ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
ÎNSCRIS: 03.08.10
JUN-2010

Cred ca am avut asteptari prea mari

Hello,

In iunie am fost impreuna cu alte 3 familii in acest hotel. Vacanta o book-aisem din februarie, beneficiind de o reducere de 20%. Zborul a fost cu Tarom, a decurs totul minunat. Nu intirzieri, nu probleme cu transferul (a durat cam 45 de minute, dar nu te plictisesti ca e dragut peisajul si piticii au prestat la PSP). La hotel noi am primit camera imediat, insa prietenii nostri au avut vreo ora de asteptat.

Am avut camera seaview, dar marea se vedea un pic intr-un colt pentru ca resortul este imens.

Camera era destul de mare, dar n-am avut extra bed (desi era trecut pe voucher), ci o canapeluta cu asternut si perna. In schimb patul matrimonial a fost imens, am dormit linistiti toti 3 in el (copilul are 7 ani).

Baia ok, dar nu m-a dat pe spate. Niste halate de baie ultra folosite si ultra rupte, papuci, pe care nu i-au schimbat niciodata, cosmeticele ieftine (nu ca ma asteptam la Bvlgari, ca nu-s atit de circotasa). Barul il umpleau zilnic cu bere, suc natural, fanta, cola, sprite si apa. Televizor normal, posturi numai turcesti, rusesti si nemtesti. Anul trecut la Royal Wings prindeam TVR International.

Plaja si marea din pacate nu prea au fost pe gustul meu. Mult pietris si multi bolovani. Fara ciupicei speciali nu prea te puteai aventura. Intrarea in mare este brusca, iar plaja foarte ingusta. Exista si ponton, dar nu ma intereseaza subiectul. In schimb peisajul este superb, iar marea mult mai limpede si mai frumoasa decit in Lara.

Piscina era destul de mare, dar o adevarata problema au fost sezlongurile. Noroc cu doua dintre fete din grupul nostru care se trezeau cu noaptea-n cap sa ocupe locuri. Tin sa le multumesc pe aceasta cale. Adevarul e ca eram si cam multi. Dar m-a scos din miniti faptul ca majoritatea ocupau locuri si la piscina si la plaja si evident nu-i suspectez de ubicuitate.

Locul de joaca pentru copii nu prea l-am frecventat pentru ca baietii nostri sint mai mari, dar parea dragut.

Toboganele erau intr-adevar un punct de atractie si copilului meu i-au placut mult. De fapt, d-aia am si ales acest hotel.

Mincarea in schimb m-a dezamagit. Ma asteptam la mai bine. Nu a fost nici un gratar si nici un rotisor, s-au axat mai mult pe mincare gatita: tocanita, dovlecei umpluti etc. Asta micu' al meu a mincat doar spaghete bolognese, niste peste, niste nuggets, cartofi prajiti, cereale cu lapte, piine cu unt si miere. Nu aveau cacao, de nesquick nici nu mai vorbesc. Ciudat! Si n-am scapat nici o secunda de atmosfera de cantina muncitoreasca si de mirosul specific. Prajiturile clasice, arata bine, dar nu prea sint bune, cam multe chimicale.

Amfiteatrul era inuntru, dragut, dar se vorbea numai in rusa de te si simteai in plus. Oricum invatasem pe de rost cintecele pentru copii.

In principiu a fost ok, dar cred ca resortul este foarte bun in special pentru familiile cu bebelusi sau copii mai mici, pentru ca este foarte mare si ai pe unde sa te plimbi cu caruciorul fara sa innebunesti.

Tot personalul pare intr-adevar plictisit si fara chef de viata. Probabil ca sint coplesiti.

Daca mai doriti amanunte, va stau la dispozitie.

Ca incheiere as vrea sa spun ca m-am distrat de minune, ca grupul de prieteni a fost super si ca daca vrei sa te distrezi, te distrezi, iar daca vrei sa circotesti, circotesi si la Burj al Arab, daca asa ti-e firea.

Trimis de getty75 in 03.08.10 21:46:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Am mai fost in Lara la Royal Wings si Limak lara.

VIZUALIZĂRI: 2796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (getty75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 96.00 EUR pe cameră

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [03.08.10 21:52:25] »

Bine ca ati reusit sa va distrati , restul sunt amanunte nesemnificative...

michaela_1961 [03.08.10 23:01:01] »

Foarte dragut review-ul, felicitari! Si la Rixos Lares am avut aceeasi senzatie de cantina pentru ca totul se prepara/servea in aceeasi incapere. Ai putea sa-mi dai cateva amanunte despre Limak Lara? Cum il cataloghezi fata de Sungate? Multumesc!

getty75 [03.08.10 23:25:09] »

Mie personal mi-a placut foarte mult la Limak Lara. Toboganele nu sint foarte spectaculoase, dar n-am ce sa le reprosez. Camera este mare, extra bed, dressing, plasma, terasa super aerisita, iar privelistea fara repros. Locuri la mare si piscina multe si libere la orice ora, mincarea foarte buna, gratar si rotisor in fiecare zi,personal amabil.

Halat in baie si papuci. Cosmetice Lux si Dove. Senzatia de cantina este mai putin prezenta si parca si turistii sint mai calmi si linistiti. Singurul lucru care nu m-a incintat in mod deosebit a fost amfiteatrul care nu era la fel ca cel din Royal Wigs, ci niste scaune asezate in forma de semicerc in fata unei scene. Daca nu te prezentai devreme, nu mai prindeai locuri asa bune. Nu prea l-am frecventat.

Dar am prestat bowling si jocuri mecanice la greu.

Il cataloghez mai sus decit Sungate din toate punctele de vedere.

Daca mai vrei sa afli ceva, cu mare drag.

michaela_1961 [04.08.10 08:38:38] »

Multumesc mult de tot! Anul acesta am fost in Lara si mi-a placut mult plaja si faptul ca este aproape de Antalya si de aeroport. Pentru viitor m-as orienta tot catre aceasta statiune, de aceea te-am intrebat de Limak de care auzisem numai lucruri bune cu ani in urma. As mai vrea sa stiu cum este intrarea in apa, vegetatia si piscina, asta asa, ca sa am o orientare, ca pana vara viitoare mai este mult...

getty75 [04.08.10 10:47:51] »

Poti sa mergi cu toata increderea. Intrarea in mare nu e prea lina, cam in 2-3 metri se adinceste, dar nu sint pietre, ceea ce e minunat.

Plaja, superba, nisip fin, loc de joaca pentru copii acoperit si cu jucarii (galetuse, forme, un tobogan, o casuta de plastic), sezlonguri multe si libere, vegetatia prezenta, dar nu e gradina botanica.

Mie mi-a placut. Stai linistita ca si eu culeg informatii despre hotelul in care vreau sa stam anul viitor, si anume Delphin Palace.

michaela_1961 [04.08.10 13:08:28] »

Am fost la Delphin De Lux Alanya si pot sa caracterizez prin 2 cuvinte acest hotel : fara cusur. Plaja era cu ceva pietricele si cam brusca intrarea in mare, dar in Lara nu vei avea acest inconvenient. Oricum, Delphin Palace este cea mai inspirata alegere, dar pe mine promotia de la Rixos Lares m-a tentat mai mult in anul acesta crizat. Copila noastra e mare, pe noi nu ne mai tenteaza facilitatile ptr. copii, dar stiu ca Delphinul este locul ideal ptr. ei.

Cat mai multe concedii reusite si daca pot sa-ti mai spun ceva despre Delphin in general, o fac cu placere ! Merci pentru informatiile referitoare la Limak.

getty75 [04.08.10 14:00:12] »

Multumesc din suflet pentru urari. Copilul nostru are 7 ani si auzisem numai de bine de Delphin Palace. Ma bucur ca imi confirmi si tu acest lucru. Tot promotia m-a facut si pe mine sa aleg Rixos Sungate, dar una peste alta nu-mi pare rau ca "am fost acolo".

razvancostache* [15.09.10 12:09:14] »

Nu sezlongurile, plaja, mancarea sau restaurantul sunt problema: mai sunt alte 4 rest. gratuite unde poti manca la orice ora, chiar si chinezesc etc... sunt altele: internetul cu bani, cardurile de la camera care nu mergeau si tot trebuia sa le resetezi, promisiuni de servicii neonorate-pur si simplu cel caruia te adresai uita (la masa, la aclub, cam peste tot s-a intamplat o data), lifturile din cladirea principala cu un display unde m-am lovit de fiecare data, lipsa AC la et 8, in lift... si sunt si posturi TV romanesti: PROTV si TVR dar si in En, FR etc... cu bani multe altele etc

dorgo [19.12.10 08:55:21] »

Ai surprins esenta uni sejur reusit... te poti simti bine cand esti in gasca si la un motel din Paduchetii din Deal sau la cort in camping la mare si poti sa nu te simti bine cand esti singur la un hotel Hilton din lumea larga...

Si eu merg pe early-booking cu reducere 20%, dar in anul acesta mi s-a spus pe la agentii turistice ca e criza si s-ar putea ca sistemul deocamdata sa dispara...

getty75 [20.12.10 08:35:07] »

Multumesc pt. aprecieri si urari! Asemenea si tie.

Nu ma las batuta. Sigur gasesc vreo oferta.

rodica p [19.05.11 11:39:17] »

Multumesc mult pt. raspunsul detaliat. Acum am citit si despre sungate. M-a convins sa nu-l aleg. Banuiesc ca de pe pontonul ala stancos nu puteai sa te "arunci" in mare, ma rog sa faci baie.

Acum am ramas cu dilema Royal Wings sau Delphin de Luxe.

dorgo, getty75, michaela_1961, razvancostache*, rodica p
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Sungate Resort [Beldibi]: