ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 17 ani

Pentru nepretentiosi

Pentru ca drumul spre Corfu ni se paruse interminabil la dus am hotarat sa facem un popas la intoarcere si am ales ca locatie Paralia Katerini unde prin bunavointa colegului nostru @pepsi70ro am beneficiat de cazare la Hotel Atlas.

Ca pozitionare hotelul se afla pe prima straduta paralele cu strada care merge de-a lungul plajei, la cca 100 de metri de intersectia cu strada principala care duce spre aleea pietonala cu magazine din centru statiunii. Un minus care persista peste tot in PK este lipsa parcarilor, sa parchezi un bus ca cel cu care eram noi dureaza si cu chiu cu vai am gasit undeva la vreo 500 de metri un loc. In fine, domnisoara de la agentia din PK unde vorbise pepsi ne-a asteptat chiar daca am ajuns mai tarziu, adica in jurul orei 8. In hotel se intra din strada principala printr-un hol care tine loc de receptie. Noi am avut o camera tripla la parter imediat dupa biroul unde statea receptionistul.

Accesul in camera se face pe baza de cheie, ca sa pornesti curentul electric ai atasat la chei ditamai cartela metalica (cred ca era si pe post de arma alba), pe acelasi lant de chei ai si una ptr accesul in hotel pentru ca la ora 12 se inchide usa de la intrare. Cum intri ai un holisor de cca 1, 5 m lungime unde se gaseste si o chicineta si frigider pe care noi nu le am folosit dar era dotat corespunzator cu oale, tigai, farfurii si toate cele. In stanga o usa de acces in baia micuta, cu cadita de dus facuta din gresie, fara perdea de dus, chiuveta destul de veche dar curata si vasul de toaleta.

In dreapta pe hol este usa de acces in camera... fara usa:)

Trei paturi destul de vechi dar confortabile si cu o lenjerie alba impecabila, un dulap cam hodorogit, prosoape ingalbenite de timp pe pat dar curate, un televizor micut suspendat pe perete. O mica masuta de toaleta care a vazut vremuri mai bune cu oglinda deasupra sta in sir cu televizorul. Usa de acces spre balconul mic care da in curtea interiora e cam distrusa, probabil de turistii precedenti dar linistea de pe terasa micuta unde poti savura o cafea sau lua pranzul face toti banii, unde mai pui ca este si umbra, si ai o masa cu scaune de plastic.

Cu toate ca era foarte cald afara am dardait de frig noaptea pentru ca nu am gasit nimic de invelit in afara de niste cearceafuri, deci puteti sa va dotati cu o patura cei mai frigurosi.

In fata hotelului este o mica terasa unde isi are sediu agentia de la care am inchiriat camera, si la hotelul de alaturi care este lipit de Atlas poti servi masa, am vazut anunturi gen Cotlet cu cartofi si salata -5 euro, va imaginati ce surpriza ptr noi ca era diferenta uriasa comparativ cu preturile din Corfu. :)

Per ansamblu este o locatie modesta, curata, accesibila tuturor ca pret, cu putin efort o poti face ACASA pentru cateva zile. Bineinteles daca mergem pe principiul ca musai trebuie sa gasim ceva de carcoteala se gasesc destule:) pentru noi a fost de ajuns un pat curat, apa calda, si liniste, multa liniste...

Nu cred ca as opta pentru PK ca destinatie de vacanta, este mult prea aglomerat si "centru comercial" pentru gustul meu, bineinteles depinde de imprejurari si de anturaj. Pentru cei ce doresc sa ajunga aici, mergeti cu incredere, nu va mananca bau -bau:)

Voi atasa si niste fotografii cu locatia

Trimis de Sanziana in 03.08.10 23:34:50

VIZUALIZĂRI: 4020 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 usa principala la hotel Atlas

webmasterXY* [04.08.10 00:46:50] »

Au apărut şi pozele, enjoy.

adrian41 [04.08.10 06:25:54] »

si noi am fost acolo si ne-a placut, dar am stat la parter pe spate la camera 6, in fiecare dimineata aveam spectacol cu niste pisicute foarte dragalase, totul a fost ok

webmasterXY* [04.08.10 07:00:29] »

@adrian41 poate gasesti timp sa ne impartasesti impresiile tale intr-un review propriu!

pepsi70ro [04.08.10 11:56:33] »

Rolul meu a fost extrem de mic in ecuatie, dar ma bucur ca s-a putut rezolva cu bine cazarea si ca v-ati simtit bine... si pentru ca ne-am intalnit (si) acolo!

Felicitari!

georgiana [04.08.10 12:03:56] »

E ok si pretul si daca era si curat, pentru o noapte de tranzit, ce mai vrei? 35 de euro camera tripla! Sa stii ca in plin sezon era asa de aglomerat, dar eu am trecut pe acolo in mai si-n septembrie si era chiar placut, nu era atata aglomeratie cum spui tu, dar... prea multi sarbi, parca!

Toata lumea ti se adresa in sarbeste si nu ca ma deranja, pentru ca ii stimez ca popor si stiu cat de cat si limba, dar... parca se duce din farmecul Greciei atunci!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [04.08.10 12:06:57] »

Eu ma mir ca ati gasit aici, pentru ca ma asteptam sa fie plin de romani, locatia fiind inchiriata de o firma romaneasca pe tot sezonul. Aici a stat si mama mea un sejur in 2009 si nu a avut neplaceri sau comentarii negative la adresa cazarii.

Sanziana [04.08.10 15:04:17] »

Georgiana draga, mergeam prin marea de oameni si o invatasem pe Diana sa intrebe in engleza in Corfu cat costa, si ramanea pustoaica blocata mereu cand intreba How much? i se raspundea: " pretul e pe eticheta!" , peste tot inclusiv la restaurantele unde am mancat ni s-a vorbit in romaneste, dupa ce au mancat baietii am tinut sa mergem la un restaurant cu specific pescaresc de pe faleza unde imi spusese Ovidiu si era un ospatar... din Romania.

Si daca am vazut ca suntem ca la noi acasa si cum nu se cuvenea sa mergem cu bani inapoi acasa am parcat baietii somnorosi in camera si eu cu Diana si inca o tipa din grupul nostru ne-am gandit sa mai prospectam piata la miezul noptii. Din 2 in 3 magazine rasarea mereu cate un vanzator sau vanzatoare romanca si ne mai facea un mic disccount. Concluzia? Naspa la PK pentru simplul motiv ca se transforma vacanta mult asteptata intr-o goana nebuna dupa cumparaturi si nu e bine pe criza asta.

georgiana [04.08.10 23:02:19] »

Si eu am o prietena de aici din oras, care e vanzatoare acolo, la un magazin de bijuterii in Paralia Katerini, de aceea mereu preferam cazarea de tranzit acolo, sa mai stau si cu ea un pic, macar o data pe an! Si sa-mi mai imbogatesc colectia...

dorgo [28.08.10 13:24:08] »

Felicitari!

Sunt cu ochii pe Paralia de unde am auzit ca se face o excursie si in Skiatos, locul unde a fost filmata "Lagua albastra" si Corfu, unde la anu' vreau sa fiu nu numai cu ochii ci si cu restul trupului, urmaresc tot ce scrieti, in curand, din Octombrie incep ofertele cu discount de 15% pentru aceste doua destinatii dar si pentru altele.

adrian41, dorgo, georgiana
Alte impresii din această RUBRICĂAtlas Aparthotel: