ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2008
ÎNSCRIS: 14.09.08
SEP-2008
[?] AD. + 15 COPII

Merită toţi banii

Pentru o familie cu copii, care vrea linişte şi nu discoteci, este grozav.

Pe primul loc ca impresie aş pune amplasamentul. Pavilioanele se află într-o grădină superbă, foarte bine îngrijită, cu palmieri, măslini şi alte (pentru noi!) ciudăţenii, iar din balcon, dacă ai norocul pe care l-am avut noi (cameră la etaj, pe colţ, pavilionul dinspre mare), ai o privelişte, mai ales la asfinţit, grozavă.

Turiştii sunt cam două treimi români (tineri), iar restul sunt majoritatea nemţi (bătrâni).

Bucătăria este foarte bună, fără a fi excepţională. Nu găseşti fructe de mare - deşi în Grecia acestea nu sunt scumpe - dar ai de unde alege. Bufetul suedez este suficient de variat ca, într-un sejur de o săptămână, să mănânci în fiecare zi altceva. O notă proastă pentru băuturile de la cină, care se plătesc, inclusiv apa, iar preţurile sunt cam mari - o bere la orice tavernă este 2 euro, iar aici 3 euro.

Personalul este corect şi destul de prompt, dar se mai întâmplă şi mici gafe - de ex., să ţi se ia farfuria cât timp eşti plecat după ceai sau cafea, deşi îţi mai rămăseseră două îmbucături nemâncate (!).

Camerele şi balcoanele sunt mari, iar curăţenia este cu adevărat impecabilă.

Există un loc de joacă pentru copii, o masă de ping-pong şi una de biliard, iar alături de piscina mare mai este una de 3*3 pentru copii.

Plaja este cam la 5 minute de hotel, are nisip bun şi este amenajată cu şezlonguri şi umbrele - moca(!). Nu există toalete pe plajă, iar în loc de duşuri găseşti din loc în loc câte o ţeavă cu robinet şi cu un furtun lung, dar fără scurgere, astfel că apa se duce pur şi simplu în nisip... Apa mării este incredibil de limpede, iar la doi metri de mal, cu apa până la glezne, vezi peştişori înotându-ţi printre picioare!

Pentru masa de prânz sunt taverne lângă plajă, unde mâncam, 2 adulţi şi 2 copii, cu vreo 30-35 euro, inclusiv obligatoria salată grecească, sucurile copiilor şi retsina -un vin grecesc specific. Sfat, fără legătură cu topicul - dacă sunteţi în Grecia, mâncaţi mâncare grecească, fraţilor, luaţi ceva specific, că antricot de porc cu cartofi prăjiţi găsiţi şi acasă. La fel cu băutura - vă recomand retsina în loc de bere, mai ales că e la acelaşi preţ.

Una peste alta, a fost super, a trecut de parcă nici n-a fost şi, la banii pe care i-am dat, eu zic că am primit destul. Aviz celor care ţin la siluetă - orice aţi face, tot o să puneţi ceva pe voi!

Trimis de sv04eoy in 14.09.08 08:09:59

VIZUALIZĂRI: 1970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sv04eoy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon la asfintit
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[24.02.09 10:32:32]

O singura problema am si anume acest hotel nu este in statiunea Nea Moudania/Dionisiou.

Am vazut ca la numele hotelului scrie in paranteza Psakoudia,dar daca cineva cauta dupa zona si nu stie va gasi acest hotel listat unde nu exista.Iar din Nea Moudania pana in Psakoudia sunt cca.20 km.

[24.02.09 11:24:50]

Sunt chiar bucuros de asemenea feedback, Tanyla. Unde crezi ca ar fi bine sa-l incadrez?

[24.02.09 15:06:19]

Psakoudia nu cred ca exista creata ca si zona,cum nu am gasit nici Gerakini .Eu am incadrat o postare pentru care nu am gasit creata zona la "alte zone".Acum nu stiu daca zic bine...

[24.02.09 16:23:07]

Pot sa le creez, nu-i o problema [de fapt GERAKINI m-ma gandit mai demult sa o adaug].

Nu as vrea insa sa adaug fiecare sat/orasel ca si statiune separata, s-ar ingreuna mult cautarea. Tot asa cum in Turcia zona Kusadasi include alte cateva zeci de localitati de pe o raza de aprox 30 km, m-am gandit ca si aici in Grecia sa indic reperele geografice cele mai importante, iar acolo unde hotelul nu este din chiar in "centrul" indicat, sa scriu in paranteza localitatea unde e situat... Mi se pare un compromis rezonabil.

Intrebarea mea, daca ai fost cumva acolo, in PSAKOUDIA sunt multe hoteluri / vile / pensiuni [pretabile sa figureze pe site]? Daca rsp e DA, o sa-i dedic o "zona" separata; daca in schimb sunt [foarte] putine, va ramane cum e acuma...

[24.02.09 16:39:57]

Am fost la Philoxenia.Este un satuc,nu cred ca merita ''aglomerarea''.Poate sa ramana foarte bine ca si Gerakini la "Alte zone" sau Sithonia si gata.Acum daca stau sa ma gandesc ,cred ca fiecare potential turist poate da macar un search pe Google Earth sa stie pe unde va merge,pentu ca se stie clar ca agentiile de turism nu sunt chiar asa de exacte .

[24.02.09 16:50:18]

multam fain, Tanyla.

pisicika
    [04.04.09 21:18:45]

buna seara,

Multumim fain de datele exacte si prezentare, as dori sa stiu daca putem sta (ca la noi la tara! ) pe nisip sau este musai sa luam sezlonguri si cat costa, pe zi? pe ora? cum se inchiriaza?

sv04eoyAUTOR REVIEW
    [02.05.09 18:37:49]

Pt. pisicika: După cum am scris şi în comentariu, şezlongurile şi umbrelele sunt gratis -le găseşti la sosirea pe plajă, gata amplasate. Bineînţeles, este ideal ca acolo să rămână şi la plecare!

Pt. webmaster: Şi eu cred că Psakoudia este o locaţie prea măruntă pentru a merita propria zonă. Este suficient Sithonia.

pisicika, sv04eoy, Tanyla
    Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: