ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 03.08.10
JUL-2010

Foarte nemulțumit

Duni - un loc unde bulgarii isi bat joc de romani

Tare mult a fost laudata aceasta statiune, dar multi se feresc sa impartaseasca si impresiile negative, care sunt foarte utile. Eu am fost in Duni-Bulgaria, in iulie 2010, si totul a debutat foarte urat.

Am ajuns acolo dupa 560 km de mers cu masina si ne asteptam sa fim primiti omeneste macar, daca nu regeste asa cum se lauda ei pe toate site-urile.

Nici nu ne-au lasat sa intram cu masina in interiorul resortului, pe motiv ca nu ne gasesc rezervarea, care era facuta si achitata din luma martie a acestui an.

Si a inceput balciul, eu ca am rezervare, ei ca nu am si tot asa, am vorbit cu managerul hotelului, un smecher care nu a indraznit sa vina sa vorbim fata in fata, ci telefonic, pentru ca nu avea argumente.

Am sunat in tara la agentia cu care lucrasem si care s-a interesat din martie pana in iulie daca e ok rezervarea si li s-a transmis ca da. Deci mint bulgarii cu nerusinare si isi bat joc de romani la greu, pt ca au venit clienti nemti multi si ne-au scos pe noi de la hotelul Marina Beach si nu vroiau sa ne repartizeze nicaieri.

Tot cei din tara ne-au rezolvat si au insistat sa ne cazam macar in Duni, ca sa nu ne trimita la Nisipuri, Pomorie sau alte statiuni, avand si copilul mic cu noi. In final, dupa 2 ore de stat la poarta, ne-au repartizat la alt hotel mult mai slab si departe de plaja.

Alti amici ai mei nici nu au mai avut loc in Duni, si i-ai trimis in Elenite, o statiune la 80 de km.

Sunt neseriosi si impertinenti. Noi am fost al 4 -lea an in Bulgaria, dar acesta a fost cu siguranta ultimul. Le-am umplut buzunarele si acum nu mai sunt buni romanii, se folosesc de banii nostri din martie pana in vara si apoi iti zic "Pardon, nu aveti rezervare! ". Rusine sa le fie.

Am mai auzit povesti asemenatoare si despre alte statiuni, ca de exemplu Albena, ceea ce inseamna ca aceasta atitudine este repetitiva. Ei profita de statiunile care sunt dorite, fac rezervari mult peste numarul de locuri si apoi isi populeaza tot litoralul prin aceste repartizari ulterioare, pentru ca o data ajuns acolo, in concediu fiind, e clar ca accepti orice si nu te mai intorci acasa. Esti la mana lor.

Sunt speculanti asa ca aveti mare grija unde alegeti sa va relaxati.

Trimis de iustina25 in 04.08.10 10:18:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Kaliakra

VIZUALIZĂRI: 4117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iustina25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterXY*
    [04.08.10 10:27:40]

Totusi in cele din urma inteleg ca ati fost cazati la Belville. Ne poti da unele informatii despre hotel/camere/restaurant/masa, cateva argumente care sa sustina notele oferite pentru acest hotel?

Corina70
    [04.08.10 10:37:16]

problema voastra a fost agentia sau touroperatorul bulgar, prin intermediul caruia agentia din romania v-a facut rezervarile; chiar daca romanii au fost corecti si au virat banii, cateva agentii din Bulgaria (printre care si faimoasa Solvex) au "uitat" sa plateasca rezervarile la Duni...

si nu mi se pare corect sa depunctezi aiurea un hotel, pe baza celor descrise de tine, afirmatii care nu au legatura directa cu cazarea, mancarea, plaja si piscina, etc.

Visan125
    [04.08.10 12:34:54]

Este clar, iustina 25 a avut un concediu ratat in Bulgaria si punctajul acordat de ea reflecta aceasta. Totusi, pana nu este clar stabilit daca vina apartine hotelului sau vreunei agentii de turism, mi se pare ca depunctarea serviciilor este exagerata, dar nu neaparat nemeritata.

geosler
    [04.08.10 21:08:47]

La fel am patit si eu si din acest motiv nu voi mai merge la Duni. Sigur ca fac ce vor acolo si asta numai cu romanii pentru ca stiu ca oricum nici agentiile de la noi si nici turistii nu le cer depagubiri. Nu cred ca pot sa-si permita sa procedeze asa cu nemtii sau cu altii din vest pentru ca sigur le vor plati penalitati.

Singurul lucru pe care il pot face romanii consta in alegerea vacantelor in alte locuri, eu unul asa voi face si in nici un caz nu voi mai plati pentru Bulgaria

cu 6 luni inainte voucherul fie el si prin early booking.

Un vot pentru review si i-ti inteleg supararea, dar totusi asta nu trebuie sa se reflecte in punctarea hotelului.

Corina70
    [05.08.10 09:27:49]

doamnelor, domnilor, cu riscul de a ma repeta, spun din nou : problemele de overbooking sau rezervari anulate pe ultima suta de metri au fost in mare parte din vina agentiilor/touroperatorilor bulgari. ca au fost si agentii "neserioase" din Romania, si asta e adevarat.

eu pot sa ma numar printre cei norocosi, agentia din Romania de la care am luat sejurul a fost serioasa, rezervarile facute prin intermediul agentiei din Bulgaria au fost ok, am fost pe listele celor de la hotel, de la intrarea in resort, iar formalitatile de cazare au durat 10 min pentru 2 familii; nu s-a pus nici-o clipa problema mutarii la alt hotel decat cel la care aveam rezervari, sau in alta statiune, cum au patit altii.

asa ca sunt si cazuri fericite, nu mi se pare corect sa depunctam un hotel pentru problemele generate de agentiile de turism...

dianas*
    [16.08.10 17:14:51]

totul tine de agentie! noi am vrut la Marina Beach, dar cei de la agentie ne-au spus clar ca nu se complica. inainte de a ne da un raspuns au sunat in Bulgaria si abia atunci au spus ca nu se poate decat la Belle ville, nici macar la Pelican. spun asta in conditiile in care am fost si la Marina Royal cu un an inainte, tot prin aceeasi agentie, fara sa fie probleme cu rezervarea. deci, totul tine de cat de serioasa este agentia prin care faceti rezervarea. La noi totul a fost perfect, din prima clipa pana in ultima. Este a treia oara cand mergem la Duni si sigur o sa mai revenim! Am fost cam in toate statiunile din Bulgaria, dar nimic nu se compara cu Duni. Chiar daca platesti putin mai mult (fata de alte statiuni, dar fata de altele mult mai putin) totul isi merita bani. Ai tot ce vrei: de la liniste, odihna la distractie, etc. Bine, totul depinde si de felul in care stii sa iti faci un concediu placut.

fanespoitorul
    [18.04.12 21:08:17]

@iustina25

De Paste - 2012, am fost in Albena la Kaliakra superior. Eu am rezervat pentru noi si inca 2 familii la o agentie, restul de 8 familii au rezervat la o agentie de apartament cu un singur angajat care era si patron . Am intrat cu totii la receptie. Pentru rezervarile facute de mine, ne-au dat la superior, pentru ceilalti le-a dat la standard. Nu au apucat sa se duca in camere caci le-a verificat inca odata voucherele si le-au dat cartele pentru superior. Eu cred ca tine si de agentia din Romania. Cunosc persoane care au plecat in Turcia si nu puteau sa se mai intoarca. Le-a trimis Guvernul Romaniei un avion Tarom ca sa-i aduca in tara, asta dupa ce au dormit o noapte pe unde au apucat.

Corina70, dianas*, fanespoitorul, geosler, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Belleville Hotel: