ca erau insuficiente daca nu te trezeai de dimineata. Personal nu m-a deranjat f tare pt ca am stat mai mult la plaja.

In concluzie un hotel de 4* dar care nu are mai mult de 3* in realitate deoarece se cere o renovare completa. Un hotel de vizitat doar prin prisma pretului pe care il cere (40 Euro/pers/zi) dar care iti ofera la acesti bani cu mult mai multe decat vezi gasi pe litoralul nostru la acesti bani. Deocamdata sunt prea sarac pentru un concediu pe litoralul nostru si tin destul de mult la banii mei ca sa ma gandesc la lucrul acesta.

Toate bune si va stau la dispozitie pentru detalii:)

Trimis de mihaiu77 in 04.08.10 13:49:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nessebar, Elenite

VIZUALIZĂRI: 1959 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaiu77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera la sosire

fanespoitorul
[05.08.10 22:10:24]

Salut Mihai

Chiar ma simt bine ca mai exista cineva care zice ca Hrizantema nu merita cele 4**** . Poate cei care vor vrea sa se duca vor tine cont si de postarile negative. Eu am fost la Hrizantema datorita postarilor pozitive si pretului. Mai bine mai dadeam 100 euro in plus dar ma relaxam si nu ma enervam de nesimtirea personalului.

doctorul45
[26.08.10 15:17:12]

salut Mihai

ne-am cunoscut anul trecut la royal park in elenite (fam. Scoarta-bucuresti).Te salut si iti doresc concedii cit mai reusite oriunde vei merge.

Noi anul acesta am fost la Duni in per 26iul-2aug.Poti citi impresiile postate la holiday village-duni-sozopol (doctorul45).

Spunea bine cineva pe alt forum ca noi rominii nu stim sa ne relaxam ne altoim public copii , vedem intodeauna partea goala a paharului si pozam in victime.In general in bg primesti ceea ce platesti si probabil un pret mai mic inseamna servicii si mincare mai slabe.

Noi am platit 50/euro/pers/noapte dar comparativ cu elenite totul a fost superior poate mai putin camera.Ceea ce mi-a placut la Duni a fost abundenta:tot ce se termina se completa,baruri multe si free pina la 2 noaptea, totul conceput pt ca turistul sa se simta cit mai bine. Comparind cu elenite la Duni puteai sa maninci si sa bei la orce rest sau bar din resort mai putin la Marina royal (care era de 5 stele dar si pretul pe masura peste 70 euro/noapte).De asemeni programul restaurantelor era facut in asa fel incit daca te sculai mai tirziu gaseai sa maninci.Erau tot timpul terenuri de tenis de cimp libere.La capitolul animatie era un romin travestit din zona bistritei se numea Zoli si care era cel mai aplaudat si cautat pt fotografii de toti, inclusiv straini.

Noi n-am simtit bine acolo dar drumul e destul de lung si daca ajungi e pacat sa nu stai macar 7 zile.Pentru ca sigur nu te plictisesti iar daca as reveni aici as alege Belville.Salutari si numai bine la toti...

doctorul45, fanespoitorul
Alte impresii din această RUBRICĂHrizantema Hotel: