ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Foarte nemulțumit

la PMM* = 56 USD

Vacanta de cosmar

In primul rand... ar trebui sa se modifice pe acest site numele hotelului, deoarece acum se numeste Sonesta Pharaoh... din 2007 sau 2008, numele s-a schimbat, hotelul fiind cumparat de lantul hotelier Sonesta.

Cu mare parere de rau va sfatuiesc sa nu alegeti Egiptul, decat daca sunteti pasionati de istorie, iar daca da, alegeti o perioada propice, cum este luna octombrie de exemplu, pentru a rezista sa faceti excursiile optionale pe care le doriti.

Acum sa facem un pic referire la hotel... din cate am inteles cel mai slab hotel de 5 stele dintre cele de acelasi rang din Hurghada... incep prin a spune k in camere miroase oribil, numai a insecticid. in ciuda acestui fapt, in fiecare dimineata ne trezeam cu un furnicar intreg in pat, in baie, in balcon (noroc k am avut spirt la noi sa ne stergem piscaturile). Tin sa mentionez k am avut camera la etajul 2 din cladirea de langa terenurile de sport. Intr-o alta zi in balcon am gasit o soparla... zi in care daca aveam usa deschisa, evident ca se caza si ea cu noi...

Aproape in fiecare zi cadea curentul... de doua ori imi aduc aminte sigur k a fost in timpul amiezii cand nu poti sta la plaja, si evident k te retragi in camera... dar surpriza... era mai bine pe plaja decat in camera... o alta data cand urentul a cazut a fost in timpul mesei de seara... la ei seara se intuneca in jur de ora 8, asa ca cina a fost pe intuneric. Mancarea este diversificata, mi s-a parut un pic mai buna in primele zile, in rest acceptabila (asta depinde de gusturile fiecaruia).

Plaja este ok, intrarea in mare se face de pe un ponton, apa super ok. Este mult mai placut sa stai la plaja decat la piscina, pentru ca este briza marii care face aerul mai respirabil. In acest hotel sunt foarte multe familii cu copii, care la masa fac o zarva totala.

Transportul in Hurghada... Sonesta Pharaoh este la periferia orasului... ultimul sau penultimul... dat fiind acest lucru pana in oras se fac aproximativ 20-30 de minute... va sfatuiesc sa aveti grija sa va intelegeti cu soferul la pret dinainte sa urcati... ei oricum vor incerca sa scoata mai mult de la voi... sa nu va mirati daca platiti inainte, pe parcursul drumului sa se arate foarte prietenosi iar cand ajungeti la destinatie sa va mai ceara banii inca o data... acolo totul este posibil... SFAT: nu dati mai mult de 10 lire/2 pers la bus. Mizeria din oras si agresivitatea de a te face sa cumperi ceva de la ei din magazin sunt insuportabile. Daca totusi va atrage sa faceti un mic shopping si sa targuiti cate ceva... negociati pana la mai putin din jumatatea pretului... daca nu va convine cat ati scos la un magazin, mergeti mai departe... peste tot se gasesc aceleasi lucruri...

Era sa uit... aveti mare grija in bus... ei conduc k niste nevrotici... noi in ultima seara am luat un bax de cateva zeci de sticle goale de plastic in plin, soferul a franat si a tras drepta de volan, dar nu a oprit pentru a se uita la masina sau ceva, ci a continuat drumul fara absolut nici o prolema, in timp ce noi eram amestecati in bus.

Daca vreti sa aveti civilizatie mergeti in grecia, turcia sau alte tari europene.

Trimis de simonici21* in 03.08.10 12:11:53
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simonici21*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.70 USD pe cameră

webmasterXY* [03.08.10 12:22:45] »

Actualizat in pagina tehnica a hotelului numele si am introdus si link-ul catre site-ul acestuia.

Multumim @simonici21!

simonici21* [03.08.10 23:25:22] »

cu placere... si zilele urmatoare promit sa revin cu poze recente, evident si cu poze cu furnici. imi pare rau k nu se pot posta si filmulete...

webmasterXY* [04.08.10 00:26:11] »

simonici21, se pot posta filmulete daca acestea sunt incarcate, in prealabil, pe youtube sau trilulilu

rsimona [20.06.11 10:57:35] »

Eu am fost la sfarsitul lunii ianuarie 2011; cazarea a fost foarte buna, desi am fost 2 persoane, am primit o camera de vreo 40 mp, pregatita pentru o familie cu 2 copii, adica un pat matrimonial si 2 paturi simple. curatenia era exemplara, tot timpul vedeai baietii egipteni la treaba, iar mirosul denota cel mai curat loc in care m-am cazat vreodata[nicaieri nu a mirosit asa curat si substante odorizante placute peste tot, in camera, pe holuri, pe vastele alei din parc]. E adevarat ca mi s-a spus de catre ghida noastra romanca ca e sub nivelul altor hoteluri similare din Hurghada de 5 stele.

Eu personal am avut un sejur foarte reusit. masa indestulatoare, desigur fara produse din porc si bauturi alcoolice[am avut demipensiune]

Este singurul hotel in care am vazut ca se face permanent curat. marmura din cladirea principala, unde este receptia, este slefuita regulat cu o masina speciala. Poate asa e in extrasezon, totusi era sfarsit de ianuarie, am prins debutul revolutiei acolo!

Marti fusese un protest mai violent in Cairo. Am asteptat sa vedem daca putem pleca miercuri noaptea spre Cairo, pe un drum de 9 ore cu autocarul; Am primit seara la 22 o. k. de la politia turistica si am plecat. Joi am vizitat Cairo si piramidele, totul a fost perfect. Vineri a reizbucnit protestul in Cairo, sambata am plecat acasa, conform programului.

Partea trista a fost dezorganizarea la adunarea turistilor din diferitele locatii, deoarece nu s-au anuntat cei care trebuiau sa-si continue sejurul inca o saptamana, si a trebuit sa-i culegem de pe plaja si sa-i anuntam ca e ultimul charter care se intoarce in tara, din cauza evenimentelor ce au debutat chiar atunci.

webmaster [20.06.11 11:08:20] »

@rsimona: nu ar fi ami fain sa scrii impresiile de mai sus ca un review distinct? Procedand astfel, evaluarea ta contribuie (prin notele acordate) la o medie mai reprezentativa a hotelului.

Poti folosi linkul de mai jos - ADAUGA IMPRESII NOI - pentru a initia un review nou din aceasta destinatie.

rsimona, simonici21*
    Alte impresii din această RUBRICĂPharaoh Azur Resort (ex Sonesta) :