ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 26.06.10
    JUL-2010

Sub orice critică

Nu mai e deloc ce-a fost!

Daca pana acum il laudam si spuneam ca ma voi intoarce cu drag, anul acesta ne-am schimbat total parerea si am plecat foarte dezamagiti si... bolnavi.

Am platit 144 ron pe o camera cu 3 paturi, facandu-ne reducere de la 160 ron (10%) pt ca suntem clienti fideli. Adica... am fost. Am primit si un card de reducere, dar il putem arunca... sincer. Domnisoara de la receptie ne-a lasat sa alegem intre o camera cu pereti din lemn si una cu pereti normali. Apoi am observat in cartea de impresii ca inaintea noastra trecuse pe acolo si Elena Udrea (oare ea ce impresie si-o fi facut? )

Asadar, camerele... praf prin colturi, clei atarnat de tavan in 2 locuri (la inceput am crezut ca sunt bomboane topite dar cred totusi ca era clei curs din lemn), lenjeria parea folosita si inainte (nu bag mana in foc, dar daca o fi fost tot cineva care a dormit tot o noapte, nu cred ca s-au obosit s-o mai spele... adica se vede cand o lenjerie e folosita si cand e spalata). A, si frigiderul... oare unde era? Probabil s-a mers pe varianta ca anul asta putem raci bautura lasand-o pe balcon?

O alta problema si cea mai mare... adica cea care ne-a imbolnavit a fost mancarea: nu am inteles inca ce s-a intamplat anul asta cu ei. Ne-au dat mancare veche (ficateii negri se zobeau), decongelata (cu miros specific) si reincalzita si au recunoscut asta, asa ca salata de vinete nici n-au trecut-o in nota de plata. Era execrabila. Friptura la fel de decongelata, iar orezul avea crusta deasupra. Ni s-a spus ca s-a schimbat bucatarul, dar in halul asta?

In zilele urmatoare am zacut din cauza durerilor cumplite de stomac, ba chiar era sa ne intoarcem acasa. Unde pui ca am dat si 60 de lei pe toata mancarea? Suntem total dezamagiti.

Trimis de Simonaaa* in 03.08.10 21:49:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORSEC.

VIZUALIZĂRI: 2598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simonaaa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere din balcon
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 EUR pe cameră

roxxie
    [04.08.10 00:27:25]

Imi pare rau sa aud asta. Si noi cand mergeam la Borsec ne cazam mereu la aceasta vila si chiar apreciam eforturile depuse in acea zona cu un potential imens dar lasata din pacate in paragina. Chiar ii laudam pt curajul avut de a deschide o pensiune atat de frumoasa in acea oaza de verdeata cu mult aer curat si sanatate pura. Iar mancarea la restaurant era intotdeauna gustoasa si proaspata.

Pacat ca a scazut calitatea serviciilor, statiunea asta imi va ramane mereu la suflet, ma intristeaza enorm starea de degradare in care e lasata si ca noi investim atatia bani in logo si campanii dar nu ne dam seama de cate putem face pt tara noastra.

Simonaaa*AUTOR REVIEW
    [04.08.10 09:39:21]

Ai dreptate roxxie, la noi a fost al treilea an cand am venit aici, din aceleasi motive ca si tine. Mergeam in Bucovina si ne abateam aici o noapte, cand ne intorceam tot aici dormeam. Anul asta am sunat inainte si ne-am rezervat camera, dar am gasit dezastru.

Asta este... din pacate toti isi vad propriile interese.

emilstatescu
    [23.08.10 18:33:17]

Tocmai m-am intors de la Borsec, dupa o saptamana, unde am stat la vila Riki. Merg in fiecare an de cel putin patru ori, mai ales in wikend la acea vila si sunt de-a dreptul revoltat de modul cum este balacarita vila. In afara de unele scurgeri usoare de rasina (doar e de brad scandura) nu pot fi de acord cu ce se scrie. Din cauza unor frustrari personale nu manjim cu noroi niste oameni care-si dau tot interesul sa te simti bine la ei. Recomand din tot sufletul, la toata lumea, sa nu se ia dupa aceste comentarii nefondate si jignitoare, atat pentru cei de la vila, cat si pentru cei ce se cazeaza acolo. Apropo pentru faza cu lenjeria murdara: de ce ati acceptat sa dormiti in ea daca ati avut dubii? sau va cam place sa dormiti in lenjerii straine si murdare?

alinutzza140*
    [23.08.10 18:50:49]

sau va cam place sa dormiti in lenjerii straine si murdare?

Acest comentariu este inutil si deplasat dupa parerea mea. Simona si-a exprimat parerea proprie pe care daca doriti sa o contestati puteti sa o faceti civilizat.

[23.08.10 19:05:19]

emilstatescu: remarca ta este deplasata si ar trebui sa-ti atraga automat un cartonas. Dar faptul ca esti nou pe site iti acorda (o singura data!) circumstante atenuante si ma rezum la un simplu avertisment.

Asa cum a scris si alinuzza140 mai sus, trebuie sa inveti, chiar la varsta pe care o afisezi in usercard, sa accepti pareri diferite de a le tale, eventual sa le combati folosind un ton si argumente civilizate.

Daca tot ai fostacolo, de ce nu scrii un review propriu, in care sa ne prezinti perceptia, parerile si mai ales notele tale? Cu cat mai multe evaluari (note), cu atat rezulta o parere "medie" mai relevanta.

Daca doresti sa o faci, poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI de imediat dedesubt.

Simonaaa*AUTOR REVIEW
    [23.08.10 21:33:58]

Daca v-ati uita mai bine, domnule emilstatescu, ati observa ca exista si o impresie buna de-a mea despre acest hotel (cu un procentaj de chiar 100%), semn ca nu a fost prima oara aici si ca n-am cautat sa-i manjesc imaginea, ci doar sa spun ce conditii am gasit dupa un an.

Ca om fi nimenit noi mancare veche, ca nu mai aprovizionasera demult, ca nu au schimbat lenjeria, asta a fost ghinionul nostru si, probabil, norocul dvs ca ati nimerit mai bine. Pentru mancarea pe care am gasit-o, consideram ca am fost cu capul pe umeri ca n-am chemat Protectia Consumatorului, mai ales ca ospatarul a recunoscut ca mancarea era veche.

Iar la ora 6 seara, dupa un drum obositor de 9 ore, de la Bucuresti pana la Borsec, nu cred ca ii mai arde nimanui sa conduca pentru a cauta un alt loc de cazare; poate doar in conditiile in care e cu adevarat jegos. Ceea ce n-am afirmat in impresia de mai sus. Imi cer scuze daca am jignit pe cineva; asta a fost parerea mea, asta am gasit eu si nimic nu mai poate fi schimbat.

emilstatescu
    [24.08.10 20:33:16]

Doamna Simona, cer scuze pentru aciditate, dar nu vreau sa folosesc acest site pt polemici! Daca doriti sa dezbatem problema Borsec va rog sa ma contactati pe emilstatescu@yahoo. com, daca nu, nu.

Qvadratvus
    [22.05.11 23:52:11]

În esenţă problema cu pensiunea respectivă este că pur şi simplu acum s-ar putea să nu mai prea aibă clienţi, astfel neputînd economic să menţină standardul dorit. Ieri de exemplu (şi era sîmbătă!!!) nu era nimeni cazat. Am ajuns acolo după amiază cercetînd oferta de cazare. La recepţie ni s-a spus că putem lua camere numai la etajul 3, fiindcă la nivelele celelalte "se lucrează" (în exteriorul pensiunii nu se vedea nimic în acest sens şi nici pe holuri ....). Aveam nevoie de cel puţin 4 paturi, preferabil 5. Întradevăr, camera de 3 paturi era 140 RON şi cea de 2 paturi 100 RON (deci total 240 RON), numai că era frig şi umed înăuntru, iar restaurantul era închis pînă la mijlocul lui iunie (afirmativ pentru noi ar fi făcut masa).

Oricum, nu am dormit acolo, dar concurenţa celorlalte pensiuni mai mici este zdrobitoare, am stat în condiţii decente la o altă pensiune unde pentru un apartament cu 2 camere (5 paturi în total), bucătărie (cu aragaz pe butelie şi frigider), baie şi un mic holişor am dat 120 RON pe ziua de cazare. Ideea e că sunt acum multe pensiuni deschise acolo faţă de anii trecuţi, dar fluxul de turişti încă se menţine redus.

Idem, acum pînă să ajungi la Riki treci de alte 2 restaurante în centrul staţiunii, dintre care unul e chiar destul de ok.

alinutzza140*, emilstatescu, Qvadratvus, roxxie, Simonaaa*
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Riki: