ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
ÎNSCRIS: 20.03.08
JUL-2010

Greu pentru 59 ani!

Fiind cazat la Slanic Prahova am hotarat sa vedem si acesta frumoasa manastire. De la Slanic se trece pe langa Piatra Verde spre Teisani se intra in DN1A si in prima comuna spre Cheia, Homoriciu se face la stanga spre Schiulesti.

Am parcat masina intr-o parcare de la capul satului (3 lei - 1 leu ora) si am plecat pe jos pe un drum in mare majoritate prin padure de aproximativ 2 km. Aici am constatat ca se putea marge destul de bine cu masina pana in apropiere (erau multe masini parcate, chiar si microbuze), dar am sesizat ca drumul pe jos este o binefacere chiar si pentru noi, astia de varsta a - - ia. Din acest drum exista un indicator spre manastire pe care scrie ca se poate merge numai cu 4X4. Dupa o coborare abrupta de circa 200 m am ajuns la paraul Crasna pe care l-am trversat pe o punte suspendata pe cabluri (lata si bine ancorata, poate fi trecuta fara probleme si de cei mai fricosi) si am urcat pe o poteca amenajata pana la manastire inca aproximativ 200 m unde am ajuns cu plamanii in batista. Oricum a meritat, inauntru esti intr-o alta lume, parca esti in rai.

Totul este de bun gust, se vede o mana de gospodar. Am aflat ca ne puteam caza o noapte acolo (barbati cu barbati si femei cu femei, ceeace mi se pare OK) si ca putem lua o masa, ambele fara plata (o donatie pentru manastire insa este binevenita).

Am cumparat o icoana frumoasa din biserica si dupa o pauza de odihna am plecat inapoi. Fara sa fiu credincios in exces, am constat ca excursia, cu toata oboseala acumulata, a fost o binefacere pentru organism si spirit.

Recomand cu caldura.

Trimis de nnaaee in 03.08.10 13:04:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH].

VIZUALIZĂRI: 5254 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nnaaee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Coborarea spre Manastire

dannek
[03.08.10 14:54:45]

Se poate ajunge cu masina pina la manastire de acolo de unde este indicator numai pt masini 4x4 se merge innante dar trebuie sa fie timp frumos si masina sa ai baza pe ea.

Ma bucur ca ati descoperit aceasta frumoasa manastire!

Lacul cu nuferi albi l-ati descoperit?

nnaaeeAUTOR REVIEW
[04.08.10 08:04:42]

Eram atat de obosit incat am lasat pe altadata urcarea pe drum catre Manastire

dannek, nnaaee
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Crasna [Prahova]: