ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2008
ÎNSCRIS: 20.07.08
SEP-2008

Ieftin nou si bun

Am stat la acest hotelas mic in perioada 5-7 sept. 2008 , am rezervat prin booking.com cu o seara inainte, iar pretul a fost de 20 E camera pe noapte cu mic dejun inclus.

Hotelul se afla in imediata apropiere a soselei catre Albena, pe dealurile Balchikului la 3-4 km de castelul binecunoscut. Hotelul este nou dat in folosinta in mai 2008 de unde si niste chestii ramase neterminate prin baie, adica mai erau locuri neumplute cu faianta sau nu aveau inca ventilatorul din baie montat, desi era un loc destinat acestuia.

Camera e super, desi micuta este echipata bine si arata super bine cu mobilier nou si frumos, pe jos au parchet laminat in camera si gresie pe hol si in baie.

AC nou LG, tv mic si suspendat, ceea ce nu-mi place deloc, care avea tvsat cu multe programe, dar numai tvri un program super pt cineva de 150 de ani.

In rest, 30 de programe vorbite in bg si 3-4-5 lasate pe limba lor, eng sau germana.

In zona nu exista nici o plaja. Albena e o solutie, la 10 km aprox, recomand plaja din dreptul hotelului Kaliakra, sau in Balchik, exista cateva pontoane si o plaja noua cu nisip extrem de mica cam 500 mp.

Revenind la hotel: personal f zambitor si cunoscator de engleza chiar mai bine ca noi (am gasit in Albena f multi vanzatori, ospatari care vorbeau romana, dar si cu stupefactie am constatat ca omul care facea clatite pe plaja imi dadea lectii la engleza). Terasa hotelului absolut superba cu o vedere frumoasa spre Albena.

Micul dejun poate fi evitat/sarit, fiind format din doua felii de paine/friganele un pic de branza, un pic de dulceata si cafea sau iaurt diluat, dar oameni buni la banii astia n-am avut nici o pretentie si ma gandeam la ce hotel puteam sta la noi pe litoral cu 70 lei pe noapte camera????

Baia, ca uitam, este destul de mica, iar dusul este direct din perete apa curgand pe jos, deci puncte in minus, dar cred ca aici se facea diferenta intre 2 si 3 stele... Apa calda tot timpul desi erau ocupate doar 3-4 camere.

Pe scurt m-am simtit bine, n-am nimic de obiectat, desi alta data voi alege alt hotel mai aproape de oras

Trimis de ionescunic in 12.09.08 09:10:41

VIZUALIZĂRI: 3400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.04.10 18:31:43]

- cum este statiunea: linistita, agitata?

- in apropierea hotelului sunt taverne, magazine alimentare?

- in P05 am vazut cel mai bun loc de facut baie din balcic, dar este pe acolo un loc cu nisip sau iarba unde sa se poata face plaja? in apropierea marii desigur.

ce-ati putea sa-mi mai spuneti despre balcic? anul asta cred ca acolo-mi fac o parte de concediu.

multumesc anticipat.

numai bine

ionescunicAUTOR REVIEW
    [09.04.10 18:50:41]

Statiunea e destul de linistita, sunt ceva hoteluri dar nu foarte multe, oraselul e destul de micut insa foarte simpatic dupa mine. Din pacate hotelul Enigma este departe de orice si din acest motiv are si un pret mai micut. Deci nu e nici un magazin nici o terasa nimiiiic in zona decat case si bloculete de vacanta unele chiar parasite de proprietari. Noi am ales sa stam aici pt a vizita Balchikul, Albena si Nisipurile. Dintre astea trei am ramas cu parere foarte buna despre Balchik si despre plaja din Albena. Am fost cu masina, una care nu tenteaza si am parcat langa hotel chiar langa soseaua albena-balchik.

Despre plaja in poza o5 era o gluma, mai sunt doua plaje una central dar foarte mica si una mai maricica insa mai spre siloz in capatul opus spre Kap Kaliakra pe care nu tb sa-l ratati. Cele doua plaje sunt civilizate cu nisip si sezlonguri. Sezlonguri si umbrele se gasesc si sub Palatul Reginei Maria dar acolo e un pic greu de intrat in apa.

Faleza e superba, cand o sa-i vina randul o sa scriu cateva randuri despre Balchik, plina de terase, port dragut cu barci pescaresti si vaporase, magazinase peste tot si turisti destui dar nu asa multi ca in alte parti. Pe lista era si H Paris dar era un pic mai scump si cand ne-am hotarat noi nu mai aveau camere.

De la H enigma sunt cam 3-4 km pana pe faleza, se poate parca linistit chiar pe faleza fara bani in apropierea castelului.

[09.04.10 19:58:57]

va multumesc pt informatii si promtitudine.

din ce vad eu in imaginile de pe satelit, cea mai apropiata plaja amenajata ar fi cam la 1100- 1200 de metri (spre nord) de hotel; am apreciat corect sau mai e vreo paja si ma apropiata si n-am vazut-o eu?

ionescunicAUTOR REVIEW
    [09.04.10 20:15:55]

Am adaugat o poza cu pozitia hotelului si a plajelor , cred ca e mai departe de 1 km , pt ca hotelul e sus pe deal si mai trebuie ocolit si castelul pentru a ajunge pe mal. De la hotel nu se poate ajunge pe faleza orasului decat prin ocolire pt ca sunt dealuri inalte si abrupte.

[09.04.10 20:44:27]

multumesc. astept sa fie validata fotografia.

ionescunic, mario 110
    Alte impresii din această RUBRICĂEnigma Hotel: