ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
ÎNSCRIS: 26.03.09
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 8.5

Exista si turism ieftin

Este pentru prima data cand mergem mai sus de Cheile Gradistei. Pentru noi, Moeciu se termina acolo.

Facand rezervare prin telefon, am descoperit mergand inca 5 km dupa Cheile Gradistei, o localitate de vis: de-o parte si de alta a drumului - pensiuni care mai de care mai frumoase, cu foisoare si locuri de joaca pentru copii, iar in spatele acestora muntele, care se inalta semet si este acoperit de multa, multa verdeata...

Cautand pe internet o pensiune care sa aiba si restaurant am dat de pensiunea Sorina, care oferea cazare in camera dubla de 55 lei si camera tripla cu 60 lei. Un pret excelent pentru zona... si ne-am zis ca nu poate fi chiar atat de rau... ne trebuia o camera decenta doar pentru o noapte.

Pensiunea Sorina se afla pe partea dreapta a drumului, aproape de terminarea localitatii Moeciu de Sus, pe strada Valea Popii. Nu este greu de localizat deoarece in fata ei se afla un panou mare in care-si fac reclama.

Pensiunea are de fapt trei cladiri, noi stand in cea de la strada. Ne-am cazat imediat, in camerele de etajul intai (am fost doua familii) : o camera avea un pat matrimonial si un fotoliu-pat, alta avand patru paturi de o persoana. In camera erau: 2 tabureti, o masuta cu pahare, televizor si un dulap. Fiecare camera avea baie proprie (micuta) cu cadita de dus. In bai am gasit prosoape albe si curate (pentru fiecare persoana), sapunuri si hartie igienica.

Paturile erau acoperite de lenjerie curata, din bumbac (nu grofata - am oroare! ) si cate o patura (necesara la munte! ).

Ferestrele la geamuri erau termopane, dar care nu estompau in totalitate muzica de la pensiunile vecine...

Pentru cina am rugat proprietara sa ne pregateasca din meniu pentru fiecare altceva, ne-am fixat ora de masa si am plecat sa admiram Moeciul...

Dupa o ora de hoinareala ne-am intors infometati, pretul platit pentru cina fiind de 73. 5 lei pentru 6 persoane! (pastrav prajit cu mamaliguta - 13 lei, piept de pui cu mujdei - 12 lei, tochitura - 10 lei, snitel de pui cu cartofi prajiti - 14. 5 lei, bulz cu branza de burduf si ou ochi - 2 portii x 9. 5 lei, 2 beri Ciucas x 2. 5 lei). A doua zi la micul dejun am servit omleta cu sunca - 5 lei, ochiuri simple - 4 lei, clatite cu dulceata de afine - 5 lei, papanasi cu dulceata de afine (o bunatate! ) - 6 lei, cafea expresso - 2. 5 lei, apa plata - 2 lei.

Cum vi se par preturile, pentru o localitate turistica cum este Moeciu?

Mentionez ca pensiunea are loc de parcare in curte si posibilitate de gratar.

Concluzia: exista si turism ieftin, depinde de pretentii...

Trimis de corinne in 03.08.10 14:56:18

VIZUALIZĂRI: 2916 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panou ce va invita la Pensiunea Sorina

biancuta
[03.08.10 15:56:47]

Pare o pensiune buna, avand in vedere pretul!

cosminp
[04.08.10 09:53:46]

am vizitat si site-ul pensiunii si impreuna cu informatiile din impresiile tale se pare ca merita, cu toate ca pe site nu gasesti prea multe informatii.

in care camera ai stat, daca poti sa-mi spui? ca ai pozat mai multe camere si ma intereseaza aceasta locatie.

care sunt posibilitatile de distractie pentru copii? ceva leagane, tobogane, etc.

celelalte pensiuni din zona cum vi s-au parut? impresii mai bune sau nu.

chiar si preturile la mancare sunt bune

corinneAUTOR REVIEW
[04.08.10 10:10:21]

Noi am stat la camera nr. 2, cu cele 4 paturi (eram doar 3 persoane). Proprietara pregatise camera pentru un grup de copii care trebuia sa soseasca dupa noi, luni dimineata. Era un pic inghesuiala, d-na a spus ca daca ne deranjeaza ne scoate patul care era in plus, dar noua ni se parea prea mare deranjul...

Cand am facut fotografiile camerele nu aveau turisti in ele si fiind primii sositi puteam sa alegem ce camera vrem.

In camera nr. 1 au stat cumnatii nostri si noi am vrut sa avem comunicare pe balcon cu ei, asa ne-am ales camera 2.

Nu am vazut leagane si tobogane pentru copii... (poate aveau in curte mai in spate)

Pensiunea nu exceleaza in lux, dar este curat si ai strictul necesar...

In cladirea din poza 4 (nu am vizitat-o) mi-a spus proprietara ca are la parter un salon pentru servit masa, iar la etaj sunt 5 camere duble. Este o cladire mai noua si cred ca conditiile sunt si mai bune, la acelasi pret. (55 lei camera dubla)

Am intrebat de ce nu ne-a cazat acolo (oricum cred ca era plina) si ne-a spus ca singurele camere triple le are in cladirea din fata.

Nu stiu sa-ti recomand alte pensiuni, caci n-am fost, dar iti recomand Moeciu de Sus.

cosminp
[04.08.10 10:15:43]

@corinne, multumesc.

magdalena
[19.12.10 08:27:52]

Eu am fost la Cheile Gradistei, dar nu m-am dus mai departe de ele...

Chiar arata ok pensiunea, tinand cont ca eu am doi copii, se pune problema unde ne-am putea caza toti patru, in general, in ultima vreme trebuie sa "vanez" numai apartamente care sunt destul de scumpe!

Catalin S.
[05.09.11 05:53:11]

Din experienta mea cu acea zona, am ajuns la concluzia ca localnicii din Moeciu De Sus sunt un pic cam ciudatei. Mai citisem una-alta pe net dar nu credeam. Pana de curand mergeam in Bran sau Moeciu de Jos, eventual Simon...

Textul a fost postat ulterior ca review de sine-statator aici

[05.09.11 06:45:34]

@Catalin S, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

Catalin S.
[05.09.11 07:15:50]

Multumesc. Am preferat totusi sa postez "ca ecou" nu ca review nou deoarece nu am vrut sa aglomerez sectiunea cu doua subiecte similare. Ce-i drept, mesajul meu nu s-a vrut unul PRO Pensiunea Sorina ci mai degraba o usoara nemultumire.

Strict legat de review nou, am facut-o si p-asta dar pe alta sectiune, despre alta locatie, alt hotel, etc.

biancuta, Catalin S., corinne, cosminp, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Sorina [Moieciu de Sus]: