ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
AUG-2010

Miorita renascuta Ca-Jou (cafe journal)

PREFATA:

Intrebare: Ce face romanul cind nu mai are “lei”... ???

Raspuns: Schimba niste valuta (euro)

Intrebare: Ce face braileanul cind vrea sa fie cu familia si prieteni, fara sa fie deranjati de manelisti si persoane cu lanturi de aur precum lantul de la ancora vapoarelor...

Raspuns: Merge in Galati.

In Galati pe faleza sau la Ca-Jou (Cafe Journal) sau fosta Miorita.

Acesta este situat pe Str. Domneasca nr. 100 85bis la intersectie cu strada Garii care duce chiar la gara feroviara.

Dupa ce am infruntat cele 30 de grade Celsius fiind amiaza traficul era acceptabil, dar de cite ori merg in Galati aleg traseul cu cele mai putine semafoare, adica pe Faleza Dunarii.

Am ales acest drum si din curiozitate sa vad daca se mai observa urmele inundatiilor de anul acesta.

La prima vedere si din masina se pare ca urmele au ramas numai pe banda magnetica a televiziunilor.

Parca pe strada Portului se vad in zare saci de nisip asezati in sir indian, care aduc aminte ca au tinut piept apelor.

Nu mai spun ca la „Elice” este un adevarat santier in lucru care tipic romanesc parca nu se mai termina.

Odata ajuns pe strada Domneasca la umbra copacilor parca si masina rasufla usurata ca a dat de un pic de umbra.

Trecem pe linga semetul Hotel Galati care are camasa schimbata dar pe interior nu stiu daca s-a schimbat (in bine) ceva, pe dreapta se profileaza silueta modernului magazin Winmarkt Mall iar pe stanga cohetul parc Eminescu care ofera mangaiere somnului micutilor veniti la plimbare cu bunicii sau parinti.

La citiva pasi de parc se afla caldirea Universitati “Dunărea de Jos” din Galaţi, care este recunoscuta ca fiind o universitate de prestigiu.

Ea fiind si mai mare instituţie de învăţământ superior din sud - estul României, avand 15 facultăţi in componenta ei.

Agale mergand spre destinatie am intilnit tot pe partea stanga Teatrul Dramatic "Fani Tardini" Galaţi. Acesta poata numele celebrei artiste Fani Tardini Vladicescu.

Iar vis a vis se afla Palatul Administrativ unde se afla si prefectura Galati.

Palatul a fost construit după planurile arhitectului Ion Mincu, care este fondatorul scolii naţionale a arhitecturii româneşti.

Palatul iti incinta ochiul fiind o realizare de exceptie, avand pe frontispiciu un ceas care normal la fiecare ora ar trebui sa cinte fraze muzicale ale celebrului vals "Valurile Dunării", dar nu stiu daca mai este functional.

Si in Braila tot la ore fixe candva cinta si ceasul de la Prefectura Braila, dar probabil deranja somnul cetatenilor urbei si a incetat sa mai cinte.

Dupa acest preambul am parcat masina pe strada Garii linga o restaurantul Corso si am traversat la „Ca-Jou”.

Cum am pasit inauntru am simtit ca aerul poate fi respirat in tihna chiar si linga o limonada sau o carafa de vin.

Terasa este foarte aerisita cu mese aranjate cu grija cu spatiu intre ele suficient ca sa nu deranjezi pe ceilalti clienti.

Ospatarii misuna printre mese imbracati toti in aceeasi tinuta si oricind la dispozitia clientilor.

Ambianta este una de invidiat liniste si parca se aude o muzica in surdina dar foarte discret.

A venit rindul la facut comandat, meniul este foarte bogat si foarte diversificat.

Se poate comanda de la „Salata Caesar” pina la preparate din salau sau chiar si somon.

La capitolul bauturi paginile din meniu sunt chiar generoase, noi am ales un Merlot.

La dulciuri nu mai vorbesc a fost bucuria copiilor cind au auzit ce bunatati puteau comanda (bine ca nu stiau sa citeasca), diferite torturi, inghetate etc...

Eu am vrut sa incerc”Pui Bombay” si nu am gresit.

A fost preparat ca la carte si impreuna cu o carafa de merlot a rezultat o combinatie perfecta (parere personala).

Ceilalti au ales salau, vita cam din toate specialitatile ce erau prin meniu, interesante au fost lamiile oferite celor care au mincat peste, ele fiind invelite intrun material nu stiu daca gresesc ”tul” de am crezut ca sunt acele „marturi de nunta”. Aceasta avea rolul de a nu lasa samburi de lamiie sa cada in farfurie.

Preturile sunt accesibile vis a vis de calitatea serviciilor si ambianta oferita de local.

Citez din memorie ”Pui Bombay” 26 ron (gatit excelent), ” Salau Meuniere, cu sos si capere” 28 ron. (citez din memorie pentru ca nota de plata a achitat-o sarbatoritul, rolul nostru a fost sa comandam, nu am avut acees la ea).

Acum dupa ce ne-am delectat cu fel de fel de mancaruri si bauturi drumul spre casa este parca mai lung dar nu ca am merge pe un drum ocolit ci pentru ca ne conduc nevestele acasa!

Daca sunteti in trecere prin Galati si nu numai, nu ratati ”Ca-Jou” pentru ca nu stiti ce pierdeti.

Trimis de dannek in 03.08.10 12:57:05

VIZUALIZĂRI: 11396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 [Ca-jou] - Cafeaua servita aproape perfect lipseste paharul de apa

dannekAUTOR REVIEW
[03.08.10 15:20:20]

daca se poate atasa

click aici

multumesc

georgiana
[03.08.10 15:21:24]

Sa inteleg ca in Braila pe care mi-o amintesc eu din anii copilariei si adolescentei mele nu se mai poate sta linistit ,la un restaurant?

Ca trebuie mers in Galati??

Atunci e foarte trist...dar totusi sper ca tu ai vrut sa mergi aici neaparat !

La Ca-Jou,la Galati!

webmasterXY*
[03.08.10 15:24:10]

A venit si fondul sonor conform dorintelor autorului.

danait
[17.08.10 23:36:57]

@dannek, multumim ptr. aprecierile aduse orasului!

Galateanca,

danait

dannekAUTOR REVIEW
[18.08.10 09:43:06]

Multumesc dar chiar merita acesta locatie!

Diaura*
[23.08.10 21:42:56]

@dannek Uite cum vorba cu omul care sfinteste locul se adevereste inca odata.

Am fost si eu la acest restaurant, mancare buna nimic de zis, dar langa noi la o masa 5 doamne ( la varsta ma refer, doar ) singure si nefericite ......incercau sa iasa in evidenta " in cautarea fericirii " intr-un mod destul de vulgar.

Degeaba a incercat fiica mea sa imi spuna ca e o intamplare nefericita, a doua oara nu am mai vrut sa merg acolo.

[24.08.10 00:45:30]

relocat la rubrica 'Restaurante, terase, cafenele Galati'

ascent
[31.08.10 14:31:47]

Frumos povestit, frumoase poze ... deja mi s-a facut foame ... Un vot si din partea mea! Ar trebui sa te voteze toti galatenii pentru modul cum ai scris ...

gdanutza
[16.09.10 23:41:12]

Bravo, o braileanca vorbeste despre Galati si mai ales despre locatia in care-mi place sa merg cand am pofta de o salata buna si pe care v-o recomand , salata Paris si mai are un tort delicios cel cu nuci

djpedros
[26.02.11 17:48:58]

o precizare pentru cei care nu sunt din galati: nu stiu exact la ce numar se gaseste restaurantul, dar in nici un caz la 100. informatia e gresita pe toate site-urile numerele cu sot sunt pe cealalta a strazii iar la numarul 100 se afla city pub

Tourist66
[02.07.11 17:36:21]

ADRESA CORECTA ESTE:

Str. Domneasca nr. 85bis

dandana
[27.07.12 23:28:07]

Este unul din locurile preferate pentru luat masa in Galati.

Anul asta am testat pt prima data terasa. Mi s-a parut cam aglomerat/inghesuit dar nu deranjant.

Am mancat acolo in weekend la pranz si era plina terasa, cred ca am fost pur si simplu norocosi sa gasim o masa.

Mancare la fel de buna ca in anii trecuti, lucru mai rar sa se pastreze calitatea pe perioada indelungata.

Serviciul ireprosabil, si ce am observat nou fata de ultima vizita aici a fost coltul cu jucarii pt copii. O idee foarte buna pt ocupat tancii.

cristina.eu
[19.08.13 16:15:15]

Intr-adevar, e un loc placut si recomandat pentru bucatele sale. Si anul acesta isi pastreaza traditia: servire prompta, mancare foarte buna. Dar si specialitatile cu cafea sunt excelente, iar gama lor este larga. Mie una imi place foarte mult terasa, bine imprejmuita si umbrita, la care am ,,tras" de vreo patru ori in aceasta vara, in diverse momente ale zilei. Imi da senzatia ca sunt (un pic) in afara orasului/betoanelor. Am observat ca si preturile sunt ,,in matca", fara salturi spectaculoase fata de acum 2-3 ani. Poate au suferit mici ajustari, dar nesemnificative. Asadar, e de recomandat in continuare Ca-Ju, dar pentru week-end si pentru serile de vara e posibil sa aveti nevoie de rezervare.

ascent, cristina.eu, danait, dandana, dannek, Diaura*, djpedros, gdanutza, georgiana, Tourist66
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Galați? :

• pagină generată în 0.066632032394409 sec