ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
ÎNSCRIS: 20.03.08
APR-2010

O experienta noua.

Am fost in perioada 23-30 aprilie 2010, prin programul pentru seniori "rabla" cum ii zicem noi, seniorii.

Am plecat cu Tarom-ul de la Otopeni la Barcelona, de unde am fost preluati de partenerul firmei din Romania si transportati cu autocarul, circa 60 km, pana la Santa Susana.

Hotelul este situat pe o plaje destul de lata, lunga aproape cat la Mamaia dar cu un nisip cu o granulatie destul de mare.

Are 2 piscine micute.

Check-in la hotel a fost foarte rapid si am primit o camera mare, cu fereastra spre oras si balcon pe lateral, cu mobilier cam vechi dar bine ingrijit. Camera este dotata cu TV, minibar si aer conditionat centralizat.

Cele 3 mese au fost luate la restaurantul hotelului, frumos amenajat intr-un fel de demisol, hotelul fiind construit in panta. Masa a fost diversificata, cu fructe multe. Am mancat in aceste zile fructe de ananas cat n-am mancat o viata intreaga. Una dintre sefele de tura ale ospatarilor era o romanca tanara si tzeapana din Bistrita-Nasaud.

Bautura era foarte scumpa la restaurantul hotelului, un pahar de vin de circa 150 ml era 3 euro. Bere nu se gasea decat la barul de la parter si se servea la draft.

Bautura ne-am procurat-o de la un Carefour aflat la circa 1 km unde berea era ca si la noi de ieftina si unde se putea plati cu cardul (numai insotit de un act de identitate, si nu numai pentru noi, romani, ci pentru toata lumea)

Ne-am plimbat cu tractorasul cu remorca prin Santa Suzana (4 euro).

Am facut o excursie fantastica si obositoare la Barcelona, pe Rambla (2 beri 15 euro, o perche de adidasi Adidas originali 90 euro), la Sagrada Familia (nu am fost inauntru, era duminica si era o coada la cele 2 intrari ca la carne pe vremea impuscatului, nu m-a impresionat decat prin inaltime, seamana cu un castel de nisip facut de copii pe plaje), parcul Guell, casele Gaudi (cu toate ca nu ma omor dupa arhitectura lui), stadionul olimpic, arcul de triumf etc.

Excursia a fost inclusa in pret si a avut ghid roman, o pustoaica frumusica si desteapta foc.

Am facut o excursie extraordinara si obositoare in Andora. La un moment dat autobuzul era blocat pe o autostrada care avea 6 benzi de mers pe sensul nostru. Asta ca sa vedeti ce circulatie era.

Am vazut in drum circuitul de F1 de la Barcelona.

Am oprit intr-o parcare peste drum de Monserrat de unde am facut poze.

Am intrat in inima Pirineilor care nu sunt mai frumosi ca si Carpatii nostri, iar intr-o localitate am vazut un showroom Dacia.

Am traversat cel mai lung tunel pe care l-am parcurs in viata mea, de circa 5 km.

Am fost lasati de capul nostru de la 12 la 16 am vazut tot ce se putea vedea, am cumparat ieftin tot ce am putut cumpara (ex: o sticla de whiskey Grant de 1 l = 6 euro, bere la doza de 0. 5 l firme renumite = 0. 5 euro, parfumurile nu stiu cat au costat, de asta s-au ocupat doamnele).

La plecare am avut o surpriza neplacuta, soferul a intarziat 1/2 ore, fiind ocupat sa faca cumparaturi masive de bauturi pe care le-a lasat la o benzinarie in Barcelona (au si ei comert la negru, nu! ).

La iesire din Andora vamesi au strigat la noi sa nu facem poze in vama.

Excursia a costat 50 euro.

Magazinele de pe strada comerciala sunt niste dughene mai spalatele, dar cu marfa de 2 lei, chinezeasca, turceasca etc. si cu vanzatori obraznici.

Magazinele de inghetata erau fantastic de bine aprovizionate.

Am facut plaje, cu toate ca era aprilie. Apa era cam cum este la noi in iunie.

Pe plaje era un roi de thailandeze care facea masaj 5 euro de la brau in jos si 5 euro de la brau in sus. Erau ca raia, tot timpul auzeai "masage, masage? ". Nu am facut, dar a facut un amic si a zis ca se simte bine. Mai era un negru care vindea genti de dama. Toti dispareau rapid la vederea politiei.

La plecare o familie de turisti din Buzau au intarziat plecarea autobuzului cu 45 minute (nu se lasa romanul oriunde ar fi) si au fost intampinati cu huiduieli de ceilalti turisti.

Una peste alta a fost ceva de neuitat. La anul cred ca nerg tot cu "rabla" pe Costa del Sol

Trimis de nnaaee in 04.08.10 12:02:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 7079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nnaaee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Avionul Tarom Boeing 737 cu care ne-am dus.

Nicu
    [04.08.10 12:43:27]

Am fost si eu tot cu _rabla_ dar in mai 2010, la Malgrat de Mar, e lipit de Santa Susanna.

A fost un last minute dar de _rabla_ am aflat doar acolo dupa citeva zile. Programele astea sunt valabile primavara si toamna dar nu trebuie sa fi neaparat de virsta inaintata (rablagit).

Eu ma incadram ca virsta cu toate ca nu stiam de program dar erau si destui tineri care nu erau sau nu se incadrau la rabla.

adinel
    [04.08.10 13:06:27]

Buna ziua

Vreau si eu sa plec tot cu programul subventionat de statul spaniol, la hotelul Montemar Maritim - Santa Susana. Stiti ceva despre el?

Multumesc

nnaaeeAUTOR REVIEW
    [04.08.10 13:28:48]

[@adinel] - Eu stiu ca la "rabla" hotelul se stabileste cu 2 saptamani inainte de plecare.

Cred ca ai putea intreba pe cei care au postat aici click aici

mirelopodu*
    [08.10.10 14:02:39]

nnaaee,

Ai putea să-mi spui, dacă-ți mai amintești, cam cât ai cheltuit per total pentru vizitele și excursiile neincluse în programul ”rabla”? Bineînțeles, nepunând la socoteală cumpărăturile personale. Aș vrea și eu să plec cu programul ăsta și m-ar interesa cam câți bani ar mai fi necesari, cu aproximație, pentru a putea vizita cât mai multe. În principiu, aș zice că măcar vreo 4 zile le-aș aloca Barcelonei, iar încă 2 zile pentru alte destinații.

Mulțumesc anticipat.

A, și încă ceva. În zilele când plecați din Santa Susana, vi se dădea mâncare la pachet pentru prânz?

nnaaeeAUTOR REVIEW
    [20.10.10 13:23:09]

@mirelopodu

Excursia in Andora 50 euro, excursie Monserrat 45 euro, intrarile la diverse case si muzee in Barcelona intre 8 si 12 euro, totul de persoana. Trenul era parca 6 euro dus intors.

Ne-au dat mancare de la hotel cand am plecat in exclursii daca-i anuntam cu o zi inainte, ba chiar cand am intarziat ne-au asteptat cu cina. In orice caz sa nu va asteptati la mare lucru, 2 chifle, ceva jambon, sunca,unt etc pentru senvisuri, 2 fructe (kiwi,porocale) si o sticla de apa minerala de 1/2 l. Eu si consoarta am cheltuit vreo 250 euro impreuna, fara cumparaturi.

Daca te uiti la poza 18 o sa vezi cutiile in care iti dadeau mancarea si bautura (sunt puse pe minifrigiderul maro de langa televizor)

mirelopodu*
    [20.10.10 13:36:18]

Util și la obiect tot ce mi-ai răspuns, exact cum îmi doream. Mulțumesc mult de tot!

adinel, mirelopodu*, Nicu, nnaaee
    Alte impresii din această RUBRICĂH Top Royal Sun Hotel: